Дата документу 03.06.2019
Справа № 320/2616/19
Провадження № 2-о/320/337/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2019 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі головуючого судді Гнатик Г.В., за участю секретаря Панченко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мелітополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Мелітопольська міська рада Запорізької області про встановлення факту постійного проживання,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання, посилаючись на те, що з початку квітня 2012 року, він проживав з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у незареєстрованому шлюбі, в належній їй квартирі за адресою: АДРЕСА_1 та вони вели спільне господарство. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 . Він сплатив усі необхідні ритуальні послуги та здійснив поховання ОСОБА_2 Після її смерті відкрилась спадщина на зазначену квартиру. Спадкоємці за законом першої - третьої черг, які б прийняли спадщину у встановленому законом порядку відсутні. Заявник ОСОБА_1 є спадкоємцем четвертої черги за законом після померлої ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що постійно проживав зі спадкодавцем однією сім`єю понад п`ять років та вів спільне господарство. Оскільки встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу породжує юридичні наслідки і встановлення цього факту у позасудовому порядку не є можливим, а це підтвердження необхідне йому для оформлення спадщини після ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому він змушений звернутися до суду з зазначеною заявою.
Ухвалою від 22.04.2019 року провадження по справі відкрито, справа призначена до судового розгляду на 16.05.2019 року.
У судовому засідані 16.05.2019 року заявник підтримав заяву. Суду поясни, що з ОСОБА_2 він проживав більше 5 років, мешкали весь час разом, як чоловік і дружина, в належній їй квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Він займався поховання ОСОБА_2 На даний час він також проживає за вказаною вище адресою.
03.06.2019року заявник та представник заявника в судове засідання не з`явились, представник заявника на адресу суду надіслав клопотання, у якому просить суд справу слухати у їх відсутність та на задоволенні заяви наполягають.
Представник заінтересованої особи Мелітопольська міська рада Запорізької області в судове засідання не з`явився, надав суду клопотаня про розгляд справи за його відсутністю та прийняти рішення по матеріалах які є в справі. Також представником зацікавленої особи суду було надано відзив на заяву, в якому зазначено, що заявником не доведено, що він мешкав зі спадкодавцем не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, пов`язані спільним побутом, а посилається лише на покази свідків. Вважає, що заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню у повному обсязі та слухати справу у відсутність їх представника.
У зв`язку з неявкою сторін у судове засідання, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких умов, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , суду пояснила, що є сусідкою заявника та померлої ОСОБА_2 Заявник та ОСОБА_2 проживали разом однією сім`єю 5-6 років по день смерті ОСОБА_2 , вели спільне господарство та сімейний бюджет у них був спільний. Завник турбувався про ОСОБА_2 , допоміг оформити інвалідність, зустрічав з роботи. Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснив її поховання.
Допитаний в судовому засіданні свідок, ОСОБА_5 , що є сусідом заявника та померлої ОСОБА_2 , підтвердив факт проживання заявника та померлої ОСОБА_2 однією сім`єю більше 5 років, суду пояснив, що заявник та померла ОСОБА_2 проживали як подружжя, вели спільне господарство, разом гуляли по вечорах із собакою, після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснив її поховання.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 , підтвердила факт проживання заявника та померлої ОСОБА_2 однією сім`єю. Суду пояснила, що в 2014 році переїхала до квартирі АДРЕСА_2 . В квартирі 27 проживали заявник та ОСОБА_2 , вони проживали як подружжя. ОСОБА_7 називала заявника своїм чоловіком. Заявник піклувався про ОСОБА_7 , допоміг оформити інвалідність, все робив по господарству в квартирі, після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснив її поховання.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 , є сусідкою, суду пояснила, що знає ОСОБА_2 з 2000 року. Вона жила разом з мамою. Коли мати ОСОБА_2 померла, ОСОБА_9 зійшлась з ОСОБА_1 і вони стали проживати однією сім`єю з 2012 року, вели спільне господарство, купували речі, жили за однією адресою, після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_1 здійснив її поховання.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 підтвердила факт проживання заявника та померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 однією сім`єю та пояснила, що вона працює поштаркою і їй часто доводилось бачити заявника з померлою ОСОБА_2 , оскільки вони разом приходили та сплачували комунальні платежі, а зараз заявник сам приходить і сплачує комунальні платежі, вона вважала їх подружжям.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши поданий представником зацікавленої особи відзив, вислухавши свідків, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_4 .
Згідно довідки старшої по будинку від 12.03.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , по день смерті ОСОБА_2 та поховав її і тепер проживає сам в її квартирі.
ОСОБА_1 , як спадкоємець четвертої черги за законом, для належного прийняття спадщини необхідно підтвердження факту його спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю протягом не менш, як п`яти років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Перелік фактів, які підлягають встановленню судом в окремому провадженні, викладений в ч. 1 ст. 315 ЦПК України та не є вичерпним.
Зокрема, згідно ч.2ст.315ЦПК України,у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.2 ст.3 СК України, сімю складають особи, які спільно проживають, повязані спільним побутом, мають взаємні права та обовязки.
Відповідно до ст.1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сімєю не менш ніж пять років до часу відкриття спадщини.
До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і проживала спільно зі спадкодавцем, але перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі статті 1261 ЦК.
В судовому засіданні встановлено факт, що ОСОБА_1 дійсно проживав з ОСОБА_2 однією сім'єю без реєстрації шлюбу з квітня 2012 року по 16.12.2018 року (по день смерті останньої).
В період спільного проживання жоден з них не перебував в іншому шлюбі.
Разом з тим судом не виявлено інших осіб, що прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , мають право на її обов'язкову частку, заявили будь-які вимоги щодо спадкового майна та мають вищий пріоритет на спадкування (є спадкоємцями 1-3 черг).
Враховуючи встановлені судом обставини, зважаючи на те, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявник надав докази того, що він проживав зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років, дані обставини були підтверджені також свідками, закон не передбачає іншого порядку встановлення цього факту та від нього залежить реалізація заявником свого майнового права, тому суд вбачає підстави для задоволення заяви про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Керуючись ст.ст. 258-260, 263-265, 294, 315-316, 318-319 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Мелітопольська міська рада Запорізької області про встановлення факту постійного проживання - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , однією сім`єю з квітня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Г.В. Гнатик
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2019 |
Оприлюднено | 09.06.2019 |
Номер документу | 82259378 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Гнатик Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні