Рішення
від 22.05.2019 по справі 906/1120/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

----------------------------------------

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, ' 481-620

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "22" травня 2019 р.Справа № 906/1120/18

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді Сікорської Н.А.,

секретар судового засідання: Макарчук В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" (с.Ліщин Житомирського району)

до Товариства з обмеженою відповідальністю" Троянівське"

за участю у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. ОСОБА_1 ;

2. ОСОБА_2 ,

за участю у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунального підприємства "Центр державної реєстрації",

про зобов`язання скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

ВСТАНОВИВ:

15.05.2019 Господарський суду Житомирської області виніс рішення у даній справі про задоволення позовних вимог.

Оскільки представником позивача до закінчення судових дебатів заявлено клопотання про те, що докази понесених витрат на правничу допомогу будуть подані протягом п`яти днів після ухвалення рішення, суд приймаючи рішення у справі, розподіл витрат в даній частині не здійснював.

Пунктом 6 резолютивної частині рішення призначено судове засідання для вирішення питання про судові витрати в частині витрат на правничу допомогу на 22.05.2019 р. на 15:00 год.

22.04.2018 на адресу господарського суду від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів по справі на підтвердження понесених витрат на оплату послуг адвоката.

Відповідно до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Сторони та треті особи повноважних представників в судове засідання не направили. Про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Розглядаючи вимоги про розподіл судових витрат позивача на професійну правничу допомогу, суд дійшов наступних висновків.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).

Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).

Відповідно ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Правничу допомогу СТОВ "Ліщинське " в ході розгляду справи надавали адвокати Науменко І.В. та Завада В.В .

Так, у матеріалах справи міститься копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, видане Науменко Ірині Василівні № ЛВ № 001127 від 29.08.20018, (а.с. 61-62 т.1 ).

Згідно даних Єдиного реєстру адвокатів України, Заваді Валентину Володимировичу 09.10.2018 видано свідоцтво № 2343 про право на заняття адвокатською діяльністю .

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до частин 1-4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

На обґрунтування заявленого розміру витрат на правову допомогу, представниками позивача до матеріалів справи надано: договір про надання правничої допомоги № 18/ПД/2 від 12.10.2018 (а.с.55-57 т.1 ), додаток від 12.10.2018 до договору про надання правничої допомоги від 12 № 18/ПД/2 (а.с. 58-59 т.1), додаткову угоду № 1 від 23.11.2018 до Договору № 18/ПД/2 про надання правничої допомоги від 12.10.20018 (а.с. 50 т.2), банківські виписки за 23.11.2018, які підтверджують сплату позивачем АО "Пролекс" витрат на правничу допомогу в розмірі 10000,00грн. (а.с. 51, 52 т.2) та лист-пояснення СТОВ "Ліщинське" (а.с. 53 т.2).

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України Про адвокатуру і адвокатську діяльність, згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За приписами частини 3 статті 27 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Глава 52 Цивільного кодексу України регулює загальні поняття та принципи будь-якого цивільного договору, включаючи договір про надання послуг. Стаття 632 Цивільного кодексу України регулює поняття ціни договору; за приписами вказаної статті ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом, а якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Так, 12.10.2018 між Адвокатським бюро "Пролекс", в особі керуючого партнера Науменко Ірини Василівни, що діє на підставі Статуту, та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" укладено договір про надання правничої допомоги, № 18/ПД/2 (а.с.55-57 т.1 ).

Відповідно до п. 1 даного договору, адвокат зобов`язується здійснити представництво клієнта, що в цьому Договорі, на умовах і в порядку, що визначені цим Договором, а Клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та відшкодувати фактичні витрати, необхідні для виконання цього Договору.

Безпосередній зміст правничої допомоги адвоката за цим договором полягає в тому, що клієнт доручає, а адвокат бере на себе зобов`язання під час строку дії цього Договору представництво (представити) клієнта в компетентному суді відповідної інстанції у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" до Державного реєстратора Дашкевич О.О. Житомирська обласна філія КП "Центр державної реєстрації", про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав оренди.

Крім того, 12.10.2018 між Адвокатським бюро "Пролекс", в особі керуючого партнера Науменко Ірини Василівни, що діє на підставі Статуту та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" укладено додаток до договору про надання правничої допомоги № 18/ПД/2 (а.с.58-59 т.1).

Пунктом першим даного додатку сторони погодили виплату фіксованої суми гонорару (винагороди) за надання адвокатом правничої допомоги, вказаної в договорі за представництво клієнта у суді першої інстанції, у розмірі 10000,00 грн.

Сторони погодили, що вказаний в пункті 1 цього додатку розмір гонорару (винагороди) за надання правничої допомоги, вказаної в договорі, визначено сторонами з врахуванням складності справи, виходячи із принципів розумності та з урахуванням часу (строку) дії Договору, протягом якого обов`язки адвоката за цим договором підлягають виконанню.

Сторони погодили, що виплата гонорару (винагороди) авансом здійснюється в розмірі ста відсотків від гонорару (винагороди), зазначеного у пункті 1 цього Додатку. адвокат вправі не приступати до виконання своїх зобов`язань за договором до отримання авансу.

Згідно п. 7 додатку до договору, оплата фактичних витрат здійснюється шляхом їх стовідсоткового авансування.

Додатковою угодою № 1 від 23.11.2018 до договору № 18/ПД/2/ про надання правничої допомоги від 12.10.2018 сторони погодили , що зміст правничої допомоги адвоката за цим договором полягає зокрема в тому, що клієнт доручає, а адвокат бере на себе зобов`язання під час строку дії цього Договору здійснити представництво (представити) клієнта в компетентному суді відповідної інстанції за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Троянівське" про зобов`язання скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с ).

Частиною 8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Відповідно до статті 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведення експертизи, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Судові витрати на оплату послуг адвоката підлягають відшкодуванню лише в тому випадку, якщо вони сплачені адвокату або адвокатському об`єднанню стороною, котрій такі послуги надавались, оплата послуг адвоката підтверджується відповідними фінансовими документами.

Позивачем при звернені до суду зазначено орієнтовний розрахунок судових витрат судових витрат по справі, за яким розмір таких витрат складає 14154,00 грн., з яких: 10000,00 грн. вартість надання адвокатом правничої допомоги, 630,00 грн. витрати пов`язані з відрядженням адвоката та 3524,00 грн.- судовий збір.

Відповідно до ч.3 ст. 124 ГПК України, попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Відповідно до поданого 20.05.2019 клопотання позивача позивач зазначив, що розмір судових витрат на професійну правничу допомогу становить 10000,00 грн.

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента у судовому процесі, сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження та ін.); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що на підтвердження понесених витрат позивачем долучено до матеріалів справи:

- опис робіт (наданих послуг), що надані адвокатами позивачу на виконання договору № 18/ПД/2 про надання правничої допомоги від 12.10.2018.

Згідно вказаного опису адвокати надали позивачу наступні правові послуги: консультування, вивчення практики Верховного суду зі сторів, що стосуються подвійної реєстрації прав оренди, ознайомлення з правовстановлюючими документами на землю СТОВ Ліщинське , збір доказів у справі; написання позовної заяви з додатками, подання до суду; складення клопотання з процесуальних питань про відкладення розгляду справи від 05.02.2019 року; участь у судовому засіданні 05.03.2019 року; підготовка відповіді на відзив на позовну заяву; участь у судовому засіданні 21.03.2019 року; участь у судовому засіданні 09.05.2019 року; участь у судовому засіданні 13.05.2019 року; участь у судовому засіданні 15.05.2019 року; складення заяви про подання доказів в підтвердження судових витрат від 15.05.2019 року; складенні клопотання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу від 16.05.2019 року

- банківські виписки з рахунку позивача та АО "Пролекс" про оплату послуг правничої допомоги в розмірі 10000,00 грн.

Суд зазначає, що визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, слід виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".

Дослідивши надані представником позивача документи на підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10000,00 грн., суд дійшов висновку про покладення на відповідача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10000,00 грн.

Водночас суд зауважує, що відповідно до ч. 6 ст. 126 ГПК України, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами

Відповідач в порядку ст. 126 ГПК України не заявляв зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката.

З урахуванням викладених обставин, оцінивши заявлені до стягнення витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, з урахуванням всіх аспектів і складності цієї справи, а також час, який міг би витратити адвокат на підготовку матеріалів як кваліфікований фахівець, суд дійшов висновку, що відповідно до ст. ст. 126, 129 ГПК України витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10000,00грн. покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Троянівське" (12460, Житомирська область, Житомирський район, село Троянів, вул. Войтицького, будинок,9 квартира 1, код ЄДРПОУ 41105143) )

на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ліщинське" (12436, Житомирська область, Житомирський район, с.Ліщин, код ЄДРПОУ 03745723)

- 10000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу .

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст додаткового рішення складено: 27 травня 2019 року.

СуддяСікорська Н.А.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу (рек. з повід)

3- відповідачу (рек. з повід)

4,5,6- третім особам (рек. з повід.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.05.2019
Оприлюднено27.05.2019
Номер документу81970377
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/1120/18

Постанова від 31.07.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Розізнана І.В.

Ухвала від 16.07.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Розізнана І.В.

Ухвала від 01.07.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Розізнана І.В.

Рішення від 22.05.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Рішення від 15.05.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 11.04.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 21.03.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 21.03.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 05.03.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

Ухвала від 07.02.2019

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Сікорська Н.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні