Рішення
від 28.05.2019 по справі 344/7717/17
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/7717/17

Провадження № 2/344/615/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2019 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «К.Г.Д.» , Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Товариство з обмежною відповідальністю «Фінансова компанія «Профіт Капітал» про визнання дійсним укладеного 25.12.2015 року договору купівлі-продажу транспортного засобу марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , визнання права власності на транспортний засіб, звільнення транспортного засобу з-під арешту, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «К.Г.Д.» , Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дійсним укладеного 25.12.2015 року договору купівлі-продажу транспортного засобу марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , визнання права власності на транспортний засіб, звільнення транспортного засобу з-під арешту, мотивуючи тим, що 25 грудня 2015 року між ним та Товариством з обмеженою відповідальністю К.Г.Д. було укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №2641/2015/505 Предметом договору був автомобіль марки Камаз , модель 55111 , 1997 року випуску, сірого кольору, номер шасі НОМЕР_1 . Вартість транспортного засобу склала 22 000,00 грн. Вказаний договір оформлено та підписано сторонами в територіальному сервісному центрі 2641 в присутності адміністратора сервісного центру, який перевірив відповідність інформації внесеної до договору відповідним документам.

Згідно п.п. 1.4.1.5. договору передача та приймання транспортного засобу між продавцем та покупцем здійснюється в день укладення цього договору та оформляється актом приймання-передачі. Право власності на транспортний засіб виникає у покупця з моменту укладення даного договору.

Актом приймання-передачі від 25.12.2015 року підтверджується факт передання позивачу транспортного засобу, також йому було вручено технічний паспорт на транспортний засіб та ключі від нього.

Як підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, його було знято з обліку для реалізації в межах України протягом 60 днів та надано транзитні номерні знаки 09АМ0210 .

Зважаючи на те, що куплений транспортний засіб потребував ремонту і в позивача на момент укладення договору не було достатньої суми коштів для постановки його на облік, він доставив його додому. Протягом більше року позивач самостійно здійснював ремонт транспортного засобу і після його приведення до належного експлуатаційного стану вирішив зареєструвати транспортний засіб, адже планував: використовувати його за цільовим призначенням для задоволення власних потреб. Звернувшись до сервісного центру з документами для реєстрації транспортного засобу, дізнався що на все рухоме майно продавця ТзОВ К.Г.Д. відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління в Івано-Франківській області накладено арешт. А тому, позивачу було відмовлено в реєстрації транспортного засобу.

Разом з тим порядок державної реєстрації транспортних засобів визначений Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок, моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, які затверджено постановою КМУ №1388 від 07.09.1998 року.

Пунком 7 вказаних Правил передбачено, що власники транспортних засобів, юридичні та фізичні особи або їх представники (далі власники) зобов»язані зареєструвати їх протягом 10 днів після придбання або митного оформлення, тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою внесення змін до реєстраційних документів.

Згідно п. 8 Правил реєстрація транспортних засобів документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є зокрема оформлені в установленому порядку договори укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.

Такий договір наявний, що підтверджуються доданими документами.

Позивач отримав у власність вищезазначений транспортний засіб відповідно до договору купівлі-продажу від 25.12.2015р. № 2641/2015/505, згідно якого було досягнуто згоди з усіх істотних умов, ним було сплачено відповідачу обумовлену суму вартості автомобіля, було отримано ключі та документи на автомобіль, на момент укладення договору купівлі-продажу транспортний засіб було знято з реєстраційного обліку.

Згідно даних Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 17.05.2017 р. на все рухоме майно ТзОВ К.Г.Д. накладено арешт ГТУЮ в Івано-Франківській області, отже, позивач не може здійснити реєстрацію права на транспортний засіб незважаючи на те, що на момент укладення договору купівлі-продажу автомобіль було знято з реєстраційного обліку для реалізації і жодних заборон чи перешкод для його відчуження не існувало.

На час укладення договору купівлі-продажу, спірний транспортний засіб не перебував під арештом, що підтверджується зокрема фактом зняття його з реєстраційного обліку для реалізації.

Просив постановити рішення яким визнати дійсним укладений 25 грудня 2015 року між ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) та Товариством з обмеженою відповідальністю К.Г.Д. (код ЄДРПОУ 22178738) договір купівлі-продажу транспортного засобу марки КАМАЗ 55111 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 . Визнати за ним право власності на транспортний засіб марки КАМАЗ 55111 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 . Звільнити транспортний засіб марки КАМАЗ 55111 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , з - під арешту.

Ухвалою суду від 13.11.2018 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача залучено ТзОВ Фінансова компанія «Профіт Капітал" (а.с.79).

Позивач в судове засідання не з»явився, представник позивача подав до суду заяву, відповідно до якої просив розгляд справи без участі позивача, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив задоволити в повному обсязі (а.с.128).

Директор ТзОВ «К.Г.Д.» 22.03.2018 року подав до суду заяву про визнання позову ОСОБА_4 в повному обсязі, розгляд справи просив проводити без участі представника ТзОВ «К.Г.Д.» (а.с.39).

Представник відповідача Івано-Франківського ДВС в судове засідання не з»явився, 22.03.2018 року надіслав суду відзив на позов, відповідно до якого просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі (а.с.26-28).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ТзОВ Фінансова компанія «Профіт Капітал» в судове засідання не з»явився, 11.03.2019 року подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив у задоволенні позову відмовити (а.с.107, 108).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Як вбачається зі змісту ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 81 ЦПК Україн на сторін покладено обов`язок доказування і подання доказів. Це положення є одним із найважливіших наслідків принципу змагальності. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що 25 грудня 2015 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю К.Г.Д. було укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №2641/2015/505. Предметом договору був автомобіль марки Камаз , модель 55111 , 1997 року випуску, сірого кольору, помер шасі НОМЕР_1 . Вартість транспортного засобу склала 22 000.00 грн. (а.с.9). Актом приймання-передачі від 25.12.2015р. підтверджується факт передання позивачу транспортного засобу (а.с.10).

Як підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, його було знято з обліку для реалізації в межах України протягом 60 днів та надано транзитні номерні знаки 09АМ0210 . (а.с.11).

Згідно даних Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 17.05.2017 року на все рухоме майно ТзОВ К.Г.Д. накладено арешт (а.с.12-14).

24.12.2012 року заступником начальника відділу ДВС Французом І.Г. винесено постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, якою накладено арешт на все майно ТзОВ «К.Г.Д.» у межах суми стягнення 165 908,33 грн. (а.с. 33)

Постановою від 24.12.2012 року заступника начальника відділу ДВС Француза І.Г., відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 901/1074/12, виданого 23.11.2012 року Богородчанським районним судом про стягнення з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , ТзОВ «К.Г.Д.» в користь ПАТ «Райффайзен банк Аваль» 165 908,33 грн. заборгованості (а.с.35-37).

Постановою від 09.07.2018 року заступника начальника відділу ДВС Француза І.Г. замінено стягувача ПАТ «Райффайзен банк Аваль» на ТзОВ Фінансова компанія «Профіт Капітал» (а.с.53).

Як вбачається з листа від 14.05.2019 року № 31/9/1709, що згідно бази даних Єдиного державного реєстру МВС України, та регіональної АІПС «Автомобіль» транспортний засіб марки Камаз , модель 55111 , 1997 року випуску, сірого кольору, номер шасі НОМЕР_1 , номерний знак НОМЕР_2 , 17.12.2015 знято з обліку для реалізації та 25.12.2015 укладено договір купівлі-продажу №2641/2015/505 на гр. ОСОБА_7 , мешканця АДРЕСА_1 Надвірнянського АДРЕСА_2 - АДРЕСА_3 . Станом на момент зняття з обліку та укладення договору купівлі-продажу, згідно зазначених баз даних вказаний вище транспортний засіб під арештом чи іншим обтяженням не перебував (а.с. 125).

Відповідно до ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Статтею 1 Першого протоколу про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном визначено у статті 317 ЦК України.

Згідно з нормою статті 319 цього Кодексу власник володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він сам вирішує, що робити зі своїм майном, керуючись виключно власними інтересами, здійснюючи щодо цього майна будь-які дії, які не повинні суперечити закону і не порушують прав інших осіб та інтересів суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов»язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 316 Цивільного Кодексу України правом власності є право на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ч. 2 ст. 328 ЦК України).

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно частини 1 статті 321 Цивільного Кодексу України встановлено, що право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

За заявленими вимогами позивач просить визнати за ним право власності на транспортний засіб марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Відповідно положень ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Частинами 1, 3 ст. 334 ЦК України визначено, що право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій; державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів може проводитися через центри надання адміністративних послуг, що передбачено Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. N 1388 у редакції постанови КМУ від 23.12.2009 року № 1371 зі змінами (надалі по тексту - Порядок).

За вимогами пункту 7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Як визначено пунктом 8 Порядку, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів є, серед іншого, оформлені в установленому порядку:

- договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

- укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

- укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

- нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

- копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.

Відповідно пунктів 33, 39 Порядку, перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери. При перереєстрації транспортних засобів у разі зміни їх власників зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться. У разі перереєстрації транспортного засобу свідоцтво про реєстрацію підлягає заміні на загальних підставах.

За змістом ч. 1 ст. 59 ЗУ Про виконавче провадження особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Таким чином, позивачем у справах про звільнення майна з-під арешту є особа, відносно якої на момент порушення справи є припущення, що вона є носієм суб`єктивного права (власник та правомірний володілець майна), оскільки метою позову про звільнення майна з-під арешту є встановлення належності арештованого майна особі відмінній від боржника.

При цьому якщо позивач є власником спірного майна, то вирішується вимога про зняття арешту з майна. У разі якщо позивач одночасно доводить своє право власності, то відповідно до заявлених вимог суд вирішує вимогу про зняття арешту з майна та про визнання права власності на це майно.

В даному випадку позивачем заявлено вимогу про визнання права власності на автомобіль та про зняття арешту з майна.

За змістом п. 11 Постанови Пленуму вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 03 червня 2016 року Про судову практику в справах про зняття арешту з майна при розгляді позову про визнання права власності на арештоване майно та/або зняття арешту з майна судам слід всебічно і повно з`ясовувати обставини, наведені позивачем на підтвердження своїх вимог, неухильно додержуючись при цьому як правових норм, що гарантують права осіб, які беруть участь у справі, так і положень про належність та допустимість доказів.

Тому, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, з`ясувавши усі обставини по справі, які складають правову підставу позову, суд дійшов висновку про задоволення позову.

На підставі наведеного, відповідно до ст. 41 Конституції України, ст.ст. 316, 317, 319, 328 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 4, 10, 12, 77-81, 259, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «К.Г.Д.» , Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Товариство з обмежною відповідальністю «Фінансова компанія «Профіт Капітал» про визнання дійсним укладеного 25.12.2015 року договору купівлі-продажу транспортного засобу марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , визнання права власності на транспортний засіб, звільнення транспортного засобу з-під арешту - задоволити.

Визнати дійсним укладений 25 грудня 2015 року між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_4 та Товариством з обмеженою відповідальністю К.Г.Д. , код ЄДРПОУ 22178738,місцезнаходження якого: м.Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 101, договір купівлі-продажу транспортного засобу 2641/2015/505, предметом якого є автомобіль марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_4 , право власності на транспортний засіб марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Скасувати арешт на транспортний засіб марки КАМАЗ 55111, 1997 року випуску, колір сірий, номер кузова (шасі, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної

скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 14.06.2019 року.

Суддя Пастернак І.А.

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення28.05.2019
Оприлюднено19.06.2019
Номер документу82454000
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —344/7717/17

Рішення від 28.05.2019

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

Ухвала від 27.03.2019

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

Ухвала від 27.11.2018

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

Ухвала від 13.11.2018

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

Ухвала від 19.06.2017

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Пастернак І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні