ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 545/3336/18 Номер провадження 22-ц/814/1415/19Головуючий у 1-й інстанції Кіндяк І. С. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2019 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Пікуля В.П.,
суддів Одринської Т.В., Панченка О.О.,
при секретарі Коротун І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 20 березня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокдастру у Полтавській області,
третя особа без самостійних вимог: Мачухівська сільська рада Полтавського району Полтавської області,
про визнання договорів оренди землі поновленими,
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокдастру у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог: Мачухівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, про визнання договорів оренди землі поновленими.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18 липня 2012 року та 23 липня 2012 року року між Полтавською районною державною адміністрацією та ним укладені договори оренди землі, а саме земельних ділянок призначених для ведення фермерського господарства, площею 7,41 га, та 4,6 га, які розташовані на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, кадастрові номери НОМЕР_1 та НОМЕР_2 відповідно, строком на 5 років. У день укладення договорів вони зареєстровані у відділі Держкомзему у Полтавському районі.
Маючи намір поновити дію договорів оренди, 15 червня 2017 року він повідомив орендодавця про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк і тому подав письмові звернення до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про поновлення строку дії договорів, до якого додав: проекти додаткових угод про поновлення строку дії договорів оренди земельних ділянок, копії договорів оренди, копію витягу з ДЗК та викопіювання з кадастрової карти, копію паспорта та ідентифікаційного коду, копії технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок . Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області листами від 03 липня 2017 року його повідомлено про норми діючого законодавства в сфері земельних відносин та зазначено, що річна сума платежу не може бути меншою за 3 % та більшою за 12 % та, що мінімальний строк дії договору оренда відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі становить 7 років. Даними листами Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області не висловило будь-яких заперечень з приводу поновлення строку договорів оренди землі, і в ту ж чергу не запропонувало поновити договори оренди. Розуміючи, що Головне управлінням Держгеокадастру у Полтавській області навмисно затягує поновлення договорів оренди землі за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця проти поновлення договорів оренди землі, він сплатив орендну плату за землю та повторно направив на адресу останнього повідомлення про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк. Листом від 10 жовтня 2017 року Головне управлінням Держгеокадастру у Полтавській області повідомило про свої повноваження у сфері земельних відносин та що ОСОБА_1 не сформував необхідний пакет документів.
Він продовжує користуватися земельними ділянками після закінчення строку договору оренди землі.
Просив визнати поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 18 липня 2012 року (кадастровий номер НОМЕР_1 ) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розміром - 7, 41 га на тих самих умовах з урахуванням вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі строком на сім років;
визнати поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 23 липня 2012 року (кадастровий номер НОМЕР_2 ) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розміром - 4,60 га на тих самих умовах з урахуванням вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі строком на сім років;
стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 20 березня 2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокдастру у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог: Мачухівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, про визнання договорів оренди землі поновленими, задоволено.
Визнано поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 18 липня 2012 року (кадастровий номер НОМЕР_1 ) для ведення фермерського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розміром - 7,41 га на тих самих умовах з урахуванням вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі строком на сім років.
Визнано поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 23 липня 2012 року (кадастровий номер НОМЕР_2 ) для ведення фермерського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розміром - 4,60 га на тих самих умовах з урахуванням вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі строком на сім років.
Стягнуто з відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь позивача ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі - 1409,60 грн.
Рішення мотивоване тим, що на час звернення з вимогою про визнання договору оренди поновленим позивач продовжує користуватися спірною земельною ділянкою на умовах, визначених у договорах оренди землі, своєчасно сплатив орендну плату та податки, замовив нормативно грошову оцінку земель, виготовив агрохімічні паспорти полів, а тому підлягає застосуванню ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі
Із даним рішенням не погодилося Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, яке подало апеляційну скаргу. Просило рішення суду першої інстанції скасувати, а у задоволенні позову відмовити. Вважає, що рішення суду не відповідає нормам матеріального та процесуального права, при зверненні з листом-повідомленням до відповідача позивачем не надано весь необхідний пакет документів про що орендодавець повідомив його листами, крім того у клопотанні і додаткових угодах невірно вказано кадастрові номери земельних ділянок, не виготовлено агрохімічного паспорта поля. Також відповідач посилався на не врахування судом першої інстанції практики Верховного Суду України та Верховного Суду.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду залишити без змін. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.
Позивач в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву у якій просить справу розглянути без його участі, апеляційну скаргу просить залишити без задоволення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, приходить до такого висновку.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції посилався на ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі , та зазначив, що на час звернення з вимогою про визнання договору оренди поновленим позивач продовжує користуватися спірною земельною ділянкою на умовах, визначених у договорах оренди землі, своєчасно сплатив орендну плату та податки, замовив нормативно грошову оцінку земель, виготовив агрохімічні паспорти полів.
Проте колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 18 липня 2012 року та 23 липня 2012 року між Полтавською районною державною адміністрацією, як орендодавцем та ОСОБА_1 , як орендарем, укладено договори оренди землі строком на 5 років, а саме:
- договір від 18 липня 2012 року зареєстрований у відділі Держкомзему у Полтавському районі про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18 липня 2012 року за №532400004002870. Відомості про земельну ділянку: місце розташування - за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розмір - 7, 41 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер - НОМЕР_1 ;
- договір від 23 липня 2012 року зареєстрований у відділі Держкомзему у Полтавському районі про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23 липня 2012 року за №532400004002885. Відомості про земельну ділянку: місцерозташування - за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, розмір - 4,60 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер - НОМЕР_2 .
Згідно п. 8 зазначених вище договорів оренди землі встановлено, що після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, що затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 року за № 9, визначено, що вищезазначений орган виконавчої влади реалізує повноваження згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у відповідності з вимогами ЗК України.
До закінчення договору оренди землі ОСОБА_1 , як орендар, 15 червня 2017 року для визнання за Орендарем переважного права на поновлення договору оренди, повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк і тому подав письмові звернення до головного управління Держгеокадастру в Полтавській області про поновлення строку дії договорів оренди землі, до якого додав: проекти додаткових угод про поновлення строку дії договорів оренди земельних ділянок, копії договорів оренди, копію витягу з ДЗК та викопіювання з кадастрової карти, копію паспорта та ідентифікаційного коду, копії технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок.
Згідно листа за вих. № 9018/6-17від 03 липня 2017 року, орендодавець в особі - Головного управлінням Держгеокадастру в Полтавській області повідомив орендарю - ОСОБА_1 про норми діючого законодавства в сфері земельних відносин та звернув увагу на те, що річна сума платежу не може бути меншою за 3 відсотки та більшою за 12 відсотків та те, що мінімальний строк дії договору оренди відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі , становить - 7 років.
Окрім того зазначив, що укладання договорів оренди землі проводиться тільки по сформованим земельним ділянкам, які є об`єктом цивільних прав, а ОСОБА_1 , в свою чергу, таких відомостей не надав.
Одночасно Головним управлінням Держгеокадастру вказаним листом було запропоновано ОСОБА_1 розмір орендної плати 12 відсотків від нормативно грошової оцінки земельної ділянки 1 гектара відповідного сільськогосподарського угіддя, визначеної за матеріалами нормативно грошової оцінки земель 1995-1997 років з урахуванням індексації та термін дії Договору 7 років.
Листом за № 14012/6-17 від 10 жовтня 2017 року, встановлено, що Головне управлінням Держгеокадастру в Полтавській області повідомило про свої повноваження у сфері земельних відносин та зазначило, що ОСОБА_1 , не сформував необхідний пакет документів, серед якого відсутній агрохімічний паспорт полів.
21 грудня 2017 року орендар ОСОБА_1 направив клопотання до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області з додатками:
- проектом додаткової угоди до договору оренди землі від 18 липня 2012 року;
- проектом додаткової угоди до договору оренди землі від 29 липня 2012 року;
- копією паспорта та ідентифікаційного коду на його ім`я;
- примірники витягів з нормативно грошової оцінки земельних ділянок;
- примірники витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки;
- примірники агрохімічних паспортів поля орендованих земельних ділянок.
Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України Про оренду землі .
Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються ст. 33 Закону України Про оренду землі , яка фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди землі.
Так, відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 33 цього Закону по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Частинами 8 та 9 ст. 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.
Проте, як вбачається з позовних вимог ОСОБА_1 він просив саме визнати поновленим договори оренди, а не укласти договорі на новий строк чи вважати укладеним, відповідно до запропонованих умов, а тому положення викладені в ч. 1-5 ст. 33 Закону України Про оренду землі захищають переважне право орендаря однак не можуть застосовуватися для задоволення вимог позивача.
Разом з тим, якщо орендар, маючи на меті реалізацію свого переважного права на поновлення договору оренди землі на новий строк, ініціював перед орендодавцем питання про таке поновлення, скориставшись правовим механізмом, встановленим ч.ч. 1 - 5 ст. 33 Закону України Про оренду землі , то частина 6 вказаної статті не може бути застосована до таких правовідносин, оскільки: (1) не передбачає звернення орендаря до орендодавця; (2) переговори сторін щодо зміни (за необхідності) істотних умов не проводяться.
Виходячи з того, що в ч.ч. 1 - 5 та ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі містяться дві окремі правові підстави реалізації орендарем свого переважного права на поновлення договору оренди землі, вони не можуть бути застосовані одночасно, оскільки є різними за своєю правовою природою, механізмом застосування та правовими наслідками. Сам лише факт спливу місячного строку за відсутністю заперечення орендодавця в поновленні договору оренди, разом з іншими підставами, вказаними в ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі , не може свідчити про автоматичне поновлення договору оренди землі за наявності триваючої процедури погодження сторонами змін істотних умов договору оренди.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року по справі 922/888/17 .
Зважаючи на наведене, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області. Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 20 березня 2019 року слід скасувати, а у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокдастру у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог: Мачухівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, про визнання договорів оренди землі поновленими - відмовити.
Також із позивача, відповідно до положень ст. 141 ЦПК України, на користь відповідача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору, понесені останнім при подачі апеляційної скарги у сумі 2114 грн. 41 коп.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 382 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - задовольнити.
Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 20 березня 2019 року - скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокдастру у Полтавській області, третя особа без самостійних вимог: Мачухівська сільська рада Полтавського району Полтавської області, про визнання договорів оренди землі поновленими - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Держгеокдастру у Полтавській області судовий збір у розмірі 2114 грн. 41 коп.
Постанова набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текс постанови виготовлено 29 травня 2019 року
Головуючий В.П. Пікуль
Судді Т.В. Одринська
О.О. Панченко
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2019 |
Оприлюднено | 02.06.2019 |
Номер документу | 82126207 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Пікуль В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні