Справа № 640/717/19
н/п 2-о/640/53/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2019 року Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Ніколаєнко І.В.,
за участю секретаря Газіної О.С.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа ОСОБА_3 , про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном,
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулась до суду з заявою, відповідно до якої просить встановити встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 , шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_5 , встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_6 , шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 її чоловіка ОСОБА_4 . Зазначає про те, що її батько ОСОБА_4 у відповідності до статей 548, 549 ЦК України (1963 року) прийняв спадщину, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_5 , а мати заявника ОСОБА_6 прийняла спадщину, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, після смерті її чоловіка ОСОБА_4 . Зазначає, що спадковим майном після смерті ОСОБА_5 опікувався ОСОБА_4 , а після його смерті його дружина ОСОБА_6 з дітьми ОСОБА_7 та ОСОБА_3 . Також заявник зазначає, що вказані факти необхідні для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 17.01.2019 року відкрито провадження по справі.
В судове засідання з`явився представник заявника, який підтримав подану до суду заяву та просив суд встановити наведені в ній факти.
Зацікавлена особа - ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, відповідно до отриманої судом заяви, розгляд справи просив проводити без його участі, заяву підтримав в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши докази, надані в обґрунтування заяви, дійшов висновку що вимоги заявника законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим Жовтневим ЗАГС у м.Харкові від 14.09.1974 року.
Після смерті ОСОБА_5 , відповідно до ст.ст. 525, 526 ЦК України (1963 року), відкрилась спадщина на все належне йому майно, яка складається з наступного: житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 .
Вказаний будинок належав ОСОБА_5 на праві власності, що підтверджується договором про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності, посвідчений Восьмою Харківською державною нотаріальною конторою 24.12.1956 року за №28642, зареєстрований Харківським бюро технічної інвентаризації 12.04.1967 року, р.№40264, справа №57274.
На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , разом з ним постійно проживав його син ОСОБА_4 зі своєю сім`єю (дружиною ОСОБА_6 , донькою ОСОБА_8 , сином ОСОБА_3 ), який фактично прийняв спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, однак не здійснив оформлення відповідних документів на спадкове майно.
З технічного паспорту на житловий будинок з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , виготовленого 09 листопада 2018 року вбачається, що житловий будинок утримувався та до нього у 1978 - 1979 роках здійснені прибудови.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим Міським ЗАГС у м.Харкові від 03.07.1989 року.
На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , разом з ним постійно проживали його дружина ОСОБА_6 (померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ), донька ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 .
Після смерті свого чоловіка ОСОБА_6 з дітьми вступила в управління та володіння спадковим майном, що підтверджується квитанціями про сплату комунальних послуг, договором про виконання будівельних робіт з переобладнання крівлі від 22.08.1990 року, страховим свідоцтвом на будинок за 1990 рік, договором на підключення телефону від 23.11.2002 року №1111012311106.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_9 зазначила, що знає ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та дітей ОСОБА_10 , ОСОБА_3 приблизно з 1970 року. Вся сім`я жила в будинку АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_11 у будинку продовжив проживати його син ОСОБА_12 зі своєю дружиною та дітьми. За життя ОСОБА_12 утримував будинок, здійснював до нього прибудови. Після смерті ОСОБА_13 , у будинку залишилась проживати його дружина з дітьми, яка повністю утримувала будинок. На даний час в будинку продовжують проживати ОСОБА_14 своїми дітьми та ОСОБА_3 .
Зважаючи, що ОСОБА_6 (померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 фактично прийняли спадщину шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, то вони мали право звернутись до нотаріальної контори для отримання свідоцтв про право на спадщину.
03 грудня 2018 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до державного нотаріуса ГТУЮ в Харківській області 8-ї Харківської державної нотаріальної контори Лоли Ю.В. з заявами про оформлення прав на спадкове майно після свого батька ОСОБА_4 , про що заведена спадкова справа №373/2018.
Відповідно до листа державного нотаріуса ГТУЮ в Харківській області 8-ї Харківської державної нотаріальної контори Лола Ю.В. від 03.12.2018 року за №5546/02-14 зазначено, що оскільки відсутні документи на підтвердження прийняття спадщини ОСОБА_4 після свого батька ОСОБА_5 та документи на підтвердження прийняття спадщини ОСОБА_6 після свого чоловіка ОСОБА_4 , то для видачі свідоцтва про спадщину, необхідно встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 після ОСОБА_5 .
Також, листом зазначено, що необхідно встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_6 після смерті її чоловіка ОСОБА_4 , оскільки відсутні документи, що підтверджують факт прийняття спадщини ОСОБА_15 після свого чоловіка ОСОБА_16 .
Відповідно до листа пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування зазначено, що при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
Також, вказаним листом зазначено, що на час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини).
Відповідно до Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за N 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Згідно із ч.1 ст.548 ЦК України (1963 року), виникнення цивільних правовідносин для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, відповідно до ч.ч.1, 2 ст.549 ЦК України (1963 року).
Враховуючи викладене, відсутність документів на підтвердження вступу ОСОБА_4 в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_5 , а також щодо вступу ОСОБА_6 в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 свого чоловіка ОСОБА_4 перешкоджає спадкоємцям ОСОБА_17 та ОСОБА_3 отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 та померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 .
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_4 протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, фактично вступив у володіння та управління спадковим майном, зокрема, повністю утримував та добудовував будинок АДРЕСА_1 , що належали спадкодавцю ОСОБА_5 .
Також, судом встановлено, що ОСОБА_6 протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, фактично вступила у володіння та управління спадковим майном, зокрема, повністю утримувала та здійснювала ремонт будинку АДРЕСА_1 , що належали спадкодавцю ОСОБА_4 .
Враховуючи ті обставини, що протягом шести місяців з дня відкриття спадщини ОСОБА_4 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 свого батька ОСОБА_5 , а також ОСОБА_6 фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 свого чоловіка ОСОБА_4 , про що відсутні необхідні документи для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу у володіння спадковим майном, суд вважає, що є всі підстави для встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_4 в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 свого батька ОСОБА_5 , а також факту вступу ОСОБА_6 в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 свого чоловіка ОСОБА_4 .
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_17
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 141, 263, 265, 293, 315, 316, 318 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_18 , заінтересована особа ОСОБА_3 , про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном - задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 його батька ОСОБА_5 .
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_6 , 1941 року народження, шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 її чоловіка ОСОБА_4 .
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області протягом 30 днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги. Особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текс судового рішення складено 10.06.2019 року.
Суддя І.В. Ніколаєнко
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2019 |
Оприлюднено | 11.06.2019 |
Номер документу | 82296442 |
Судочинство | Цивільне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Коротких Андрій Юрійович
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Ніколаєнко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні