Справа № 2-1146/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.06.2017 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Самсін М. Л.
при секретарі Груба Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кам`янка-Бузька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Дернівська сільська рада Кам`янка-Бузького району Львівської області про стягнення заборгованості згідно боргових розписок,
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2008 року ОСОБА_1 звернувся з позовом в суд про стягнення заборгованості за договором позики згідно боргових розписок на загальну суму 22340 гривень з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . В процесі розгляду справи позивач подав клопотання про уточнення позовних вимог, ОСОБА_4 просив стягнути в його користь заборгованість померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 згідно написаних ним боргових розписок в сумі 49828 грн. шляхом звернення стягнення на спадкове майно та визнання права власності на таке майно - житловий будинок АДРЕСА_1 , мотивуючи це тим, що частина боргових розписок була написана в іноземній валюті і станом на 26.12.2016 року згідно офіційного курсу Національного банку України, проводячи відповідні розрахунки, загальна сума заборгованості становить 49 828 грн.
Позивач в судове засідання не явився, про день, дату та час слухання справи сповіщений належним чином, в надісланій на адресу суду заяві просить розглянути справу за його відсутності, на позові наполягає, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти заочного рішення не заперечує.
Відповідачі в судове засідання не явилися, про день, час і місце слухання справи сповіщені належним чином, на адресу суду подала заяву, з якої вбачається, що не заперечує проти розгляду справи в її відсутність, проти позову не заперечує.
Третя особа Дернівська сільська рада Кам`янка-Бузького району Львівської області в судове засідання не явилася, про день, дату та час слухання справи сповіщена належним чином, в надісланій на адресу суду заяві просить розглянути справу за відсутності третьої особи, не заперечують проти позовних вимог, покладається на думку суду при постановленні рішення по даній справі, проти заочного рішення не заперечує.
Внаслідок цього суд зі згоди позивача розглядає справу в заочному порядку на підставі ст. ст. 169,224 ЦПК України.
Суд, відповідно до ст.ст. 169, 224 ЦПК України вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній матеріалів у їх відсутність сторін, оскільки неявка відповідача не перешкоджає постановленню заочного рішення, проти чого не заперечував представник позивача.
Згідно ч. 2 ст. 197 ЦК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду. У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень Цивільного кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши матеріали цивільної справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений повністю та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , який являвся батьком для відповідачок ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Відповідачі, як спадкоємці першої черги, не зверталися із заявами про прийняття спадщини, яка складається із житлового будинку АДРЕСА_1 в с. Товмач Кам`янка-Бузького району Львівської області.
Ч. 1 ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод передбачає право на ефективне мирне володіння майном
Згідно ч.1 ст.15, ст.16 ЦК України, ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, оспорювання у визначений законом спосіб.
Згідно ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є правочини та також юридичні факти.
Відповідно до ст.ст. 10, 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
У відповідності до ч. 1 ст. 109 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Статтею 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Згідно із ст. 1046 ЦК України за договором позики позикодавець передає у власність іншій стороні (позичальнику) грошові кошти або інші речі, наділені родовими ознаками, а позичальник збов`язується повернути позичальнику таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей такого ж роду і якості.
Відповідно до ст.1047 ЦК України договір позики укладається в письмовій формі, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей, тому доводи апелянта про те, що розписка не замінює письмовий договір позики не відповідають вимогам цивільного законодавства. Тобто, крім письмової форми дана норма не конкретизує будь-яку іншу форму укладення договору позики.
Отже, письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.
Особливістю спірних правовідносин сторін у справі є перехід зі сфери регулювання відносин по договору позики та відповідальності за порушення зобов`язань за договором до сфери відносин спадкування та порядку проведення розрахунків спадкоємців з кредиторами спадкодавця.
Згідно з ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не приинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Спадкоємці зобовязані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобовязаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині (ч.1 ст.1282 ЦК України).
У спорі, що виник, мова йде про стягнення боргу в рамках договору позики, а отже, зобов`язання не є нерозривно пов`язане з особою і після її смерті не припиняється. Зобов`язання є нерозривно пов`язаним з особою, якщо мова йде про особисті немайнові права та інші нематеріальні блага, оскільки вони тісно пов`язані з фізичною особою і вона не може відмовитись від цих прав або бути позбавлена цих прав.
Відповідачі є спадкоємцями померлого і не прийняли спадщину після його смерті. Відповідно до ст. 1281 ЦК України спадкоємці зобов`язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини якщо їм відомо про його борги. Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред`явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.
Згідно ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.
Відтак, слід прийти до висновку, що дані спірні правовідносини дозволяють правонаступництво. Відповідачі є спадкоємцями першої черги померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 і не прийняли спадщину після його смерті. Таким чином до позивача ОСОБА_1 перейшло право вимоги.
Із матеріалів справи вбачається, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 був укладений договір позики. Згідно факту укладення даного договору та передачі коштів підтверджується представленими розписками, згідно яких загальна сума заборгованості становить 49 828 грн.
За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи його укладення, а також засвідчуючи отримання боржником від кредитора певної грошової суми або речей.
Оскільки відповідачами не виконуються зобов`язання, а ОСОБА_5 як позичальник свої зобов`язання не виконав, борг не повернув оскільки помер, до позивача ОСОБА_1 перейшло право вимоги, тому підставно позивач просить стягнути з відповідачів борг.
Договір позики вважається укладеним у момент передачі грошей або речей. Відтак, позивач є кредитором у цивільному зобов`язальному правовідношенні (ч.1 ст. 510 ЦК України) та в розумінні ст.ст.1281,1282 зазначеного Кодексу є носієм права вимоги виконання цивільного обов`язку, що перейшов до спадкоємців померлого боржника.
Висновок про задоволення вимог ОСОБА_1 про стягнення з відповідачів-спадкоємців ОСОБА_2 і ОСОБА_3 заборгованості за договором позики в повному об`ємі випливає з того, що кредитор протягом шести місяців з часу, коли він дізналася про відкриття спадщини після смерті боржника ОСОБА_5 07.01.2008 року, пред`явив свої вимоги до спадкоємців, і зобов`язані задовольнити вимоги кредитора. Такі висновки узгоджуються з вимогами ст.ст.1281,1282 ЦК України.
На підставі наявних у справі доказів, оцінених судом належним чином кожного окремо на їх достовірність, допустимість та достатність, взаємний зв`язок у сукупності, а також встановлених судом обставини, враховуючи, що розписка сама по собі є підтвердженням передачі грошей та укладення договору позики, між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 виникли правовідносини на підставі договору позики, зобов`язання не виконано, борг не повернуто, позивач є носієм права вимоги виконання цивільного обов`язку, що перейшов до спадкоємців першої черги померлого боржника в межах суми спадкового майна, відтак суд прийшов до висновку про задоволення позову.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 209,212,213,214,215,218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити
Стягнути в користь ОСОБА_1 заборгованість померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 згідно написаних ним боргових розписок в сумі 49828 грн. шляхом звернення стягнення на спадкове майно та визнання права власності за ОСОБА_1 на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Стягнути в користь ОСОБА_1 з відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 30 грн. оплати витрат інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи, 51 грн. оплати державного мита суду, 4404,00 грн. оплати коштів за проведення судової оціночно-будівельної експертизи.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті відповідно до ухвали Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 26.06.2008 року про накладення арешту на нерухоме майно і грошові кошти, що належать ОСОБА_5 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом який його постановив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Львівської області через Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя :
Суд | Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2017 |
Оприлюднено | 31.05.2019 |
Номер документу | 82092830 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Самсін М. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні