Справа № 500/4506/16-ц
Провадження № 2/500/668/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2019 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Грубіян Л.І.
при секретарі - Івановій Л.П.,
за участю представника позивача - адвоката Денисенко В.І.,
представника відповідача - ОСОБА_17, ОСОБА_11,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізмаїл цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Ізмаїльського міського нотаріального округу Одеської області Єфіменко Марія Дмитрівна про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та дружини без шлюбу та визнання майна набутим під час проживання однією сім`єю спільною власністю подружжя, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та дружини без шлюбу та визнання майна набутим під час проживання однією сім`єю спільною власністю подружжя. 05.12.2017 року остаточно уточнивши свої позовні вимоги, суду пояснила, що з 2009 року вона позивач ОСОБА_1 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_4 , до часу його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З ОСОБА_4 вони проживали однією сім`єю та мали добрі та ніжні стосунки. Вони турбувалася один про одного. В їхньому похилому віці дуже гостро почувається бажання мати коло себе розуміючу людину. За життя з ОСОБА_4 вона почувала себе коханою та потрібною в цьому житті, чого їй до знайомства з ним дуже не вистачало. Їхнє життя було різноманітним: вони разом працювали, мали спільні інтереси та однакові погляди на життя. Їй було з ним як з чоловіком цікаво, що є дуже важливим для спільного життя.
Їх об`єднував сімейний побут. ОСОБА_4 в останній рік дуже хворів, вона його супроводжувала до лікарні та постійно була поряд. В останні хвилини його життя саме вона була разом із ним у лікарні та на її руках він помер, також вона за власний рахунок здійснила поховання .
Вони прожили без реєстрації шлюбу, однак, їхні стосунки були як чоловіка та дружини. ЇЇ усі друзі, знайомі та колеги знали як дружину. Як на публічних заходах так і в вузькому колі вони завжди були разом, що підтверджується фотографіями. ОСОБА_3 - сестра ОСОБА_4 , яка є спадкоємцем другої черги за законом, була постійним нашим гостем як на святах, так і у повсякденному житті, яка є безпосереднім свідком наших стосунків.
Так, вони мали взаємні права та обов`язки, спільний сімейний бюджет, вели спільне домашнє господарство, а також турбувалися один про одного, що також можуть підтвердити свідки.
Крім, проживання однією сім`ю, вони були об`єднані спільною працею, в наслідок якої в період їхнього спільного проживання з ОСОБА_4 набуто право власності на новостворений об`єкт нерухомого майна: 1/2 частка житлового будинку з господарськими будівлями та надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , який по сьогоднішній день знаходиться на її повному утриманні.
Для проведення будівельних робіт з завершення будівництва 1/2 частки житлового будинку нею було укладено договір підряду з ПП ОСОБА_9 05 травня 2009 року, яким виконано наступні роботи: влаштування стяжки фундаменту, штукатурку, шпаклювання стін та стелі, оклеювання шпалерами стін, фарбування стелі, укладення лінолеуму, монтаж плінтусів, монтаж дерев`яної вагонки, влаштування дробини, про що свідчить відповідний акт виконаних робіт та платіжні документи, згідно з якими оплачено ці роботи. В подальшому встановлено охоронну сигналізацію, побудовано огорожу, навіс, вольєр, замінено ворота, встановлено домофон та відеоспостереження, монтаж лінії електропостачання у будинку в цілому. Всі роботи є невід`ємними, без яких неможливо здійснити прийняття в експлуатацію будинку.
Земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1 , для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0291 га, на якій розташована частка житлового будинку належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 , виданого 12 вересня 2008 року відділом земельних ресурсів у м. Ізмаїл.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 19 грудня 2017 року по справі відкрито провадження та призначено до підготовчого судового засідання (а.с.15).
Позивач та її представник Денисенко В.І. у судовому засіданні підтримали уточнену позовну заяву у повному обсязі, просили задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_11 у судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог. Представник відповідача пояснила, що належних та достатніх доказів, які б підтверджували, що позивачка ОСОБА_1 з ОСОБА_4 мали спільний бюджет, вони вели спільне господарство, були пов`язані виконанням взаємних прав і обов`язків та спільним побутом, тобто між ними склалися усталені відносини, що притаманні подружжю, не надано. Крім того, реєстрація її місця проживання не збігається із реєстрацією місця проживання батька відповідачки, що підтверджується відповіддю Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області на запит суду.
Сестра батька відповідачки, ОСОБА_3 , яка постійно підтримувала родинні відносини з батьком відповідачки та на користь якої він залишив заповіт на частину майна, під час судового засідання Центрального районного суду м. Новосибірська, за судовим дорученням Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області вказала, що будинок (Одеська обл., м. Ізмаїл, вул. Дмитрівська, буд. 110) був збудований до того часу як позивачка почала проживати з цивільним чоловіком ( ОСОБА_4 ), позовні вимоги, викладені в заяві ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , яка була первісним відповідачем, не визнала.
Третя особа яка не заявляє самостійних вимог у судове засідання не з`явилася про час слухання справи сповіщалася належним чином, причина неявки суду не відома.
Свідок ОСОБА_12 , ОСОБА_13 пояснили, що зустрічали ОСОБА_1 вдома у ОСОБА_4 , разом відпочивали та відзначали свята., у співмешканців були теплі, добрі стосунки, вони турбувалися один про одного, однак їм не відомо за чий рахунок було зведено оспорюваний будинок, вони приходили коли будинок був повністю придатний для проживання. Також підтвердили той факт, що ОСОБА_4 був підприємцем, мав спільний бізнес з сестрою, також був власником будинку за адресою АДРЕСА_2 , який продав в період будівництва нового будинку.
Свідки ОСОБА_14 , ОСОБА_15 пояснили, що їх мати ОСОБА_1 з померлим, проживали однією сім`єю та мали добрі та ніжні стосунки, турбувалася один про одного, вона відчувала себе потрібною в його житті вони разом працювали, мали спільні інтереси та однакові погляди на життя. ОСОБА_1 була разом із ним у лікарні допомагала в лікуванні та догляді, також вона за власний рахунок здійснила поховання .
Свідок ОСОБА_16 у судовому засіданні пояснила, що позивач почала проживати з ОСОБА_4 після того, як він повністю побудував будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Заслухавши пояснення сторін, їх представників, допитавши свідків, дослідивши, матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, тобто обов`язок доказування покладений на сторони.
Згідно з положеннями частин 1, 2 ст.21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.
Суд вважає, що спільне проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_4 що виразилось в добрих та ніжних стосунках, турботи один про одного, мали спільні інтереси та однакові погляди на життя, що їй було з ним як з чоловіком цікаво, не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя в розумінні ст.74 СК України, але факт періодичного спільно проживання в період з 2010 по 2016 рік суд вважає підтвердженим без наявності інших ознак сім`ї, враховуючи те, що позивач у документах вказує своє місце реєстрації, а також постійного проживання інше місце, а не будинок ОСОБА_4 .
За приписами ч.2 ст.3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Згідно роз`яснень Верховного Суду України у листі Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 01.01.2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із "подружжя", свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що "подружжя" вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.
Про ознаки проживання однією сім`єю висловився і Конституційний Суд України у своєму рішенні від 3.06.99 №5-рп/99, в якому зазначив, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках . Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Частина 1 статті 57 СК України визначає яке майно є особистою приватною власністю дружини, чоловіка.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть.(а.с.5)
Після смерті ОСОБА_4 із заявами про прийняття спадщини 18.07.2016 року звернулася Громадянка Російської Федерації ОСОБА_3 рідна сестра ОСОБА_4 на яку він залишив заповіт(а.с.80-81) та 08.08.2016 року надійшла заява від доньки ОСОБА_4 громадянки Російської Федерації ОСОБА_2 .(а.с.89).
До спадкової маси, як вбачається з матеріалів справи належить будинок який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .та земельна ділянка.
Позивач звертаючись до суду з позовом зазначала, що вона з 2009 року проживала з померлим ОСОБА_4 однією сім`єю без реєстрації шлюбу та просила встановити зазначений факт.
На підтвердження факту проживання однією сім`єю позивач суду надала довідки про те,що вона дійсно несла затрати на поховання ОСОБА_4 (а.с.6) та фотокартки на (а.с.158-162).
Позивач зазначала, що вона неодноразово перебувала на лікуванні разом з ОСОБА_4 в закладах охорони здоров`я, так як його стан здоров`я був нестабільний, а донька ОСОБА_2 не цікавились станом його здоров`я.
Водночас позивач не надала жодної виписки з картки хворого для огляду в судовому засіданні в оригіналі та не надані копії для приєднання до матеріалів справи.
На підтвердження факту спільного проживання з ОСОБА_4 позивач надала фотокартки, проте вони не містять відомостей про дати їх створення, ні обставин за яких вони були зроблені.
Позивач не надала суду допустимих доказів, придбання спірного майна внаслідок спільної праці, також не доведено факт його спільного створення та наявності у позивача відповідних коштів на момент придбання майна та джерела їх походження.
Саме по собі посилання позивача на спільне проживання, що виразилось в добрих та ніжних стосунках, турботи один про одного, мали спільні інтереси та однакові погляди на життя, що їй було з ним як з чоловіком цікаво, не є достатнім для визнання факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу в розумінні ст.74 СК України без наявності інших ознак сім`ї.
Отже, позивачем не доведено факт спільного створення майна, а саме побудова будинку по АДРЕСА_1 , не надано підтвердження наявності в позивача відповідних коштів на момент придбання майна та джерела їх походження, не доведено, що ОСОБА_4 і позивач, мали спільний бюджет, здійснювали спільні витрати, придбавали інше майно в інтересах сім`ї.
Керуючись, ст.ст. 12,13,81,89,141,263-265 ЦПК України, ст.ст. 57, 60, 69, 70, 71 СК України, ст.ст. 364, 365, 372 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та дружини без шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Ізмаїльським МВ УМВС України в Одеській області 29.05.1996 року, РНОКПП НОМЕР_4 ) з ОСОБА_4 з 2010 року по час його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Л.І.Грубіян
Суд | Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2019 |
Оприлюднено | 26.05.2019 |
Номер документу | 81941019 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
Грубіян Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні