Постанова
від 09.07.2019 по справі 911/1212/18
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2019 року

м. Київ

Справа № 911/1212/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Кролевець О.А., Студенець В.І.,

за участю помічника судді - Саєнка О.Г. (за дорученням головуючого судді),

представників учасників справи:

позивача - Немирська І.А .,

відповідача - Рижковська Ю.Є. ,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк"

на рішення Господарського суду Київської області

у складі судді Яреми В.А.

від 27.12.2018 та

на постанову Північного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Руденко М.А., Пономаренко Є.Ю., Дідиченко М.А.

від 26.03.2019

за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк"

до Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка"

про визнання недійсним статуту та припинення юридичної особи,

Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 08.07.2019 № 29.3-02/1122 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи № 911/1212/18 у зв`язку із відпусткою судді Вронської Г.О.

Згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи від 08.07.2019 для розгляду справи № 912/2479/18 визначено колегію суддів Касаційного господарського суду у наступному складі: головуючий - Губенко Н.М., судді: Кролевець О.А., Студенець В.І.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" про визнання недійсним статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка", затвердженого загальними зборами акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова карта" 26.04.2016 (протокол №25/2016), та припинення Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка".

В обґрунтування позовної вимоги про визнання недійсним статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" позивач зазначив, що положення статуту суперечать вимогам законодавства, а тому порушують права та інтереси акціонерів відповідного товариства, за захистом яких звернувся позивач до суду.

Зокрема, позивач зазначав, що положення пунктів 5.21-5.27 статуту товариства суперечать вимогам статей 65 2 - 65 5 Закону України "Про акціонерні товариства", положення пунктів 14.6, 14.16 статуту товариства не відповідають вимогам статті 71 Закону України "Про акціонерні товариства". Також, за твердженнями позивача, положення статуту товариства не відображають та суперечать статті 13 Закону України "Про акціонерні товариства".

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

Станом на 30.05.2018 Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" було акціонером Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" та володіло акціями (іменні прості, бездокументарна форма) Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" у кількості 130 001 штук загальною номінальною вартістю 1 300 010,00 грн з відповідною часткою у статутному капіталі товариства - 1,0484%, що підтверджується випискою про стан рахунку в цінних паперах від 30.05.2018 №1068.

На момент звернення Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" до суду із позовом статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" діяв в редакції, затвердженій рішенням загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" від 26.04.2016, оформленим протокол загальних зборів акціонерів № 25/2016 (надалі - статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016).

Відповідно до пункту 4.1 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) статутний капітал (фонд) Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" становить 124 000 000,00 грн, який поділено на 12 400 000 простих іменних акцій номінальною вартістю 10 грн кожна.

Згідно з пунктом 5.21 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) особа (особи, що діють спільно), яка має намір придбати акції, що з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, за наслідками такого придбання становитимуть 10 і більше відсотків простих акцій товариства (далі - значний пакет акцій), зобов`язана не пізніше ніж за 30 днів до дати придбання відповідного пакета акцій подати товариству письмове повідомлення про свій намір та оприлюднити його. Оприлюднення повідомлення здійснюється шляхом надання його Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку та опублікування в офіційному друкованому органі. Положення цього пункту 5.22 статуту не поширюються на осіб, які вже є власниками значного пакета акцій, з урахуванням кількості акцій, що належать їм та їх афілійованим особам.

Відповідно до пункту 5.22 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) у повідомленні зазначаються кількість, тип та/або клас акцій товариства, що належать особі (кожній з осіб, що діють спільно) та кожній з її афілійованих осіб, а також кількість простих акцій товариства, які особа (особи, що діють спільно) має намір придбати.

Пунктом 5.23 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) передбачено, що особа (особи, що діють спільно), яка внаслідок придбання акцій товариства з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам (прямо або опосередковано), стала власником більш ніж 50 відсотків акцій товариства, протягом 20 днів з дати придбання зобов`язана запропонувати всім акціонерам придбати у них акції товариства. Зазначена особа (особи, що діють спільно) надсилає до товариства публічну безвідкличну пропозицію (оферту) для всіх акціонерів - власників акцій товариства про придбання акцій на адресу місцезнаходження товариства на ім`я Наглядової ради та повідомляє про це Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Наглядова рада зобов`язана надіслати зазначену письмову пропозицію кожному акціонеру відповідно до переліку акціонерів (реєстру власників іменних цінних паперів) товариства протягом 10 днів з моменту отримання відповідних документів від особи (осіб, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій товариства. Обов`язок особи, яка набула контрольний пакет акцій товариства, запропонувати всім акціонерам придбати у них прості акції товариства не поширюється на випадки набуття контрольного пакета в порядку спадкування або правонаступництва.

Згідно з пунктом 5.24 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) пропозиція акціонерам про придбання належних їм акцій має містити дані про: особу (кожну з осіб, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій товариства, та її афілійованих осіб - прізвище (найменування), місце проживання (місцезнаходження), кількість, тип та/або клас акцій товариства, належних кожній із зазначених осіб; запропоновану ціну придбання акцій та порядок її визначення; строк, протягом якого акціонери можуть повідомити про прийняття пропозиції: щодо придбання акцій; порядок оплати акцій, що придбаваються.

Відповідно до пункту 5.25 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) строк, протягом якого акціонери можуть повідомити особу (осіб, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій, щодо прийняття пропозиції про придбання акцій становить 60 днів з дати надходження пропозиції.

У пункті 5.26 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) передбачено, що ціна придбання акцій не може бути меншою за ринкову ціну, визначену відповідно до вимог Закону України "Про акціонерні товариства".

Згідно з пунктом 5.27 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) протягом 30 днів з дня закінчення зазначеного у пропозиції строку особа (особи, що діють спільно), яка придбала більш ніж 50 відсотків акцій товариства, повинна сплатити акціонерам, які прийняли пропозицію, вартість їхніх акцій виходячи із зазначеної у пропозиції ціни придбання, а акціонер, який прийняв пропозицію, повинен вчинити усі дії, необхідні для набуття особою (особами, що діють спільно), яка придбала більш ніж 50 відсотків акцій товариства, права власності на його акції.

Відповідно до пункту 14.6 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) рішення про надання згоди на вчинення правочину, щодо вчинення якого є заінтересованість (правочин із заінтересованістю), приймається відповідним органом товариства, якщо ринкова вартість майна або послуг чи сума коштів, що є предметом правочину із заінтересованістю, перевищує сто мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня поточного року. Таке рішення може містити перелік умов проекту правочину, які можуть змінюватися за рішенням Правління під час вчинення правочину із заінтересованістю. У разі відсутності такого переліку умови правочину не можуть відрізнятися від умов проекту, наданого відповідно до частини четвертої цієї статті.

Пунктом 14.16 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) передбачено, що його положення щодо вчинення правочинів із заінтересованістю не застосовуються у разі: реалізації акціонерами переважного права при додатковій емісії акцій товариства; викупу товариством в акціонерів розміщених ним акцій відповідно до статті 66 Закону України "Про акціонерні товариства" та цього статуту; виділу та припинення товариства; надання посадовою особою органів товариства або акціонером, який одноосібно або спільно з афілійованими особами володіє 25 і більше відсотками простих акцій товариства, на безоплатній основі гарантії, поруки (у тому числі майнової поруки), застави або іпотеки особам, які надають товариству позику.

До статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) були внесені всі законодавчо передбачені статтею 13 Закону України "Про акціонерні товариства" відомості, які визначені як обов`язкові.

Станом на момент затвердження статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) статтею 65 Закону України "Про акціонерні товариства" було визначено порядок придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій, який частково (не дослівно та не повністю) був викладений у пунктах 5.21-5.27 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016).

Під час розгляду судом першої інстанції спору у даній справі до статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" були внесені зміни шляхом викладення його у новій редакції, згідно з рішенням загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" від 20.07.2018, оформленим протокол загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" від 20.07.2018 № 29/2018 (надалі - статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018).

Статутом Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) положення статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) щодо придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій було змінено та пунктами 5.34-5.39 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) передбачено право акціонера вимагати здійснення обов`язкового викупу товариством належних йому простих акцій, умови та порядок реалізації такого права.

Пунктом 5.40 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) передбачено, що у разі придбання особою (особами, що діють спільно) у порядку, визначеному Законом України "Про акціонерні товариства", домінуючого контрольного пакету (95 і більше відсотків) акцій товариства, порядок дій, права та обов`язки такої особи (осіб, що діють спільно), самого товариства, інших акціонерів товариства визначаються відповідно до законодавства.

У пункті 5.41 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) визначено, що на товариство не поширюються вимоги статті 65 Закону України "Про акціонерні товариства".

Відповідно до пункту 14.6 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) рішення про надання згоди на вчинення правочину, щодо вчинення якого є заінтересованість (правочин із заінтересованістю), приймається відповідним органом товариства, якщо ринкова вартість майна або послуг чи сума коштів, що є предметом правочину із заінтересованістю, перевищує порогове значення, визначене Законом України "Про акціонерні товариства". Таке рішення може містити перелік умов проекту правочину, які можуть змінюватися за рішенням правління під час вчинення правочину із заінтересованістю. У разі відсутності такого переліку умови правочину не можуть відрізнятися від умов проекту, наданого відповідно до частини четвертої цієї статті.

Згідно з пунктом 14.16 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) положення цього статуту щодо вчинення значних правочинів та правочинів із заінтересованістю не застосовуються у випадках, визначених законодавством.

3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням Господарського суду Київської області від 27.12.2018, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2019, у задоволенні позову відмовлено.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що:

- до статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) внесено усі законодавчо передбачені статтею 13 Закону України "Про акціонерні товариства" відомості, які визначені як обов`язкові;

- в процесі розгляду судом першої інстанції даного спору до статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" були внесені зміни шляхом викладення його у новій редакції, згідно із рішенням загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" від 20.07.2018, оформленим протокол загальних зборів акціонерів № 29/2018 від 20.07.2018;

- положення статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка", у тому числі пункти 14.6, 14.16, не суперечать вимогам ст. 71 Закону України "Про акціонерні товариства", оскільки відсутність у статуті дослівного викладу приписів зазначеної норми права та лише наявність посилання на вказану норму в частині порядку врегулювання відповідних правовідносин не свідчить про невідповідність статуту вимогам законодавства;

- станом на момент затвердження статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) статтею 65 Закону України "Про акціонерні товариства" було визначено порядок придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій, який частково (не дослівно та не повністю) був викладений у пунктах 5.21-5.27 статуту товариства. В подальшому, під час дії статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016), Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" від 23.03.2017 № 1983-VIII статтю 65 Закону України "Про акціонерні товариства" викладено в новій редакції, а розділ XI Закону України "Про акціонерні товариства" доповнено статтями 65 1 -65 5 , якими унормовано: порядок придбання акцій публічного акціонерного товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій або значного контрольного пакета акцій; обов`язковий продаж акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій; обов`язкове придбання особою (особами, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій акціонерного товариства, акцій на вимогу акціонерів; наслідки недотримання вимог щодо виконання обов`язків власником контрольного пакета акцій, значного контрольного пакета акцій або домінуючого контрольного пакета акцій товариства; особливості придбання контрольного пакета акцій та домінуючого контрольного пакета акцій в приватних акціонерних товариствах. Статутом Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) положення стосовно придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій було змінено та, відповідно, пунктами 5.34-5.39 передбачено право акціонера вимагати здійснення обов`язкового викупу товариством належних йому простих акцій, умови та порядок реалізації такого права.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду Київської області від 27.12.2018 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2019 у даній справі та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

5. Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Скаржник вважає, що судами першої та апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, зокрема, статей 87, 88 Цивільного кодексу України, статей 13, 65 2 - 65 5 , 71 Закону України "Про акціонерні товариства".

На думку скаржника, висновки судів першої та апеляційної інстанції про недоведеність позовних вимог та про відмову у позові є необґрунтованими та такими, що суперечать вказаним нормам матеріального права.

6. Доводи інших учасників справи

15. Приватне акціонерне товариство "Українська національна розрахункова картка" подало відзив на касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк", в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, як такі, що прийняті відповідно до норм матеріального та процесуального права.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

7. Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції

З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених статтею 300 Господарського процесуального кодексу України, та згідно із компетенцією, визначеною законом, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

8. Джерела права й акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

Як зазначалось вище та встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" у заявленому позові визначило вимоги про визнання недійсним статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка", затвердженого загальними зборами акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова карта" 26.04.2016 (протокол №25/2016), та припинення Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка".

Обґрунтовуючи підстави позовних вимог Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" послалося на те, що положення статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) суперечать вимогам законодавства, оскільки не відображають та суперечать статті 13 Закону України "Про акціонерні товариства", а положення пунктів 5.21-5.27 вказаного статуту суперечать вимогам статей 65 2 - 65 5 Закону України "Про акціонерні товариства", положення пунктів 14.6, 14.16 зазначеного статуту не відповідають вимогам статті 71 Закону України "Про акціонерні товариства".

Під час вирішення корпоративних спорів про визнання недійсними установчих документів господарські суди повинні виходити з того, що затвердження установчого документа є необхідною дією у процесі створення юридичної особи. Тому під час визначення підстав для визнання установчих документів недійсними господарським судам слід керуватися пунктом 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади.

З урахуванням положень цієї норми підставами для прийняття судом рішення про визнання недійсними установчих документів є порушення закону, які не можуть бути усунуті. Такою підставою може бути відсутність в установчих документах тих відомостей, які згідно із законом повинні обов`язково в них міститися.

Якщо до прийняття судом рішення про визнання установчих документів недійсними їх було приведено у відповідність до закону, суд не має підстав для прийняття рішення про визнання установчих документів недійсними.

Відповідно до частин 1, 2 статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 1 статті 87 Цивільного кодексу України передбачено, що у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.

Згідно із статтею 154 Цивільного кодексу України установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу; умови про категорії акцій, що випускаються товариством, та їхню номінальну вартість і кількість; права акціонерів; склад і компетенцію органів управління товариством та про порядок ухвалення ними рішень. У статуті акціонерного товариства мають також міститися інші відомості, передбачені законом.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 13 Закону України "Про акціонерні товариства" установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про: 1) повне та скорочене найменування товариства українською мовою; 2) тип товариства; 3) розмір статутного капіталу; 4) розмір резервного капіталу у разі його формування; 5) номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій у разі розміщення привілейованих акцій; 6) розмір дивідендів за привілейованими акціями кожного класу в разі їх розміщення товариством; 7) умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у разі розміщення привілейованих акцій; 8) права акціонерів - власників привілейованих акцій кожного класу у разі розміщення привілейованих акцій; 9) наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації або відсутність такого права; 10) порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів; 11) порядок скликання та проведення загальних зборів; 12) компетенцію загальних зборів; 13) спосіб повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів та про зміни у порядку денному загальних зборів; 14) склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції; 15) порядок внесення змін до статуту; 16) порядок припинення товариства. Статут акціонерного товариства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що до статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) були внесені всі обов`язкові відомості, передбачені статтею 13 Закону України "Про акціонерні товариства", з огляду на що, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано відхилили доводи Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" про те, що положення вказаного статуту суперечать статті 13 Закону України "Про акціонерні товариства".

Також судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що станом на момент затвердження статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) статтею 65 Закону України "Про акціонерні товариства" було визначено порядок придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій.

Так, зазначена стаття Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції, чинній станом на 26.04.2016) передбачала, що особа (особи, що діють спільно), яка внаслідок придбання акцій товариства з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, стала власником контрольного пакета акцій товариства, протягом 20 днів з дати придбання зобов`язана запропонувати всім акціонерам придбати у них прості акції товариства, крім випадків придбання контрольного пакета акцій у процесі приватизації. Зазначена особа (особи, що діють спільно) надсилає до товариства публічну безвідкличну пропозицію (оферту) для всіх акціонерів - власників простих акцій товариства про придбання акцій на адресу місцезнаходження товариства на ім`я наглядової ради або виконавчого органу (якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом товариства) та повідомляє про це Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку і кожну фондову біржу (біржі), на якій товариство пройшло процедуру лістингу. Наглядова рада (або виконавчий орган товариства, якщо утворення наглядової ради не передбачено статутом товариства) зобов`язана надіслати зазначену письмову пропозицію кожному акціонеру відповідно до переліку акціонерів товариства протягом 10 днів з моменту отримання відповідних документів від особи (осіб, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій товариства. Пропозиція акціонерам про придбання належних їм акцій має містити дані про: 1) особу (кожну з осіб, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій товариства, та її афілійованих осіб - прізвище (найменування), місце проживання (місцезнаходження), кількість, тип та/або клас акцій товариства, належних кожній із зазначених осіб; 2) запропоновану ціну придбання акцій та порядок її визначення; 3) строк, протягом якого акціонери можуть повідомити про прийняття пропозиції щодо придбання акцій відповідно до частини третьої цієї статті; 4) порядок оплати акцій, що придбаваються. Строк, протягом якого акціонери можуть повідомити особу (осіб, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій, щодо прийняття пропозиції про придбання акцій, має становити від 30 до 120 днів з дати надходження пропозиції. Ціна придбання акцій не може бути меншою за ринкову ціну, визначену відповідно до статті 8 цього Закону. Протягом 30 днів з дня закінчення зазначеного у пропозиції строку особа (особи, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій, повинна сплатити акціонерам, які прийняли пропозицію, вартість їхніх акцій виходячи із зазначеної у пропозиції ціни придбання, а акціонер, який прийняв пропозицію, повинен вчинити усі дії, необхідні для набуття особою (особами, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій, права власності на його акції. Положення цієї статті не поширюються на особу (осіб, що діють спільно), яка вже є власником контрольного пакета акцій, з урахуванням кількості акцій, що належать їй та її афілійованим особам.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, порядок придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій, визначений у статті 65 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції, чинній станом на 26.04.2016) частково (не дослівно та не повністю) був викладений у пунктах 5.21 - 5.27 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016).

При цьому, у подальшому, під час дії статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" від 23.03.2017 № 1983-VIII статтю 65 Закону України "Про акціонерні товариства" викладено в новій редакції, зокрема, розділ XI Закону України "Про акціонерні товариства" доповнено статтями 65 1 -65 5 .

Вказаними статтями 65 1 -65 5 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" від 23.03.2017 № 1983-VIII) унормовано порядок придбання акцій публічного акціонерного товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій або значного контрольного пакета акцій; обов`язковий продаж акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій; обов`язкове придбання особою (особами, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій акціонерного товариства, акцій на вимогу акціонерів; наслідки недотримання вимог щодо виконання обов`язків власником контрольного пакета акцій, значного контрольного пакета акцій або домінуючого контрольного пакета акцій товариства; особливості придбання контрольного пакета акцій та домінуючого контрольного пакета акцій в приватних акціонерних товариствах.

Також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" від 23.03.2017 № 1983-VIII у частини 1, 4 статті 71 Закону України "Про акціонерні товариства" внесено зміни.

Так, відповідно до частин 1, 4 статті 71 Закону України "Про акціонерні товариства" (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах" від 23.03.2017 № 1983-VIII) рішення про надання згоди на вчинення правочину, щодо вчинення якого є заінтересованість (далі - правочин із заінтересованістю), приймається відповідним органом акціонерного товариства згідно з цією статтею, якщо ринкова вартість майна або послуг чи сума коштів, що є предметом правочину із заінтересованістю, перевищує 1 відсоток вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства. Статутом акціонерного товариства може бути встановлене нижче граничне значення, а також можуть встановлюватися додаткові випадки віднесення правочину до правочину із заінтересованістю. Таке рішення може містити перелік умов проекту правочину, які можуть змінюватися за рішенням виконавчого органу акціонерного товариства під час вчинення правочину із заінтересованістю. У разі відсутності такого переліку умови правочину не можуть відрізнятися від умов проекту, наданого відповідно до частини четвертої цієї статті. Після прийняття рішення про надання згоди на вчинення правочину, щодо якого є заінтересованість, акціонерне товариство зобов`язане оприлюднити інформацію про таке рішення в передбаченому законом порядку. Вимоги цієї частини не застосовуються до приватного акціонерного товариства, якщо інше не встановлено його статутом. Положення цієї статті не застосовуються у разі: 1) реалізації акціонерами переважного права відповідно до статті 27 цього Закону; 2) викупу товариством в акціонерів розміщених ними акцій відповідно до статті 66 цього Закону; 3) виділу та припинення акціонерного товариства; 4) надання посадовою особою органів товариства або акціонером, який одноосібно або спільно з афілійованими особами володіє 25 і більше відсотками простих акцій товариства, на безоплатній основі гарантії, поруки (у тому числі майнової поруки), застави або іпотеки товариству або особам, які надають товариству позику; 5) вчинення правочину за державними регульованими цінами та тарифами відповідно до вимог законодавства.

У зв`язку із зміною законодавства, до статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) були внесені зміни шляхом викладення його у новій редакції, згідно з рішенням загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" від 20.07.2018, оформленим протокол загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" від 20.07.2018 № 29/2018.

Судами першої та апеляційної інстанцій, зокрема, було встановлено, що статутом Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) положення статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) щодо придбання акцій товариства за наслідками придбання контрольного пакета акцій було змінено та пунктами 5.34 - 5.39 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) передбачено право акціонера вимагати здійснення обов`язкового викупу товариством належних йому простих акцій, умови та порядок реалізації такого права.

Також, пунктами 14.6, 14.16 статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) передбачено, що рішення про надання згоди на вчинення правочину, щодо вчинення якого є заінтересованість (правочин із заінтересованістю), приймається відповідним органом товариства, якщо ринкова вартість майна або послуг чи сума коштів, що є предметом правочину із заінтересованістю, перевищує порогове значення, визначене Законом України "Про акціонерні товариства". Таке рішення може містити перелік умов проекту правочину, які можуть змінюватися за рішенням правління під час вчинення правочину із заінтересованістю. У разі відсутності такого переліку умови правочину не можуть відрізнятися від умов проекту, наданого відповідно до частини четвертої цієї статті. Положення цього статуту щодо вчинення значних правочинів та правочинів із заінтересованістю не застосовуються у випадках, визначених законодавством.

Як вірно зазначено судами першої та апеляційної інстанцій, ні приписами статті 13, ні приписами статей 65 2 - 65 5 , 71 Закону України "Про акціонерні товариства" не передбачено обов`язкового дослівного цитування у статуті акціонерного товариства положень вказаних статей (65 2 - 65 5 , 71) Закону України "Про акціонерні товариства".

В той же час судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що як статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016), так і статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 20.07.2018) містили всі обов`язкові відомості, визначені частиною 2 статті 13 Закону України "Про акціонерні товариства".

Таким чином встановивши недоведеність позивачем підстав для визнання статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) недійсним, оскільки статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" (в редакції від 26.04.2016) на момент його прийняття містив відомості, які згідно із законом повинні обов`язково в ньому міститися, а його положення не суперечили законодавству, та у подальшому статут Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" було приведено у відповідність до чинних норм закону, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний господарський суд, та погоджується суд касаційної інстанції, правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" про визнання недійсним статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка", затвердженого загальними зборами акціонерів Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова карта" 26.04.2016 (протокол №25/2016).

Крім того, суд касаційної інстанції бере до уваги те, що у позовній заяві Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" наведено лише недоліки окремих положень статуту, які не обґрунтовують наявність підстав для визнання статуту недійсним повністю, як заявлено у позові.

Враховуючи викладене, відмова суду першої інстанції у задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" про припинення Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка", як похідна вимога від вимоги про визнання недійсним статуту, також визнається судом касаційної інстанції правомірною.

Суд касаційної інстанції зазначає, що доводи скаржника, викладені у касаційній скарзі є ідентичними доводам, викладеними Публічним акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" як у позовній заяві, так і в апеляційній скарзі, та фактично зводяться до не погодження скаржника із висновками судів попередніх інстанцій, які були ними зроблені під час надання оцінки положенням статуту Приватного акціонерного товариства "Українська національна розрахункова картка" щодо відповідності вимогам законодавства.

Таким чином, аргументи скаржника про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, зокрема, статей 87, 88 Цивільного кодексу України, статей 13, 65 2 - 65 5 , 71 Закону України "Про акціонерні товариства" відхиляються судом касаційної інстанції як безпідставні, оскільки, як зазначалось вище, зазначені норми матеріального права були застосовані судами першої та апеляційної інстанцій правильно, з урахуванням обставин, встановлених у даній справи та обґрунтованістю висновків судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк".

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Пономарьов проти України" та "Рябих проти Російської Федерації"), у справі "Нєлюбін проти Російської Федерації", повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.

9. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

На підставі вищевикладеного Верховний Суд, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених господарськими судами попередніх інстанцій фактичних обставин справи, перевірив правильність застосування норм матеріального та процесуального права та прийшов до висновку, що оскаржувані рішення та постанова є законними та обґрунтованими, а тому касаційна скарга не підлягає задоволенню.

10. Судові витрати

З огляду на те, що Верховний Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у суді касаційної інстанції, покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 27.12.2018 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.03.2019 у справі №911/1212/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Н.М. Губенко

Судді О.А. Кролевець

В.І. Студенець

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення09.07.2019
Оприлюднено14.07.2019
Номер документу82996596
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/1212/18

Постанова від 09.07.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 10.06.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Постанова від 26.03.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 19.02.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Рішення від 27.12.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 22.11.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 21.11.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ейвазова А.Р.

Ухвала від 20.11.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 12.11.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Ярема В.А.

Ухвала від 31.10.2018

Господарське

Господарський суд Київської області

Лилак Т.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні