Ухвала
від 09.04.2019 по справі 607/11351/15-к
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

09.04.2019 Справа №607/11351/15-к

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого ОСОБА_1

при секретарях с/з ОСОБА_2 , ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_4 про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду,

за участю: прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , заявника ОСОБА_4

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області звернувся ОСОБА_4 із заявою про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду.

Вищенаведена заява мотивується тим, що на підставі рапорту начальника кримінальних розслідувань СУФР ГУ ДФС в Тернопільській області ОСОБА_7 , поданого в ході розслідування кримінального провадження №32014210000000045 від 02 червня 2014 року за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах директором ТОВ «МЕЛВІС» ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, 28 квітня 2015 року до ЄРДР за №32015210000000062 було внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.176 КК України службовими особами ТОВ «МЕЛВІС», а саме про те, що службові особи ТОВ «МЕЛВІС» (с.Котівка Гусятинського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 21135193), використовуючи своє службове становище, отримавши 18 квітня 2007 року свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір - комп`ютерну програму ІСУ «МЕЛВІС», яка є аналогом комп`ютерної програми «Фінанси без проблем» фірми ОСОБА_8 , реалізовували її протягом 2007-2015 років, таким чином вчиняли дії по її незаконному розповсюдженню. Однак, постановою старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_9 від 23 серпня 2018 року кримінальне провадження, внесене до ЄДРД за №32015210000000062 від 28.04.2015 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.176 КК України, закрито у зв`язку з встановленням відсутності події кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.176 КК України в діях службових осіб ТОВ «МЕЛВІС».

Заявник ОСОБА_4 зазначає, що з 28 квітня 2015 року по 23 серпня 2018 року перебував під слідством. Внаслідок даних обставин йому було заподіяно моральну шкоду, що призвело до погіршення та позбавлення можливостей реалізації його майнових та немайнових прав на інтелектуальну власність, а саме на комп`ютерну програму «ІСУ «МЕЛВІС», погіршення відносин з оточуючими людьми, а також інших негативних наслідків морального характеру.

Так, зокрема, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження на підставі ухвал слідчих суддів Тернопільського міськрайонного суду були проведені: незаконні виїмки інформації, що обмежували його права, оскільки відносилися до комерційної таємниці; розкриття банківської таємниці щодо руху коштів по особових рахунках ТОВ «МЕЛВІС»; гласні слідчі дії, щодо трафіків з`єднань мобільного зв`язку та інші. Крім цього, вказав, що незаконно порушено його права, як громадянина, шляхом розповсюдження комерційної таємниці та порушення авторських прав розповсюдженням неправдивої інформації про автора комп`ютерної програми ІСУ «МЕЛВІС», зокрема, через звернення до Державної служби інтелектуальної власності, ДП «Українське агентство із авторських і суміжних прав», навчальних закладів України (Національного університету «Львівська політехніка», ТНТУ ім. Полюя І.), ділових партнерів TOB «MEJIBIC», працівників TOB «MEJIBIC» та сторонніх осіб. Також вказав, що органом досудового розслідування порушено його законні права, як громадянина, шляхом перешкоджання законній підприємницькій діяльності та проведення незаконних допитів ділового партнера ОСОБА_10 із пропозицією заявити претензії до ТОВ «МЕЛВІС». Так, унаслідок незаконного розповсюдження неправдивих відомостей про вчинення злочину службовими особами ТОВ «МЕЛВІС» завдано великої шкоди його честі та репутації, як автора. В результаті вищенаведених незаконних дій органу досудового розслідування, в нього, заявника, різко погіршились ділові відносини із партнерами, які почали висловлювати недовіру і сумніви у подальшій співпраці.

У зв`язку із вищенаведеним, ОСОБА_4 просить визнати незаконними дії органів досудового розслідування щодо реєстрації кримінального провадження №32015210000000062 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.176 КК України та провадження досудового розслідування стосовно службових осіб ТОВ «МЕЛВІС» та стягнути з Державного бюджету України в користь нього, ОСОБА_4 , 480 000 грн. моральної шкоди. Крім цього, просить визнати незаконними дії органів досудового розслідування щодо порушення авторських прав його, ОСОБА_4 , на комп`ютерну програму ІСУ «МЕЛВІС» та стягнути з Державного бюджету України в користь нього, ОСОБА_4 , 4 000 000 грн. моральної шкоди.

Суд, заслухавши заявника ОСОБА_4 , який подану ним заяву підтримав, з мотивів, що у ній наведені, прокурора, який заперечили у задоволенні заяви за її необґрунтованістю, дослідивши матеріали кримінального провадження №№32015210000000062, приходить до висновку, що заяву ОСОБА_4 слід задовольнити частково, виходячи з наступних мотивів.

У відповідності до ст.1 Закону України «Про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» (далі Закон) підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок незаконного засудження, незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході кримінального провадження обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують права громадян.

Завдана шкода відшкодовується в повному обсязі незалежно від вини посадових осіб органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури і суду.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону розмір відшкодовуваної шкоди, зазначеної в п.п. 1, 3, 4 ст.3 цього Закону, залежно від того, який орган провадив слідчі (розшукові) дії чи розглядав справу, у місячний термін з дня звернення визначають відповідні органи, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратура і суд, про що виносять постанову (ухвалу).

За п.2 ст.2 Закону право на відшкодування шкоди в розмірах і в порядку, передбачених цим Законом, виникає у випадках, зокрема, закриття кримінального провадження за відсутністю події кримінального правопорушення.

Згідно п.5 ст.3 Закону громадянинові відшкодовується, в тому числі, моральна шкода.

Відповідно до ст.4 Закону відшкодування шкоди у випадку, передбаченому також п.5 ст.3 Закону, провадиться за рахунок коштів державного бюджету і провадиться у разі, коли незаконні дії органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури і суду завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв`язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.

За ст.13 Закону питання про відшкодування моральної шкоди за заявою громадянина вирішується судом відповідно до чинного законодавства в ухвалі, що приймається згідно з ч.1 ст.12 Розмір моральної шкоди визначається з урахуванням обставин справи в межах, встановлених цивільним законодавством. Відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом провадиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом.

Згідно ч.1 ст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до ст.23ЦК України моральнашкода полягає,у томучислі у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

З матеріалів кримінального провадження №32015210000000062, вбачається, що 28 квітня 2015 року до ЄРДР за №32015210000000062 було внесено відомості про те, що службові особи ТОВ «МЕЛВІС» (код ЄДРПОУ 21135193, Тернопільська область Гусятинський район, с.Котівка), використовуючи своє службове становище, вчинили дії по незаконному розповсюдженні комп`ютерної програми, чим порушили авторське право, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.176 КК України.

Постановою старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_9 від 23 серпня 2018 року кримінальне провадження, внесене до ЄДРД за №32015210000000062 від 28.04.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.176 КК України, закрито у зв`язку з встановленням відсутності події кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.176 КК України в діях службових осіб ТОВ «МЕЛВІС».

В процесі досудового розслідування у кримінальному провадженні проводились слідчі та процесуальні дії, у тому числі, щодо заявника ОСОБА_4 (директора ТОВ «МЕЛВІС»), окремі з яких обмежували його права, як громадянина.

Відповідності до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28 грудня 2014 року в 2015 році установлено мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 грн., з 1 вересня - 1378 грн..

У відповідностідо ст.8Закону України«Про Державнийбюджет Українина 2016рік» від25грудня 2015року в2016році установленомінімальну заробітнуплату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 грн., з 1 травня - 1450 грн., з 1 грудня - 1600 грн.

За ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року в 2017 році установлено мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 3200 грн.

Згідно ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07 грудня 2017 року в 2018 році установлено мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 3723 грн.

З матеріалів кримінального провадження №32015210000000062 вбачається, що досудове розслідування тривало у наступні проміжки часу, а саме: з 28 квітня по 19 серпня 2015 року, з 19 жовтня 2015 року по 26 січня 2016 року, з 14 листопада 2016 року по 23 серпня 2018 року, тобто, більше ніж 2 роки.

Таким чином,суд,враховуючи наявністьобставин,передбачених ст.1,п.2ст.2Закону України«Про відшкодуванняшкоди,завданої незаконнимидіями органів,що здійснюютьоперативно-розшуковудіяльність,органів досудовогорозслідування,прокуратури ісуду»,терміни проведеннядосудового розслідування,виходячи іззасад розумностіі справедливості,а такожприймає доуваги те,що внаслідокдосудового розслідування, ОСОБА_4 було спричиненоморальні стражданнята душевніхвилювання,які виразилисьу обмеженні йогоправ,як громадянина,проведенні інших слідчих тапроцесуальних дій,у томучислі ізконтрагентами заявника,з приводувикористання нимикомп`ютерноїпрограми ІСУ«МЕЛВІС»,що призвелодо необхідностівжиття заявникомвідповідних заходівщодо відновленнясвого діловогостатусу,а такожрепутації,а тому,з урахуваннямнаведеного таглибини перенесенихстраждань,вважає,що зДержавного казначействаУкраїни,за рахуноккоштів Державногобюджету України,шляхом списаннякоштів зєдиного казначейськогорахунку,на користьзаявника ОСОБА_4 слід стягнути150000(стоп`ятдесят тисяч)грн.для відшкодуванняморальної шкоди, відмовивши у задоволенні решти вимог вищевказаної заяви в частині стягнення моральної шкоди в порядку, передбаченому ст.1, п.2 ст.2 Закону.

Що жстосується вимогзаявника ОСОБА_4 відносно визнання незаконними дії органів досудового розслідування щодо реєстрації кримінального провадження №32015210000000062 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.176 КК України та провадження досудового розслідування стосовно службових осіб ТОВ «МЕЛВІС» , а також визнання незаконними дії органів досудового розслідування щодо порушення авторських прав його, ОСОБА_4 , на комп`ютерну програму ІСУ «МЕЛВІС» та стягнути унаслідок цього з Державного бюджету України в користь нього, ОСОБА_4 , 4 000 000 грн. моральної шкоди, то суд, зважаючи на положення Закону України (далі Закону) «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» від 01 грудня 2014 року, приходить до висновку, що у задоволенні вказаних у даному абзаці вимог необхідно відмовити як у таких, порядок вирішення яких не передбачено положеннями Закону.

Керуючись наведеним, а також Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» від 01 грудня 2014 року, ст.130, п.14 ч.1 ст.537, п.4 ч.2 ст.539, ч.2 ст.376 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_4 про відшкодуванняморальної шкоди,завданої незаконнимидіями органів,що здійснюютьоперативно-розшуковудіяльність,органів досудовогорозслідування,прокуратури ісуду задовольнити частковота стягнути з Державного казначейства України, за рахунок коштів Державного бюджету України, шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку, на користь ОСОБА_4 150 000 (сто п`ятдесят тисяч) грн. для відшкодування моральної шкоди, відмовивши у задоволенні решти вимог вищевказаної заяви.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Головуючий суддяОСОБА_1

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення09.04.2019
Оприлюднено16.02.2023
Номер документу82488505
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —607/11351/15-к

Ухвала від 25.06.2019

Кримінальне

Тернопільський апеляційний суд

Сарновський В. Я.

Ухвала від 25.06.2019

Кримінальне

Тернопільський апеляційний суд

Сарновський В. Я.

Ухвала від 09.04.2019

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Базан Л. Т.

Ухвала від 09.04.2019

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Базан Л. Т.

Ухвала від 16.05.2019

Кримінальне

Тернопільський апеляційний суд

Сарновський В. Я.

Ухвала від 06.05.2019

Кримінальне

Тернопільський апеляційний суд

Сарновський В. Я.

Ухвала від 13.03.2017

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

Ухвала від 13.03.2017

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Позняк В. М.

Ухвала від 24.01.2017

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбановський Ю. І.

Ухвала від 24.01.2017

Кримінальне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дзюбановський Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні