ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
УХВАЛА
29 липня 2019 року м. Херсон Справа № 5024/1837/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліна Т.Г., за участю секретаря судового засідання Кудак М.І., розглянувши справу
за заявою Кредитора: Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (м. Херсон вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057)
до Боржника: Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об`єднання "Синта" (73008, м. Херсон, Острівське шосе, 36, код ЄДРПОУ 14120089)
про банкрутство
за участю представників:
від кредиторів:
- ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі - Шаповал Д.В., дов. від 16.07.2019 № 8171/9/21-22-10-03-04
- ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" - не прибув;
- Головне управління Пенсійне фонду України в Херсонській області - Лісовець-Назаренко Л.Ю., дов. від 26.06.2018 № 8251/08
- ТОВ "Універсам 43" - Херувімова Л.О., директор,
- ТОВ "Синта и К" - Таточенко Г.М., директор,
- Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області - Сіденко К.В., дов. від 02.01.2019 № 3
- ТОВ "Деал" - не прибули
- ПП "Гілея-інвест" - не прибули
- ТОВ "ГРАНД ПОЛІМЕР ЛТД"- не прибули
- від ОСОБА_1 - адвокат Доценко К.С., ордер серії ХС № 69076 від 14.03.2018, витяг з договору від 14.03.2018 № 14/03-2018
від боржника: ліквідатор Тетерич Н.А.
слухач Венгер І.М.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг".
в с т а н о в и в:
Обставини справи викладені в попередніх судових рішеннях.
Постановою від 17.02.2017 суд визнав ЗАТ "Науково-виробниче об`єднання "Синта" банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором арбітражного керуючого Тетерич Наталію Вікторівну.
Ухвалою від 12.09.2018 суд затвердив реєстр вимог кредиторів.
Ухвалою суду від 29.07.2019 припинено процедуру ліквідації Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об`єднання "Синта" (м. Херсон, Острівське шосе, 36, код ЄДРПОУ 14120089) та повноваження ліквідатора Тетерич Н.В.
Відкрито процедуру санації боржника Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об`єднання "Синта" (73008, м. Херсон, Острівське шосе, 36, код ЄДРПОУ 14120089) строком на шість місяців. Призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Тетерич Наталію Вікторівну (свідоцтво № 710 від 01.04.2013, АДРЕСА_1).
Ліквідатор Тетерич Н.В. подала 29.07.2019 на затвердження суду звіт про нарахування та виплату основної грошової винагороди та витрат ліквідатора ЗАТ "НВО "Синта" за період з 01.05.2018 по 28.02.2019 на суму 76260 грн.
Зазначений звіт був схвалений на засіданні комітету кредиторів боржника від 27.02..2019, що підтверджується протоколом № 9 від 27.02.2019.
Також ліквідатор просить затвердити звіт про нарахування та виплату основної грошової винагороди та витрат ліквідатора ЗАТ "НВО "Синта" за період з 01.03.2019 по 31.05.2019 на суму 25038 грн., який був схвалений відповідно до протоколу № 10 засідання комітету кредиторів боржника від 25.06.2019.
Представники кредиторів не заперечують проти задоволення клопотання ліквідатора щодо затвердження звіту про нарахування та виплату основної грошової винагороди та витрат ліквідатора.
Суд зауважує наступне.
Згідно зі ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 р. № 2343-XII (в редакції від 19.01.2013 р.), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов`язаних з банкрутством суб`єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий - фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
За приписами п. 3 ч. 1 ст. 98 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора відповідно до законодавства та має право, зокрема на отримувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом.
Статтею 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначені умови винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до приписів наведеної норми арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п`яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника.
Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород.
Основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до введення господарським судом процедури санації боржника або відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень керуючого санацією або ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Додаткова грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією визначається в розмірі 5 відсотків від обсягу стягнутих на користь боржника активів (повернення грошових коштів майна, майнових прав), які на день порушення провадження у справі про банкрутство перебували у третіх осіб, а також 3 відсотків від обсягу погашених вимог конкурсних кредиторів.
Право вимоги основної грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень керуючого санацією, ліквідатора.
Право вимоги арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) на додаткову грошову винагороду виникає з дня фактичного надходження до боржника стягнутих на його користь активів чи їх частини, які на день порушення провадження у справі про банкрутство перебували у третіх осіб, або з дня фактичного повного або часткового погашення вимог конкурсних кредиторів пропорційно до їх обсягу.
Витрати арбітражного керуючого, пов`язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов`язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов`язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг.
Сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв`язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника.
Кредитори можуть створювати фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого. Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.
Господарський суд має право зменшити розмір оплати послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), у разі якщо середньомісячна заробітна плата керівника боржника є надмірно високою порівняно з мінімальним розміром заробітної плати.
Отже, законодавчо встановлено обов`язкова оплата послуг арбітражного керуючого, порядок призначення виплат, а також мінімальний та максимальний їх розмір. Крім того, арбітражному керуючому підлягають відшкодуванню витрати пов`язані із здійсненням його діяльності на підставі звіту затвердженого комітетом кредиторів та ухвалою суду.
Таким чином, джерелами сплати грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого є: 1) наявні у боржника кошти, одержані в результаті господарської діяльності;
2) кошти, одержані від продажу майна (майнових прав) боржника; 3) фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого, створений кредиторами.
Як встановлено судом, не здійснювалась реалізація майна боржника, за рахунок якого можливе погашення заборгованості перед кредиторами.
Комітетом кредиторів не створювався фонд для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого, так само як і не приймалось рішення щодо стягнення з кредиторів на користь арбітражного керуючого грошової винагороди за виконання повноважень ліквідатора та видатків, понесених ліквідатором під час виконання своїх повноважень.
Закон України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом не містить заборони здійснювати оплату грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого понесених в межах справи про банкрутство, за рахунок коштів кредиторів.
При цьому, відмова кредиторів від авансування, відсутність майна у боржника або ж відсутність інших джерел для покриття витрат на виплату винагороди арбітражному керуючому можна розцінювати як примушування до безоплатної праці, що суперечить приписам ст. 43 Конституції України.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом в постанові від 04.10.2018 р. у справі № 916/1503/17.
Отже, у випадку, коли оплата послуг арбітражного керуючого здійснюється не за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника, то така оплата повинна здійснюватись за рахунок коштів кредиторів.
Як вбачається з матеріалів справи, арбітражний керуючий Тетерич Н.В. виконувала обов`язки ліквідатора ЗАТ "НВО "Синта" з 17.02.2017, будь - яких порушень арбітражним керуючим вимог чинного законодавства, неналежного виконання ним обов`язків, тощо, судом не встановлено.
При цьому, відповідно до ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Враховуючи неможливість оплати послуг арбітражного керуючого за рахунок майна банкрута, яке ще не реалізовувалось, та відсутність фонду на оплату грошової винагороди, Господарський суд Херсонської області дійшов висновку, щодо задоволення клопотання ліквідатора про затвердження звіту про нарахування та виплату грошової винагороди та витрат.
Керуючись ст. 115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 234 ГПК України, суд
у х в а л и в:
1. Затвердити звіти про нарахування і виплату грошової винагороди та витрат арбітражного керуючого Тетерич Наталії Вікторівни за час виконання повноважень ліквідатора Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об`єднання "Синта" (73008, м. Херсон, Острівське шосе, 36, код ЄДРПОУ 14120089) за період з 01.05.2018 по 28.02.2019 на суму 76260 грн. та за період з 01.03.2019 по 31.05.2019 на суму 25038грн.
2. Копію ухвали надіслати кредиторам, ліквідатору Тетерич Н.В.
Ухвала набрала законної сили 29.07.2019 та може бути оскаржена протягом 10 днів до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2019 |
Оприлюднено | 01.08.2019 |
Номер документу | 83343535 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні