ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
"16" липня 2019 р. Справа№ 910/8365/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Остапенка О.М.
суддів: Грека Б.М.
Отрюха Б.В.
без виклику учасників справи
розглянувши заяву ФОП Проховської І.Р. про відвід суддів Мартюк А.І, Буравльова С.І., Калатай Н.Ф., подану під час розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Вєріта" на рішення Господарського суду міста Києва від 04.09.2018 року
у справі № 910/8365/18 (суддя Ярмак О.М.)
За позовом Фізичної особи-підприємця Проховської Інни Рішардівни
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Вєріта"
про стягнення 291 000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
У провадженні судової колегії Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя (суддя-доповідач) Мртюк А.І. судді: Дідиченко М.А., Пономаренко Є.Ю. перебуває справа №910/8365/18 за апеляційною скаргою ТОВ "Вєріта" на рішення Господарського суду міста Києва від 04.09.2018 року.
10.07.2019 року від ФОП Проховської І.Р. надійшла заява про відвід суддів Мартюк А.І, Буравльова С.І., Калатай Н.Ф. у справі № 910/8365/18.
Ухвалою суду від 10.07.2019 року подану заяву про відвід судді Мартюк А.І. визнано необґрунтованою, передано матеріали справи для здійснення визначення складу судової колегії автоматизованою системою відповідно до положень ст. 32 ГПК України та зупинено апеляційне провадження справі №910/8365/18.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.07.2019 року заяву ФОП Проховської І.Р. про відвід суддів Мартюк А.І. Буравльова С.І., Калатай Н.Ф. у справі №910/8365/18 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Остапенко О.М., судді: Отрюх Б.В., Грек Б.М.
Колегія суддів, розглянувши заяву про відвід суддів, не знайшла підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Право подавати заяву про відвід судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об`єктивності та неупередженості розгляду справи. Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997 № 475/97-ВР), закріплені основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її цивільного позову в національному суді, серед яких - розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Водночас, відвід - це процесуальний інститут, що містить умови, за яких особа не може брати участі у конкретній справі. Відвід судді в господарському процесі як правова категорія - це висловлена в письмовій формі недовіра колегії господарського суду на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі внаслідок виявлення будь-якої особистої прихильності чи упередженості, заявлена учасником розгляду конкретної справи.
Статтею 39 ГПК України встановлено, що:
- питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі;
- питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість;
- якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу, він вирішує питання про зупинення провадження у справі. У цьому випадку вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 32 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Стаття 35 ГПК України визначає підстави для відводу (самовідводу) судді, а саме:
- суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:
1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;
3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;
4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5) є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді;
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 36 цього Кодексу;
До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя;
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 ГПК України відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Після спливу вказаного строку заявляти відвід (самовідвід) дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Так, подана заява обґрунтована тим, що колегія суддів у складі: головуючого Мартюк А.І., суддів Буравльова С.І., Калатай Н.Ф. неодноразово порушувала процесуальні норми під час відкриття апеляційного провадження у справі №910/8365/18, зокрема: тричі приймалася ухвала про залишення апеляційної скарги без руху (від 15.11.2018 року, від 09.01.2019 року та від 21.03.2019 року) та прийнято докази про надсилання апеляційної скарги ТОВ "Вєріта" чеки ПАТ "Укрпошта" від 23.05.2019 року замість належних доказів про надсилання апеляційної скарги у строк до 27.09.2018 року (у двадцятиденний строк з моменту виготовлення повного тексту рішення), що в свою чергу порушує вимоги ст. 258 ГПК України.
Таким чином, на думку заявника, наведені обставини дають підстави стверджувати про наявний сумнів в неупередженості та об`єктивності вказаного складу суду.
Разом з тим, у ГПК України не наведено вичерпного переліку обставин, які можуть викликати сумнів у неупередженості судді.
До таких обставин може бути віднесено перебування судді в особливих стосунках з особою, яка бере участь у справі. З огляду на оціночний характер цього поняття суд, розглядаючи заяву про відвід, повинен виходити з мотивів заяви про відвід і наявності доказів того, що такі стосунки можуть свідчити про упереджене ставлення судді щодо результату розгляду справи.
В свою чергу, заява про відвід не містить даних про наявність обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності суддів та доказів на підтвердження обставин перебування суддів в особливих стосунках з особою, яка бере участь у справі.
Вказані в заяві доводи в обґрунтування відводу колегії суддів є безпідставними, оскільки фактично зводяться до незгоди сторони з процесуальним рішенням суду, до потенційного порушення судом норм процесуального права та до оцінки процесуальних дій суду під час вирішення питання про прийняття апеляційної скарги до провадження, законність яких може бути переглянуто судом касаційної інстанції, а відтак не є підставою для відводу суддів у розумінні ГПК України.
При цьому, необхідно зазначити, що згідно витягу з протоколу повторного авторозподілу судової справи між суддями від 10.07.2019 року судді Калатай Н.Ф. та Буравльов С.І., у зв`язку з передуванням у відпустці, були змінені на суддів Дідиченко М.А. та Пономаренка Є.Ю. Отже, станом на дату проведення судового засідання 10.07.2019 року підстави для відводу суддів Калатай Н.Ф. та Буравльова С.І. від розгляду справи №910/8365/18 відсутні.
За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заяви ФОП Проховської І.Р. про відвід суддів Мартюк А.І., Буравльова С.І., Калатай Н.Ф. від розгляду справи № 910/8365/18.
Відповідно до частин 8, 11 статті 39 ГПК України суд вирішує питання про відвід без повідомлення учасників справи, за результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 35, 36, 39, 42, 234, 235 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви ФОП Проховської І.Р. про відвід суддів Мартюк А.І., Буравльова С.І., Калатай Н.Ф. від розгляду справи № 910/8365/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.М. Остапенко
Судді Б.М. Грек
Б.В. Отрюх
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2019 |
Оприлюднено | 17.07.2019 |
Номер документу | 83028331 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Остапенко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні