Рішення
від 14.05.2019 по справі 326/1601/18
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Копія Справа № 326/1601/18

Провадження № 2/326/30/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року м. Приморськ

Приморський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого-судді Чапланової О.М.,

при секретарі Бородай А.В.,

за участю третьої особи ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Приморського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом (а.с.2-9). Свої вимоги мотивує тим, що у зв`язку із смертю ОСОБА_4 11 серпня 2017 року відкрита спадщина, до складу якої увійшли всі належні йому права та обов`язки. Вона є спадкоємцем померлого за заповітом та право на спадщину у неї виникло з моменту її відкриття - з 11 серпня 2017 року.

Заповіт ОСОБА_4 складено на її користь, посвідчено державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори та зареєстровано 20.06.2017 року в реєстрі за № 437. Згідно заповіту їй заповідано усе майно спадкодавця, що буде йому належати на день його смерті, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, а також те, на що він за законом буде мати право.

У шлюбі ОСОБА_4 не перебував з 19.02.1980 року.

До складу спадщини померлого увійшло майно: житловий будинок АДРЕСА_1 , право власності ОСОБА_4 на який підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно, виданим виконавчим комітетом Приморської міської ради 15.04.2009 року, та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим Приморським КПТІ 15.04.2009 року № 22488391; земельна ділянка площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, розташована на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області за адресою: АДРЕСА_1 , право власності ОСОБА_4 на яку підтверджується державним актом серії ЗП № 16-010156 про право приватної власності на землю, виданим Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року та зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 1; земельна ділянка площею 0.59 га для ведення особистого підсобного господарства, розташована на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області за адресою: АДРЕСА_4 , право власності на яку за ОСОБА_5 підтверджується державним актом серії ЗП НОМЕР_1 про право приватної власності на землю, виданим Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року та зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю.

З відповіді відділу у Приморському районі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 20.03.2018 року вбачається, що згідно книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею по Приморському району Запорізької області дійсно за ОСОБА_4 зареєстровано земельну ділянку площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , за державним актом серії ЗП № 16-010156 про право приватної власності на землю від 12.05.1994 року, за ОСОБА_5 зареєстровано земельну ділянку площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану за адресою: АДРЕСА_4 , за державним актом серії ЗП № 16-010153 про право приватної власності на землю від 12.05.1994 року.

ОСОБА_5 , яка є власницею зазначеної земельної ділянки, є матір`ю ОСОБА_4 , який у зв`язку із смертю матері прийняв у спадщину вказану земельну ділянку, але не оформив право власності на неї.

Вона своєчасно подала заяву про прийняття спадщини після померлого у зв`язку із чим державним нотаріусом Приморської ДНК Запорізької області Подольською І.М. заведено спадкову справу. У видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на зазначене майно їй відмовлено, у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності на спадкове майно.

Примірники свідоцтва про право власності на житловий будинок та державних актів про право приватної власності на земельні ділянки у спадкодавця не збереглись з невідомих їй причин, а отримання дублікатів цих документів чинним законодавством не передбачено.

Позивачка просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 на: житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 65.2 кв.м, в т.ч. житловою 51.3 кв.м.; земельну ділянку площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області за адресою: АДРЕСА_1 , за державним актом серії ЗП № 16-010156 про право приватної власності на землю, виданим Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року; земельну ділянку площею 0.59 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області за адресою: АДРЕСА_4 , за державним актом серії ЗП № 16-010153 про право приватної власності на землю, виданим Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року.

Ухвалою суду від 31 січня 2019 року залучено до участі у справі за даним позовом: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору (а.с.167).

Позивачка - ОСОБА_2 , яка належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, надала письмову заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги вона підтримує у повному обсязі, справу просить розглянути за її відсутності (а.с.181).

Відповідач - Орлівська сільська рада Приморського району Запорізької області, яка про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, в судове засідання представника не направила, надала письмову заяву про розгляд справи за відсутності представника, в якій зазначила, що проти задоволення позовних вимог не заперечує (а.с.218).

Треті особи: ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , які про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися, про причини неявки до суду не повідомили, пояснень щодо позову не надали.

Матеріалів справи достатньо для розгляду справи за відсутності позивачки, представника відповідача та третіх осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_1 .

Третя особа - ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що мати - ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . У 1995 році він переїхав з м. Бердянск, де постійно проживав з 1979 року, в с. Орлівка та проживав у батьківському будинку АДРЕСА_14 по 2012 рік. У 1996 році, на вимогу брата - ОСОБА_4 та сестер - ОСОБА_3 і ОСОБА_1 , він оплатив вартість їх частин будинку та земельної ділянки, що залишились після смерті матері, у розмірі по 500 доларів кожному. У нього є заяви сестер про те, що на спадщину, яка залишилася після смерті матері, вони не претендують і до суду з питання поновлення пропущеного строку для прийняття спадщини звертатися не будуть, а заява брата загубилася. Після сплати вартості будинку та земельної ділянки він до нотаріальної контори з питання прийняття спадщини не звертався. У 2009 році вказаний будинок вони з братом розібрали, оскільки протягом п`яти років в ньому ніхто не проживав і він почав рушитися. Після смерті брата він ІНФОРМАЦІЯ_3 року звернувся до державної нотаріальної контори з питання отримання свідоцтва про право на спадщину, що залишилася після смерті матері, але нотаріус повідомив йому, що у 2010 році ОСОБА_4 переоформив земельну ділянку матері на себе. До смерті брат говорив, що все своє майно залишить йому, але після звернення до нотаріальної контори йому стало відомо, що брат залишив заповіт на ім`я позивачки, з якою він мав намір зареєструвати шлюб, та яка проживала з братом лише тиждень, а потім не приїхала ні на реєстрацію шлюбу, ні на поховання брата. У задоволенні його позову про визнання заповіту недійсним судом було відмовлено. Він заперечує проти задоволення даного позову у повному обсязі.

Вислухавши третю особу, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно із свідоцтвом про народження ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками записані: батько - ОСОБА_6 , мати - ОСОБА_5 (а.с.18).

Згідно із Державним актом на право приватної власності на землю Серія ЗП № 16-010153 даний Державний акт видано ОСОБА_5 , яка мешкає: АДРЕСА_4 , у тому, що на підставі рішення Орлівської сільської ради народних депутатів від 04 березня 1994 року № 3 їй передається у приватну власність земельна ділянка площею 0,59 га в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території с. Орлівка Орлівської сільської ради. Землю передано для ведення особистого підсобного господарства. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1, видано 12 травня 1994 року (а.с.61).

Згідно із повідомленням Відділу у Приморському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 20.03.2018 року, згідно книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею по Приморському району Запорізької області, за ОСОБА_5 зареєстрована земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_15 , для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,5900 га, Державний акт НОМЕР_2 від 12.05.1994 доку. Дана інформація актуальна станом на 31.12.2012 року в зв`язку з передачею повноважень по здійсненню державної реєстрації прав на земельні ділянки з 01.01.2013 року органам Міністерства юстиції (а.с.17).

Згідно із Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у с. Орлівка Приморського району Запорізької області. Свідоцтво про смерть видано за заявою ОСОБА_4 (а.с.59).

Згідно із повідомленням Приморської державної нотаріальної контори від 14.12.2018 року, спадкова справа №114/10 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 року ОСОБА_5 була заведена 29 квітня 2010 року за заявою про прийняття та видачу спадщини за законом ОСОБА_4 , заява №362. 24 березня 2011 року було зареєстровано заяву за №238 ОСОБА_4 про видачу спадщини та видано свідоцтво про право на спадщину. Спадкова справа №114/10 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 закрита 24 березня 2011 року. Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право власності на спадщину) спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , заведена Приморською державною нотаріальною конторою. 24.03.2011 року Приморською державною нотаріальною конторою було видане свідоцтво про право на спадщину (а.с.77-78).

У заяві №362, з якою син померлої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , звернувся до Приморської державної нотаріальної контори 29.04.2010 року та яка міститься у спадковій справі № 114/10, заведеній 29 квітня 2010 року Приморською державною нотаріальною конторою після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року ОСОБА_5 , зазначено, що ОСОБА_4 фактично за законом прийняв спадкове майно, що залишилося після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 його матері - ОСОБА_5 , розпорядився майном померлої, має на руках ощадні книжки. Він усвідомлює, що приймаючи спадщину, він приймає спадщину на все майно (а.с.107). 24 березня 2011 року було зареєстровано заяву за №238 ОСОБА_4 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом та видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яка складається з грошових внесків (а.с.126-127).

Згідно із Державним актом на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_2 , даний Державний акт видано ОСОБА_4 , який мешкає: АДРЕСА_1 , у тому, що на підставі рішення Орлівської сільської ради народних депутатів від 04 березня 1994 року № 3 йому передається у приватну власність земельна ділянка площею 0,60 га в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території с. Орлівка Орлівської сільської ради. Землю передано для ведення особистого підсобного господарства. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1, видано 12 травня 1994 року (а.с.62).

Згідно із повідомленням Відділу у Приморському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 20.03.2018 року № 28/142-18, згідно книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею по Приморському району Запорізької області, за ОСОБА_4 зареєстрована земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,6000 га, Державний акт НОМЕР_2 від 12.05.1994 року. Дана інформація актуальна станом на 31.12.2012 року в зв`язку з передачею повноважень по здійсненню державної реєстрації прав на земельні ділянки з 01.01.2013 року органам Міністерства юстиції (а.с.17).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого 15.04.2009 року Виконавчим комітетом Приморської районної ради на підставі рішення Виконавчого комітету Приморської районної ради за № 86 від 26.04.1990 року, житловий будинок з належними до нього будовами і спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_4 на праві приватної власності 1/1 частка (а.с.67).

Згідно із витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 22488391 від 15.04.2009 року, будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований на праві приватної власності за ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право власності від 15.04.2009 року, виданого Виконавчим комітетом Приморської районної ради (а.с.68).

На замовлення ОСОБА_4 Приморським КПТІ виготовлено технічний паспорт на житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с.27-29).

Відповідно до розпорядження Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області №05-од від 11 лютого 2016 року Про перейменування вулиць , перейменовано назву, зокрема, вул. Леніна в с. Орлівка Приморського району Запорізької області на вул. Миру (а.с.30).

Згідно заповіту, посвідченому 20 червня 2017 року державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Подольською І.М., зареєстрованому в реєстрі за №437 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце народження: село Орлівка Приморського району Запорізької області, що мешкає: АДРЕСА_1 , на випадок його смерті зробив таке розпорядження: усе його майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилось і з чого б не складалось, а також все те, на що він за законом матиме право, він заповідає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.11).

Згідно з витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі, Приморською державною нотаріальною конторою 20.06.2017 року здійснено реєстрацію заповіту ОСОБА_4 , посвідченого 20 червня 2017 року Приморською державною нотаріальною конторою, номер в реєстрі нотаріальних дій 437, номер у Спадковому реєстрі № 60817807 (а.с. 12).

Згідно із свідоцтвом про смерть та Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , помер ІНФОРМАЦІЯ_9 у с. Орлівка Приморського району Запорізької області (а.с.10, 55-56).

Згідно із повідомленнями Приморської державної нотаріальної контори від 14.12.2018 року та від 20.12.2018 року, спадкова справа №124/17 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 , 1942 року народження, була заведена 22 серпня 2017 року за заявою про прийняття спадщини за законом брата померлого ОСОБА_1 , який на момент подачі заяви був зареєстрований в АДРЕСА_5 04 жовтня 2017 року надійшла заява ОСОБА_3 про прийняття спадщини за законом після померлого брата ОСОБА_1 , зареєстрована за №476. 16 листопада 2017 року надійшла заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини за законом після померлого брата ОСОБА_1 , зареєстрована за №545. 17 листопада 2017 року надійшла заява ОСОБА_2 про прийняття спадщини за заповітом після померлого ОСОБА_1 , зареєстрована за №547. Від імені померлого було посвідчено заповіт Подольською І.М., державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори 20 червня 2017 року за реєстровим №437 на ім`я ОСОБА_2 . Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право власності на спадщину) спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , заведена Приморською державною нотаріальною конторою 22.08.2017 року (а.с.74-75, 79).

У Витязі про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 48842360 від 22.08.2017 року вказано, що спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_12 ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Орлівка Приморського району Запорізької області, заведена Приморською державною нотаріальною конторою 22.08.2017 року за номером у нотаріуса 124/2017, номер у Спадковому реєстрі 61117916 (а.с.20).

У заяві від 22.08.2017 року, яка зареєстрована за № 375 та міститься у спадковій справі №124/2017, заведеній 22 серпня 2017 року Приморською державною нотаріальною конторою після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 , брат померлого ОСОБА_1 , який на момент подачі заяви був зареєстрований в АДРЕСА_16 , гуртож., зазначив, що він приймає спадщину, що залишилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_9 його брата - ОСОБА_4 (а.с.131). 04 жовтня 2017 року до Приморської державної нотаріальної контори надійшла заява про прийняття сестри померлого ОСОБА_3 про прийняття спадщини за законом після померлого брата ОСОБА_1 , яка зареєстрована за №476 (а.с.132). 16 листопада 2017 року до Приморської державної нотаріальної контори надійшла заява сестри померлого ОСОБА_1 про прийняття спадщини за законом після померлого брата ОСОБА_1 , яка зареєстрована за №545 (а.с.133). 17 листопада 2017 року до Приморської державної нотаріальної контори надійшла заява ОСОБА_2 про прийняття спадщини за заповітом після померлого ОСОБА_1 , яка зареєстрована за №547 (а.с.134).

17.01.2018 року Приморською державною нотаріальною конторою за № 19 зареєстровано заяву ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке залишилося після смерті його брата - ОСОБА_4 , 1942 року народження, а саме: житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с.159).

17 січня 2018 року постановою державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області Подольської І.М. про відмову у вчиненні нотаріальної дії відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 , після смерті його брата - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_12 , що проживав за адресою АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що згідно з матеріалами спадкової справи №124/2017, заведеної 22.08.2017 року державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області Подольською І.М. до майна ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_12 , єдиним спадкоємцем померлого є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , на яку померлий ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області 20.06.2017 року, реєстровий номер 437. ОСОБА_2 подала заяву про прийняття спадщини за заповітом 17.11.2017 року. За вказаним заповітом померлий ОСОБА_4 усе належне йому рухоме та нерухоме майно, а також усе, що йому буде належати на день смерті, заповів ОСОБА_2 . Таким чином, даним заповітом ОСОБА_4 позбавив права на спадкування усіх інших осіб, крім ОСОБА_2 . Отже ОСОБА_1 не має права на спадкування після смерті його брата ОСОБА_4 (а.с.161).

27.03.2018 року, Приморською державною нотаріальною конторою за № 126 зареєстровано заяву ОСОБА_2 , від імені якої на підставі довіреності діяв ОСОБА_7 , про видачу свідоцтво про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: на житловий будинок АДРЕСА_1 ; земельну ділянку площею 0.60 га цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого підсобного господарства, розташованої на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області; земельну ділянку площею 0.60 га цільове призначення земельної ділянки: для ведення особистого підсобного господарства, розташованої на території с Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області (а.с.160).

27 березня 2018 року постановою державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області Подольської І.М. про відмову у вчиненні нотаріальної дії відмовлено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від імені якої за довіреністю діє ОСОБА_7 , у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченим Подольською І.М.., державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області 20.06.2017 року за реєстром №437, після смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_12 , спадкова справа №124/2017, на: житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності на спадкове майно, а сааме: на житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с.21).

27 березня 2018 року постановою державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області Подольської І.М. про відмову у вчиненні нотаріальної дії відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_12 , на: земельну ділянку, розміром 0,60 га, що розташована на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, яка належала ОСОБА_4 , у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності на спадкове майно, а саме на земельну ділянку, розміром 0,60 га, розташовану на території Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області (а.с.162).

13 грудня 2018 року постановою державного нотаріуса Токмацької державної нотаріальної контори Зиріної О.Ю., яка виконувала обов`язки по обслуговуванню населення Приморського району, про відмову у вчиненні нотаріальної дії відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку після померлого ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 , 1942 року народження, оскільки спадкове майно складається з земельної ділянки площею 0,5900 га, що належить ОСОБА_5 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_6 , спадкоємцем якої був ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав, на підставі державного акту ЗП НОМЕР_5 . Надати зазначений документ спадкоємці не можуть в зв`язку з його втратою, а на підтвердження складу спадкового майна від спадкоємців потрібно надання відповідних документів (а.с.163).

Відповідно до положень статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Згідно із ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст.ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Таким чином, цивільні права та обов`язки спадкодавця, у тому числі право власності на річ, можуть переходити у спадщину.

Відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ст.ст. 1220, 1268, 1269, 1270 ЦК України: спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, повинен подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, що починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 та ч.3 ст. 1296 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно із ч.1 ст. 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є, зокрема нерухоме майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Частиною 1 ст. 1298 ЦК України встановлено, що свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Таким чином, спадкоємством визначається перехід майна спадкодавця в разі його смерті до іншої особи - спадкоємця, у порядку, передбаченому законодавством, це система правовідносин, в межах яких здійснюється перехід, в тому числі належне оформлення, прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно пункту 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно із ч.1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до ч.1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Орлівка Приморського району Запорізької області померла мати ОСОБА_4 ОСОБА_5 , 1924 року народження. Після її смерті залишилася спадщина, що складається з земельної ділянка для ведення особистого підсобного господарства площею 0,59 га, розташованої на території с. Орлівка Орлівської сільської ради, яка належала померлої на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_5 , зареєстрованого 12 травня 1994 року в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР, 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_5 , спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Статтею 529 ЦК УРСР встановлено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно із ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст. 553 ЦК УРСР вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (ст. 549 цього Кодексу).

Статтею 560 ЦК УРСР встановлено, що спадкоємці, закликані до спадкоємства, можуть одержати в державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини свідоцтво про право на спадщину.

Згідно із ст. 561 ЦК УРСР свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям за законом після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що спадкоємець першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 - її син ОСОБА_4 , 29.04.2010 року звернувся до Приморської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, в якій зазначив, що він фактично за законом прийняв спадкове майно, що залишилося після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 його матері - ОСОБА_5 , розпорядився майном померлої, має на руках ощадні книжки. Він усвідомлює, що приймаючи спадщину, він приймає спадщину на все майно. За вказаною заявою, яка зареєстрована за №362, Приморською державною нотаріальною конторою 29 квітня 2010 року була заведена спадкова справа №114/10 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 . 24 березня 2011 року було зареєстровано заяву за №238 ОСОБА_4 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом та видано свідоцтво про право на спадщину за законом, яка складається з грошових внесків. Спадкова справа №114/10 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_5 закрита 24 березня 2011 року.

Доказів, що інші спадкоємці після смерті ОСОБА_5 вчинили дії, що свідчать про прийняття спадщини, суду не надано.

Отже своїми діями ОСОБА_4 підтвердив факт прийняття спадщини, що залишилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 його матері - ОСОБА_5 , та яка відповідно до ст. 548 ЦК УРСР належала йому з моменту відкриття спадщини, але не оформив своїх спадкових прав.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України, 1990 року, право власності на землю виникає, зокрема після одержання документа, що посвідчує це право.

Згідно із ст. 23 ЗК України право власності на землю посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, 2001 року, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Оскільки діючим законодавством не встановлений строк звернення до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину та для обов`язкової реєстрації права власності на спадщину, до складу якої входить нерухоме майно, то ОСОБА_4 не звернувся відразу після прийняття спадщини до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину, зокрема на земельну ділянку та не здійснив реєстрацію права власності на земельну ділянку, що входила до складу спадщини, яку він прийняв після смерті матері - ОСОБА_5

ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить: земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства площею 0,59 га, розташована на території с. Орлівка Орлівської сільської ради, яку ОСОБА_4 набув у приватну власність у порядку спадкування після смерті матері - ОСОБА_5 , вчинивши дії, що свідчать про прийняття спадщини, та фактично прийнявши спадщину; земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства площею 0,60 га, розташована на території с. Орлівка Орлівської сільської ради, яка належала померлому на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_2 , зареєстрованого 12 травня 1994 року в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1; житловий будинок з належними до нього будовами і спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_7 , та належав померлому на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності від 15.04.2009 року, виданого Виконавчим комітетом Приморської районної ради.

Згідно заповіту, посвідченому 20 червня 2017 року державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Подольською І.М., зареєстрованому в реєстрі за №437, ОСОБА_4 заповів усе майно, що буде належати йому на день його смерті, де б воно не знаходилось і з чого б не складалось, а також все те, на що він за законом матиме право, ОСОБА_2

Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 13 вересня 2018 року, яке набрало законної сили 22.10.2018 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Приморська державна нотаріальна контора, про визнання заповіту від 20.06.2017 року, реєстровий № 437, складеного ОСОБА_4 на ім`я ОСОБА_2 недійсним відмовлено за безпідставністю (а.с.220).

17 січня 2018 року постановою державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області Подольської І.М. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 , після смерті його брата - ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_12 року, у зв`язку з тим, що згідно з матеріалами спадкової справи №124/2017, заведеної 22.08.2017 року державним нотаріусом Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області до майна ОСОБА_4 , єдиним спадкоємцем померлого є ОСОБА_2 , на яку померлий склав заповіт, яким позбавив права на спадкування усіх інших осіб, крім ОСОБА_2 , яка подала заяву про прийняття спадщини за заповітом 17.11.2017 року.

Доказів у підтвердження того, що вказана постанова державного нотаріуса була оскаржена, суду не надано.

Судом встановлено, що спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_4 - ОСОБА_2 у встановлений законом строк звернулась до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Постановами державного нотаріуса Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області від 27.03.2018 року та від 13.12.2018 року відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтв про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4 у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують право власності на спадкове майно.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Судом встановлено, що позивачка позбавлена можливості оформити право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 , шляхом вчинення нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом, у зв`язку з відсутністю документу, що підтверджує право власності на спадкове майно, а саме: на земельну ділянку площею 0,59 га, розташовану на території с. Орлівка Орлівської сільської ради, яку ОСОБА_4 набув у приватну власність у порядку спадкування після смерті матері - ОСОБА_5 , вчинивши дії, що свідчать про прийняття спадщини, та фактично прийнявши спадщину, оскільки померлий не оформив своїх спадкових прав на вказану земельну ділянку; у зв`язку відсутністю документів, що підтверджують право власності на спадкове майно, а саме на: земельну ділянку площею 0,60 га, розташовану на території с. Орлівка Орлівської сільської ради, яка належала померлому на праві приватної власності на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Серія НОМЕР_2 , зареєстрованого 12 травня 1994 року в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 1; житловий будинок з належними до нього будовами і спорудами, який знаходиться в АДРЕСА_7 , та належав померлому на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності від 15.04.2009 року, виданого Виконавчим комітетом Приморської районної ради, оскільки оригінали документів, що підтверджують право власності на вказане спадкове майно, втрачені.

Вирішуючи позовні вимоги суд виходить з того, що відсутність свідоцтва про право на спадщину, відповідно до ч.3 ст. 1296 Цивільного кодексу України, не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Вимоги щодо того, що право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна не можуть бути вирішальними, оскільки вказана правова норма, яка була чинною на момент виникнення спірних відносин, не мала обмежень у часі щодо її застосування, тобто законом не був обмежений строк у період якого особа повинна була скористатися своїм правом щодо державної реєстрації отриманого нею нерухомого спадкового майна.

Чинне законодавство, у разі втрати документів, що підтверджують право власності на спадкове майно, не передбачає процедури видачі нових документів спадкоємцям на імя спадкодавця, який мав право власності на спадкове майно.

За наведених обставин, належним способом захисту прав спадкоємця у разі відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно є звернення спадкоємця до суду з вимогою про визнання права власності на спадкове майно.

Враховуючи викладене, враховуючи, що судом встановлено та підтверджено дослідженими в судовому засіданні доказами право власності спадкодавця ОСОБА_8 , на спадкове майно, що залишилося після його смерті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі. Необхідно визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті після ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , на: житловий будинок АДРЕСА_7 ; земельну ділянку площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану на території с. Орлівка Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, державний акт серія НОМЕР_2 про право приватної власності на землю, виданий Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1; земельну ділянку площею 0.59 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану на території с. Орлівка Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, державний акт серія НОМЕР_5 про право приватної власності на землю, виданий Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1.

Суд не бере до уваги надану третьою особою - ОСОБА_1 довідку Виконавчого комітету Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області №972 від 27.12.2017 року (а.с.219), в якій зазначено, що ОСОБА_5 була зареєстрована та постійно мешкала по АДРЕСА_4 з 1956 року і до дня смерті - ІНФОРМАЦІЯ_6 , оскільки вказана довідка не спростовує факт прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_5 , її сином - ОСОБА_4 ., що підтверджено інформацією Приморської державної нотаріальної контори та матеріалами спадкової справи.

У зв`язку з тим, що позивач не заявив вимог про розподіл судових витрат, дане питання судом не вирішується.

Керуючись: ст.ст. 524, 529, 548, 549, 553, 560, 561 ЦК УРСР, 1963 року, ст.ст. 16, 181, 182, 328, 1216, 1217, 1218, 1220, 1223, 1225, 1268, 1269, 1270, 1296, 1297, 1298 ЦК України, 2003 року, ст.ст. 22,23 ЗК України, 1990 року, ст.ст. 125, 126 ЗК України, 2001 року, ст.ст. 3, 4, 10, 12, 13, 19, 79-81, 89, 235, 247, 258-259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_9 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , право власності в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , на:

- житловий будинок АДРЕСА_7 ;

- земельну ділянку площею 0.60 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану на території с. Орлівка Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, державний акт серія НОМЕР_2 про право приватної власності на землю, виданий Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1;

- земельну ділянку площею 0.59 га для ведення особистого підсобного господарства, розташовану на території с. Орлівка Орлівської сільської ради Приморського району Запорізької області, державний акт серія НОМЕР_5 про право приватної власності на землю, виданий Орлівською сільською радою Приморського району Запорізької області 12.05.1994 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №1.

Повний текст рішення складено 24 травня 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, в редакції Закону України від 03.10.2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_9 .

Відповідач - Орлівська сільська рада Приморського району Запорізької області, місцезнаходження: вул. Шкільна, б. 45, с. Орлівка, Приморський район, Запорізька область, ЄДРПОУ 04353563.

Третя особа - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_10 , проживає за адресою: АДРЕСА_11 .

Третя особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_8 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_12 .

Третя особа - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_9 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_13

Суддя: підпис О.М. Чапланова

З оригіналом згідно: суддя О.М. Чапланова

14.05.2019

СудПриморський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення14.05.2019
Оприлюднено28.05.2019
Номер документу81978264
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —326/1601/18

Ухвала від 02.02.2021

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

Ухвала від 04.12.2020

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

Постанова від 28.10.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Ухвала від 09.09.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Ухвала від 23.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Олійник Алла Сергіївна

Постанова від 06.08.2019

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Крилова О. В.

Постанова від 06.08.2019

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Крилова О. В.

Ухвала від 09.07.2019

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Крилова О. В.

Ухвала від 05.07.2019

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Крилова О. В.

Ухвала від 20.06.2019

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Крилова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні