Рішення
від 31.05.2019 по справі 320/1789/19
МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дата документу 31.05.2019

Справа № 320/1789/19

№2/320/1803/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2019 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Юрлагіної Т.В.,

за участю секретаря Бондаренко Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи - Орган опіки та піклування в особі Опікунської ради при виконавчому комітету Семенівської сільської ради, Орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради, про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити його опікуном онука та передати дитину на виховання, а також стягнути з відповідача на його користь аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ј частини заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку, починаючи з дня пред`явлення позову до суду до досягнення дитиною повноліття.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 17.06.2006 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 був укладений шлюб, який в подальшому був розірваний рішенням Мелітопольського міськрайонного суду від 30.05.2014 року. Від вказаного шлюбу у сторін народився син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після розірвання батьками шлюбу проживав разом із своєю матір`ю, бабусею та дідусем. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_3 - донька позивача ОСОБА_4 . Після смерті матері дитина проживає з позивачем, оскільки відповідач не виконує свої батьківські обов`язки, не цікавиться життям та здоров`ям сина, жодного разу не відвідував батьківські збори. Позивач має можливість виховувати та забезпечувати свого онука, отримує стабільну пенсію, є єдиним власником будинку в якому створені усі умови для проживання та розвитку дитини. Бажає оформити опіку над своїм онуком, через що вимушений звернутись до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 02.04.2019 року відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 26 квітня 2019 року підготовче засідання закрито та справу призначено до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з`явився, але від його представника надійшла заява про розгляд справи за її відсутності та за відсутності позивача, на задоволенні позовних вимог наполягає.

Відповідач у судове засідання не з`явився, але від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Представник третьої особи - Органу опіки та піклування в особі Опікунської ради при виконавчому комітету Семенівської сільської ради, у судове засідання не з`явився, але від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник третьої особи - Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради, у судове засідання не з`явився, але від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечує та просить їх задовольнити.

Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні правовідносини.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

ОСОБА_5 та відповідач ОСОБА_2 з 17.06.2006 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який був розірваний рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 30.05.2014 року /а.с.9/.

Від вказаного шлюбу сторони мають малолітню дитину - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 /а.с.8/.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати малолітнього ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 /а.с.10/.

З 30 травня 2014 року ОСОБА_3 фактично проживає разом зі своїми дідусем та бабусею - ОСОБА_6 та ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки № 34 від 01.03.2019 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 навчається в 4-А класі на денній формі навчання Семенівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Мелітопольської районної ради Запорізької області. Батько - ОСОБА_2 за час навчання сина в школі, до школи жодного разу не приходив, навчальними успіхами дитини не цікавився /а.с.15/.

Відповідно до вимог ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечувати здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати та батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав № 3 від 30.03.2007 року передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Відповідно до п.16 вказаної постанови ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і розумовий розвиток дитини, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду і лікування, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення.

26 лютого 2019 року ОСОБА_2 до уповноваженого органу з питань усиновлення подав заяву, посвідчену приватним нотаріусом Мелітопольського міського нотаріального кругу Турецькою Ю.В., відповідно до якої останній розуміючи свої дії відмовився від батьківства по відношенню до свого малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та не заперечує проти передачі дитини на усиновлення /а.с.11/.

Відповідно до висновку органу опіки та піклування, доданого до матеріалів справи, зважаючи на те, що відповідач по справі свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків по вихованню сина, не цікавиться його життям і здоров`ям, успіхами у навчанні, не спілкується з сином в обсязі, необхідному для його самоусвідомлення, тому орган опіки та піклування вважає, що наявні підстави для позбавлення відповідача батьківських прав.

Таким чином, враховуючи наведені обставини, оскільки відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не проявляє батьківської уваги та турботи, не піклується про здоров`я сина, його духовний та моральний розвиток та взагалі не цікавиться життям дитини, крім того подав заяву відповідно до якої відмовляється від своїх батьківських обов`язків, надавши оцінку зібраним у справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясування обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про позбавлення відповідача батьківських прав підлягають задоволенню.

За ч.4 ст.167 Сімейного кодексу України: якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід дитини, повнолітні брати та сестри, інші родичі.

Суд встановив, що рідний дідусь малолітнього ОСОБА_3 - позивач у справі виявив бажання бути опікуном свого онука та займатися його вихованням.

Відповідно до копії акту обстеження умов проживання за адресою позивача ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , встановлено, що для виховання та розвитку дитини створені певні умови: окрема кімната, місце для сну, обладнане місце для навчання то оздоровлення. У дитини є всі необхідні речі: постільна білизна, одяг, взуття /а.с.12/.

Власником будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 , що підтверджується копією договору дарування житлового будинку від 26 грудня 1996 року, посвідчений нотаріусом Мелітопольської районної державної нотаріальної контори Чудською О. О., зареєстровано в реєстрі за № 2863 /а.с.20/.

Позивач ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_6 є пенсіонерами та перебувають на обліку в Мелітопольському об`єднаному управлінні ПФУ в Запорізькій області та отримують пенсію за віком, що підтверджується копіями наданих довідок /а.с. 16-19/.

Згідно ч.3 ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вони позбавлені батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що над малолітнім ОСОБА_3 слід встановити опіку та передати його на виховання дідусю - ОСОБА_1 , однак позовні вимоги щодо призначення позивача опікуном дитини є передчасними та на даний час не підлягають задоволенню, оскільки відповідного до вимог ч.3 ст. 60 ЦК України суд призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч.3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно з ч.2 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Відповідно до ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Статтею 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує:стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

На підставі викладеного, з відповідача необхідно стягнути аліменти на утримання дитини на користь державного закладу або фізичної особи, під опіку якої буде передана дитина, в розмірі 1/4 частини заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 05.03.2019 року і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 768 гривень 40 копійок, сплачений ним за подання заяви про позбавлення батьківських прав.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від 08 липня 2011 року № 3674-VІ, від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів про стягнення аліментів.

Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при подачі позову про стягнення аліментів, тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.12, 13, 76, 80, 81, 95, 258, 259, 265, 354, 355 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи - Орган опіки та піклування в особі Опікунської ради при виконавчому комітету Семенівської сільської ради, Орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Мелітопольської міської ради, про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки, - задовольнити частково .

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити опіку над малолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та до вирішення питання про призначення йому опікуна передати на виховання дідусеві - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , аліменти на утримання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь юридичної чи фізичної особи, під опіку якої буде передана дитина, у розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 05 березня 2019 року та досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , судовий збір на користь держави у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СУДДЯ: Т.В.Юрлагіна

СудМелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення31.05.2019
Оприлюднено02.06.2019
Номер документу82105475
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —320/1789/19

Ухвала від 08.08.2019

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Юрлагіна Т. В.

Рішення від 31.07.2019

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Кушнова А.О.

Ухвала від 27.06.2019

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Кушнова А.О.

Рішення від 31.05.2019

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Юрлагіна Т. В.

Ухвала від 16.05.2019

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Кушнова А.О.

Ухвала від 26.04.2019

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Юрлагіна Т. В.

Ухвала від 15.04.2019

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Кушнова А.О.

Ухвала від 02.04.2019

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Юрлагіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні