Рішення
від 09.07.2019 по справі 910/17696/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.07.2019Справа № 910/17696/18

За позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" м. Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантік-Пасіфік Венчурз" м. Києва

про стягнення боргу, сум за прострочення виконання боржником грошового зобов`язання, ціна позову 260900,87 грн.,

Суддя Паламар П.І.

Секретар судового засідання Хахуда О.В.

Представники:

від позивача: Драчова М.С.,

від відповідача: Гладченко М.М.

СУТЬ СПОРУ :

у грудні 2018 року Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулося в суд з указаним позовом.

Позивач зазначав, що між ним як правонаступником Публічного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" та відповідачем укладено договір № 09740/5-02 на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі від 10 серпня 2011 р., згідно з яким він зобов`язався постачати відповідачу питну воду, приймати каналізаційні стоки, які не перевищують граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин, а останній - оплачувати надані послуги на умовах, які визначені цим договором, Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України (далі-Правила), Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва (далі - місцеві Правила).

Відповідно до вимог п. 2.1 місцевих Правил водоканал зобов`язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, а також за режимом та обсягом скидання.

1 грудня 2017 р. ним були відібрані проби стічних вод на об`єкті відповідача по вул. Мишуги, 4 у м. Києві з контрольного колодязя 1/11.

За наслідками відбору проб стічних вод було виявлено в них перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

На підставі п. 7.5 місцевих Правил він розрахував відповідачу плату за скидання стічних вод до міської мережі за три попередні місяці 2 вересня-1 грудня 2017 р. до виявлення порушення та відповідно до зафіксованих у цей період обсягів 6147 м 3 скиду стічних вод до міської каналізації мережі, розмір якої встановив 239733 грн.

14 лютого 2018 р. він звернувся до відповідача із листом-попередження про сплату 239733 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Посилаючись на те, що всупереч вимог п.п. 7.5, 6.2.17 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Києва, затверджених розпорядженням Київської міської ради № 1879 від 12 жовтня 2011 р. відповідач таку плату не здійснив, позивач просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь на підставі ст.ст. 32, 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 625 ЦК України 239733 грн. боргу, борг з урахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення 15197,53 грн., три проценти річних з простроченої суми 5970,34 грн., а також понесені ним по справі судові витрати.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на безпідставність заявлених вимог, оскільки обстеження водопровідних і каналізаційних систем та нарахування йому плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням протягом вересня-листопада 2017 р. проводились за відсутності правових підстав, оскільки розпорядженням Кабінету Міністрів України № 166-р від 10 березня 2017 р. наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19 лютого 2002 р., на підставі якого були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва № 1879 від 12 жовтня 2011 р., був скасований.

Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 1 грудня 2017 р., підлягають застосуванню до правовідносин, що виникли після 2 лютого 2018 р.

Вказував, що позивачем було порушено порядок відбору проб стічних вод, оскільки відбір проб проведено не з контрольного колодязя, а примірник контрольної проби йому як абоненту передано не було. Крім того, на підставі договору на проведення контролю за якістю стічних вод № 922 від 5 січня 2015 р. контроль за рівнем забруднюючих речовин у його стічних водах ним було доручено здійснювати позивачу.

Також зазначав, що за ознаками вчинення посадовими особами позивача злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.ч. 3, 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, відкрито кримінальне провадження № 12017000000001613. Тому просив зупинити провадження у справі до вирішення указаної кримінальної справи. У задоволенні цього клопотання судом відмовлено, оскільки розгляд вказаної справи не перешкоджає розгляду даного господарського спору.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 10 серпня 2011 р. між сторонами у справі було укладено договір № 09740/5-02 на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі, згідно з яким позивач зобов`язався постачати відповідачу питну воду, приймати каналізаційні стоки, які не перевищують граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин, а останній - оплачувати надані послуги на умовах, які визначені цим договором.

Зокрема, сторони передбачили, що відносини за договором надання послуг водопостачання та водовідведення регулюються Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва.

Доказів втрати чинності місцевими Правилами станом на час виникнення спірних правовідносин суду не надано, тому посилання відповідача з цього приводу є безпідставними.

Відповідно до вимог п.п. 2.1, 6.1.1 місцевих Правил водоканал зобов`язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають підприємства, а також за режимом та обсягом скидання. Відбір проб здійснюється з контрольного колодязя абонента.

1 грудня 2017 р. позивачем були відібрані проби стічних вод на об`єкті відповідача по вул. Мишуги, 4 у м. Києві.

З даних журналу-акту відбору проб стічних вод підприємств вбачається, що для лабораторного контролю на об`єкті по вул . Мишуги, 4 у м. Києві пробу стічної води було відібрано з контрольного колодязя № 1/11 у присутності представника абонента відповідача.

Доводи відповідача про те, що станом на дату відбору проб стічних вод указаний колодязь не перебував на балансі його підприємства, оскільки користувачем вказаної земельної ділянки та відповідно абонентом він став лише 14 серпня 2018 року, коли за ним було зареєстровано право оренди земельної ділянки по вул. Мишуги у м. Києві , є необґрунтованими, оскільки суперечать встановленим обставинам та зібраним у справі доказам.

З матеріалів справи слідує, що 12 січня 2005 р. між ВАТ "АК "Київводоканал" і ТОВ "Юніверсал Стар Ко" було укладено договір № 05398/5-02 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі.

Відповідно до умов указаного договору ВАТ "АК "Київводоканал" зобов`язалося постачати ТОВ "Юніверсал Стар Ко" до належного останньому об`єкту по вул. Мишуги, 4 у м. Києві питну воду, приймати каналізаційні стоки, які не перевищують граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин, а останній - оплачувати надані послуги на умовах, які визначені цим договором.

Паспорт водного господарства від 25 травня 2009 р., акт розмежування балансової належності каналізаційних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 5 квітня 2006 р., схеми каналізаційної мережі, що знаходиться на балансі абонента, дозвіл на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва від 17 січня 2006 р. були розроблені та складені на ім`я ТОВ "Юніверсал Стар Ко".

18 серпня 2009 року відповідач листом-повідомленням № 31 про заміну сторони договору повідомив ВАТ "АК "Київводоканал" про те, що ТОВ "Юніверсал Стар Ко" припиняється шляхом приєднання до ТОВ Атлантік-Пасіфік Венчурз". Станом на 31 липня 2009 року ТОВ "Юніверсал Стар Ко" передало свої права та обов`язки в повному обсязі ТОВ Атлантік-Пасіфік Венчурз" шляхом підписання сторонами відповідного передавального акту, просило переоформити договір шляхом заміни сторони.

Це підтверджується поясненнями позивача, наявними у матеріалах справи копіями вищезгаданих документів.

Таким чином, відбулася заміна сторони ТОВ "Юніверсал Стар Ко" у договорі № 05398/5-02 на постачання питної води та приймання стічних вод через приєднані мережі від 12 січня 2005 р., а всі вищевказані документи, які були розроблені ТОВ "Юніверсал Стар Ко" до вищевказаного договору від 12 січня 2005 р. стали додатками до спірного договору від 10 серпня 2011 р.

Зі схеми зовнішніх інженерних мереж вбачається, що в процесі переоформлення документів нумерація колодязів була змінена. При цьому, колодязь по вул. Мишуги, 4 у м. Києві , з якого здійснювався відбір проб, був і є контрольним та належить саме відповідачу.

Відповідно до умов п. 6.2.5 місцевих Правил проба для абонента відбирається за його бажанням. Доказів того, що відповідач таку вимогу пред`являв позивачу, суду не надано.

Тому доводи про порушення позивачем порядку відбору проб стічних вод є необґрунтованими.

Поясненнями позивача, наявною у матеріалах справи копією протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод № 6 від 1 грудня 2017 р. стверджується факт перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах на вищевказаному об`єкті відповідача.

Відповідно до вимог п.п. 6.2.17, 7.4, 7.5 місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Києва водоканал у разі виявлення перевищення ДК підприємством забруднюючих речовин, встановлених Правилами у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу. Після визначення обсягів водовідведення за розрахунковий період направляє абоненту розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.

Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10.

Плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об`єкта.

Як слідує з пояснень та розрахунку позивача, останній розрахував відповідачу плату за скидання стічних вод до міської мережі за три попередні місяці 2 вересня-1 грудня 2017 р. до виявлення порушення та відповідно до зафіксованих у цей період обсягів (6147 м 3 ) скиду стічних вод до міської каналізації мережі.

14 лютого 2018 р. позивачем було надіслано відповідачу лист-попередження про сплату 239733 грн. за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а також повідомлення про порушення при скиді стічних вод на підставі яких відповідачу згідно Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Києва, затверджених розпорядженням Київської міської ради № 1879 від 12 жовтня 2011 р. застосовані завищені коефіцієнти кратності за рівнем понаднормативних забруднень.

Відповідно до п. 6.2.8 місцевих Правил абонент зобов`язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

Доказів здійснення відповідачем плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин суду не надано.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач прострочив виконання грошового зобов`язання, з нього на користь позивача стосовно до вимог ст.ст. 622, 625 ЦК України підлягає стягненню 239733 грн. боргу, 15197,53 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 5970,34 грн. три проценти річних з простроченої суми.

Посилання відповідача на укладений між ним та позивачем договір на проведення контролю за якістю стічних вод № 922 від 5 січня 2015 р., у зв`язку з чим у позивача відсутні підстави для нарахування йому плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин до міської мережі, є необґрунтованими.

Відповідно до вимог п. 2.2 місцевих Правил водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод, проводити хімічний аналіз проб стічних вод абонентів, надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність ДК, нараховувати плату із застосуванням коефіцієнта кратності у випадку виявлення порушень абонентами вимог цих Правил.

Тому укладений між сторонами договір не виключає право позивача контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у відповідача як абонента, який користуються послугами водовідведення.

Факт можливих зловживань посадовими особами позивача, пов`язаних з намаганням отримати неправомірну вигоду за рахунок відповідача, не спростовує обставин допущеного відповідачем правопорушення, пов`язаного зі скидом до міської каналізації понаднормово забруднених стічних вод.

Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

позов Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" м. Києва задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлантік-Пасіфік Венчурз" (02140, м. Київ, вул. Мишуги, 4, код 35030924) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, 1-А, код 03327664) 239733 грн. боргу, 15197,53 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 5970,34 грн. три проценти річних з простроченої суми, 3913,51 грн. витрат по оплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.

Повне судове рішення складене 23 липня 2019 року.

Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.07.2019
Оприлюднено25.07.2019
Номер документу83217609
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17696/18

Постанова від 10.02.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Ухвала від 11.12.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Стратієнко Л.В.

Постанова від 30.10.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Ухвала від 16.10.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Ухвала від 14.05.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 27.08.2019

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Рішення від 09.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 02.07.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 04.06.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 09.04.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні