Справа №403/705/18
Провадження №2/403/45/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2019 року Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого: Годованець І. А.
при секретарі: Остапенко Н.М.
з участю:
представника позивача (адвокат): Гончаренко В.О.
представника відповідача (ФГ Абара Геннадій Анатолійович , адвокат) : Скоробогатько В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка в режимі відео конференції з Жовтневим районним судом м. Кривий Ріг Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: державний реєстратор Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області Скалєва Вікторія Леонтіївна, про визнання недійсним договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачем ОСОБА_1 подано до суду позов до відповідача ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович про визнання недійсним договору оренди землі. Позовні вимоги мотивуються тим, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені ст.203 ЦПК України. Зміст правочину не може суперечити інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, права якої порушено, може скористатися конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
У судовому засіданні представник позивача (адвокат) Гончаренко Віталій Олексійович настоює на позовних вимогах за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович про визнання недійсним договору оренди землі. Договір оренди землі між ОСОБА_2 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович підлягає визнанню недійсним, так як підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, передбачених ст.203 ЦК України, в тому числі щодо його змісту, який суперечить Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і його моральним засадам.Особа, права якої порушено, може скористатися конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
У судовому засіданні в режимі відеоконференції з Жовтневим районним судом м. Кривий Ріг Дніпропетровської областіпредставник відповідача (ФГ Абара Геннадій Анатолійович )ОСОБА_3 не визнає в повному обсязі позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович про визнання недійсним договору оренди землі, так як судовим рішенням, яким набрано законної сили в установленому законом порядку, договір оренди землі між сторонами визнано недійсним.Позивач ОСОБА_1 не є належною стороною спірних правовідносин за договором оренди землі. Позивач ОСОБА_1 повинен подати до суду позов про визнання договору оренди землі дійсним, визнання дій державного реєстратора протиправними та скасувати рішення про державну реєстрацію договору оренди землі.
У судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився, про день та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про відкладення чи про проведення судового розгляду справи у його відсутність чи про причини неявки не подано.
У судове засідання третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - державний реєстратор Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області Скалєва Вікторія Леонтіївна не з`явилася, про день та час судового розгляду справи повідомлена належним чином, заяви про відкладення чи про проведення судового розгляду справи у її відсутність чи про причини неявки не подано.
Ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено наступні обставини. Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ч.1 ст.15 Закону України Про оренду землі ). Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку (ч.1 ст.16 Закону України Про оренду землі ). Відповідно до Державного акта на право приватної власності на землю, серія: НОМЕР_1 , виданого 10 грудня 2001 року Степанівською сільською радою Устинівського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, площею 7,38 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України Про оренду землі ). Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч.1 ст.2 Закону України Про оренду землі ).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України Про оренду землі ). Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч.1 ст.93 ЗК України).
За договором найму (оренди) земельної ділянки, наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ст.792 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Частиною 1 ст.628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Згідно ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У договорі оренди землі від 20 квітня 2012 року зазначено, що орендодавець ОСОБА_2 передав в платне користування орендарю ОСОБА_1 , відповідно до п.п.1-12 цього договору земельну ділянку, площею 7,38 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області строком на десять років. Державна реєстрація договору оренди землі у відділі Держкомзему у Устинівському районі Кіровоградської області проведена 25 квітня 2012 року за №352580004001465.
Рішенням Устинівського районного суду Кіровоградської області від 07 листопада 2016 року визнано недійсним договір оренди землі від 20 квітня 2012 року, укладеного між ОСОБА_2 (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) на право платного користування земельною ділянкою, площею 7,38 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, строком на десять років, державна реєстрація договору оренди землі у відділі Держкомзему у Устинівському районі Кіровоградської області 25 квітня 2012 року за № 352580004001465.
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Кіровоградської області від 19 січня 2017 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено. Рішення Устинівського районного суду Кіровоградської області від 07 листопада 2016 року залишено без змін.
Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ОСОБА_4 , відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 . Виконання рішення Устинівського районного суду Кіровоградської області від 07 листопада 2016 року зупинено до закінчення касаційного провадження у справі. На підставі Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 03 жовтня 2018 року встановлено, що державним реєстратором Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області Скалєвою Вікторією Леонтіївною проведено державну реєстрацію договору про право користування земельною ділянкою, площею 7.3798 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області для сільськогосподарських потреб (договір емфітевзису), безстроково; сторони договору: власник землі: ОСОБА_2 ; право користувач (землекористувач): ОСОБА_5 .
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 05 листопада 2018 року встановлено, що державним реєстратором Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області Скалєвою Вікторією Леонтіївною проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, площею 7.3798 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, строк дії договору оренди землі: десять років, з правом пролонгації, сторони договору: орендодавець: ОСОБА_2 ; орендар: фермерське господарство Абара Геннадій Анатолійович ;державна реєстрація договору оренди землі: 30 жовтня 2018 року, номер запису про інше речове право за №28714236.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ у касаційному порядку за №10 від 14 червня 2012 року передбачено, що при відкритті касаційного провадження суддя-доповідач у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання судового рішення, яке оскаржується, до закінчення касаційного провадження, але лише за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу (частина перша статті 328 ЦПК). Норми ЦПК не забороняють вирішити питання про зупинення виконання оскаржуваного судового рішення й на подальших етапах касаційного провадження. При цьому право на зупинення виконання судового рішення не надає суду касаційної інстанції права застосовувати заходи забезпечення позову (статті 151, 152 ЦПК). Клопотання про зупинення виконання судового рішення може бути викладено як у самій скарзі, так і окремим документом. Таке клопотання має бути мотивованим, містити підстави для зупинення виконання судового рішення, підтверджені певними доказами (наприклад, у разі відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду має бути додано завірену копію такої постанови). Вирішуючи питання про зупинення виконання судового рішення, суд касаційної інстанції враховує необхідність у цьому, зокрема, у разі ймовірності утруднення повторного розгляду справи внаслідок можливого скасування судового рішення, забезпечення збалансованості інтересів сторін, запобігання порушенню прав осіб, які брали участь у справі, та які не брали такої участі, але рішенням суду вирішено питання про їх права, свободи чи обов`язки. Норми ЦПК не передбачають необхідності скасовувати ухвалу про зупинення виконання судового рішення чи відновлювати його виконання при ухваленні судового рішення за наслідками касаційного провадження, оскільки з ухваленням судового рішення касаційною інстанцією зупинення виконання судового рішення втрачає законну силу. Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ ОСОБА_4 , виконання рішення Устинівського районного суду Кіровоградської області від 07 листопада 2016 року зупинено до закінчення касаційного провадження у справі. Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч.4 ст.82 ЦПК України).
Відповідно до ч.5 ст.124, п.9 ч.3 ст.129 Конституції України, судові рішення є обов`язковими до виконання на всій території України. Однією із основних засад судочинства є обов`язковість судових рішень.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади іорганів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом (ч.ч.1,2 ст.18 ЦПК України).
Виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією із процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Частиною 1 ст.15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Положення цієї статті ґрунтуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (ст.13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (ч.1 ст.55). Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника. З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення (можливого порушення), невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.
Суд повинен установити, чи були порушені (чи існує можливість порушення), не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні. Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 08 червня 2016 року у справі N 6-530цс16, яка згідно зі ст.360-7 ЦПК України є обов`язковою для судів. Відповідно до ч.1 ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. При цьому використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі. У ст.13 Конституції України встановлено, що власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.
Це конституційне положення пов`язане з принципом поєднання інтересів власника, суспільства та інших власників і користувачів об`єктами власності. Власність зобов`язує власника використовувати свою власність не тільки у своїх інтересах, а й поважати інтереси інших людей, всього суспільства. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч ці порушення і не призвели до позбавлення володіння майном, а також вимагати відшкодування завданих цим збитків. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Але, здійснюючи свої права, власник зобов`язаний не порушувати права, свободи, гідність та охоронювані законом інтереси громадян, суспільства, не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не погіршувати природну якість землі, води, інших об`єктів природи. Під час здійснення своїх прав і виконання обов`язків власник зобов`язаний додержуватись моральних засад суспільства. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.
Таким чином, відповідно до умов договору оренди землі орендодавець зобов`язаний: передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди; при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою; відшкодувати орендарю капітальні витрати, пов`язані з поліпшенням стану об`єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця; попередити орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об`єкта оренди ( ч.2 ст.24 Закону України Про оренду землі ).
Під час здійснення своїх прав і виконання обов`язків власником землі (орендодавцем) ОСОБА_2 не дотримано обов`язку додержуватись моральних засад суспільства та не виконано ухвали касаційної інстанції щодо зупинення виконання судового рішення першої інстанції, внаслідок чого порушується (не визнається або оспорюється) суб`єктивне цивільне право або інтерес ОСОБА_1 , як орендаря, на право користування земельною ділянкою за договором оренди землі. Пунктом 5 ч.1, ч.2 ст.24 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття. Відповідно до ст.ст.16, 203, 215 ЦК України, для визнання судом оспорюваного правочину недійсним необхідним є: пред`явлення позову однією із сторін правочину або іншою заінтересованою особою; наявність підстав для оспорювання правочину; встановлення, чи порушується (не визнається або оспорюється) суб`єктивне цивільне право або інтерес особи, яка звернулася до суду. Таке розуміння визнання правочину недійсним, як способу захисту, є усталеним у судовій практиці. Ухвалою Устинівського районного суду Кіровоградської області від 01 липня 2019 року відмовлено у клопотанні представника фермерського господарства ОСОБА_6 Геннадій ОСОБА_7 ОСОБА_3 про залишення позовної заяви без розгляду з підстав: в матеріалах справи відсутні відомості про досудове врегулювання, в доданих до позовної заяви додатках відсутній примірник позовної заяви, до суду з позовною заявою звернулася особа, яка не є належним позивачем. На підставі викладеного, договір оренди землі між ОСОБА_2 та фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович підлягає визнанню недійсним, так як підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину сторонами вимог, передбачених ч.ч.1-3,5,6 ст.203 ЦК України, в тому числі щодо його змісту, який суперечить Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і його моральним засадам.При встановлених обставинах, позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович про визнання недійсним договору оренди землі підлягають задоволенню, як обґрунтовані. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.ч.1,2,3 ст.137 ЦПК України). Заява представника позивача (адвокат) Гончаренко Віталія Олексійовича про стягнення з відповідачів ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу в сумі 10800.00 грн. підлягають задоволенню відповідно до поданого детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги у справі. Відповідно до п.1 ч.2, ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди землі від 20 жовтня 2018 року укладеного між орендодавцем ОСОБА_2 та орендарем фермерським господарством Абара Геннадій Анатолійович на право строкового платного користування земельною ділянкою, площею 7,3798 га, кадастровий номер: НОМЕР_2 , для ведення товарного сільскогосподарського виробництва, на території Степанівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, строком на десять років, державна реєстрація договору оренди землі 30 жовтня 2018 року, номер запису про інше речове право за №28714236.
Стягнути з ОСОБА_2 та фермерського господарства Абара Геннадій Анатолійович на користь ОСОБА_1 відшкодування судового збору в сумі 704 (сімсот чотири ) грн. 80 коп. та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 10800 (десять тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу на протязі тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду .
Повне рішення виготовлене 02 липня 2019 року.
Суддя Устинівського районного суду
Кіровоградської області І. А. Годованець
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2019 |
Оприлюднено | 03.07.2019 |
Номер документу | 82761184 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Годованець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні