ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.06.2019 Справа № 917/376/19
м.Полтава
за позовною заявою Приватної Агрофірми "Росинка", с. Богданівка, Новосанжарський район, Полтавська область, 39341
до Драбинівської сільської ради, вул. Центральна, 11, с. Драбинівка, Новосанжарський район, Полтавська область, 39351
про поновлення договору оренди землі,
Суддя Кльопов І.Г.
Секретар Назаренко Я.А.
Представник сторін відсутні.
Суть спору: Розглядається позовна заява приватної Агрофірми "Росинка" до Драбинівської сільської ради про визнання поновленим на строк 10 (десять) років та орендною платою у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки землі договір оренди від 12.12.2008 між Приватною Агрофірмою "Росинка" (39341, Полтавська область, Новосанжарський р-н, с. Богданівка, код ЄДРПОУ 30731512) та Драбинівською сільською радою Новосанжарського району Полтавської області (39651, с. Драбинівка, вул. Центральна, 11, код ЄДРПОУ 21045685) щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 5,0184 га., кадастровий номер 5323480300:00:001:0008, що знаходиться на території Драбинівської (Богданівської) сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, укладений між Приватною Агрофірмою "Росинка" (код СДРІІОУ 30731512) та Новосанжарською районною державною адміністрацією, який зареєстрований 20.01.2009 у Новосанжарському ВО ПРФ "ЦДЗК" ( з урахуванням заяви від 28.05.2019 вхід. №5523).
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 07.03.2019 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 03.04.2019.
Від відповідача 25.03.2019 за вхід. №2929 надійшов відзив на позов. Відповідач заперечує щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Драбинівська сільська рада зазначає, що не порушує переважного права на поновлення договору оренди з ПАФ "Росинка" та згодна поновити його на умовах, вказаних у листі-повідомленні від 14.03.2019 №270.
Ухвалою від 06.06.2019 Господарським судом Полтавської області закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 20.06.2019.
Дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив,:
23.12.2008 року між орендодавцем Новосанжарською районною державною адміністрацією, в особі голови Мокляка Анатолія Павловича , з одного боку та орендарем, в особі ПАФ Росинка , в особі директора Співак Федора Григоровича, з іншого боку, був укладений договір оренди землі на земельну ділянку площею 5,00 га ріллі терміном на 10 років із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Драбинівської (Богданівської) сільської ради Новосанжарського району Полтавської області. Договір зареєстрований у Новосанжарському ВО ПРФ "ЦДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20 січня 2009 року № 040954500001.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ 0002708252019 від 11.02.2019 року, кадастровий номер зазначеної земельної ділянки 5323480300:00:001: 0008 .
Як зазначає позивач у позові, на протязі періоду часу - починаючи з 2009 року і по сьогодні позивач використовує вищезазначені землі для товарного сільськогосподарського виробництва, відкрито і безперервно сплачує орендні платежі. Відповідно до довідки головного управління ДФС у Полтавській області від 04.03.2019 року №> 8930/10/16-31-56-17-24 заборгованості по орендній платі позивач не мас.
Відповідно до пункту 8 договору оренди землі, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
ПФ Росинка , з метою поновлення договору оренди землі, звернулося до Драбинівської сільської ради з листом від 18.12.2018 року № 2 про поновлення договору оренди землі. До листа про поновлення договору оренди землі додавався проект додаткової угоди до діючого договору.
Листом від 18.01.2019 року № 02-14/65/1 Драбинівська сільська рада . Новосанжарського району Полтавської області повідомила, що заява від 18.12.2018 року про поновлення договору оренди землі буде розглянута на засіданні наступної сесії сільської ради.
Рішенням шістнадцятої сесії сьомого скликання Драбинівської сільської ради від 08 лютого 2019 року Про поновлення договору оренди земельної ділянки , ІІАФ Росинка відмовлено у поновленні договору оренди землі від 12.12.2018 року зареєстрованому за № 040954500001 від 20.01.2009 року в Новосанжарському ВО ПРФ ЦДЗК в зв`язку з подачею не повного пакету документів, а саме: відсутність агропромислового паспорту та нормативної оцінки даної земельної ділянки.
Позивач зазначає, що ним було вжито всіх необхідних та можливих заходів для поновлення договору оренди землі, в той же час відповідач безпідставно ігнорує процедуру поновлення договору. Дана обставина і стала підставою для звернення позивача до суду з позовом.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом У країни, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтями 13, 30 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни істотних умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; (орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та її несплату.
Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, зокрема, що дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Орендар, який мас намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку да говору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної удати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Порядок поновлення договору оренди землі визначено статтею 33 Закону України "Про оренду землі".
За змістом статті 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню у уроку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами: на укладення договору оренди землі на новий строк ; поновлення договору оренди землі) (частина перша). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомній про це орендодавця до спливу отроку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга). До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя). При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта). Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його па відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист- повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п`ять). У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної abo комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома). Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку (частина восьма). Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина одинадцята).
Так, до закінчення терміну дії договору оренди 20.01.2019 (не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору - дата реєстрації 18.12.2018) позивач повідомив відповідача про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди на новий строк; разом з повідомленням позивач направив проект Додаткової угоди. Позивач продовжував користуватись земельною ділянкою та сплатив орендну плату в повному обсязі.
В той же час, докази направлення відповідачу Драбинівською сільською радою Новосанжарського району Полтавської області, в місячний термін після закінчення строку дії Договору оренди землі, заперечення про поновлення договору відсутні.
Враховуючи викладені обставини, посилаючись на те, що позивач протягом терміну дії договору добросовісно користувалося наданою в оренду земельною ділянкою відповідно до її цільового призначення, вчасно звернувся до відповідача про намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, після закінчення строку дії договору оренди землі позивач продовжує до цього часу користуватись орендованою земельною ділянкою та сплачувати за користування орендну плату відповідно до умов договору оренди землі, вимога позивача про визнання поновленим договору оренди землі, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частин 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Керуючись статтями 236 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати поновленим на строк 10 (десять) років та орендною платою у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки землі договір оренди від 12.12.2008 між Приватною Агрофірмою "Росинка" (39341, Полтавська область, Новосанжарський р-н, с. Богданівка, код ЄДРПОУ 30731512) та Драбинівською сільською радою Новосанжарського району Полтавської області (39651, с. Драбинівка, вул. Центральна, 11, код ЄДРПОУ 21045685) щодо оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 5,0184 га., кадастровий номер 5323480300:00:001:0008, що знаходиться на території Драбинівської (Богданівської) сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, укладений між Приватною Агрофірмою "Росинка" (код СДРІІОУ 30731512) та Новосанжарською районною державною адміністрацією, який зареєстрований 20.01.2009 у Новосанжарському ВО ПРФ "ЦДЗК"
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено 26.06.2019
Суддя Кльопов І.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2019 |
Оприлюднено | 01.07.2019 |
Номер документу | 82710903 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кльопов І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні