Рішення
від 25.07.2019 по справі 383/1506/18
БОБРИНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 383/1506/18

Номер провадження 2/383/145/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2019 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Замши О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Машкової О.В.,

представника позивача - адвоката Бондаренко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини та перебування на утриманні, визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування ,-

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, в якому просила встановити факт прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_2 , факт перебування позивача на утриманні ОСОБА_2 та визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП Лан , розміром 9,62 га в умовно-кадастрових гектарах, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) та знаходиться на території Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області. Позивач є спадкоємицею майна ОСОБА_2 , оскільки постійно проживала на день смерті разом із спадкодавцем та перебувала на її утриманні. Для оформлення спадкових прав звернулася до приватного нотаріуса, але отримала відмову у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом через відсутність документів на підтвердження факту постійного проживання разом зі спадкодавцем, перебування на її утриманні та підтвердження родинних стосунків. За таких обставин вимушена звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 04.01.2019 року позовна заява прийнята до розгляду та призначено підготовче судове засідання. За клопотанням представника позивача витребувано докази від державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори Дроздової О.П. - інформацію про спадкові справи, відомості із Спадкового реєстру, з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області інформацію щодо видачі на ім`я ОСОБА_2 сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 виданого 11 липня 1996 року, з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - інформацію про отримані ОСОБА_2 доходи у вигляді пенсії. Крім того, задоволено клопотання про виклик свідків в судове засідання для надання показань.

Ухвалою суду від 30.01.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд по суті.

Під час судового розгляду позивач та представники позивача позов підтримали. Представник позивача надав пояснення, що позивач в силу свого похилого віку та пенсійного віку не працювала, відтак була непрацездатною. Проживала разом з тіткою ОСОБА_2 в одному будинку та перебувала на її утриманні, на час смерті проживала разом з ОСОБА_2 та прийняла спадщину.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні 19.06.2019 року зазначила, що зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1 з АДРЕСА_2 року. В м. Кропивницькому мала квартиру, проживала разом з дочкою та зятем. В 1995 році захворіла та поїхала в с. Павлогірківку до своєї тітки ОСОБА_2 , проживала там до її смерті - серпня ІНФОРМАЦІЯ_1 , потім повернулася до м. Кропивницького. Необхідність переїзду пояснила захворюванням ніг та тяжкістю ходи та задля полегшення побутового устрою в сільській місцевості. У будинку вони проживали удвох, вели господарство. Позивач отримувала пенсію. ОСОБА_2 теж була пенсіонеркою та отримувала такий же розмір пенсії. Вважає, що була на утриманні ОСОБА_2 , оскільки проживала у її будинку. Після смерті ОСОБА_2 повернулася до м. Кропивницького та на даний час там проживає.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, відзив на позовну заяву не надавав.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.

Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 як члена КСП "Лан" Павлогірківської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області було виготовлено сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 , який зареєстровано у Книзі від 19.09.1996 року за № 148 на земельну ділянку площею 9,62 га умовних кадастрових гектар. (а.с.39).

Позивачем зазначається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.

За ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Місцем відкриття спадщини відповідно до ст. 526 ЦК УРСР визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Згідно довідки, виданої Павлогірківською сільською радою 02.07.2012 року за № 163 ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Павлогірківка Бобринецького району Кіровоградської області була зареєстрована і постійно проживала в с. Павлогірківка з ІНФОРМАЦІЯ_2 лютого ІНФОРМАЦІЯ_3 по день смерті (а.с.9).

Відповідно до ст. 531 ЦК УРСР до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.

Стверджуючи, що позивач перебувала на утриманні спадкодавця, посилалася на пояснення свідків.

Так, свідок ОСОБА_4 надала показання, що є жителькою села Павлогірківка, знає ОСОБА_1 , яка в 1995 році приїхала до своєї тітки ОСОБА_5 та проживала з нею до 1996 року. ОСОБА_2 говорила, що то її племінниця, вона хворіє погано ходить. Бачила, як ОСОБА_2 купувала ліки та продукти харчування.

Свідок ОСОБА_6 надала показання, що в 1996 році вона працювала листоношею у селі Павлогірківка. Їй відомо, що ОСОБА_7 з 1995 по 1996 роки жила з ОСОБА_2 ОСОБА_2 їй говорила, що ОСОБА_1 її племінниця та що вона хворіє, а вона піклується про неї.

Свідок ОСОБА_8 зазначила, що працює головою сільської ради, знала ОСОБА_2 , яка проживала у вказаному селі. ОСОБА_1 її племінниця, на час смерті ОСОБА_2 проживала разом з нею у її будинку. Чи перебувала вона на її утриманні не відомо.

Відповідно до статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги щодо факту перебування особи на утриманні, позивач посилалася на ту обставину, що вона була пенсійного віку, відтак непрацездатною, проживала у будинку ОСОБА_2 .

За клопотанням позивача витребувано та досліджено довідку про нарахування та отримання пенсії ОСОБА_2 за 1995-1996 роки, яка становила з лютого 1995 року по липень 1996 року 26019000 крб. (а.с.67). Проте позивачем не надано відомостей про власну пенсію, отриману за вказаний період та інші доходи, по позбавляє суд здійснити порівняння та відповідний аналіз доказам, які б вказували, що єдиним основним джерелом засобів для існування позивача були доходи спадкодавця.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 8 постанови від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд установить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Допитані в судовому засіданні свідки дійсно підтвердили, що ОСОБА_1 проживала з ОСОБА_2 на час її смерті, проте беззаперечних доказів, що ОСОБА_2 утримувала ОСОБА_1 не встановлено.

Крім того слід відмітити, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 обоє були пенсіонерами та непрацездатними, отримували пенсію (з пояснень позивача розмір пенсії був однаковим), на час смерті ОСОБА_2 виповнилося 79 років, ОСОБА_1 була у віці 57 років. З показань свідка ОСОБА_8 ОСОБА_1 часто приїздила до села для допомоги своїй матері та її сестрами - тіткам позивача, в тому числі і ОСОБА_2 В 1995 році приїхала до ОСОБА_2 та проживала до дня її смерті. В сукупності всі ці обставини не вказують на те, що ОСОБА_2 утримувала ОСОБА_1 , а остання потребувала такого утримання.

Згідно частини 2 статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Слід відмітити, що позивач не надала до суду документів, що підтверджують факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року та повідомила про відсутність свідоцтва про смерть спадкодавця, відтак суд позбавлений можливості перевірити факт смерті та відкриття спадщини.

Крім того, наявні розбіжності правовстановлюючого документа - сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 , який зареєстровано у Книзі від 19.09.1996 року за № 148 на земельну ділянку площею 9,62 га умовних кадастрових гектар, виданого на ім`я ОСОБА_2 , належність його спадкодавцеві ОСОБА_2 не встановлена. Згідно довідки сільської ради від 02.07.2102 року № 163 в с. Павлогірківка померла ОСОБА_3 , тобто наявні розбіжності і у написанні імені спадкодавця.

На думку суду позовні вимоги позивача щодо встановлення факту перебування на утриманні не доведені та задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що позивачем не доведено права спадкування та факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , позовні вимоги про визнання права на земельну частку в порядку спадкування задоволенню не підлягають.

Понесені позивачем судові витрати слід покласти на позивача відповідно до пункту ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 141, 259, 263, 264, 265, 273 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 з 01.02.1995 року по 01.08.1996 року та визнання за ОСОБА_1 права на земельну частку (пай), площею 9,62 умовних кадастрових гектар у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 відмовити повністю.

Судові витрати, понесені позивачем під час розгляду справи, покласти на позивача ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).

Найменування сторін:

- позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

- відповідач: Павлогірківська сільська рада Бобринецького району Кіровоградської області, місце знаходження Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Павлогірківка, вул. Шкільна, 2, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04365537.

Повне судове рішення складено 31.07.2019 року.

Суддя О.В. Замша

СудБобринецький районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення25.07.2019
Оприлюднено01.08.2019
Номер документу83356790
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —383/1506/18

Рішення від 25.07.2019

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Замша О. В.

Рішення від 25.07.2019

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Замша О. В.

Ухвала від 17.04.2019

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Замша О. В.

Ухвала від 30.01.2019

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Замша О. В.

Ухвала від 04.01.2019

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Замша О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні