Рішення
від 10.07.2019 по справі 523/13371/17
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/13371/17

Провадження №2/523/448/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2019 р. Суворовський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді - Бузовського В. В.,

при секретарі - Петровської О.П.,

за участі:

представника позивача - Гареєва Є. ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2 .

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Одесі в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , Приватного акціонерного товариства Страхове товариство Іллічівське про відшкодування матеріальної шкоди, -

встановив:

ОСОБА_3 звернулась до суду із зазначеним позовом та просила стягнути з ОСОБА_4 , матеріальну шкоду в сумі 64 506,37 грн., витрати на правничу допомогу в сумі 7 500, 00 грн. та сплачений судовий збір, а також стягнути з ПрАТ Страхове товариство Іллічівське (далі ПрАТ СТ Іллічівське ) вартість послуг за виготовлення експертного дослідження в розмірі 1 200,00 грн.

В обґрунтування вимог, представник позивачки, посилався на те, що 18.02.2017р. сталася ДТП за участю автомобілів Фольксваген , р/н НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_4 та Хюндай , р/н НОМЕР_2 під керуванням позивачки . Винним у порушені Правил дорожнього руху (далі ПДР), яке призвело до зіткнення та пошкодження транспортних засобів визнано ОСОБА_4 , який на час зіткнення мав договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів з ПрАТ СТ Іллічівське . ОСОБА_3 просить стягнути матеріальну шкоду саме з ОСОБА_4 , оскільки їй стало відомо, що ПрАТ СТ Іллічівське позбавлено ліцензії з 06.12.2016 року та є неплатоспроможним, в зв`язку з чим просить її позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , надав до суду відзив на позов, який підтримав в судовому засіданні та пояснив, що позов не визнає з наступних підстав.

Між ПрАТ СТ Іллічівське та ОСОБА_4 було укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Законодавством чітко передбачено, що обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

Однак позивачем не доведено належними та допустимими доказами те, що розміру страхової виплати, яку має сплатити страховик недостатньо для повного відшкодування завданої шкоди. Також в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивач взагалі зверталася до страхової компанії з заявою про виплату страхового відшкодування та в матеріалах справи відсутнє вмотивоване рішення страховика про відмову у виплаті страхового відшкодування, з якого можливо було б встановити причини такої відмови та правомірність прийнятого страховиком рішення.

Крім того, посилання позивача на те, що ПрАТ СТ Іллічівське є неплатоспроможною та позбавлено ліцензії є необґрунтованими, оскільки згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПрАТ СТ Іллічівське станом на 14.03.2019р. не перебуває в процесі провадження у справі про банкрутство та не перебуває в процесі припинення.

Крім того, згідно інформації з сайту МТСБУ дійсно Приватне акціонерне товариство Страхове товариство Іллічівське вибуло з МТСБУ та з 06.12.2016р. страховика було позбавлено права укладати договори страхування. Однак, всі договори, що укладені страховиком до виключення його з МТСБУ, продовжують діяти до закінчення їх строку дії.

Позбавлення членства в МТСБУ не звільняє страховика від виконання обов`язку врегульовувати страхові випадки за участю своїх клієнтів та здійснювати страхові виплати потерпілим відповідно до встановленого порядку.

Відповідач ПрАТ СТ Іллічівське про місце та час його проведення повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 186), представник в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомляв, заява про розгляд справи за відсутності представника не надходила.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Так встановлено, що 18.02.2017 р. об 11 год. 30 хв., водій ОСОБА_4 , керуючи автомобілем марки Фольксваген , р/н НОМЕР_1 в м. Одеса , по вул. Сахарова/Ак. Заболотного на регульованому перехресті при повороті ліворуч, не надав перевагу у русі автомобілю марки Хюндай , р/н НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , який рухався в зустрічному напрямку прямо та скоїв з ним зіткнення. В результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, тим самим порушив п. 16.6 "Правил дорожнього руху".

Винним у вчинені правопорушення, що призвело до зіткнення та пошкодження транспортних засобів визнано ОСОБА_4 . Зазначені обставини встановлені постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 20.03.2017р., справа №523/2900/17.

Згідно з ч.6 ст. 82 ЦПК України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, яка набрала законної сили, є обов`язковою для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Також встановлено, що відповідно до Полісу № АІ9672094 ОСОБА_4 , уклав договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів з ПрАТ СТ Іллічівське (а.с. 75). Крім того, встановлено, що розмір матеріальної шкоди заподіяної власнику автомобіля Хюндай , р/н НОМЕР_3 КК становить 47 966,78 грн., що підтверджується Звітом від 18.02.2017р. (а.с.12) та вартість послуг за виготовлення експертного дослідження становить 1 200,00 грн. (а.с.25).

Згідно листа МТСБУ № 4-2-10/8449 від 18.03.2019 року ПрАТ СТ Іллічівське з 06.12.2016 року втратило статус асоційованого члена МТСБУ через заборгованість до його фондів та відповідно до Закону припинило членство в МТСБУ (а.с.134).

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань господарська діяльність ПрАТ СК Іллічівське не припинена (а.с.151).

В силу частин 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, предбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частинами першою - другою статті 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

В силу ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана майну одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

В силу ст. 1194 ЦК України, особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Відповідно до ст. 22 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі Закон 1961-ІV), у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Згідно до ст. 28 Закону 1961-ІV, шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов`язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця дорожньо-транспортної пригоди.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що порушення Правил дорожнього руху відповідачем ОСОБА_4 , знаходиться в безпосередньому причинному зв`язку із заподіянням матеріальної шкоди майну ОСОБА_3 , та з урахуванням того, що ОСОБА_4 , застрахував свою цивільно-правову відповідальність в ПрАТ СТ Іллічівське то, вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , в частині стягнення матеріальної шкоди в сумі 64 506,37 грн., задоволенню не підлягають, оскільки розмір заподіяної матеріальної шкоди не перевищує встановленого Полісом страхового ліміту за шкоду заподіяну майну. Отже звернення в цій частині відбулося до неналежного відповідача (ст. 22, 28 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів . Суд також не приймає до уваги пояснення представника позивача щодо неможливості здійснення ПрАТ СТ Іллічівське страхових виплат, оскільки це правового значення для вирішення спору по суті немає.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду у справі № 785/18006/15-ц від 04.07.2018р., а саме відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, можливе за умови, що згідно з цим договором або Законом України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" у страховика не виник обов`язок з виплати страхового відшкодування (зокрема, у випадках, передбачених у статті 37), чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика. В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування.

Велика Палата Верховного Суду вважає, що покладання обов`язку з відшкодування шкоди у межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності (стаття 3 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів").

Уклавши договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, страховик на випадок виникнення деліктного зобов`язання бере на себе у межах суми страхового відшкодування виконання обов`язку страхувальника, який завдав шкоди (див. пункт 35 цієї постанови). А тому страховик, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, згідно зі статтями 3 і 5 вказаного Закону реалізує право вимоги, передбачене статтями 993 ЦК України та 27 Закону України "Про страхування", шляхом звернення з позовом до страховика, в якого завдавач шкоди застрахував свою цивільно-правову відповідальність.

Разом із тим, задоволенню підлягають вимоги в частині стягнення з ПрАТ СТ Іллічівське на користь ОСОБА_3 , витрати понесені позивачем за послуги виготовлення експертного дослідження в розмірі 1 200, 00 грн., як шкода заподіяна позивачці у вигляді збитків, яких зазнала позивачка у зв`язку із пошкодженням належного їй майна та на відновлення порушеного права (п. 1, ч. 2 ст. 22 ЦК України), що підтверджено належними доказами дослідженими в судовому засіданні.

При визначенні сум, що підлягають стягненню з відповідачів, як судовий збір так і правнича допомога, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При зверненні до суду, враховуючи, що позовні вимоги були пред`явлені до ОСОБА_4 , загальна сума яких становила 64 506,37 грн. , позивачкою було сплачено судовий збір в розмірі 667,10 грн., що становило за подання заяви майнового характеру 1 відсоток ціни позову відповідно до Закону України Про судовий збір від 08 липня 2011 року №3674-VI (із змінами та доповненнями).

При залученні співвідповідача ПрАТ СТ Іллічівське та пред`явлення вимог до співвідповідача, згідно до уточненої позовної заяви від 29.03.2019 року, позивачем не було сплачено судовий збір, а тому такий судовий збір в розмірі 768,40 грн. з відповідача ПрАТ СТ Іллічівське стягується на користь держави.

Вирішуючи питання щодо розміру витрат на правничу допомогу, яка підлягає стягненню в контексті положень ч.4 ст. 137 ЦПК України (співмірність витрат на оплату послуг адвоката та врахуванням пропорційності), суд вважає необхідним стягнути компенсацію витрат на правничу допомогу в розмірі 135,00 грн., що є пропорційним задоволеним позовним вимогам (задоволено 1,8 % від заявлених позовних вимог, загальний обсяг яких було 65 706,37 грн., стягнуто 1 200, 00 грн. витрат за проведення експертного дослідження).

На підставі ст. 23, 1188, 1194 ЦК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82 95, 141, 263-265, 354,355 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 (яка зареєстрована: АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_4 ) до ОСОБА_4 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , ІПН - НОМЕР_5 ) , Приватного акціонерного товариства Страхове товариство Іллічівське (адреса місцезнаходження: Донецька обл., м. Маріуполь, пр. Нікопольський, буд. 54, код ЄДРПОУ 25186738) про відшкодування матеріальної шкоди - задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхове товариство Іллічівське , код ЄДРПОУ 25186738, на користь ОСОБА_3 , ІПН - НОМЕР_4 , витрати на проведення експертизи в розмірі 1 200,00 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхове товариство Іллічівське , код ЄДРПОУ 25186738, на користь ОСОБА_3 , ІПН - НОМЕР_4 , витрати на правову допомогу в розмірі 135,00 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Страхове товариство Іллічівське , код ЄДРПОУ 25186738, на користь держави судовий збір в розмірі 768,40 грн.

В частині вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної шкоди та стягнення витрат на правову допомогу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом 30-ти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19.07.2019 року.

Суддя:

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення10.07.2019
Оприлюднено21.07.2019
Номер документу83117471
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —523/13371/17

Ухвала від 16.12.2019

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 15.10.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 22.07.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Рішення від 10.07.2019

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Рішення від 10.07.2019

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 14.05.2019

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 14.05.2019

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 23.01.2019

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 06.12.2018

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Бузовський В. В.

Ухвала від 15.05.2018

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Виноградова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні