КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2019 року № 320/1362/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леонтовича А.М., розглянувши у м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами,
за позовом: Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України;
до: Виробничого кооперативу Граніт ;
про: стягнення заборгованості;
ВСТАНОВИВ:
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України (Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 4) з позовом до Виробничого кооперативу Граніт (Київська область, Бородянський район, смт. Клавдієво-Тарасове, вул. Фрунзе, 15), у якому позивач просить суд:
- стягнути з Виробничого кооперативу Граніт на користь Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України заборгованість по сплаті страхових внесків в загальній сумі 29781,17 грн.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем нараховано відповідачу страхові внески в загальній сумі 31545,99грн., які відповідач сплатив лише частково на суму 1764,82 грн., що призвело до виникнення у відповідача боргу із сплати страхових внесків у розмірі 29781,17 грн.
Крім цього станом на звернення до суду, як зазначає позивач, відповідач заборгованість зі сплати страхових внесків не погасив.
Відповідач правом надати відзив на позовну заяву не скористався.
Ухвала суду про відкриття спрощеного позовного провадження з пропозицією надати суду відзив на позовну заяву надсилалась відповідачеві за зареєстрованим місцезнаходженням, а саме: АДРЕСА_1 область АДРЕСА_2 смт. Клавдієво- АДРЕСА_3 , вул АДРЕСА_4 та була повернена 04.04.2019 до Київського окружного адміністративного суду з відміткою інші причини , що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0113329863572.
27.05.2019 Київським окружним судом направлено запит до Відділення поштового Клавдієво-Тарасове Центру поштового зв`язку №4 смт. Бородянка з вимогою надати інформацію про причини невручення рекомендованого поштового відправлення за штрихкодовим ідентифікатором №0113329863572.
Станом на 25.06.2019 відповіді від Відділення поштового Клавдієво-Тарасове Центру поштового зв`язку №4 смт. Бородянка не надходило.
Частинами 5 та 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З урахуванням викладеного, суд вирішив розглядати справу за наявними у ній матеріалами.
ІІІ. Процесуальні дії суду у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 відкрите спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 суд постановив витребувати у позивача довідку про суму заборгованості, яка є предметом стягнення у справі станом на дату розгляду справи; копії всіх рішень про застосування фінансових санкцій та пені, на підставі яких існує заборгованість, яка є предметом стягнення у справі із доказами направлення та вручення відповідачу.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не звертались.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Виробничий кооператив Граніт зареєстрований як юридична особа 20.12.1991, якому присвоєно ідентифікаційний код 06958135 (а.с. 10-13).
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що Виробничий кооператив Граніт від 21.05.1997 перебуває на обліку ДПI у Бородянському р-нi київської областi ДПС, а отже є страхувальником у розумінні положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування .
Позивачем, на підставі пункту 3 статті 20 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування було обчислено суму страхових внесків, належних до сплати відповідачем.
Згідно із наданих позивачем розрахунків суми страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень -грудень 2008 року, заборгованість відповідача по сплаті таких внесків становить 31545,99грн., з якої відповідач сплатив частково на суму 1764,82 грн., що призвело до виникнення у відповідача боргу із сплати страхових внесків у розмірі 29781,17 грн.
Заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не є обов`язковими та не застосовувалися.
Станом на момент подачі адміністративного позову до суду заборгованість відповідачем по сплаті таких внесків не погашена.
V. Норми права, які застосував суд
Згідно приписів статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до вимог статті 3 Закону № 400/97-ВР, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Згідно статті 17 Закону № 1058-ІV страхувальник (роботодавець та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування) зобов`язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Статтею 19 Закону України № 1058 встановлено, що страхові внески до солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування нараховуються роботодавцем на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Відповідно до п. 4.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 19.12.2003 року № 21-1 відсоток відрахувань внесків на обов`язкове пенсійне страхування для платників страхових внесків встановлено у розмірі 33,2 % від загальної суми фактичних витрат на оплату праці, і інших виплат, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства. Сплата страхових внесків є обов`язковою для всіх суб`єктів підприємницької діяльності незалежно від форми власності.
Відповідно до вимог статті 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим періодом для страхувальників є календарний місяць.
Згідно з п. 2 ст. 106 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за №64/8663 (надалі - Інструкція) встановлено, що обчислення страхових внесків здійснюється щомісячно за ставками, що визначаються відповідно до п. п. 4.1., 4.2. пункту 4 Інструкції та відповідно до ст.4 Закону України Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування : 33,2 відсотки для суб`єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднань, які використовують працю найманих працівників від суми фактичних витрат на оплату плати працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних витрат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України Про оплату праці .
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно ч. 3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов`язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
VI. Оцінка суду
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абз. 6 цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
VII. Висновок суду
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, а саме, що оскільки заборгованість у сумі 29781,17 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення заборгованості станом на день розгляду спору суду не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
VIIІ. Розподіл судових витрат
Під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн., який підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.
Доказів понесення позивачем інших витрат, пов`язаних із розглядом справи, матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з виробничого кооперативу Граніт (Київська область, Бородянський район, смт. Клавдієво-Тарасове, вул. Фрунзе, 15; ідентифікаційний код: 06958135) на користь Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 4; ідентифікаційний код: 41248152) заборгованість по сплаті страхових внесків у сумі 29781,17 грн. (двадцять дев`ять тисяч сімсот вісімдесят одна грн. 17 коп.).
3. Стягнути на користь Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, 4; ідентифікаційний код: 41248152) з Виробничого кооперативу Граніт (Київська область, Бородянський район, смт. Клавдієво-Тарасове, вул. Фрунзе, 15; ідентифікаційний код: 06958135) судові витрати у розмірі 1921(одна девятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Леонтович А.М.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2019 |
Оприлюднено | 28.06.2019 |
Номер документу | 82680578 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Леонтович А.М.
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Купавська Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні