621/1063/17
2/621/31/19
РІШЕННЯ
іменем України
27 червня 2019 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області :
головуючий - суддя Овдієнко В. В.
секретар судового засідання - Іванова О. В.,
позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача - адвокат Сергієнко С. М.,
відповідач - Задонецька сільська рада Зміївського району Харківської області
представники відповідача - Гринько В. О., Шевченко Г. О.,
відповідач - ОСОБА_2 ,
представник відповідача - адвокат Юрченко Д. В.,
відповідач - ОСОБА_3 ,
представник відповідача - адвокат Шевцов О. А.,
третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,
представник третьої особи - Варламов Д. В.,
третя особа - Фірма "Промінь",
представник третьої особи - Солдатенко В. В.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання вчинити дії щодо зміни конфігурації меж земельних ділянок, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Фірма "Промінь",
у с т а н о в и в:
29.05.2017 ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою, а 12.07.2017, 23.01.2018, 24.10.2018, 08.11.2018 - з уточненими позовними заявами, в останній редакції, до Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Фірма "Промінь", із наступними вимогами:
- зобов`язати відповідачів - Задонецьку сільську раду, ОСОБА_2 змінити конфігурацію меж земельної ділянки площею 0,1000 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер - НОМЕР_1 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земельної ділянки кадастровий номер - НОМЕР_2 , цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, та земельної ділянки кадастровий номер - НОМЕР_3 , цільове призначення якої - для ведення особистого підсобного господарства, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , та належать ОСОБА_2 , та за рахунок земельної ділянки кадастровий номер - НОМЕР_4 , цільове призначення якої - рекреаційні землі, яка знаходиться в комунальній власності Задонецької сільської ради, та за рахунок вільних земель в межах населеного пункту, що також знаходяться в комунальній власності Задонецької сільської ради, не порушуючи загальної площі земельних ділянок, у відповідності до проектного рішення щодо зміни конфігурації ділянки АДРЕСА_1 , які складено за результатами відновлення меж земельних ділянок в натурі;
- зобов`язати відповідача ОСОБА_3 змінити конфігурацію меж земельної ділянки площею 0,1110 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер - НОМЕР_5 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , за рахунок земельної ділянки кадастровий номер - НОМЕР_6 , цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та належить ОСОБА_3 , не порушуючи загальної площі земельних ділянок, які належить на праві приватної власності ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , у відповідності до проектного рішення щодо зміни конфігурації ділянки АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 , які складено за результатами відновлення меж земельних ділянок в натурі.
На обґрунтування позовної заяви зазначила, що 28.05.2014 нею отримано право власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказана земельна ділянка належала спадкодавцеві на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7 , виданого 15 листопада 2006 року Задонецькою сільською радою Зміївського району Харківської області на підставі рішення VІІ сесії ХХІV скликання Задонецької сільської ради від 20 червня 2003 року. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010669100191. Земельна ділянка площею 0,1110 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер - НОМЕР_5 .
28 травня 2014 року її право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Її батько ОСОБА_4 , з метою реєстрації свого права власності на земельну ділянку та для отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладав договір з Фірмою "Промінь" на розробку земельно-кадастрової документації по оформленню права приватної власності на землю.
Ці роботи були проведені, про що свідчить технічна документація по вказаній земельній ділянці. Фірмою "Промінь" була виготовлена технічна документація по оформленню її права власності на земельну ділянку площею 0,1110 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд , яка розташована на території Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області в АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 . На підставі цієї технічної документації було видано державний акт на право власності на земельну ділянку та внесено відомості про земельну ділянку до державного земельного кадастру.
Після отримання права власності на земельну ділянку, нею було розпочато будівництво житлового будинку на цій ділянці.
Після закінчення будівництва, а саме 27.11.2014 вона отримала свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_8 . До державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено реєстровий запис про право власності ОСОБА_1 на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Крім того, їй на праві приватної власності належить земельна ділянка, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі рішення виконкому Задонецької сільської ради № 83 від 21.11.1995. Земельна ділянка площею 0,1000 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер - НОМЕР_1 .
Для отримання державного акта на право власності на земельну ділянку вона також укладала договір з Фірмою "Промінь" на розробку земельно-кадастрової документації по оформленню права приватної власності на землю, якою і було виготовлено технічна документація по вказаній земельній ділянці.
В ході реєстрації права власності на житловий будинок вона зрозуміла, що межі належних їй і сусідніх земельних ділянок не відповідають тим межам, як це визначено державними актами на право власності на земельні ділянку, так і межам, які зазначено в Єдиному державному земельному кадастрі.
З метою з`ясування відповідності меж всім документам, вона замовила кадастрову зйомку. Така кадастрова зйомка на її замовлення була виконана Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 .
Фактичний розмір її обох земельних ділянок та їх конфігурація не відповідає конфігурації та розміру, визначеному на Плані до державного акта.
Враховуючи вище вказані обставини, вона звернулася до ТОВ "Зміївське районне підприємство містобудування, архітектури та землевпорядкування" з проханням відновити межі належних їй земельних ділянок та провести в зв`язку з цим всі необхідні роботи.
Роботи по відновленню меж земельних ділянок за кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_5 проводилися в серпні 2017 року інженером - геодезистом ОСОБА_6 . За результатом проведених робіт було складено технічний звіт.
Як вбачається з технічного звіту з відновленням меж земельних ділянок в натурі на місцевості за кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_9 0036 в селі Коропове по вул. Партизанській №№ 15, 13 Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, в результаті збору та аналізу матеріалів, встановлено, що земельні ділянки оформлені та зареєстровані у національній кадастровій системі Зміївським відділом державного геокадастру за кадастровими номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_5 .
Дане встановлення меж земельної ділянки виконане згідно Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками від 18.05.2010 № 376 в державній системі координат 1963 року.
При визначенні меж ділянок було виявлено, що межі ділянок на місцевості не співпадають з координатами меж, які були реєстровані в національній кадастровій системі державного геокадастру.
Як вбачається з актів відновлення меж земельних ділянок № 13 та № 15, який було складено в присутності землевпорядника Задонецької сільської ради Гринько В. О. та депутата Задонецької сільської ради ОСОБА_7 , та який міститься в технічному звіті, координати ділянки отримані з Державного геокадастру не співпадають з межами ділянки, які були встановлені при складанні технічної документації щодо оформлення права власності на земельну ділянку.
Також, вказаний технічний звіт містить схеми виносу меж земельних ділянок в натурі на місцевості та проектні рішення, щодо зміни конфігурації ділянки АДРЕСА_2 , кадастровий № НОМЕР_5 та земельної ділянки № НОМЕР_10 , кадастровий № НОМЕР_1 .
Земельна ділянка № НОМЕР_11 , кадастровий № НОМЕР_5 , яка потребувала відновлення меж, знаходиться в с. Коропове в межах населеного пункту. З півночі межує з ділянками кадастровими номерами 6321782505:00 НОМЕР_12 000 НОМЕР_12 0119 та 6321782505:00:000:0066.
Земельна ділянка № 13, кадастровий № НОМЕР_1 , яка потребувала відновлення меж знаходиться в с. Коропове в межах населеного пункту, межує з ділянками кадастровими номерами 6321782505:00 НОМЕР_12 000 НОМЕР_12 0098, НОМЕР_13 000:0124 та 6321782505:00:000:0066.
Технічний звіт містить два проектних рішення зміни конфігурації ділянки № АДРЕСА_2 , кадастровий № НОМЕР_5 та земельної ділянки № НОМЕР_10 , кадастровий № НОМЕР_1 із збереженням площ ділянок. І лише при такому рішенні можливо вирішити спір не порушуючи площу кожної земельної ділянки, які належать як їй, так і сусіднім землевласникам. Вважала це фактично єдиним способом вирішити спір, що склався.
Існуюче положення порушує її права та інтереси як власника земельних ділянок, адже зменшено площу належної їй земельної ділянки, що порушує конституційні права власника (ст. 41 Конституції України). На земельній ділянці АДРЕСА_3 донедавна фактично був пустир, а зі слів власника земельної ділянки ОСОБА_3 їй стало відомо, що там планується будівництво готелю, що є порушенням норм добросусідства. Бо і так площа земельних ділянок змінена в бік зменшення, ще й поряд із будинком буде зведено багатоповерхову будівлю, яка повністю закриє освітлення в її будинку.
Вважала, що наявні помилки в державному земельному кадастрі не можливо виправити без зміни конфігурації суміжних земельних ділянок та без участі власників цих земельних ділянок, то саме тому і є необхідність вирішити це питання в судовому порядку. Більш того, відзиви відповідачів на позовну заяву свідчать про те, що жоден із них не визнає позовні вимоги та не бажає вирішити спір у позасудовому порядку.
Як вбачається з плану земельної ділянки, який міститься в технічному звіті до державного акта ХР № 131844, який виготовлено на ім`я ОСОБА_4 , земельна ділянка по АДРЕСА_2 , межує з правої сторони із землями Задонецької сільської ради
З інформації Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - Відділу у Зміївському районі вбачається, що власником земельної ділянки по АДРЕСА_4 є ОСОБА_2 , власником земельної ділянки по АДРЕСА_3 є ОСОБА_3 .
Крім того, як вбачається з кадастрової карти України, земельна ділянка АДРЕСА_1 межує також із земельною ділянкою з кадастровим номером - НОМЕР_4 , яка знаходиться в комунальній власності. Тобто, стосовно цієї земельної ділянки відповідачем по справі є Задонецька сільська рада Зміївського району Харківської області.
Ухвалою судді Зміївського районного суду від 01.06.2017 первісну позовну заяву залишено без руху.
12.07.2017 ОСОБА_1 подала змінений позов до Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з вимогами зобов`язати відповідачів змінити конфігурацію меж земельних ділянок.
Ухвалою судді Зміївського районного суду від 13.07.2017 провадження у зазначеній справі відкрито та призначено попереднє судове засідання.
04.09.2017 за клопотаннями представника позивача Сергієнко С. М., представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Соловйової Т. С. відкладено попереднє судове засідання (том 1 а. с. 63-64, 68-69, 71).
26.10.2017 під час попереднього засідання задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів від Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.
23.11.2017 за клопотанням представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Варламова Д. В. відкладено попереднє судове засідання (том 1а. с. 88-89).
22.12.2017 судом отримана інформація від Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якій зазначено, що за наявною в Управлінні інформацією, станом на 31.12.2012 на земельну ділянку по АДРЕСА_4 в управлінні обліковується інформація, що її власником є ОСОБА_2 (адреса проживання, яка наявна в Управлінні: АДРЕСА_5 ). Відносно надання інформації про власника земельної ділянки по АДРЕСА_1 , повідомлено, що станом на 31.12.2012 в Головному управлінні відсутня інформація про наявність документів, які посвідчують право на вказану земельну ділянку (том 1 а. с. 98).
Пунктом 9 розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-ІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (чинній з 15.12.2017 року) (далі ЦПК України) передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
26.12.2017, 23.01.2018 в зв`язку з неявкою учасників процесу відкладено підготовче засідання.
16.01.2018 до суду надійшла заява ОСОБА_3 про залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
В заяві зазначила, що є власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 . Оскільки рішення у даній справі може вплинути на її права та обов`язки як суміжного землевласника, просила залучити її до справи в якості третьої особи (том 1 а. с. 105-106).
23.01.2018 року позивачка ОСОБА_1 подала уточнену позовну заяву зі зміненими підставами та предметом позову до Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Фірми "Промінь", ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з вимогами змінити конфігурацію меж земельних ділянок.
05.02.2018 прийнято до провадження уточнену позовну заяву зі зміненими підставами та предметом позову. Продовжено строк підготовчого провадження та призначено підготовче засідання на 21.03.2018.
27.02.2018 відповідач ОСОБА_3 надіслала до суду відзив на уточнену позовну заяву. Позовні вимоги ОСОБА_1 вважала незаконними та такими, що порушують її право приватної власності на земельну ділянку (том 1 а. с. 194-197).
21.03.2018 підготовче засідання відкладено в зв`язку з перебуванням судді у нарадчій кімнаті у кримінальному провадженні.
17.05.2018 підготовче засідання відкладено з підстав, передбачених ст. ст. 198, 223 ЦПК України.
04.06.2018 надійшов відзив на позовну заяву від представника відповідача - Задонецької сільської ради Шевченко Г. О., яка заперечувала проти позову та просила відмовити у його задоволенні (том 2 а. с. 13-15).
26.06.2018 позивач ОСОБА_1 подала відповіді на відзиви Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_3 , а 30.08.2018 відповідь на відзив Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, в яких наполягала на обґрунтованості заявленого позову (том 2 а. с. 17-20, 38-40).
03.07.2018 за клопотанням представника позивача відкладено підготовче засідання.
30.08.2018 відповідач ОСОБА_3 подала заперечення на відповідь на відзив, у якому доповнила свої заперечення проти позову (том 2 а. с. 59-60).
06.09.2018 відкладено підготовче засідання за клопотанням представника позивача.
24.10.2018 позивач ОСОБА_1 подала уточнену позовну заяву (том 2 а. с. 70-81).
25.10.2018 за клопотанням представника позивача в підготовчому засіданні оголошено перерву.
08.11.2018 позивач ОСОБА_1 подала остаточну змінену позовну заяву в порядку ч. 3 ст. 49 ЦПК України (том 2 а. с. 100 - 113), яка була прийнята до розгляду 19.11.2018 та встановлено відповідачам строк для подання відзивів, а третім особам - пояснень.
Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 24.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
08.02.2019 за клопотанням представника позивача відкладено судовий розгляд.
25.03.2019 представник відповідача ОСОБА_2 адвокат Юрченко Д. В. подав письмові пояснення, в яких виклав доводи проти заявленого позову (том 2 а. с. 147-152).
27.03.2019 за клопотанням представника позивача відкладено судовий розгляд.
15.05.2019 за клопотанням представників позивача та відповідача відкладено судовий розгляд.
27.06.2019 під час судового розгляду представник позивача Сергієнко С. М. підтримала позовні вимоги, викладені в остаточній редакції, у повному обсязі з підстав, викладених у заявах по суті справи, просила позов задовольнити.
Представники відповідачів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 В ОСОБА_10 О. позовні вимоги не визнали, просили відмовити у позові, з підстав викладених відповідачами у заявах по суті.
Вислухавши пояснення представника позивача та представників відповідачів, дослідивши подані учасниками процесу заяви по суті справи, письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Частинами 1, 3 ст. 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
На підставі відомостей, наведених заявах по суті справи, повідомлених у поясненнях представника позивача під час судового розгляду, а також відомостей, наявних у письмових доказах, встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку та земельної ділянки, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 . Вказана земельна ділянка значиться за спадкодавцем на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_7 , виданого 15 листопада 2006 року Задонецькою сільською радою Зміївського району Харківської області на підставі рішення VII сесії XXIV скликання Задонецької сільської ради від 20 червня 2003 року. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010669100191. Земельна ділянка площею 0,1110 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер - НОМЕР_5 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом 28.05.2014 посвідченого приватним нотаріусом Зміївського районного нотаріального округу Харківської області Лещенко Л. В. після смерті батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 27.11.2014, Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, Державного акту на право власності на земельну ділянку (том 1 а. с. 8 - 11, 13).
Технічний звіт до Державного НОМЕР_14 НОМЕР_7 виготовлений Фірмою "Промінь" у 2005 році на земельну ділянку площею 0,1110 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд , яка розташована на території Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області в АДРЕСА_4 , АДРЕСА_2 , на підставі якого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку та внесено відомості про земельну ділянку до державного земельного кадастру (том 1 а. с. 14-27).
Також, позивачу ОСОБА_1 належить земельна ділянка, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_15 , виданим 15 листопада 2006 року Задонецькою сільською радою Зміївського району Харківської області на підставі рішення Задонецької сільської ради № 83 від 21 листопада 1995 року. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010669100190. Земельна ділянка площею 0,1000 га, цільове призначення якої - для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер - НОМЕР_1 (том 1 а. с. 12).
Технічний звіт до Державного акта НОМЕР_15 виготовлений Фірмою "Промінь" у 2006 році на земельну ділянку площею 0,1000 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, яка розташована на території Задонецької АДРЕСА_6 ради АДРЕСА_4 району Харківської області в АДРЕСА_1 , на підставі якого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку та внесено відомості про земельну ділянку до державного земельного кадастру (том 1 а. с. 28-45).
Власником земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , є ОСОБА_2 , що підтверджується договорами купівлі-продажу земельних ділянок від 18.04.2008, посвідчених приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Анохіною В. М., Державними актам на право власності на земельні ділянки серії НОМЕР_16 , виданого 25 серпня 2009 року управлінням Держкомзему у Зміївському районі Харківської області на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 18.04.2008, зареєстрованого за № 1481 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Анохіною В. М. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010959100043. Земельна ділянка площею 0,0407 га, цільове призначення якої - для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер - НОМЕР_3 ; серії НОМЕР_17 , виданого 25 серпня 2009 року управлінням Держкомзему у Зміївському районі Харківської області на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 18.04.2008, зареєстрованого за № 1483 приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Анохіною В. М. Акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010969100042. Земельна ділянка площею 0,1500 га, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - НОМЕР_18 : НОМЕР_19 :000:0124 (том 2 а. с. 155-162).
Власником земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_3 є ОСОБА_3 , що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, Відомості про право власності / право постійного користування право власності, Договору купівлі-продажу земельної ділянки (том 1 а. с. 109-113, 114, 171, 172-175-180).
З листа Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області № 077/08-01 від 03.07.2017 вбачається, що на заяву ОСОБА_1 про призначення узгоджувальної комісії для вирішення питання узгодження меж між всіма сусідніми землекористувачами по вул. Партизанській, с. Коропове та зміну конфігурації земельних ділянок АДРЕСА_7 11, № 13, АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 (не змінюючи площі земельних ділянок), виконавчий орган Задонецької сільської ради повідомив, що згідно п. 2 ст. 158 Земельного Кодексу України "виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб ...", дане питання не може вирішуватися узгоджувальною комісією сільської ради, бо вище вказані земельні ділянки приватизовані та знаходяться у власності громадян (том 1 а. с. 56).
Згідно технічного звіту з відновлення меж земельних ділянок в натурі на місцевості за кадастровим номером №№ НОМЕР_5 ; НОМЕР_9 0084 в с. Корове АДРЕСА_8 . Партизанська АДРЕСА_9 Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області вбачається, що відновлення меж земельних ділянок виконане ТОВ "Зміївське районне підприємство містобудування, архітектури та землевпорядкування", в присутності землевпорядника Задонецької сільської ради Гринько В. О. та депутата Задонецької сільської ради ОСОБА_11 І. Г. При визначенні меж земельних ділянок було виявлено, що межі ділянок на місцевості не співпадають з координатами меж, які були зареєстровані у національній кадастровій системі державного геокадастру. Технічний звіт містить схеми виносу меж земельних ділянок в натурі на місцевості та проектні рішення, щодо зміни конфігурації ділянки № АДРЕСА_2 , кадастровий № НОМЕР_5 та земельної ділянки № НОМЕР_10 , кадастровий № НОМЕР_1 . Земельна ділянка № НОМЕР_11 , кадастровий № НОМЕР_5 , яка потребувала відновлення меж знаходиться в с. Коропове в межах населеного пункту. З півночі межує з ділянками кадастровими номерами 6321782505:00:000:0119 та 6321782505:00:000:0066. Земельна ділянка № 13, кадастровий № НОМЕР_1 , яка потребувала відновлення меж знаходиться в с. Коропове в межах населеного пункту, межує з ділянками кадастровими номерами 6321782505:00 НОМЕР_12 000 НОМЕР_12 0098, НОМЕР_13 000:0124 та 6321782505:00:000:0066. Технічний звіт містить два проектних рішення зміни конфігурації ділянки № АДРЕСА_2 , кадастровий № НОМЕР_5 та земельної ділянки № НОМЕР_10 , кадастровий № НОМЕР_1 із збереженням площ ділянок (том 1 а. с. 122-138).
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частина 3 ст. 12 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи, і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень частини другої статті 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із статтею 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до статті 158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей.
Згідно з частинами першою, третьою, шостою статті 55 Закону України "Про землеустрій" встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних та картографічних матеріалів. Межі земельної ділянки в натурі закріплюються межовими знаками встановленого зразка. Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам. Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов`язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка. Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.
Встановлення меж земельної ділянки по суті зводиться до вирішення питань, чи не належить земельна ділянка іншому власнику чи правомірному користувачеві та чи не накладаються межі земельної ділянки на суміжні земельні ділянки. Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки здійснюється з метою визначення в натурі (на місцевості) метричних даних земельної ділянки, у тому числі місцеположення поворотних точок її меж та їх закріплення межовими знаками.
Статтею 106 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновлення межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.
Відповідно до статті 107 ЗК України основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації. У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливо встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. У випадках, коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема з встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин. Відновлення меж земельної ділянки на місцевості передбачає повторне винесення меж у натурі на підставі наявної земельно-кадастрової документації.
За змістом ч. 1 ст. 79 ЗК України земельна ділянка представляє собою частину земної поверхні, що має фіксовані межі, характеризується певним місцем розташування, природними властивостями, фізичними параметрами, правовим і господарським станом та іншими характеристиками.
Межі земельної ділянки фіксуються у землевпорядній документації (кадастровому плані земельної ділянки) та виносяться на місцевість (в натурі) на підставі технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки із оформленням Акта винесення меж земельної ділянки в натурі. Місце розташування земельної ділянки фіксується прив`язкою її меж і крайніх точок до мережі координат (геодезичної мережі).
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюються відповідно до чинного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Згідно із пунктом 2.1 Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 18 травня 2010 року № 376 (далі - Інструкція) встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до пункту 2.3 Інструкції для встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) охоплюється комплекс робіт, а саме: підготовчі роботи, топографо-геодезичні, картографічні роботи та роботи із землеустрою, камеральні роботи, складання і оформлення матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Отже, за змістом статті 55 Закону України "Про землеустрій", межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) визначаються не відповідно до акта узгодження та визначення меж, а згідно з наявними планово-картографічними матеріалами та матеріалами кадастрової зйомки.
Наданий позивачем ОСОБА_1 технічний звіт, не є технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), оскільки не відповідає приписам ч. 9 ст. 55 Закону України "Про землеустрій".
Пунктом 2.8. Наказу Державного Комітету України із земельних ресурсів від 18.05.2010 № 376 "Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками" (надалі - Інструкція) встановлені вимоги щодо складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості).
Технічний звіт не відповідає вимогам Інструкції, а саме: в пояснювальній записці немає відомостей про власника (користувача) земельної ділянки, немає копії документа, що посвідчує фізичну особу та відомостей про власників користувачів) суміжних земельних ділянок, немає технічного завдання на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), та матеріалів польових топографо-геодезичних, відсутні відомості про межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів), акт прийому передачі межових знаків на зберігання, який включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Пункт 4.1 Інструкції визначає, що відновлення меж земельної ділянки здійснюється: при повній (частковій) втраті в натурі (на місцевості) межових знаків, їх пошкодженні, яке унеможливлює використання межових знаків; при розгляді земельних спорів між власниками (користувачами) суміжних земельних ділянок.
Пояснювальна записка Технічного звіту вказує на те, що було виконано відновлення меж земельних ділянок за кадастровими номерами.
Позов містить вимогу щодо зміни конфігурації земельних ділянок позивача за рахунок земельних ділянок, які належать відповідачам на законних підставах. Тобто фактично вимагається вилучення у відповідачів часток належних їм земельних ділянок та передача їх позивачеві. Але при цьому не надано правового обґрунтування вчинення таких дій та підстав для їх вчинення. Чинне земельне законодавство не передбачає такого правового інституту як зміна конфігурації меж земельної ділянки за рахунок суміжного землевласника.
За змістом позовної заяви існуючий стан меж належних позивачці земельних ділянок виник не в результаті порушення її прав з боку відповідачів, а під час виготовлення технічної документації із землеустрою та реєстрації речових прав на ці земельні ділянки. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зміни конфігурації земельних ділянок за рахунок інших співвласників не відповідають способам захисту прав громадян на земельну ділянку, які зазначені у ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, зокрема щодо відновлення стану, який існував до порушення. Також, позовна заява не містить посилання на будь-який інший закон, яким передбачено такий спосіб захисту.
Отже позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження наявності з боку відповідачів порушення її прав власності на належні їй земельні ділянки, а також і щодо підстав для зобов`язання відповідачів здійснити дії щодо зміни конфігурації земельних ділянок позивачки за рахунок земельних ділянок відповідачів.
За таких обставин, у задоволенні у задоволенні позову належить відмовити.
Під час вирішення питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статей 133, 137, 141 ЦПК України, суд дійшов наступних висновків.
Оскільки у задоволенні позову належить відмовити через його необґрунтованість та недоведеність, понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Також, належить відмовити відповідачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у задоволенні вимог про стягнення з позивача ОСОБА_1 відшкодування витрат, пов`язаних із правничою допомогою адвокатів, оскільки на підтвердження таких витрат будь-яких доказів не надано.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 76-81, 89, 223, 259, 263-265, 268, 273, 297, 352, 354 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Задонецької сільської ради Зміївського району Харківської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання вчинити дії щодо зміни конфігурації меж земельних ділянок, треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Фірма "Промінь".
Відмовити відповідачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у задоволенні вимог про стягнення з позивача ОСОБА_1 відшкодування витрат, пов`язаних із правничою допомогою адвоката.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_10 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_20 .
Відповідач - Задонецька сільська рада Зміївського району Харківської області, містцезнаходження за адресою: 63436, Харківська область, Зміївський район, с. Задонецьке, вул. Курортна, буд. № 3, код ЄДРПОУ: 04397589.
Відповідач - ОСОБА_2 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_21 .
Відповідач - ОСОБА_3 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_12 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_22 .
Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області місцезнаходження за адресою: 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під`їзд 1, поверх 6, 7, код ЄДРПОУ: 39792822.
Третя особа - Фірма "Промінь", місцезнаходження за адресою: 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, буд. 15, код ЄДРПОУ: 25180374.
Повне рішення складене 08.07.2019.
Головуючий: В. В. Овдієнко
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2019 |
Оприлюднено | 09.07.2019 |
Номер документу | 82884456 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Овдієнко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні