ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2019 року, м. Херсон, справа № 923/488/19
Господарський суд Херсонської області у складі судді Закуріна М. К., розглянувши справу
за позовом заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі
позивача - Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області
до Громадської організації інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області
про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку,
у с т а н о в и в:
Дії та аргументи Прокурора
11.06.2019 заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до Громадської організації інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області про: 1) розірвання договору оренди земельної ділянки площею 396,3571 га, укладеного 04.06.2009 між Цюрупинською районною державною адміністрацією та Громадською організацією інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області; 2) зобов`язання Громадської організації інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Херсонській області земельну ділянку площею 396,3571 га.
За твердженнями Прокурора, позовна заява вжита як захід прокурорського реагування та направлена на захист економічних інтересів держави, якій спричинено шкоду внаслідок утримання Відповідачем земельної ділянки без сплати орендної плати, а також зазначено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області не вжито належних заходів по усуненню порушень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги Прокурор вказав, що:
- 04.06.2009 з Відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, загальною площею 396,3571 га, строком на 10 років,
- за договором Відповідач зобов`язаний був своєчасно сплачувати орендну плату, проте цього починаючи з травня 2017 року не здійснює, маючи заборгованість станом на 26.04.2019 у сумі 167 206,41 грн,
- систематичне невиконання умов договору щодо сплати орендної плати є підставою для дострокового розірвання цього договору оренди землі.
Дії та аргументи Відповідача
Відповідачем поданий відзив на позов, за змістом якого позовні вимоги ним визнаються у повному обсязі.
Процесуальні дії та рішення суду
Ухвалою суду від 24.06.2019 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення та виклику учасників справи. Цією ж ухвалою Відповідачу встановлений строк (18.07.2019) надати відзив на позов, а Прокурору та Позивачу строк (22.07.2019) для надання відповідей на відзив.
При вирішенні питання порядку подачі доказів з метою їх подальшої оцінки при винесенні даного рішення, суд зазначає, що Прокурором дотримані вимоги частини 2 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, а тому письмові докази, подані разом із позовною заявою, прийняті судом до розгляду.
Суд також констатує, що сторонами та Прокурором на стадії розгляду справи не заявлено жодних процесуальних клопотань.
Установлені судом обставини
У відповідності до положень частини 4 статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у які беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Зокрема, 19.07.2016 Господарським судом Херсонської області у справі № 923/708/16 за позовом Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особіЦюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області до Громадської організації Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Піщанівка, с.Підстепне Цюрупинського району Херсонської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки прийняте рішення, яким установлені обставини наявності договірних відносин за договором оренди земельної ділянки від 04.06.2009, укладеного з Відповідачем, у зв`язку з чим це рішення є преюдиційним по відношенню до обставин, які ним установлені.
Так, рішенням суду у названій справі установлено, що 04.06.2009 між Цюрупинською районною державною адміністрацією, виступаючою у якості орендодавця, та Громадською організацією Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Піщанівка, як орендарем, був укладений договір оренди землі, який зареєстрований у Цюрупинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК 21.07.2009 за № 040972900002.
За умовами договору в оренду була передана земельна ділянка сільськогосподарського призначення із земель запасу в адміністративних межах Підстепненської сільської ради, загальною площею 396,3571 га.
Згідно пункту 8 договір укладено на 10 років, починаючи з дати його державної реєстрації, а за пунктом 9 сторони дійшли згоди про розмір орендної плати, а саме орендна плата на перші три роки використання земельної ділянки вноситься орендарем у розмірі 0,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що у грошовій формі становить 4241,30 грн на рік.
Водночас, за результатами розгляду тієї справи судом внесені зміни до договору, зокрема,
пункт 9 викладений в іншій редакції, за якою орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, а також змінено орендодавця, а саме ним є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області замість Цюрупинської районної державної адміністрації.
У відповідності до пункту 11 вказаного договору орендна плата вноситься у вигляді передоплати щомісячно, у грошовій формі, не пізніше 30 числа поточного місяця.
За змістом пункту 38 договору договір припиняється шляхом його розірвання на вимогу однієї сторони у випадку невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором. А за пунктом 39 - розірвання договору в односторонньому порядку допускається у разі наявності заборгованості з орендної плати більш ніж на пів року.
На виконання умов договору Відповідач 21.07.2009 за Актом про передачу та прийом земельної ділянки в натурі отримав у користування земельну ділянку, площею 396,3571 га, а саме: ділянку № НОМЕР_1 - площею 48,9508 га; ділянку № НОМЕР_2 , площею 62,0970 га; ділянку № НОМЕР_3 , площею 148,5706 га; ділянку № НОМЕР_4 , площею 26,4328 га; ділянку № НОМЕР_5 , площею 110,3059 га.
Ці земельні ділянки мають кадастрові номери НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 .
Як слідує з листа Херсонського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі № 5260/9/21-22-51-12 від 26.04.2019 Відповідач має заборгованість зі сплати орендної плати станом на день подання інформації 167 206,41 грн.
При цьому, за інформацією Прокурора ця сума заборгованості виникла починаючи з травня 2017 року.
Таким чином, вказані докази підтверджують наявність договірних відносин за договором оренди землі від 04.06.2009 та його невиконання Відповідачем у частині сплати орендної плати починаючи з травня 2017 року.
Оцінка суду установлених обставин та норм діючого законодавства
Щодо прокурорського представництва інтересів держави
Положеннями статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 2 статті 2 ЦК України передбачено, що одним з учасників цивільних відносин є держава Україна, яка згідно зі статтями 167, 170 ЦК України набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом, та діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.
Одним із таких органів є прокуратура, на яку покладено функції представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
За змістом частини 1 статті 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом .
Відповідно до частини 3 статті 23 зазначеного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 3 статті 4 ГПК України встановлено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно частини 4 статті 53 того ж Кодексу прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99 наголосив, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, Прокурор, здійснюючи представництво інтересів держави, з метою захисту її економічних інтересів, які полягають у контролі за недопущенням завдання збитків державі унаслідок несплати орендної плати, правомірно звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди землі та повернення земельних ділянок.
Щодо правової природи договору та договірних відносин
Установлені судом обставини наявності укладеного між сторонами договору, свідчать про виникнення між ними майново-господарських зобов`язань, у силу яких у відповідності до приписів статей 173, 174, 175 Господарського кодексу України одна сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони, а інша (управнена) сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За частиною 1 статті 175 того ж Кодексу майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Зміст та умови договору, аналіз правовідносин та господарсько-договірних зобов`язань (майново-господарських зобов`язань у відповідності до частини 1 статті 179 ГК України), які виникли між сторонами на його підставі, з огляду на вказані правові положення, свідчать, що за своєю юридичною природою між ними укладений договір оренди землі.
Так, за змістом статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності, а за статтею13 того ж Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до підпункту в частини 1 статті 96 Земельного кодексу України обов`язком землекористувача є своєчасна сплата орендної плати.
У частині 1 статті 21 Закону України Про оренду землі надане визначення орендної плати, а саме нею є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
За змістом частини 3 та 4 статті 31 того ж Закону договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін; на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом; розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
У свою чергу, згідно з пунктом д частини 1 статті 141 ЗК України систематична несплата орендної плати є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Отже, сплата орендної плати є обов`язком орендаря, невиконання якого має відповідні наслідки, а саме дострокове розірвання договору у випадку такої несплати більше ніж пів року.
У даному випадку Відповідач допустив порушення умов договору щодо сплати орендної плати більше ніж на пів року, зокрема не сплачує орендну плату починаючи з травня 2017 року, а тому така обставина є підставою для дострокового розірвання договору у відповідності до пункту 39 договору та статті 31 Закону України Про оренду землі .
Положеннями частини 1 статті 34 того ж Закону установлено, що у разі розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором; орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Таким чином, Відповідач зобов`язаний за наслідками дострокового розірвання договору повернути Позивачеві орендовані земельні ділянки без висунення будь-яких зустрічних вимог щодо їх утримання.
Висновки суду з предмету судового розгляду
На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, суд вважає, що Відповідач допустив порушення умов договору оренди в частині сплати орендної плати більше ніж на пів року, що є підставою для дострокового розірвання договору та його зобов`язання повернути земельну ділянку.
З огляду на зроблені висновки позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат
Судовими витратами у даній справі є витрати Прокурора, які здійснені Прокуратурою Херсонської області, на сплату судового збору відповідно до платіжного доручення № 787 від 04.06.2019 у сумі 3 842 грн.
Так, у відповідності до частини 1 статті 130 ГПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд має право вирішити питання про повернення платнику 50 % сплаченого судового збору.
У даному випадку Відповідачем позовні вимоги визнані до початку розгляду справи по суті, а тому Прокуратурі Херсонської області підлягає поверненню 1 921 грн судового збору, що складає 50 % від сплаченої суми.
Інша сума судового збору у розмірі 1 921 грн у відповідності до приписів частини 2 статті 129 ГПК України підлягають стягненню з Відповідача.
На підставі вказаних правових норм та керуючись статтями 238, 240 ГПК України ,
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки площею 396,3571 га укладений 04.06.2009 між Цюрупинською районною державною адміністрацією та Громадською організацією інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області.
3. Зобов`язати Громадську організацію інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області (75112, Херсонська область, Олешківський район, с. Підстепне, вул. Першотравнева, 94; ідентифікаційний код 35540580) повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 40 років Жовтня, буд. 136; ідентифікаційний код 39766281) земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 396,3571 га, за кадастровими номерами НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 .
4. Стягнути з Громадської організації інвалідів Товариство власників великої рогатої худоби сіл Підстепне і Пащанівка Цюрупинського району Херсонської області (75112, Херсонська область, Олешківський район, с. Підстепне, вул. Першотравнева, 94; ідентифікаційний код 35540580) на користь Прокуратури Херсонської області (54017, м. Миколаїв, вул. Чкалова, буд. 20, а/с 34; ідентифікаційний код 20917284) - 11 540,47 грн основної заборгованості, 409,72 грн пені та 346,21 грн штрафу.
5. Стягнути з Громадської організації інвалідів Херсонське товариство інвалідів (73036 м. Херсон, вул. Поповича, буд. 4, кв. 34; ідентифікаційний код 38593939) Громадської організації інвалідів Херсонське товариство інвалідів (73036 м. Херсон, вул. Поповича, буд. 4, кв. 34; ідентифікаційний код 38593939) на користь Прокуратури Херсонської області (73000, м. Херсон, вул. Михайлівська, буд. 33; ідентифікаційний код 04851120) - 1 921 грн компенсації по сплаті судового збору.
6. Повернути Прокуратурі Херсонської області із державного бюджету 1 921 грн сплаченого платіжним дорученням № 787 від 04.06.2019 судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.К. Закурін
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2019 |
Оприлюднено | 18.07.2019 |
Номер документу | 83086801 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Закурін М. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні