ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"05" червня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/932/18
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Ловга І.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Гончаренко О.С. за довіреністю №02-вк від 11.01.2018р.;
Від відповідача: не з`явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» до Одеського морехідного коледжу рибної промисловості імені Олексія Соляника про стягнення 195 507,95 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Одеська філія державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» звернулась до господарського суду із позовною заявою до державного вищого навчального закладу «Одеське морехідне училище рибної промисловості імені Олексія Соляника» , найменування якого було змінено на Одеський морехідний коледж рибної промисловості імені Олексія Соляника, про стягнення заборгованості у загальному розмірі 195 507,95 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов`язань, прийнятих на себе за умовами договору підряду на виконання проектних та пошукових робіт №24 від 22.06.2015р.
Ухвалою від 06.06.2018р. господарським судом було призначено дану справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 29.08.2019р. по даній справі було призначено почеркознавчу та судово-технічну експертизи, проведення яких доручено Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, провадження у справі зупинено.
02.05.2019р. до господарського суду від Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України надійшов висновок почеркознавчої та судово-технічної експертиз.
Ухвалою від 13.05.2019р. дана справа була прийнята до провадження суддею Желєзною С.П., провадження у справі поновлено із призначенням підготовчого засідання на 05.06.2019р. о 12:00 год.
За результатами вирішення господарським судом питання про наявність правових підстав для розгляду позовних вимог Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» у межах даної справи, господарський суд дійшов наступного висновку.
Приписами ст. 4 ГПК України встановлено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Відповідно до ч. ч. 1-2, 6 ст. 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є, зокрема, господарські організації юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України. Суб`єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
Згідно з ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Відповідно до п. 1.1 Положення про Одеську філію державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» , затвердженого наказом державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» від 25.05.2017р. за №71-од, Одеська філія створена відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України „Про управління об`єктами державної власності» як відокремлений підрозділ державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» без права юридичної особи.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1005410769 від 05.06.2019р. у реєстрі не знайдено записів про юридичну особу за ідентифікаційним кодом 03329083 (ідентифікаційний код Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» ). При цьому, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1005410806 від 05.06.2019р. у реєстрі наявна інформація про державну реєстрацію відокремленого підрозділу державного підприємства« державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» , а саме Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» .
У п. 1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. за № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, зокрема, наступне. Відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про господарські товариства", "Про акціонерні товариства", "Про банки і банківську діяльність", юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами. Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу , наприклад: "Стягнути з підприємства "А" в особі його відокремленого підрозділу - філії N 1 на користь організації "Б" в особі її Н-ської філії таку-то суму".
Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку, що філії, які в силу законодавчих приписів не є юридичними особами та, відповідно, самостійно не можуть виступати у якості відповідачів або позивачів у господарських справах .
Проте, з поданої до господарського суду позовної заяви вбачається, що позов було подано саме Одеською філією державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» , яка згідно з чинним законодавством не є юридичною особою.
Підсумовуючи вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що суб`єктний склад сторін по справі не відповідає вимогам ст. 4 ГПК України.
При цьому, господарський суд зазначає, що оскільки стороною за договором на виконання проектних та пошукових робіт №24 від 22.06.2015р. виступає державне підприємство «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» , то, відповідно, державне підприємство, з урахуванням наведених по тексту рішення вище висновків, і має право на звернення до суду із даними позовними вимогами.
Господарський суд звертає увагу Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» , що філія, як самостійний суб`єкт господарських правовідносин, не може виступати позивачем в порядку жодного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1, 2-5 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Наявність ухвали про закриття провадження у зв`язку з прийняттям відмови позивача від позову не позбавляє відповідача в цій справі права на звернення до суду за вирішенням цього спору. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Приймаючи до уваги вищевикладені обставини, які свідчать, що позовна заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства, що тягне за собою правові наслідки, встановлені п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України, господарський суд доходить висновку про необхідність закриття провадження у справі за позовом Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» до Одеського морехідного коледжу рибної промисловості імені Олексія Соляника про стягнення 195 507,95 грн.
При цьому, судовий збір у розмірі 2932,62 грн., сплачений згідно платіжного доручення №171 від 22.03.2018р., підлягає поверненню з державного бюджету за клопотанням позивача на підставі ухвали суду відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року N 3674-VI, у зв`язку з закриттям провадження у справі з підстав, що не виключають можливості повернення судового збору.
Керуючись ст. ст. 86, п. 1 ч.1 ст. 231, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Провадження у справі №916/932/18 за позовом Одеської філії державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут „НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» до Одеського морехідного коледжу рибної промисловості імені Олексія Соляника про стягнення 195 507,95 грн. - закрити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України. Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її підписання відповідно до ст. 256 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 06.06.2019р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2019 |
Оприлюднено | 10.06.2019 |
Номер документу | 82248920 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні