ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" липня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1291/19 Господарський суд Одеської області у складі:
судді Цісельського О.В.,
дослідивши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРАІС ГРУПП» від 23.07.2019р. за вх.№2-3498/19 про розподіл судових витрат по справі №916/1291/19
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРАІС ГРУПП» (65101, м. Одеса, вул. 25-ї Чапаєвської дивізії (Інглезі), буд.6-В, оф.4)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІДЕР ІНДАСТРІ ТРЕЙДІНГ» (68093, Одеська обл., м. Чорноморськ, с. Малодолинське, вул. Шмідта, 48)
про стягнення 23 636,96грн., в порядку ст.244 ГПУ України, без виклику сторін,
ВСТАНОВИВ:
09.07.2019р. Господарським судом Одеської області по справі №916/1291/19 ухвалено рішення, яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРАІС ГРУПП» задоволено частково, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ІНДАСТРІ ТРЕЙДІНГ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕРАІС ГРУПП" основний борг у сумі 5 079,60 грн., штраф у сумі 15 200 грн., пеню у сумі 100, 20грн. та витрати на оплату судового збору у сумі 1 656, 29грн.
Відповідно до ч.1 ст.221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Так, 23.07.2019р. за вх.№2-3498/19 від Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРАІС ГРУПП» надійшла заява про розподіл судових витрат.
Ухвалою суду від 24.07.2019р. призначено до розгляду заяву позивача про розподіл судових витрат від 23.07.2019р. за вх.№2-3498/19 у судовому засіданні на 26.07.2019р. о 10год.00хв. без виклику сторін.
Так, відповідно до ч. 1, 3 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 126 ГПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Частиною 8 ст. 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно ч.1 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.04.2019р. між Адвокатським об`єднанням «Юріс Феррум» та ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» укладено договір про надання правової допомоги №18-04/19, у порядку на умовах, визначених цим Договором, Клієнт доручає, а адвокатське об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, що пов`язана з представництвом та захистом інтересів Клієнта у господарській справі (стосовно стягнення заборгованості за надані митно-брокерські послуги на підставі договору), що розглядатиметься у Господарському суді Одеської області, Південно-західному апеляційному господарському суді за участі Клієнта (до отримання адвокатським об`єднанням судового рішення (рішення, постанови, ухвали) у господарській справі (п.1.1. договору №18-04/19).
Пунктом 4.1., 4.2., 4.5., 4.6. договору №18-04/19, передбачено, загальна сума гонорару за цим договором становить 8 000грн., без ПДВ. Клієнт зобов`язаний виплатити гонорар у вигляді авансу продовж 15 робочих днів з дня укладання цього договору на підставі наданого адвокатським об`єднанням рахунку на оплату. Сума авансу становить 8 000грн., без ПДВ. За результатами надання правової допомоги складається акт, що підписується представниками кожної сторони. В акті вказується обсяг наданої адвокатським об`єднанням правової допомоги та її вартість. Акт надсилається Клієнту адвокатським об`єднанням факсимільним зв`язком, поштою або надається Клієнту особисто. Акт про надання правової допомоги вважається підписаним, якщо протягом 5 робочих днів з моменту його отримання Клієнтом, останній не надав адвокатському об`єднанню письмові аргументовані заперечення на акт.
Даний договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань у рамках доручення згідно з п.1.1. цього договору, а саме: до отримання адвокатським об`єднанням судового рішення (рішення, постанови, ухвали) у господарській справі стосовно стягнення заборгованості за надані митно-брокерські послуги на підставі договору), що розглядатиметься у Господарському суді Одеської області, Південно-західному апеляційному господарському суді за участі Клієнта, у якості позивача, та виплати Клієнтом гонорару, передбаченому у п.4.1. цього договору (п.7.1. договору).
Частина 4 ст. 126 ГПК України встановлює, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі « East/West Alliance Limited» проти України» , заява N 19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
У попередньому розрахунку орієнтовних судових витрат, які позивач поніс і очікує понести у зв`язку із розглядом справи поданому позивачем до справи витрати останнього на правову допомогу складають 8 000грн.
На підтвердження понесення витрат ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» подало витяг із договору про надання правничої допомоги №18-04/19 від 18.04.2019р., укладений між Адвокатським об`єднанням «Юріс Феррум» та ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» , ордер серії ОД №329389 від 10.05.2019р., платіжне доручення про оплату правової допомоги №3072 від 02.05.2019р. на суму 8 000грн., акт надання правової допомоги №1 від 09.07.2019р., що є додатком №3 до договору №18-04/19 від 18.04.2019р.
Згідно до наданих суду документів ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» просить покласти на відповідача витрати у розмірі 8 000грн. за наступні послуги:
- аналіз чинного законодавства та правозастосовної практики щодо стягнення боргу, штрафу та пені за договором на проведення митно-брокерської діяльності (в цілому - 1 година);
-надання Клієнтові усних консультацій щодо стягнення боргу, штрафу та пені за договором на проведення митно-брокерської діяльності (в цілому - 1 година);
-розробка правової позиції у справі про стягнення боргу, штрафу та пені за договором на проведення митно-брокерської діяльності (в цілому - 1,5 години);
-підготовка та подання до Господарського суду Одеської області позовної заяви про стягнення боргу, штрафу та пені (в цілому - 2 години);
-підготовка та подання до Господарського суду Одеської області попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат (в цілому - 0,3 години);
-підготовка та подання до Господарського суду Одеської області клопотання про приєднання до матеріалів справи (в цілому - 0,5 години);
-представництво інтересів Клієнта у судовому засіданні у Господарському суді Одеської області (в цілому - 0,5 години);
-підготовка та направлення адвокатського запиту до ТОВ ЛАЙФСЕЛЛ (в цілому - 1 година);
-підготовка та подання до Господарського суду Одеської області письмових пояснень (в цілому - 1 година);
-підготовка та подання до Господарського суду Одеської області відповіді на відзив на позовну заяву (цілому - 1 година);
-підготовка та подання до Господарського суду Одеської області додаткових письмових пояснень (цілому - 1 година);
-представництво інтересів Клієнта у судовому засіданні у Господарському суді Одеської області (в цілому - 1 година).
Так, з матеріалів справи вбачається, що ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» сплатило на користь Адвокатського об`єднання «Юріс Феррум» 8 000грн., що підтверджено платіжним дорученням №3072 від 02.05.2019р.
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, суд зазначив, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта. Водночас, для включення всієї суми гонорару та фактичних витрат у відшкодування за рахунок позивача має бути встановлено, що такі витрати відповідача були необхідними, а розмір є розумний, виправданий, що передбачено у ст.126 ГПК України та у ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою. Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Відповідно до ч.ч.1-5 ст.244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Таким чином, враховуючи фактичне понесення позивачем витрат у розмірі 8 000грн., пов`язаних із розглядом справи №916/1291/19, які узгодженні між ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» та Адвокатським об`єднанням «Юріс Феррум» в акті надання правової допомоги №1 від 09.07.2019р., що підтверджено платіжним дорученням №3072 від 02.05.2019р., а також у зв`язку із частковим задоволенням позову у справі №916/1291/19, у суду наявні підстави для покладення судових витрат на професійну правничу допомогу понесених позивачем пропорційно розміру задоволених позовних вимог на відповідача у розмірі 6 897,60грн.
Керуючись ст.ст.123, 129, 130, 234, 235, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву ТОВ «МЕРАІС ГРУПП» від 23.07.2019р. за вх.№2-3498/19 - задовольнити частково.
2. Стягнути з Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ІНДАСТРІ ТРЕЙДІНГ" (вул. Шмідта, 48 с. Малодолинське, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68093, код ЄДРПОУ 40515493) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕРАІС ГРУПП" (вул. Інглезі (25-ї Чапаєвської дивізії), буд.6-В, оф.4, м. Одеса, 65101, код ЄДРПОУ 38794281) судові витрати на професійну правничу допомогу у загальній сумі 6 897 (шість тисяч вісімсот дев`яносто сім) грн. 60коп.
3. В іншій частині заяви відмовити.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне текст додаткового рішення складено 26.07.2019р.
Суддя О.В. Цісельський
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2019 |
Оприлюднено | 29.07.2019 |
Номер документу | 83258354 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Цісельський О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні