ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
03 червня 2019 року Справа № 915/1497/19
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е. М., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом члена Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1" в особі ОСОБА_1 АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )
за позовом члена Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1" ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 )
до відповідача Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1", вул. Генерала Свиридова, 2, м. Миколаїв, 54034 (код ЄДРПОУ 23038554)
про визнання недійсним рішення загальних зборів від 16.09.2017 року, скасування реєстраційних дій та поновлення попередньої державної реєстрації
без повідомлення (виклику) учасників
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Миколаївської області звернулись члени Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1" ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з позовною заявою про:
1. Визнання недійсними рішення загальних зборів членів автогаражного кооперативу Тем-1 (Обслуговуючий автогаражний Кооператив Темп-1 код ЄДРПІОУ 23038554) від 16.09.2017 року, що відображені в протоколі рішення зборів членів ОАГК Темп-1 .
2. Скасування реєстраційних дій Третьої особи Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників ; реєстраційної дії Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів , які були виконані на підставі протоколу рішення зборів членів ОАГК Темп-1 від 16.09.2017року.
3. Поновлення попередньої Державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в особі, відповідно якої головою обслуговуючого автогаражного кооперативу є Тихонюк Сергій Олександрович.
В обґрунтування позовної заяви позивачі посилаються на порушення їхніх прав як членів кооперативу (позивачі прийняті до кооперативу 23.10.2016 року та 29.07.2017 року відповідно), у зв`язку з порушенням порядку скликання та проведення зборів членів кооперативу. Факт належності до членів кооперативу позивачі підтверджують членськими книжками, а також рішенням Ленінського районного суду міста Миколаєва від 13.02.2019 року № 489/2082/18, залишеним без змін постановою Миколаївського апеляційного суду від 07.05.2019 року.
Позивачі звільнені від сплати судового збору, як учасники бойових дій у справі, пов`язаній з порушенням їхніх прав (п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір ).
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 27.05.2019 року задоволено заяву головуючого судді Ржепецького В.О. про самовідвід.
На підставі розпорядження керівника апарату господарського суду Миколаївської області від 27.05.2019 року № 161 здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 915/1497/19. Підставою призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 915/1497/19 є ухвала суду від 27.05.2019 про самовідвід головуючого судді Ржепецького В.О.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.05.2019 року справу № 915/1497/19 призначено головуючому судді Олейняш Е.М.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено наступне.
ГПК України визначає юрисдикцію господарських судів на підставі суб`єктного та предметного критеріїв.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин , в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.
Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
За змістом положень пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України, статті 167 ГК України, статті 2 Закону України "Про акціонерні товариства" сторонами у корпоративному спорі є:
1) юридична особа та її учасник (засновник, акціонер, член), у тому числі учасник, який вибув;
2) учасники (засновники, акціонери, члени) юридичної особи.
Учасник, який вибув зі складу юридичної особи, може бути стороною корпоративного спору щодо визначення та стягнення належної йому до сплати вартості частки майна юридичної особи, про визнання недійсними рішень про виключення його зі складу юридичної особи, а також про визнання недійсними інших рішень юридичної особи, якщо ці рішення прийняті в період до виходу (виключення) учасника, а відповідні вимоги обґрунтовуються порушенням його корпоративних прав на момент прийняття такого рішення.
Вирішуючи питання щодо підвідомчості господарському суду спору як корпоративного, судді керуються положеннями статті 167 ГК України, в якій надано визначення корпоративних прав та корпоративних відносин.
КГС ВС у постанові від 23.01.2018 у справі № 925/1321/16 зроблено висновок, що зважаючи на положення статті 167 ГК України корпоративні права характеризуються такими ознаками :
1) особа має частку в статутному капіталі господарської організації;
2) особа має права на участь в управлінні господарською організацією;
3) особа має право на отримання певної частини прибутку (дивідендів) господарської організації.
Відповідно до ст. 84 ЦК України товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи.
Відповідно до ст. 85 ЦК України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Особливості правового статусу окремих видів непідприємницьких товариств встановлюються законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про кооперацію у цьому законі терміни вживаються в такому значенні:
кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування;
обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України Про кооперацію метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Відповідно до ст. 6 Закону України Про кооперацію кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.
Відповідно до п. 2.4 Статуту Обслуговуючого автогаражного кооперативу ТЕМП 1 , затвердженого рішенням загальних борів засновників обслуговуючого автогаражного кооперативу ТЕМП-1 (протокол № 3 від 30.10.2016 року) Кооператив , здійснюючи обслуговування членів кооперативу, не ставить за мету отримання прибутку, та є неприбутковою організацією. Забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників Кооперативу , працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління і інших пов`язаних з ними осіб, відповідно до Податкового Кодексу України.
Відповідно до п. 3.1 Статуту Кооператив створюється у формі обслуговуючого автогаражного кооперативу для обслуговування своїх членів на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю. Метою діяльності Кооперативу є задоволення економічних, соціальних та потреб по охороні майна, транспортних засобів членів кооперативу.
Статутом обслуговуючого автогаражного кооперативу ТЕМП 1 частку членів у статутному капіталі (майні) кооперативу не визначено.
Виходячи зі змісту наведених положень законодавства та змісту позовних вимог, суд дійшов висновку, що учасники (члени) автогаражного кооперативу не є носіями корпоративних прав, а відносини між учасниками кооперативу та обслуговуючим автогаражним кооперативом ТЕМП 1 не вважаються корпоративними. Відповідно, спір у цій справі між фізичними особами - учасниками кооперативу та обслуговуючим автогаражним кооперативом ТЕМП 1 не є корпоративним та з огляду на положення ст. 20 ГПК України не належить до юрисдикції господарських судів. Даний спір виник з цивільних правовідносин між фізичними особами (учасниками/членами) кооперативу та обслуговуючим автогаражним кооперативом ТЕМП 1 , відтак позивачі у справі не є суб`єктами господарювання в розумінні ч. 2 ст. 55 ГКК України, а суб`єктний склад учасників даної справи відповідає положенням ч. 1 ст. 4 ЦПК України, тому розгляд даної справи віднесено до юрисдикції загальних судів та має здійснюватись в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відповідно до ч. 3 ч. 1 ст. 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі, не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви, постановлюється ухвала. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановляння в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 175 ГПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Керуючись наведеною нормою, суд роз`яснює, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції загальних судів у порядку цивільного судочинства.
Зважаючи на вказане, виходячи з аналізу суб`єктного складу, надаючи правову оцінку позову, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, господарський суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Керуючись ст. 175, 232-235, 254-256 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі № 915/1497/19 за позовною заявою (вх. № 8683/19 від 27.05.2019 року) членів Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1" в особі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1" про визнання недійсним рішення загальних зборів від 16.09.2017 року, скасування реєстраційних дій та поновлення попередньої державної реєстрації.
2. Додаток для позивача члена Обслуговуючого автогаражного кооперативу "Темп-1" в особі ОСОБА_1 :
- позовна заява з додатками всього на 47-ми арк.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у порядку та строки, визначені статтями 255, 256 і підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана 03.06.2019 року.
Суддя Е.М. Олейняш
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2019 |
Оприлюднено | 04.06.2019 |
Номер документу | 82159188 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Олейняш Е.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні