Справа № 383/1507/18
Номер провадження 2/383/146/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2019 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді - Замши О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Машкової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2018 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, яка зокрема складається з права на земельну частку (пай) загальною площею 9,62 умовно кадастрових гектарів на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області. Після його смерті спадщину прийняли у рівних частках дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 . ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач являється спадкоємцем права на 1/2 частини земельної ділянки (паю) у порядку спадкування за заповітом, право на яку належало ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 та не оформила спадкових прав за сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 19.09.1996 року та за законом, право на яку належало ОСОБА_4 як обов`язкову частку після смерті ОСОБА_3 . Звернувшись до державного нотаріуса Калуської районної державної нотаріальної контори Івано-Франківської області отримала відмову у вчинені нотаріальних дій у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом через наявність інших спадкоємців, факт родинних відносин, яких не встановлено. Тому вимушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 04.01.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 13.05.2019 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
До суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та представника позивача. Позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача до суду не з`явився. Про розгляд справи повідомлений належним. Причини неявки не повідомив. До суду від відповідача не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. Відзив на позовну заяву до суду не надав.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Голинь Калуського району Івано-Франківської області помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 01.10.2001 року (а.с.7).
В матеріалах справи наявна довідка, видана Голинською сільською радою, Калуського району, Івано-Франківської області, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав та був зареєстрований разом зі своєю дружиною ОСОБА_3 . Заповітів від імені ОСОБА_2 Голинською сільською радою не посвідчувалось (а.с.17).
Відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 на підставі рішення Бобринецької райдержадміністрації від 11.07.1996 року №251-р ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у розмірі 9,62 га, яка перебуває у колективній власності КСП Лан (а.с.11).
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 529 ЦК Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями І-черги є в рівних частках діти, дружина та батьки померлого.
Після смерті ОСОБА_2 спадщину, яка складається з права на земельну частку (пай) загальною площею 9,62 га, що розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, у рівних частках прийняли спадкоємці першої черги дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_2 .
Рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 05.05.2014 року за ОСОБА_4 визнано право на 1/2 земельної частки (паю) у порядку спадкування загальною площею 9,62 умовно-кадастрових гектарів, що розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, право на яку належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 19.09.1996 року.
ОСОБА_3 звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак не оформила її. Тобто в силу ст. 549 ч.1 ЦК УРСР визнана такою, що прийняла спадщину.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Голинь Калуського району Івано-Франківської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого 14.10.2013 року (а.с.8).
Відповідно до заповіту посвідченого секретарем Голинської сільської ради 11.12.2009 року за реєстровим №235, ОСОБА_3 заповідала усе майно, що буде належати їй на день смерті, де б воно не знаходилось і з чого не складалося, а також все те на що вона за законом буде мати право - ОСОБА_1 (а.с.19).
14.06.2013 року ОСОБА_4 звернувся до Калуської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Постановою від 21.07.2015 року державним нотаріусом Калуської районної державної нотаріальної контори було відмовлено ОСОБА_4 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 на 1/2 частину земельної частки (паю), яка розташована на території Павлогірківської сільської ради, Бобринецького району Кіровоградської області оскільки рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 05.05.2014 року за ОСОБА_4 визнано право на власності на зазначену частку майна, а 1/2 частка земельної частки (пай) - залишена відкритою для спадкоємця за законом дружини спадкоємця ОСОБА_3 , яка вважається такою, що прийняла спадщину, вчинивши дії, передбачені ст. 549 ЦК України (1963 року). Роз`яснено, що право на спадкування після смерті ОСОБА_3 переходить до спадкоємців, які відповідно до ст. 1268 ЦК України (2003 року), прийняли спадщину, тобто до спадкоємця за заповітом та до ОСОБА_4 , як спадкоємця на обов`язкову частку в спадщині, передбачену ст. 1241 ЦК України.
Рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 24.03.2016 року у задоволенні позову ОСОБА_4 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування на 1/2 земельної частки (паю), право на яку належало його батьку ОСОБА_2 відмовлено повністю. Підставою позову ОСОБА_4 було те, що у ОСОБА_3 не виникло права на спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки матеріали спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , не містять доказів родинних зв`язків між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме відсутнє свідоцтво про їх одруження.
При цьому рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 05.05.2014 року, яке набрало законної сили та має преюдиційне значення для даного суду, було встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняли спадкоємці першої черги дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 , що підтверджено матеріалами заведеної спадкової справи №54614759 в Калуській районній державній нотаріальній конторі.
З матеріалів спадкової справи №293, заведеної 23.09.2014 року після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , вбачається, що ОСОБА_1 прийняла після її смерті спадщину, яка складається з права на 1/2 частку (пай), розміром 9,62 га в КСП Лан , розташованої на території Павлогірківської сільської ради Кіровоградської області, шляхом подання заяви до нотаріальної контори (а.с.57).
13.01.2015 року за вих. №8/02-31 державним нотаріусом Калуської районної державної нотаріальної контори Матрофайло Надії Василівні було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки окрім спадкоємця за заповітом, є спадкоємець на обов`язкову частку в спадщині, син спадкодавця - ОСОБА_4 , який відповідно до ст. 1241 ЦК України (2003 року) прийняв спадщину (а.с.68).
Відповідно до ч.1 ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов`язкова частка).
Отже частка ОСОБА_3 на 1/2 земельної частки (паю) після смерті ОСОБА_2 поділяється між спадкоємцем за заповітом ОСОБА_1 та ОСОБА_4 як непрацездатним на день смерті спадкодавця (пенсіонер) на рівні частки тобто по 1/4 на кожного.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
В позовній заяві позивач зазначила, що є спадкоємцем майна ОСОБА_4 , а отже і права на загальну частку спадщини - 1/2 земельної частки (паю) як спадкоємець часток у спадковому майні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого 13.06.2012 року батьками позивача являються: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.162).
ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Голинь Калуського району Івано-Франківської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого 30.08.2016 року (а.с.9).
Заявою від 04.02.2017 року ОСОБА_5 у відповідності до ст. 1273 ЦК України відмовилася від прийняття спадщини після смерті померлого ОСОБА_4 на користь дочки ОСОБА_1 .
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Частиною 1 ст. 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст.82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи викладене, встановивши фактичні обставини справи, з наданих в судове засідання матеріалів справи, а також матеріалів витребуваних в ході розгляду справи, суд приходить до висновку, що позивач набула права спадкування та прийняла спадщину за заповітом на право на 1/4 земельної ділянки (паю), що розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, право на яку належало ОСОБА_3 та за законом право на 1/4 земельної ділянки (паю) загальною площею 9,62 умовно кадастрових гектарів, що розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, право на яку належало ОСОБА_4 як обов`язкову частку після смерті ОСОБА_3 . З огляду на ці обставини позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з визнанням за позивачем права на спадщину кожної частки спадкового майна окремо, тобто по 1/ 4 кожного спадкодавця.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору в розмірі 1003 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 141, 259, 263, 264, 265, 273, ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право на 1/4 земельної ділянки (паю) у порядку спадкування за заповітом загальною площею 9,62 умовно кадастрових гектарів, що розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, право на яку належало ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 та не оформила спадкових прав за сертифікатом на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 19.09.1996 року та визнати право на 1/4 земельної ділянки (паю) у порядку спадкування за законом загальною площею 9,62 умовно кадастрових гектарів, що розташована на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, право на яку належало ОСОБА_4 як обов`язкову частку після смерті ОСОБА_3 .
Стягнути з Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 1003 гривні 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).
Найменування сторін:
- позивач: ОСОБА_1 проживає за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ;
- відповідач: Павлогірківська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області, місце знаходження Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Павлогірківка, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04365537.
Повне судове рішення складено 19.07.2019 року.
Суддя О.В. Замша
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2019 |
Оприлюднено | 21.07.2019 |
Номер документу | 83125595 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Замша О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні