Постанова
від 09.07.2019 по справі 635/453/18
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2019 року

м. Харків

Справа № 635/453/18

Провадження № 22-ц/818/3167/19

Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Бровченко І.О.

суддів - Бурлака І.В., Колтунової А.І.,

за участю секретаря - Прокопчук І.В.,

учасники справи:

позивач - виконуючий обов`язки керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області в інтересах держави,

відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,

відповідач - ОСОБА_1 ,

треті особи: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Русько-Тишківська сільська рада Харківського району Харківської області, Фермерське господарство Ваткін , Фермерське господарство Дбайливий Фермер ,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження в м. Харкові апеляційну скаргу заступника прокурора Харківської області Гончаренка Андрія Миколайовича на ухвалу Харківського районного суду Харківської області від 09 квітня 2019 року в складі судді Шинкарчука Я.А.,

в с т а н о в и в:

У січні 2018 року в.о. керівника Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_1 , в якій просить суд:

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26 лютого 2016 року №1301-СГ Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою ;

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 21 березня 2016 року №1910-СГ Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду ;

- визнати недійсним договір оренди землі, серія та номер: б/н від 13 квітня 2016 року, укладений Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_1 відносно земельної ділянки НОМЕР_2 площею 37,9819 га, розташованої за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області;

- зобов`язати відповідача по справі ОСОБА_1 повернути у розпорядження держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області земельну ділянку НОМЕР_2 площею 37,9819 га, розташовану за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області;

- судовий збір стягнути з відповідачів.

Ухвалою Харківського районного суду харківської області від 12 березня 2018 року відкрито провадження у справі, призначено проведення підготовчого засідання.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 09 квітня 2019 року клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - Крайнюк К.О. про закриття провадження у цивільній справі № 635/453/18 задоволено.

Закрито провадження у цивільній справі № 635/453/18 за позовною заявою в.о. керівника Харківської місцевої прокуратури № 6 Харківської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, ОСОБА_1 , треті особи: Харківська районна державна адміністрація Харківської області, Русько-Тишківська сільська рада Харківського району Харківської області, Фермерське господарство Ваткін , Фермерське господарство Дбайливий Фермер , про визнання незаконними та скасування наказів, визнання договору оренди землі недійсним та зобов`язання повернути земельну ділянку.

В апеляційній скарзі заступник прокурора Харківської області просить скасувати ухвалу суду першої інстанції, оскільки при її постановленні було порушено норми процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи, та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В обґрунтування скарги зазначено, що, закриваючи провадження у справі, районний суд не врахував того факту, що ФГ Ваткін було зареєстровано до отримання ОСОБА_1 в оренду спірної земельної ділянки. Після відкриття провадження у справі відповідачем створено ФГ Дбайливий фермер . 21 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із заявою про зміну сторони спірного договору оренди землі - з ОСОБА_1 на ФГ Дбайливий фермер

Вказано, що у даному випадку підлягають врахуванню правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові Великої Палати від 21 листопада 2019 року, прийнятою за наслідками розгляду справи № 272/1652/14-ц

Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області було надано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить останню залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу - без змін.

Вказано, що апеляційна скарга є необґрунтованою. Зазначено, що за змістом позовної заяви фермерське господарство на земельній ділянці площею 37,9819 га з кадастровим номером НОМЕР_2 фактично здійснює ФГ Ваткін і така земельна ділянка набута у користування (оренду) юридичною особою.

Частина третя статті 3 ЦПК України передбачає, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, лише якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Відповідно до ст. 368 ЦПК України суд апеляційної інстанції розглянув справу за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими для апеляційного провадження, з повідомленням учасників справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Нормою п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції визначено порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

У статті 263 ЦПК України визначено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Вказаним вимогам ухвала суду першої інстанції не відповідає.

Судом першої інстанції встановлено, що в січні 2018 року в.о. керівника Харківської місцевої прокуратури №6 Харківської області звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_1 , про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що що наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.022.2016 №1301-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області. Розмір земельної ділянки 37,9819 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ), цільове призначення - для ведення фермерського господарства. Підставою для видання вказаного наказу є заява ОСОБА_1 від 23.02.2016 із додатком, адресована в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Саранчі В .І . (вхідний № В-2997/0/20-16 від 23.02.2016). В поданій заяві відповідачем вказано, що фермерське господарство буде вестись одноосібно. В подальшому, наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 21.03.2016 № 1910-СГ затверджено технічну документацію із землеустрою та надано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 37,9819 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства, розташовану за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області, строком на 7 (сім) років. На виконання вказаного наказу між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі від 13.04.2016 (далі - Договір). Відповідний договір пройшов державну реєстрацію 29.04.2016. Відповідно до п. п. 2, 14 Договору земельна ділянка НОМЕР_2 площею 37,9819 га передана ОСОБА_1 в оренду для ведення Фермерського господарства. Згідно із Актом приймання-передачі земельної ділянки згідно з договором оренди землі від 13.04.2016 земельна ділянка НОМЕР_2 площею 37,9819 га прийнята ОСОБА_1 26 квітня 2016 року. Прокурором установлено, що впродовж 2016-2017 року земельна ділянка НОМЕР_2 площею 37,9819 га відображена в податковій та статистичній звітності Фермерського господарства Ваткін (код ЄДРПОУ 37431445) (далі - ФГ Ваткін ). Юридична особа, а саме, ФГ Ваткін , сплачувала за вказану землю встановлені законом платежі, що встановлено з наступних документів: звіт ФГ Ваткін про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року; лист Головного управління ДФС у Харківській області від 15.12.2017 № 14839/9/20-40-12-10-11; податкова декларація зі плати за землю за 2016 рік ФГ Ваткін від 10.05.2016; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 17.05.2016; податкова декларація з плати за землю та платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 08.02.2017; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 17.05.2016; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 14.09.2016; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 08.02.2017; податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 16.06.2017. Із вказаного вище, та, зокрема, копії листа Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області від 03.01.2018 № 02-21/05 вбачається, що упродовж 2016-2017 року земельна ділянка НОМЕР_2 площею 37,9819 га оброблялась ФГ ОСОБА_1 . Отже, з огляду на викладене, фермерське господарство на земельній ділянці НОМЕР_2 площею 37,9819 га фактично здійснює ФГ Ваткін . По-суті, земельна ділянка державної власності набута у користування (оренду) юридичною особою. ФГ Ваткін створено ОСОБА_1 ще 10.02.2011, де останній є і засновником та керівником, про що свідчить інформація з витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб від 08.12.2017 №1003348763, №1003348738, №1003348692. При цьому прокурором також зауважено, що ОСОБА_1 вже неодноразово набував земельні ділянки державної власності для ведення фермерського господарства на території Харківської області. ФГ Ваткін є користувачем (орендарем) низки земельних ділянок державної власності, які раніше відводилися його засновнику та керівнику, зокрема, для ведення фермерського господарства. Так, розпорядженням голови Валківської районної державної адміністрації Харківської області від 28.03.2012 № 196 ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшого надання в оренду загальною площею 119,00 га, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення (ріллі), для ведення Фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Черемушнянської сільської ради Банківського району Харківської області. Розпорядженнями голови Первомайської районної державної адміністрації Харківської області від 18.12.2012 №№ 618, 619 затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано ОСОБА_1 в користування на умовах оренди строком в 49 років 14 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 613,5234 га, розташованих в територіальних межах Закутнівської та Картамиської сільських рад Первомайського району Харківської області, для ведення фермерського господарства. На виконання вказаних розпоряджень голови Первомайської районної державної адміністрації Харківської області 21.12.2012 між Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1 укладено договори оренди земельних ділянок. Упродовж липня 2013 року правочини пройшли державну реєстрацію (за виключенням договору оренди земельної ділянки НОМЕР_5 площею 2,3192 га, який зареєстровано 22.03.2016). До 19.08.2017 орендарем земельних ділянок НОМЕР_6 площею 67,796 га, НОМЕР_7 площею 24,2087 га, НОМЕР_8 площею 26,9358 га, НОМЕР_9 площею 61,5118 га, НОМЕР_10 площею 69,5923 га, НОМЕР_5 площею 2,3192 га, НОМЕР_11 площею 32,3025 га, НОМЕР_12 площею 32,9226 га, НОМЕР_13 площею 64,331 га, НОМЕР_14 площею 72,7833 га, НОМЕР_15 площею 57,2897 га, НОМЕР_16 площею 12,9002 га, НОМЕР_17 площею 70,5312 га, був ОСОБА_1 . На даний час орендарем вказаних земель значиться Фермерське господарство Найкращі врожаї (код ЄДРПОУ 41493764), про що вбачається із копій договорів оренди землі від 21.12.2012, інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.12.2017 №106759146, №106761294, №106762216, №106763272, №106764574, №106765478, №106766462, 106767215, №106768175, №106768952, №106769702, №106770392, №106771036, витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб від 08.12.2017 №1003348900, №1003348875. Також, прокурором установлено, що ФГ Ваткін є також орендарем земельних ділянок сільськогосподарською призначення державної власності та невитребуваних земельних часток (паїв), розташованих на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області, а саме: НОМЕР_18 площею 3,0178 га (договір оренди землі, серія та номер: б/н від 27.08.2015, виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області); НОМЕР_29 площею 10,0445 га (договір оренди землі, серія та номер: б/н від 27.08.2015, виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області); НОМЕР_30 площею 1,9099 га (договір оренди землі, серія та номер: б/н від 27.08.2015, виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області); НОМЕР_31 площею 6,7222 га (договір оренди земельної ділянки, серія та номер: б/н від 21.12.2012, виданий Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області); НОМЕР_32 площею 7,5802 га (договір оренди земельної ділянки, серія та номер: б/н від 21.12.2012, виданий Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області); НОМЕР_33 площею 8,656 га (договір оренди земельної ділянки, серія та номер: б/н від 21.12.2012, виданий Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області)НОМЕР_34 площею 9,2459 га (договір оренди земельної ділянки, серія та номер: б/н від 21.12.2012, виданий Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області); НОМЕР_35 площею 8,0928 га (договір оренди земельної ділянки, серія та номер: б/н від 21.12.2012, виданий Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області).

На території Первомайського району Харківської області договори оренди землі, які були укладені між громадянином ОСОБА_1 та Первомайською районною державною адміністрацією Харківської області, Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області включені до податкової звітності по платі за землю на 2017 рік ФГ Ваткін , а з серпня 2017 року - частково включені до податкової звітності ФГ Найкращі врожаї , про що вбачається з копії листа Лозівської ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області від 13.10.2017 № 841/10/20-28-08-01 та копій податкових декларацій з плати за землю за 2017 рік ФГ Ваткін від 31.01.2017, 16.06.2017, 18.09.2017. Більш того, прокурором встановлено, що на підставі наказів Головного управління Держземагентства у Харківській області від 02.12.2013, 25 грудня 2013 року між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держземагентства у Харківській області, строком на 49 років, укладено договори оренди наступних земельних ділянок, розташованих на території Черемушнянської сільської ради Валківського району Харківської області: НОМЕР_23 площею 35,9892 га, НОМЕР_24 площею 33,983 га, НОМЕР_25 площею 31,2451 га, НОМЕР_26 площею 6,6095 га та НОМЕР_27 площею 4,9904 га. Земельні ділянки передано ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства. Правочини пройшли державну реєстрацію 20.01.2014. До моменту розірвання договорів оренди землі (22.03.2016) та припинення речового права на землю (12.04.2016) орендарем вказаних земельних ділянок був ОСОБА_1 , про що вбачається з копії листа Південної ОДПІ Головного управління ДФС у Харківській області від 26.10.2017 № 1631/10/20-16-06-08, договорів оренди землі від 25.12.2013 та копій інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.12.2017 № 106751052, №106752985, №106754393, №106755508, №106756335.

Разом з тим, як вказано в позовній заяві, прокурором установлено, що на час відведення ОСОБА_1 земельної ділянки на території Харківського району Харківської області, ФГ Ваткін здійснює сільськогосподарську діяльність на території Первомайського та Валківського районів Харківської області, про що відповідно ФГ Ваткін звітує до податкової та органів статистики про обсяги своєї діяльності, площі орендованих земель. В той же час, в позові зауважено, що у ФГ Ваткін відсутня власна сільськогосподарська техніка, про що свідчать відомості з копій податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 28.04.2016, розрахунків частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2015 та 2016 рік ФГ Ваткін від 09.02.2016, 08.02.2017, звіту про сівбу та збирання врожаю сільськогосподарських культур, проведення інших польових робіт ФГ Ваткін станом на 01.11.2016, звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду станом на 01 грудня 2016 року ФГ Ваткін та звітності про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2015-2016 року ФГ Ваткін , а також звітності про наявність сільськогосподарської техніки в сільськогосподарських підприємствах у 2014-2016 роках ФГ Ваткін . Таким чином, на час відведення ОСОБА_1 земельної ділянки НОМЕР_2 площею 37,9819 га, в користуванні останнього, як орендаря, вже перебувало 708,2415 га земель державної власності, наданих для ведення фермерського господарства, а ще 55,2693 га - перебували в оренді ФГ Ваткін .

На підставі ухвали Харківського районного суду Харківської області від 12 липня 2018 року залучено до участі у цивільній справі № 635/453/18, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Фермерське господарство Дбайливий фермер .

18 грудня 2018 року на електрону адресу суду (а.с. 21-27), а 27 грудня 2018 року засобами поштового зв`язку (а.с.32-35, Т.3) до суду від представника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - Крайнюк К.О., яка діє на підставі довіреності від 22.08.2018 №32-20-0.14,1-92/62-18, надійшло клопотання про закриття провадження у даній справі, в обґрунтування якого відповідачем вказано наступне. Так, зауважено, що за змістом позовної заяви, фермерське господарство на земельній ділянці площею 37,9819 га з кадастровим номером НОМЕР_2 фактично здійснювало ФГ Ваткін і така земельна ділянка набута у користування (оренду) юридичною особою. Між тим, прокурор у позові вказує, що користування спільною земельною ділянкою фактично здійснює ФГ Ваткін , а відтак, вона набута у користування (оренду) юридичною особою. Отже, провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 255 ЦПК України (справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства), адже спір у даній справі фактично виник між суб`єктами господарювання, у зв`язку з чим, спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства. Мотивуючи свою позицію, представник відповідача посилався на правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі №317/2520/15-ц.

В судове засідання учасники справи не з`явились.

Прокурор проти закриття справи заперечував.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 звертаючись до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, як уповноваженого органу державної влади з питань прийняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земель сільськогосподарського призначення, зазначив у клопотанні бажані розміри земельної ділянки, її місце розташування, цільове призначення, надав обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, як того вимагають положення статті 123 ЗК України та частини першої статті 7 Закону України Про фермерське господарство .

До наданої заяви ОСОБА_1 також долучив копію диплома бакалавра Харківського національного університету ім.В.В. Докучаєва (а.с. 29-30, Т.1), яка засвідчує наявність у нього освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, а також матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки (а.с. 21-25, Т.1), як того вимагають статті 123 ЗК України та частини першої статті 7 Закону України Про фермерське господарство .

Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області за результатами розгляду вказаної заяви, було прийнято рішення (наказ від 26 лютого 2016 року №1301-СГ), яким відповідачу надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області.

Згідно з наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 21 березня 2016 року №1910-СГ, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району та надано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 37,9819 га, в тому числі рілля площею 37,9819 га (кадастровий номер НОМЕР_2 ) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області, строком на 7 (сім) років.

Як вбачається із матеріалів справи, 13 квітня 2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки державної власності кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 37,9819 га, землі сільськогосподарського призначення, сільськогосподарські угіддя (рілля) (а.с.40-44, Т.1). Зі змісту пунктів 8 та 9 вищезазначеного договору оренди договір укладено на 7 сім років з встановленням орендної плати у грошовій формі у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованої 08.12.2017 за №106746101, за номером запису про інше речове право - 14382353 від 25.04.2016 внесено до реєстру дані про договір оренди землі, а саме земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 37,9819 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, де орендарем значиться фізична особа - ОСОБА_1 (а.с.45, Т.1).

З наданих до суду позивачем документів (звіт ФГ Ваткін про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року (а.с.47-48, Т1); лист Головного управління ДФС у Харківській області від 15.12.2017 № 14839/9/20-40-12-10-11 (а.с.49, Т1); податкова декларація зі плати за землю за 2016 рік ФГ Ваткін від 10.05.2016 (а.с.50-51, Т1); податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 17.05.2016 (а.с.52-54, Т1); податкова декларація з плати за землю та платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 08.02.2017 (а.с.55-56, Т1); податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 08.02.2017 (а.с.57-59, Т1); податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 17.05.2016 (а.с.60-64, Т1); податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2016 рік ФГ Ваткін від 14.09.2016 (а.с.65-69, Т1); податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 08.02.2017 (а.с.70-74, Т1); податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік ФГ Ваткін від 16.06.2017 (а.с.75-79, Т1); лист Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області від 03.01.2018 № 02-21/05 (а.с.80, Т1)), а також із самого обґрунтування позовної заяви, вбачається, що спірна земельна ділянка фактично упродовж 2016-2017 року оброблялась ФГ ОСОБА_1 .

Також згідно з статуту Фермерського господарства Ваткін , затвердженого зборами членів Фермерського господарства Ваткін рішення №1/16 від 17.10.2016 (а.с.70-78, Т.2), земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 , загальною площею 37,9819 га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, ввійшла до складу земель Фермерського господарства Ваткін п.7.1 Статуту.

Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції вказав, що фермерське господарство на земельній ділянці НОМЕР_2 площею 37,9819 га фактично здійснювало ФГ Ваткін , яка відповідно входила до складу земель фермерського господарства. У спірних правовідносинах фактично беруть участь суб`єкти господарювання та юридичні особи. Відхиляючи доводи прокурора суд першої інстанції виходив з того, що спір пов`язаний з наданням без проведення земельних торгів в оренду земельної ділянки існуючому фермерському господарству шляхом надання в оренду додаткової земельної ділянки для ведення фермерського господарства його засновнику і подальшого передання цієї земельної ділянки у користування Фермерського господарства Ваткін , а тому сторони у спірних правовідносинах мають бути юридичні особи. За таких обставин суд, дійшов висновку, що спір між суб`єктами господарювання і такий спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів ,чинних на час вчинення окремих процесуальних дій , розгляду і вирішення справи.

У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.

За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 2 червня 2016 року Про судоустрій і статус суддів суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі визначеного законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

При визначенні предметної та/або суб`єктної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Нормою ч. 2 ст. 4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено особливості предметної та суб`єктної юрисдикції господарських судів, якими уточнено коло спорів, що розглядаються господарськими судами, та встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, які виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Таким чином, розмежування компетенції судів з розгляду земельних спорів здійснено відповідно до їх предмета та суб`єктного складу учасників. Крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких віднесено до компетенції адміністративних судів, земельні спори, сторонами в яких є насамперед юридичні особи та фізичні особи - підприємці, про захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів розглядаються господарськими судами, а інші - за правилами цивільного судочинства.

Відповідно до частини другої статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України; у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, установлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Зокрема, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства (частина друга статті 134 ЗК України).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України Про фермерське господарство у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

Згідно з частиною третьою статті 7 Закону України Про фермерське господарство земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.

Після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб (стаття 8 Закону України Про фермерське господарство .

Відповідно до вимог статей 89, 91, 92 Цивільного кодексу України та статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення юридичної особи, після чого виникає цивільна правоздатність юридичної особи.

Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов`язана з одержанням ним державного акта на право власності на земельну ділянку або укладенням договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є передумовою для державної реєстрації останнього, натомість відсутність такої реєстрації протягом розумного строку є невиконанням умов закону для отримання земельної ділянки з метою ведення фермерського господарства.

Відповідно до частини першої статті 31 ЗК України землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Аналогічні норми викладено у статті 12 Закону України Про фермерське господарство .

За змістом статей 1, 5, 7, 8 і 12 Закону України Про фермерське господарство після укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства обов`язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.

Після державної реєстрації фермерське господарство має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, а не як громадянин з метою створення фермерського господарства в порядку, визначеному законом, на конкурентних основах.

Спори фермерських господарств, які є юридичними особами, з іншими юридичними особами, зокрема з органом державної влади, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам.

Таким чином, якщо на момент відкриття провадження у справі щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, фермерське господарство вже було зареєстрованим, така справа має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Якщо ж на час відкриття провадження у справі щодо такого спору про користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, фермерське господарство не було зареєстрованим, то стороною таких спорів є громадянин, якому надавалась земельна ділянка, а спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 606/2032/16-ц (провадження № 14-262цс18) та від 21 листопада 2018 року у справі № 272/1652/14-ц (провадження № 14-282цс18).

Мотивуючи висновок про необхідність закриття провадження у справі, районний суд послався на врахування правового висновку, викладеного у постановах Великої Палати Верховного Суду у справах від 13 березня 2018 року № 348/992/16-ц та від 20 червня 2018 року у справі № 317/2520/15-ц, за яким, якщо на момент пред`явлення позову спір між органом державної влади чи місцевого самоврядування та фізичною особою, якій надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, вже було зареєстровано господарство, то такий спір має розглядатися за правилами господарського судочинства (ст.ст. 4, 20 ГПК України). У разі якщо фермерське господарство не зареєстровано і стороною спорів є громадян, якому надавалась земельна ділянка, такий спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства ( ст.19 ЦПК України ).

Однак, суд апеляційної інстанції вважає, що даний правовий висновок не підлягав застосуванню, оскільки справа переглянута Верховним Судом та справа, що наразі знаходиться в провадження апеляційного суду, не є тотожними.

Судом не було надано належної оцінки факту того, що ФГ Ваткін було зареєстроване 10 лютого 2011 року, тобто, до передачі спірної земельної ділянки фізичній особі ОСОБА_1 в оренду 13 квітня 2016 року.

З виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 14 травня 2018 року ОСОБА_1 зареєстровано фермерське господарство Дбайливий фермер .

В клопотанні ОСОБА_1 про закриття провадження у справі зазначено, що після державної реєстрації договору оренди від 13 квітня 2016 року між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області засновано фермерське господарство Дбайливий фермер , яке зареєстровано як юридична особа.

З Статуту ФГ Дбайливий фермер вбачається, що фермерське господарство створене для ведення фермерського господарства на земельній ділянці, яка знаходиться в територіальних межах Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області та має кадастровий номер № НОМЕР_2 , площею 37,9819 га, тобто спірної земельної ділянки.

З заяви фізичної особи ОСОБА_1 від 15 травня 2018 року вбачається, що останній просить Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до статтей 1,5-8, 12 ЗУ Про фермерське господарство у зв`язку з державною реєстрацією ФГ Дбайливий фермер , для створення якого земельна ділянка площею 37,9819 га з кадастровим номером НОМЕР_28 надана ОСОБА_1 в оренду, просить змінити сторону у договорі оренди земельної ділянки в частині заміни орендаря - ОСОБА_1 на ФГ Дбайливий фермер та відповідно укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди від 13 квітня 2016 року земельної ділянки площею 37,9819 га (кадастровий № 3625183500 :03: 008 : 139) із земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Матеріалами справи підтверджено, що позов подано у січні 20918 року, в той час як ФГ Дбайливий фермер зареєстроване під час розгляду цієї справи 14 травня 2018 року.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для висновку, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, що узгоджується з правовим висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №621/2501/18.

Посилання суду першої інстанції, що спірна земельна ділянка надавалась ОСОБА_1 для передачі цієї земельної ділянки у користування ФГ Ваткін жодним належним та допустимим доказом у справі не підтверджено. Судом першої інстанції не враховано, що після державної реєстрації фермерське господарство має право на отримання додаткової земельної ділянки (ділянок), але як юридична особа, на конкурентних основах.

Матеріали справи не містять доказів, що ФГ Ваткін зверталось з заявою про надання спірної земельної ділянки, йому вона виділялась та в установленому порядку передавалась.

Спірна земельна ділянка надана в оренду відповідачу ОСОБА_1 , як громадянину України, на підставі договору оренди землі укладеному, між ним та ГУ Держгеокадастру.

З заявою про надання цієї земельної ділянки відповідач звернулась як фізична особа з метою безкоштовного отримання земельної ділянки, а тому ототожнення фізичної особи та фермерського господарства в даних правовідносинах є неправильним.

З огляду на те, що суд порушив наведені норми матеріального та процесуального законодавства, що призвело до постановлення помилкової ухвали, колегія суддів на підставі п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України задовольняє апеляційну скаргу, скасовує ухвалу суду першої інстанції та направляє справу до того ж суду для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст. 259, п. 6 ч. 1 ст. 374, ст.ст. 381-384, 389-391 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Харківської області Гончаренка Андрія Миколайовича задовольнити.

Ухвалу Харківського районного суду Харківської області від 0 квітня 2019 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16 липня 2019 року.

Головуючий - І.О. Бровченко

Судді : І.В. Бурлака

А.І. Колтунова

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення09.07.2019
Оприлюднено18.07.2019
Номер документу83082265
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —635/453/18

Ухвала від 27.12.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

Ухвала від 22.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 08.08.2019

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Токарєва Н. М.

Ухвала від 24.07.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

Ухвала від 09.07.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

Постанова від 09.07.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

Постанова від 09.07.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

Ухвала від 09.07.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

Ухвала від 27.05.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

Ухвала від 20.05.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Бровченко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні