Cправа № 563/1953/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.06.2019 року
Корецький районний суд Рівненської області
в особі:
головуючого судді Загородько Н.А.
секретар судового засідання Турович М.І.
за участю:
представника позивача Сидорук -Серединської Л. А.
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Корець цивільну справу за позовом ТзОВ "Горинь Агро" до ОСОБА_4 , ТзОВ "Гоща-Мілк" про визнання договору оренди землі недійсним, -
встановив:
ТОВ Горинь Агро звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 , ТОВ Гоща-Мілк про визнання договору оренди землі недійсним.
ТОВ Горинь Агро зазначило, що 22 січня 2010 року між ним і ОСОБА_4 укладено договір оренди землі №245, за умовами якого остання передала позивачеві у користування земельну ділянку площею 2,02 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), розташовану на території Великомежиріцької сільської ради Корецького району Рівненської області та призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цей договір укладено строком на 10 років і зареєстровано у Корецькому районному відділі Рівненської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" 28.12.2010 року за №041059000313. Вищевказаний договір є чинним, не оскаржений ніким і не визнаний в судовому порядку недійсним. 04 лютого 2016 року ОСОБА_4 уклала з ТОВ Гоща-Мілк договір оренди цієї ж земельної ділянки, хоча на той час договір із позивачем ще не припинив своєї дії. Укладений ОСОБА_4 і ТОВ Гоща-Мілк правочин порушує речові права позивача, не відповідає вимогам закону та є недійсним в силу ст.ст. 203, 215 ЦК України.
За таких обставин ТОВ Горинь Агро просить суд визнати договір оренди землі від 04 лютого 2016 року, укладений між ОСОБА_4 і ТОВ Гоща-Мілк , недійсним.
07 лютого 2019 року ТОВ "Гоща-Мілк" подало відзив, згідно якого вважає позов необгрунтованим, безпідставним та повністю заперечує щодо його задоволення. Зазначає, що ТОВ "Горинь Агро" не надало доказів реєстрації права оренди за товариством у Поземельній книзі, а тому оскільки, речове право на вказану земельну ділянку не зареєстроване, то і правом користування та володіння ТОВ "Горинь Агро" не наділене. Натомість, договір оренди між ТОВ "Гоща-Мілк" та ОСОБА_4 земельної ділянки розміром 2,02 га, кадастровий номер якої НОМЕР_1 укладено із дотриманням норм чинного законодавства, право оренди земельної ділянки зареєстровано, відповідно до ст.3 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а тому підстави для визнання вказаного договору недійсним відсутні.
14 лютого 2019 року представник позивача Сидорук - Серединська Л.А . подала відповідь на відзив, в якій вказує, що відповідач ТОВ "Гоща-Мілк" безпідставно вважає, що договір, укладений між ТОВ "Горинь Агро" та Конончук М. В. від 22 січня 2010 року не пройшов державну реєстрацію у порядку встановленому законодавством. Вказаний договір зареєстрований в Корецькому районному відділі Рівненської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", про що вчинено відповідний запис за №041059000313. Обов`язок державної реєстрації договорів оренди землі покладався виключно на ДП "Центр державного земельного кадастру" та його територіальні органи шляхом внесення записів до бази даних Державного реєстру земель та вчинення записів у відповідних книгах реєстрації, а в Корецькому районі саме такий обов`язок було покладено на Корецький районний відділ Рівненської регіональної філії ДП "Центр ДЗК". Щодо тверджень стосовно Поземельної книги, що підтверджує право оренди, то вказала, що інформація Державного реєстру земель щодо реєстрації договорів землі міститься саме в Книгах записів реєстрації договорів оренди землі. А в Поземельній книзі знаходиться лише відомості та характеристики про земельну ділянку, тому Поземельні книги не є належним доказом, що містять інформацію щодо предмету доказування.
Представник позивача Сидорук-Серединська Л.А. в судовому засіданні позов підтримала, просила позов задоволити з підстав викладених у ньому.
Представник ТзОВ Гоща-Мілк Дремлюга Ю.С. в судовому засіданні заперечив проти позову та просив відмовити у його задоволенні повністю, з підстав, що викладені у відзиві на позов.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась. Від представника відповідача надійшла заява, в якій він просить справу розглянути у його відсутності та у відсутності відповідача ОСОБА_4
Вислухавши, представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 2,02 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Великомежиріцької сільської ради Корецького району Рівненської області, що стверджується Державним актом на право приватної власності на землю, виданого Великомежиріцькою сільською Радою народних депутатів.
22 січня 2010 року року ТОВ Горинь Агро та ОСОБА_4 уклали договір оренди землі №245, за умовами якого остання передала ТОВ Горинь Агро вказану земельну ділянку у строкове платне користування строком на 10 років.
28 грудня 2010 року цей договір був зареєстрований у Корецькому районному відділі Рівненської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" за №041059000313.
Відповідно до п. 12.5 Договору, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
19.11.2018 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Горинь Агро" було укладено додаткову угоду до Договору оренди землі №245 від 22.01.2010 року, згідно з якою договір оренди землі продовжено на 20 років - до 27.12.2030 року та визначено розмір орендної плати у твердій грошовій сумі.
Судом також встановлено, що 04 лютого 2016 року між ОСОБА_4 та ТОВ Гоща-Мілк укладено договір оренди землі (без номера), за яким ОСОБА_4 передала в оренду відповідачу ТОВ Гоща-Мілк земельну ділянку площею 2,02 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1 , належну їй на підставі Державного акта на право приватної власності на землю, виданого Великомежиріцькою сільською Радою народних депутатів, строком на 10 (десять) років, що стверджується договором оренди землі.
Згідно даних інформаційної довідки №149634844 від 14 грудня 2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, 16 березня 2016 року приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Демиденко Т.М. проведено державну реєстрацію Договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та ТОВ Гоща-Мілк 04.02.2016 року.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_4 одночасно передала в оренду належну їй на праві власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,02 га., кадастровий номер НОМЕР_1 , розташованої на території Великомежиріцької сільської ради Корецького району Рівненської області двом орендарям: ТОВ "Горинь Агро" та ТОВ Гоща-Мілк .
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частинами 1-3, 5, 6 статті 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Як вольова дія правочин являє собою поєднання волі та волевиявлення. Воля сторін полягає в їхній згоді взяти на себе певні обов`язки, вона повинна бути взаємною, двосторонньою і спрямованою на досягнення певної мети.
Згідно із ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.ст. 627, 629 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного судочинства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Крім цього, статтею 24 Закону України Про оренду землі передбачено обов`язок орендодавця не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
Наведене вказує на те, що Договір оренди землі від 04 лютого 2016 року на земельну ділянку площею 2,02 га., кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Великомежиріцької сільської ради Корецького району Рівненської області, укладений на 10 (десять) років, суперечить ЦК України, Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За правилом ч.1 ст.651 ЦК України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне правило містить і ст. 35 Закону України Про орендну землі .
Статтею 27 Закону України Про оренду землі забезпечено права орендаря на орендовану ним земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Таким чином, уклавши договір оренди землі з ТОВ Гоща-Мілк , ОСОБА_4 в односторонньому порядку відмовилась від виконання умов договору і виконання зобов`язань за договором оренди, раніше укладеним з ТОВ Горинь Агро та порушила права останнього, передбачені ст. 27 Закону України Про оренду землі .
За таких обставин, суд приходить до висновку, що при укладанні 04 лютого 2016 року спірного договору оренди землі між ОСОБА_4 та ТОВ Гоща-Мілк , сторонами недодержані вимоги ст.ст. 203, 215 ЦК України та норми Закону України Про орендну землі , оскільки був укладений без попереднього розірвання договору оренди землі №245 від 21 січня 2010 року між ОСОБА_4 та ТОВ Горинь Агро .
Посилання представника відповідача про недоведеність позивачем реєстрації ТОВ "Горинь Агро" прав оренди земельної ділянки з дотриманням діючого на той момент законодавства спростовуються письмовою відповіддю Управління Держгеокадастру у Корецькому районі Рівненської області Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 07 квітня 2016 року вих. №32-1708-0.3-398/2-16, в якому йдеться про те, що договір пройшов державну реєстрацію та є діючим.
Згідно із положеннями ст.ст.125, 126 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Статтями 18, 20 ЗУ Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року №1952-ІV (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрацій) , який набрав чинності 03 серпня 2004 року передбачено, що речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов`язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.3 вищеказаного Закону (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрацій) в Україні формується та діє єдиний Державний реєстр прав, який базується на державному обліку земельних ділянок усіх форм власності та розташованого на них іншого нерухомого майна, реєстрації речових прав на об`єкти нерухомого майна, їх обмежень та правочинів щодо нерухомого майна.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав та на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент проведення державної реєстрацій) систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (Центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.
Реєстрацію договору, укладеного між ТОВ Горинь Агро та ОСОБА_4 було здійснено у Корецькому районному відділі Рівненської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" відповідно до вимог Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель від 2 липня 2003 року №174, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п.4.2 Тимчасового порядку №174 державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Відповідно до п.4.5 Тимчасового порядку №174 державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.
Пунктом 1.2 Тимчасового порядку №174 визначено, що оператори державного реєстру земель (далі - оператори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.
Таким чином, обов`язок державної реєстрації договорів оренди землі покладався виключно на ДП "Центр ДЗК" та його територіальні органи, а саме Корецький районний відділ Рівненської регіональної філії ДП "Центр ДЗК".
Щодо посилань представника відповідача на неподання доказів реєстрації права оренди ТОВ "Горинь Агро" у Поземельній книзі, то суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 202 ЗК України (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) поземельної книги, яка містить інформацію про земельну ділянку.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Пунктом 12.3, та пунктом 12.4 "Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель", затвердженого Наказом Держкомзему України від 02.07.2003 року № 174 (чинного на момент укладення договору оренди землі з ТОВ "Горинь Агро") визначено, що дані для формування Поземельної книги вносяться до бази даних АС ДЗК після внесення записів до книги реєстрації.
Внесені дані до Поземельної книги містять інформацію про земельні ділянки (зокрема, кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря чи суборендаря земельної ділянки), а не факт реєстації договору оренди земельної ділянки. Відомості щодо реєстрації договорів оренди землі містяться у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.
Тож, внесені дані, що містяться в Поземельній книзі не є підставою, аби вважати державну реєстрацію договору оренди землі наявною або відсутньою, оскільки інформація Державного реєстру земель щодо реєстрації договорів оренди землі міститься саме в Книгах записів реєстрації договорів оренди землі.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити та визнати недійсним договір оренди землі від 04 лютого 2016 року, укладений між ОСОБА_4 та ТОВ Гоща-Мілк .
Відповідно до норм ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме, у разі задоволення позову - на відповідача.
Відповідно до платіжного доручення, при подачі позову ТОВ "Горинь Агро" сплачено судовий збір в сумі 1 762 грн.
Керуючись ст.ст. 4-13, 17, 18, 141, 263-265, 273 ЦПК України, ст.ст. 203, 215, 525, 627, 629, 638, 651 ЦК України, ст.ст. 125, 126 ЗК України, ЗУ "Про оренду землі", суд,-
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати недійсним договір оренди землі б/н від 04.02.2016 року, укладений між ОСОБА_4 , ІН НОМЕР_2 , жителькою с.Великі Межирічі Корецького району та ТзОВ "Гоща-Мілк" (код ЄДРПОУ 35631063), строком на 10 років щодо земельної ділянки розміром 2,02 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , розташованої на території Великомежиріцької сільської ради Корецького району Рівненської області.
Стягнути з ТзОВ "Гоща-Мілк" на користь ТзОВ Горинь Агро судовий збір в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн..
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ТзОВ Горинь Агро судовий збір в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн..
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Корецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 21.06.2019 року.
Суддя
Суд | Корецький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2019 |
Оприлюднено | 25.06.2019 |
Номер документу | 82578089 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корецький районний суд Рівненської області
Загородько Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні