ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
19 червня 2019 рокуСправа № 9/37-948 УХВАЛА
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
за участі секретаря судового засідання Карпи М.Ю.
розглянувши заяву б/н від 06.06.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю Талан-Т про заміну сторони виконавчого провадження у справі №9/37-948
за позовом Публічного акціонерного товариства Родовід Банк в особі відділення Тернопільського регіонального управління Публічного акціонерного товариства Родовід Банк
до Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпрінт-Захід
про стягнення заборгованості в сумі 1 495 644 грн. 31 коп.
та зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпрінт-Захід
до Публічного акціонерного товариства Родовід Банк в особі відділення Тернопільського регіонального управління Публічного акціонерного товариства Родовід Банк
про розірвання кредитного договору
За участі представників:
Позивача: не з`явився;
Відповідача: не з`явився;
Заявника: не з`явився;
У зв`язку із неявкою учасників справи в судове засідання 18.06.2019, технічна фіксація судового процесу, згідно ч.3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), не здійснюється.
Встановив:
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 01 вересня 2010 року позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Родовід Банк в особі Відділення Тернопільського регіонального управління Публічного акціонерного товариства Родовід Банк задоволені. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпрінт-Захід в користь Публічного акціонерного товариства Родовід Банк 1 275 000 грн. заборгованості по кредиту, 212 263 грн. 26 коп. заборгованості по процентах за користування кредитом, 8 381 грн. 05 коп. пені за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, 14 956 грн. 44 коп. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В задоволенні зустрічних позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпрінт-Захід до Публічного акціонерного товариства Родовід Банк в особі Відділення Регіонального управління Публічного акціонерного товариства Родовід Банк про розірвання кредитного договору №61/03-КЛВ-08 від 08.02.2008 відмовлено.
На виконання даного рішення 17.09.2010 Господарським судом Тернопільської області видано наказ.
10.06.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» звернулось до Господарського суду Тернопільської області із заявою № б/н від 06.06.2019 про заміну сторони (стягувача) правонаступником з Публічного акціонерного товариства "Родовід Банк" на Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» у справі №9/37-948.
В обґрунтування даної заяви зазначає, що 14 травня 2019 року через ТБ Українська енергетична біржа Товариство з обмеженою відповідальністю ТАЛАН-Т придбало майнові права боржників, про що свідчить договір №17 про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги м.Київ від 31 травня дві тисячі дев`ятнадцятого року, укладений на підставі протоколу електронних торгів №UA-EA-2019-04-11-000181-b з Публічним акціонерним товариством Родовід Банк , як правонаступником Акціонерного товариства Родовід Банк .
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 11 червня 2019 року судове засідання у справі для розгляду заяви б/н від 10.06.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» про заміну сторони правонаступником було призначено на 11:00 год. 19.06.2019. Запропоновано сторонам надати до дати проведення судового засідання суду письмово викладену позицію щодо заяви б/н від 10.05.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» про заміну сторони правонаступником.
Повноважний представник заявника в судове засідання 19.06.2019 не прибув, причин неприбуття не повідомив, хоча про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином.
В судове засідання 19.06.2019 сторони у справі явки своїх уповноважених представників не забезпечили, причин неприбуття не повідомили, хоча про дату, час та місце його проведення були повідомлені належним чином.
Ч. 3, 4 ст. 334 ГПК України встановлено, що суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
За даних обставин, зважаючи на те, що усі учасники справи були належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду заяви, що брати участь в судовому засіданні є правом сторони, беручи до уваги встановлений чинним законодавством присічний термін розгляду зазначеної заяви, суд розглядає без участі учасників справи, за наявними у справі доказами.
Розглянувши заяву б/н від 10.05.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» про заміну сторони правонаступником та долучені до неї докази, дослідивши норми чинного законодавства, суд встановив наступне:
Відповідно до ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому ст. 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» , сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження".
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 01 вересня 2010 року позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Родовід Банк в особі Відділення Тернопільського регіонального управління Публічного акціонерного товариства Родовід Банк задоволені. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпрінт-Захід в користь Публічного акціонерного товариства Родовід Банк 1 275 000 грн. заборгованості по кредиту, 212 263 грн. 26 коп. заборгованості по процентах за користування кредитом, 8 381 грн. 05 коп. пені за порушення строків повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом, 14 956 грн. 44 коп. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В задоволенні зустрічних позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Укрпрінт-Захід до Публічного акціонерного товариства Родовід Банк в особі Відділення Регіонального управління Публічного акціонерного товариства Родовід Банк про розірвання кредитного договору №61/03-КЛВ-08 від 08.02.2008 відмовлено.
На виконання даного рішення 17.09.2010 Господарським судом Тернопільської області видано наказ.
Постановою від 24.04.2014р. Старшого державного виконавця Кущак В.Б. відкрито виконавче провадження з виконання наказу Господарського суду Тернопільської області №9/37-948 від 17.09.2010р.
31.05.2019 між Публічним акціонерним товариством "Родовід Банк" (Банком) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» (Новим кредитором) укладено Договір про відступлення (купівлі - продажу) прав вимоги №17, відповідно до якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Банк відступає Новому кредитору належні Банку, а Новий кредитор набуває права вимоги Банку до позичальників, заставодавців, іпотекодавців, поручителів зазначених у Додатку №1, надалі по тексту - «Основні договори» , надалі по тексту - «Права вимоги» . Сторони домовились, що відступлення Банком Новому Кредитору прав вимоги за договорами застави, що були укладені в забезпечення виконання зобов`язань Боржників за Основними договорами та були посвідчені нотаріально, відбувається за окремими договорами, які укладаються між Сторонами одночасно із укладенням цього Договору та підлягають нотаріальному посвідченню.
Відповідно до п.2.2 Договору відступлення прав вимоги, за цим Договором Новий Кредитор у День укладення цього Договору, але в будь - якому випадку не раніше моменту отримання Банком у повному обсязі коштів, відповідно до п. 4.1 цього Договору, набуває усі права за Основними договорами, включаючи (але не обмежуючись): право вимагати належного виконання Боржниками зобов`язань за Основними договорами, сплати Боржниками грошових коштів, сплати процентів, вказаних у Договорі № 1 до цього Договору та сплати штрафних санкцій у розмірах розрахованих відповідно до вимог чинного законодавства України, передачі предметів забезпечення в рахунок виконання зобов`язань. Розмір заборгованості станом на 05.04.2019 за Правами вимоги, які переходять до Нового кредитора, вказаний у Додатку №1 до цього Договору. Права кредитора за Основними договорами переходить до Нового кредитора у повному обсязі та на умовах, які існують на момент відступлення Права вимоги, за виключенням права на здійснення договірного списання коштів з рахунку/рахунків Боржників, що надане Банку відповідно до умов Основних договорів.
Пунктом 4.1 Договору сторони передбачили, що за відступлення прав вимоги за Основними договорами, відповідно до цього Договору Новий кредитор, до моменту укладення цього Договору, сплачує Банку гроші кошти у сумі 337 849 грн. 59 коп., на підставі Протоколу електронних торгів №UA-EA-2019-04-11-000181-b від 14.05.2019, складено за результатами відкритих торгів (аукціону), переможцем яких став Новий кредитор.
Додатком № 1 до Договору сторони погодили реєстр договорів, права вимоги за якими відступаються та боржників за такими договорами, зокрема і Кредитний договір 61/03-КЛВ-08 від 08.02.2008.
Підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України)).
В силу ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених ст. 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі ст. 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Згідно ч. 1 ст. 513 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.
Отже, ст. 512 ЦК України передбачає випадки, в яких відбувається заміна кредитора у зобов`язанні, тобто, матеріальному правовідношенні, при цьому за змістом даної статті правонаступництво та передання своїх прав кредитором іншій особі за правочином є окремими самостійними підставами заміни кредитора у зобов`язанні, що відрізняються як за умовами виникнення, так і їх оформленням та правовими наслідками; заміна боржника в зобов`язанні також є можливою як на підставі правочину (ст. 520 ЦК України), так і в силу спеціальних приписів закону (ст. ст. 104-109 ЦК України).
Відступлення права вимоги є договірною передачею вимог первісного кредитора новому кредиторові та відбувається на підставі укладеного між ними правочину. При цьому заміна кредитора саме у зобов`язанні допускається протягом усього часу існування зобов`язання, якщо це не суперечить договору та не заборонено законом. Наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконано боржником, не припиняє зобов`язальних правовідносин сторін договору, тому заміна кредитора у зобов`язанні шляхом відступлення права вимоги із зазначенням у договорі обсягу зобов`язання, яке передається, на стадії виконання судового рішення не обмежує цивільних прав учасників правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Суд відзначає, що умови Кредитного договору №61/03-КЛВ-08 від 08.02.2008 не містять жодних застережень/заборон щодо заміни кредитора у зобов`язаннях без згоди боржника.
Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що 31.05.2019 (дата укладення договору про відступлення (купівлю-продаж) прав вимоги) відбулась заміна сторони у матеріальних правовідносинах (відбувся перехід прав вимоги), а саме: відбулась заміна кредитора з Публічного акціонерного товариства "Родовід Банк" на Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАЛАН-Т".
Згідно ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст. 86 ГПК України).
Відтак, з огляду на встановлений судом факт заміни кредитора (стягувача) з Публічного акціонерного товариства "Родовід Банк" на Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАЛАН-Т" у зобов`язаннях за Кредитним договором №61/03-КЛВ-08 від 08.02.2008, суд дійшов висновку, що заява б/н від 10.06.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАЛАН-Т» щодо заміни сторони виконавчого провадження підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст. 73, 74, 86, 232-235, 242, 326, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
1.Замінити стягувача Акціонерне Товариство "Родовід Банк" (Публічне акціонерне товариство Родовід Банк на підставі рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №5455 від 20 грудня 2017 року Про початок процедури ліквідації АТ Родовід Банк та делегування повноважень ліквідатора банку) у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Господарського суду Тернопільської області згідно наказу №9/37-948 від 17.09.2010р., новим стягувачем Товариство з обмеженою відповідальністю ТАЛАН-Т 46023 м.Тернопіль, вул. Лук`яновича, 8, код 41534061.
2.Ухвалу направити сторонам у справі рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
3.Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню протягом десяти днів з дня її підписання, через Господарський суд Тернопільської області.
Повний текст ухвали складено 20.06.2019 .
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2019 |
Оприлюднено | 24.06.2019 |
Номер документу | 82498506 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні