Справа № 146/500/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" червня 2019 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Скаковської І.В.,
за участю секретаря судового засідання Сідак Н.П.,
позивача ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні в смт. Томашпіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вилянської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
04 квітня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, мотивуючи вимоги свої тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якого входить домоволодіння, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Дане домоволодіння мати позивачки успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 році . ОСОБА_2 фактично вступила в управління та володіння спадковим домоволодінням, оскільки вона була зареєстрована та постійно проживала в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 із моменту одруження із чоловіком і до своєї смерті.
Позивач отримала право на спадкування за заповітом.
Звернувшись до Томашпільської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, отримати свідоцтво позивач не змогла, оскільки у вчиненні нотаріальної дії їй було відмовлено через відсутність оригіналу правовстановлюючого документа на нерухомість, а тому з даним позовом вона вимушена звернутися до суду, який просить ухвалити рішення про визнання за нею права власності на вищевказане спадкове майно.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просить позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача Вилянської сільської ради Томашпільського району Вінницької області в судове засідання не з`явився, однак в.о. сільського голови Олійник Т.Д. надіслав до суду заяву, згідно якої, просить справу розглянути за відсутності представника сільської ради, не заперечує проти позову ОСОБА_1
Однак, в розумінні ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд не приймає визнання відповідачем позову, оскільки таке визнання суперечить закону.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно з ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.5).
Як вбачається з копії заповіту від 27 січня 2000 року, посвідченого Стебельською В.І., секретарем сільської ради, ОСОБА_2 все майно, де воно не знаходилось і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що за законом на день її смерті буде належати, в тім числі хата, надвірні будівлі та земельний пай в КСП Вила , що знаходиться в селі Вила Томашпільського району Вінницької області заповіла ОСОБА_1 (а.с.15).
Згідно довідки № 203 від 29 березня 2019 року, виданої виконавчим комітетом Вилянської сільської ради Томашпільського району ОСОБА_1 про те, що її матір ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно була зареєстрована і до дня смерті постійно проживала в АДРЕСА_1 у будинку АДРЕСА_1 (а.с.14.)
Як вбачається із відповіді державного нотаріуса на заяву ОСОБА_1 , останній відмовлено у видачі свідоцтва про право власності за заповітом на спадщину після смерті ОСОБА_2 в зв`язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на нерухомість (а.с.16).
На ухвалу Томашпільського районного суду від 8 квітня 2019 року державним нотаріусом надано копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , з якої вбачається, що заяву про прийняття спадщини було подано ОСОБА_1 - позивачем у справі (а.с.25-28).
З копії свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок від 14 вересня 1987 року передбачено, що житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 належить ОСОБА_3 (а.с.12).
Рішенням від 22.02.2016 року 5 сесії 7-го скликання Про перейменування вулиць розташованих на території Вилянської сільської ради вулицю Леніна перейменовано на вулицю Молодіжна (а.с.6).
З копії інвентаризаційної справи на домоволодіння в АДРЕСА_1 вбачається, що дане домоволодіння належить ОСОБА_3 (а.с.8-11).
Тобто власником будинку по АДРЕСА_1 є ОСОБА_3 .
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 (а.с.7).
Так, для оформлення права на спадщину необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, тобто протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця, який помер до ІНФОРМАЦІЯ_4 , фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини, що визначено нормою ст. 549 ЦК УРСР.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР (1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Проте, з матеріалів справи не вбачається, що мати позивача ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 фактично вступила в управління або володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, позивачем не надано доказів про те, що покійна ОСОБА_2 та покійний ОСОБА_3 були чоловіком та дружиною.
Згідно положень ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Враховуючи вищевикладене, підстав для виникнення права власності у ОСОБА_1 (спадкоємця за заповітом) на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 немає, оскільки немає доказів, що остання успадкувала будинок після смерті ОСОБА_3 , тому в задоволенні позову ОСОБА_1 до Вилянської сільської ради про визнання права права власності в порядку спадкування слід відмовити.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, судові витрати необхіно залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1216-1218, ч. 1, 2 ст. 1220, ч. 1 ст. 1221, ч. 1 ст. 1222, 1223, ст. 1268 ЦК України, статтями 12, 13, 76, 78, 89, 95, 263-265, 354 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Вилянської сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності в порядку спадкування - відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Томашпільський районний суд Віннницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І. В. Скаковська
Повний текст рішення виготовлено 1 липня 2019 року.
Суд | Томашпільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2019 |
Оприлюднено | 04.07.2019 |
Номер документу | 82775153 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Томашпільський районний суд Вінницької області
Скаковська І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні