Справа №705/5078/18
2/705/911/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2019 року місто Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Кормана О.В.
з участю:
секретаря судового засідання Власової Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Умані Черкаської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Коржовокутської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коржовокутської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом. Позовна заява від імені позивача подана його представником - адвокатом Синєгубом Р.П.
Заява мотивована тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . ОСОБА_2 згідно державного акта на право приватної власності належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 5,7131 га, яка знаходиться на території Коржовокутської сільської ради Уманського району Черкаської області. Після її смерті відкрилась спадщина на вказане вище спадкове майно. ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 за законом. ОСОБА_1 , як спадкоємець у встановленого законом порядку звернувся до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящука Д.О. із заявою про прийняття спадщини, проте постановою від 26.05.2017 року у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно.
На цих підставах просив суд визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку, площею 5,7131 га., кадастровий номер НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 сільська рада , яка залишилася після смерті ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився. 19.02.2019 року на адресу суду надійшло клопотання позивача, в якому він зазначив, що позов підтримує, просить задовольнити, розгляд справи здійснювати без його участі, у присутності його представника.
Представник позивача - адвокат Синєгуб Р.П. у судове засідання не з`явився, подав 12.07.2019 року до суду клопотання, в якому зазначив, що позов підтримує, просить задовольнити, розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Представник відповідача Коржовокутської сільської ради Уманського району Черкаської області у судове засідання не з`явився. До суду 01.07.2019 року надійшов лист за підписом сільського голови Бабій В.М . , в якому зазначено, що Коржовокутська сільська рада не заперечує проти позову ОСОБА_1 , просить провести засідання у справі без представника сільської ради.
З наданих позивачем до суду разом з позовною заявою доказів, а також доказів, які були витребувані судом за клопотанням сторони позивача, судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Коржовий Кут Уманського району Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 26 листопада 2016 року, актовий запис № 2.
ОСОБА_2 на праві приватної власності на момент її смерті належала земельна ділянка площею 5,7131 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Коржовокутської сільської ради Уманського району, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3 . Зазначене також підтверджується: довідкою № 29-23-0.211-989/115-18 від 12.10.2018 року Міськрайонного управління Держгеокадастру в Уманському районі та м. Умані; Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна; Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є внуком спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується: свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_4 , де матір`ю вказано ОСОБА_4 ; свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 , відповідно до якого ОСОБА_5 ,ІНФОРМАЦІЯ_5., та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6., уклали шлюб 23.11.1975 року, прізвище дружини після укладення шлюбу - ОСОБА_7 ; свідоцтвом про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_6 , де її матір`ю вказано ОСОБА_2 .
Позивач звернувся до приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящука Д.О. із заявою про прийняття спадщини. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмовлено, в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно, що підтверджується постановою приватного нотаріуса Уманського районного нотаріального округу Черкаської області Ящука Д.О. про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 15/02-31 від 26.05.2017 року.
Згідно матеріалів спадкової справи №20/2017 після смерті ОСОБА_2 єдиним спадкоємцем за законом є позивач - ОСОБА_1 , так як інший спадкоємець за законом (першої черги) - ОСОБА_8 , та спадкоємець за заповітом - ОСОБА_9 , відмовилися від прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно статті 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Стаття 1223 ЦК України визначає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Стаття 1258 ЦК України визначає, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно статті 1265 ЦК України позивач є спадкоємцем п`ятої черги.
Враховуючи те, що ОСОБА_8 , яка є спадкоємцем за законом першої черги (дочка спадкодавця), відмовилась від прийняття спадщини, спадкоємець за заповітом - ОСОБА_9 (онука спадкодавця), яка є спадкоємцем за заповітом, також відмовилися від прийняття спадщини за заповітом і не подавала заяву про прийняття спадщини за законом, позивач дійсно є єдиним спадкоємцем за законом після смерті спадкодавця.
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У визначений законом строк позивач подав заяву про прийняття спадщини, проте, позбавлений можливості оформити право на спадкування, так як втрачено оригінал державного акту на земельну ділянку, без якого нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про спадщину. У позасудовому порядку позивач не може скористатись правом на спадкування.
З урахуванням наданих суду доказів, суд проходить до висновку, що матеріалами справи доведено факт належності спадкодавцеві на час її смерті майна, на яке позивач просить визнати його право власності, позивач є єдиним спадкоємцем після смерті спадкодавця, проте у позасудовий спосіб позбавлений можливості оформити спадкові права, тому такі права підлягають захисту у судовому порядку шляхом задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 82, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку, площею 5,7131 га., кадастровий номер НОМЕР_1 , що розташована на території Коржовокутської сільської ради Уманського району Черкаської області, і яка належала на праві приватної власності ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Черкаської області шляхом подання через Уманський міськрайонний суд Черкаської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручена у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддя О.В. Корман
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2019 |
Оприлюднено | 14.07.2019 |
Номер документу | 82986232 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Корман О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні