Рішення
від 27.05.2019 по справі 904/1257/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2019м. ДніпроСправа № 904/1257/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Дітрейд", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світмарк Імпорт", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 226 452, 51 грн.

Суддя Ліпинський О.В.

Представники: справу розглянуто без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Дітрейд" (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світмарк Імпорт" (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 226 452,51 грн., з яких 172 568,87 грн. основного боргу, 11 767,13 грн. інфляційних втрат, 4 661,70 грн. 3 % річних, 37 454, 81 грн. пені.

Заявлені вимоги мотивовані неналежним виконанням Відповідачем умов договору поставки № 27/3-1 від 27.03.2018 в частині оплати за поставлений товар.

Ухвалою суду від 02.04.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Ухвала суду від 02.04.2019 року, яка направлялась на адресу місцезнаходження Відповідача згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Поштове повідомлення про вручення до суду не повернулось.

За визначенням п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За загальними вимогами п. 91 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2009 № 270 (далі Правила), поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв`язку адресатам на поштову адресу або видаються/виплачуються в об`єкті поштового зв`язку. Рекомендовані поштові відправлення підлягають доставки до дому (п. 92. Правил). Вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" в об`єкті поштового зв`язку не передбачено (п. 102 Правил).

У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин, рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення (п. 116 Правил).

З урахуванням вищенаведених обставин, суд дійшов висновку щодо належного повідомлення Відповідача про відкриття провадження у справі.

В порушенням вимог ухвали суду від 02.04.2019 року, відповідач відзив на позовну заву не надав, в зв`язку із чим, керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, справа вирішується за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАВОВИВ:

27.03.2018 року між Позивачем (Постачальником) та Відповідачем (Покупцем) укладено Договір поставки № 27/3-1 (надалі - Договір).

Згідно п. 1.1 Договору Постачальник зобов`язується передавати у власність Покупця продукцію (надалі - товар), а Покупець зобов`язується приймати цей товар та оплачувати

його в порядку і на умовах, передбачених цим Договором.

Асортимент та ціна товару погоджуються сторонами у накладній на поставку товару, яка є невід`ємною частиною цього Договору.(п. 1.2. Договору).

Відповідно до п. 2.1. Договору з урахуванням протоколу розбіжностей Постачальник разом з товаром передає Покупцю документи, що підтверджують якість цього товару та наявність яких передбачена чинним законодавством України, а також товарну накладну, товарно-транспортну накладну, подорожний лист. Постачальник зобов`язується зареєструвати податкову накладну у строки, визначені законодавством України.

Пунктом 3.1. Договору передбачено, що поставка товару здійснюється партіями на умовах DDP - поставка до пункту призначення (склад чи магазин Покупця, адреса якого зазначається в замовлені, або визначений Сторонами в Додатку „до цього Договору), згідно з Міжнародними правилами тлумачення торгових термінів ІНКОТЕРМС 2010, які застосовуються із урахуванням особливостей, пов`язаних із внутрішньодержавним характером цього Договору, а також тих особливостей, що випливають із умов цього Договору. Поставка здійснюється автотранспортом Постачальника або за бажанням Покупця шляхом самовивозу.

Постачальник поставляє товар партіями на протязі 48 (сорока восьми) годин, на підставі попередньої Заявки, що подається Покупцем Постачальнику не пізніш як за 2 (два) робочі дні до передбачуваної дати поставки. Заявка може бути передана по факсу, електронній пошті, через представника Постачальника, або іншим, зручним для Покупця і Постачальника способом. У Заявці Покупець повинен вказати: асортимент товару, об`єм одиниці (фасовку); обсяг партії (кількість товару); строк (дату) поставки; місце поставки (визначене згідно з пунктом 3.1. цього Договору); П.І.Б., посаду особи, що підготувала Заявку. (п. 3.2.,3.3. Договору.).

Згідно п. 3.4. Договору Постачальник підтверджує прийняття Заявки до виконання або сповіщає Покупця про неможливість виконання Заявки тим же способом, яким Заявка була прийнята, або іншим, зручним для Постачальника способом. Заявка вважається узгодженою в момент отримання Покупцем повідомлення Постачальника про прийняття Заявки до виконання.

Пунктом 3.5. Договору передбачено, що за відсутності документально оформленої Заявки підтвердженням факту узгодження умов поставки окремої партії Товару є підписана Сторонами товарна чи товарно-транспортна накладна.

Датою поставки товару вважається дата його отримання Покупцем. Перехід права власності на товар від Постачальника до Покупця відбувається в момент отримання товару Покупцем та підписання (з печаткою) ним накладних за поставлений товар. (п.3.6.,3.7. Договору).

Відповідно до п. 4.1., 4.2. Договору Покупець здійснює оплату товару за ціною, яка передбачена у накладній на поставку товару до Договору. Ціна товару на умовах поставки включає в себе вартість тари й упакування, навантажувальних робіт, а також вартість доставки Покупцю.

Згідно п. 4.3. Договору у період дії договору ціна на товар може коригуватися в зв`язку зі зміною кон`юнктури товарного ринку й інших факторів, що впливають на ціну товару.

Покупець зобов`язується сплатити вартість поставленої партії товару протягом 60 (шістдесят) календарних днів з моменту отримання товару. Оплата здійснюється Покупцем шляхом перерахування грошових коштів на поточний банківський рахунок Постачальника, або шляхом внесення готівки в касу Постачальника. Постачальник має право припинити поставку товару в разі невиконання Покупцем умов оплати товару (згідно з пунктом 4.4. цього Договору), а також умов, передбачених іншими пунктами даного Договору або перевести його на повну попередню оплату за товар. (п. 4.4.,4.5. Договору).

На виконання умов Договору Позивач постави Відповідачу товар на загальну суму 485 137 грн. 73 коп., що підтверджується видатковою накладною № 03303647 від 11.04.2018 року та товаротранспортною накладною (а.с.а.с 20 -22).

Відповідач за отриманий товар розрахувався лише частково в розмірі 312 568 грн. 86 коп., що підтверджується наданими банківськими виписками, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість перед Позивачем в розмірі 172 568 грн. 87 коп.

На час розгляду справи доказів погашення зазначеної вище суми заборгованості, суду не надано.

Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно, ставляться, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України, невиконання зобов`язання або його виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, є порушенням зобов`язання.

Згідно ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, в тому числі у вигляд обов`язку сплатити неустойку.

Відповідно до положень ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

За своєю правовою природою, неустойка (пеня, штраф) є видом забезпечення виконання зобов`язання.

Пунктом 6.2 Договору, в редакції протоколу узгодження розбіжностей (а.с. 18) сторони погодили, що за кожен день прострочення оплати отриманого товару Покупець, за окремою вимогою Постачальника, зобов`язаний сплатити Постачальнику від суми простроченого платежу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення зобов`язання. Нарахування пені припиняється через 6 місяців від дня, коли оплата товару повинна бути здійснена.

В зв`язку з неналежним виконанням Покупцем свого обов`язку щодо своєчасної оплати товару, Позивач вимагає стягнення пені в розмірі 37 454 грн. 81 коп., яка розрахована за період прострочення з 12.06.2018 року по 11.12.2018 року (з урахуванням часткових оплат).

Відповідно до п. 1.9. Постанов Пленум Вищого господарського суду України, від 17.12.2013, №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань" день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється стягнення інфляційних нарахувань та пені.

Як убачається з матеріалів справи, часткова оплата товару була здійснена Відповідачем 11.04.2018 року, 13.09.2018 року та 17.102018 року (а.с. 27, 33, 41) з урахуванням наведеної вище правової позиції, дати здійснення часткових оплат товару, не повинні включатися до періоду нарахування пені.

Таким чином, за підрахунками суду, здійсненими з урахуванням наведених вище вимог та враховуючи межі заявленого позивачем періоду, розмір пені складає 37 094 грн. 68 коп.

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 242568.87 12.06.2018 - 12.07.2018 31 17.0000 % 0.093 %* 7004.59 242568.87 13.07.2018 - 06.09.2018 56 17.5000 % 0.096 %* 13025.62 242568.87 07.09.2018 - 12.09.2018 6 18.0000 % 0.099 %* 1435.48 192568.87 14.09.2018 - 16.10.2018 33 18.0000 % 0.099 %* 6267.72 172568.87 18.10.2018 - 25.10.2018 8 18.0000 % 0.099 %* 1361.64 172568.87 26.10.2018 - 11.12.2018 47 18.0000 % 0.099 %* 7999.63 У відповідності зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

Позивач вимагає стягнення суми боргу з урахуванням інфляційних втрат у розмірі 11 767, 13 грн., а також, 4 661,70 грн. 3 % річних за загальний період прострочення з 12.06.2018 року по 25.03.2019 року (а.с. 6).

Як убачається з розрахунку трьох процентів річних при здійсненні нарахування Позивач припустився аналогічної помилки, що й при розрахунку пені, включивши до періоду нарахування дату часткової оплати заборгованості.

За підрахунками суду, з урахуванням здійснення відповідачем часткової оплати, враховуючи межі заявленого позивачем періоду, сума 3% річних за період з 12.06.2018 року по 25.03.2019 року становить 4 631 грн. 69 коп.

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню частково в сумі 226 062,37 грн., з яких 172 568,87 грн. основної заборгованості, 11 767,13 грн. інфляційних втрат, 4 631 грн. 69 коп., 3 % річних, 37 094 грн. 68 коп. - пені. В решті позовних вимог слід відмовити.

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 77-79, 86, 129, 233, 236-241, 247, 252, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світмарк Імпорт" (49000, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 20, код ЄДРПОУ 26925712) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Дітрейд" (04073, м. Київ, вул. Куренівська, 14-Б, ідентифікаційний код 41737583) 172 568,87 грн. основної заборгованості, 11 767,13 грн. інфляційних втрат, 4 631,69 грн. три проценти річних, 37 094,68 грн. пені, 3 390,94 грн. витрат зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27.05.2019

Суддя О.В. Ліпинський

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення27.05.2019
Оприлюднено28.05.2019
Номер документу81970092
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/1257/19

Судовий наказ від 19.06.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Рішення від 27.05.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 02.04.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні