Справа № 658/4003/18
(провадження № 2/658/225/19)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2019 року м. Каховка Херсонської області
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Марків Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Ганжевої В.Г.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
представника відповідача ОСОБА_3 ,
у відкритому судовому засіданні розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про розірвання договору оренди землі,
встановив:
Позивач звернувся до відповідача з позовом про розірвання договору оренди землі.
В позовній заяві (а.с. 2 - 4) та поясненнях, наданих представником позивача в судовому засіданні, викладено наступну позицію.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, площею 2,49 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Малокаховської сільської ради Каховського району (кадастровий номер: НОМЕР_1 ).
03 червня 2015 року між позивачем (орендодавець) та ФОП ОСОБА_4 (орендар) укладено договір оренди землі на строк дев`ять років. Згідно з п.п. 9 - 11 указаного договору, орендна плата за землю в розмірі 3 000 грн. з урахуванням індексів інфляції, вносить в строк з 01 червня по 30 грудня кожного року.
Проте протягом 2015 - 2017 років орендна плата в грошовій чи натуральній формі одержана ОСОБА_2 від відповідача не була - це є порушенням умов договору.
За вказаних обставин позивач просив розірвати вищевказаний договір оренди землі та скасувати запис № 9885794 про державну реєстрацію права оренди, внесений у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
У наданих в судовому засіданні поясненнях відповідача та його представника відображені наступні заперечення проти позову.
Факти укладення договору оренди землі та його державної реєстрації ФОП ОСОБА_4 не оспорюються.
Відповідач належним чином виконував грошові зобов`язання за договором, щорічно вносячи орендну плату, з урахуванням суми податку на доходи з фізичних осіб, податок на землю.
Орендну плату ФОП ОСОБА_4 , за домовленістю з ОСОБА_2 , передавав особисто дружині останнього - ОСОБА_5 .
Звернення ОСОБА_2 до суду із вказаним позовом обумовлено його наміром відчужити земельну ділянку іншій особі.
25 січня 2019 року в підготовчому судовому засіданні судом задоволено клопотання представника відповідача про витребування доказів (а.с. 72 - 74) - інформації про нарахування та сплату податків на доходи з фізичних осіб орендодавцем ОСОБА_2 , згідно з договором оренди землі від 03 червня 2015 року, у період 2015 - 2017 років.
Судом встановлено, що згідно із свідоцтвом про право на спадщину за заповітом (а.с. 15 - 16), ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, площею 2,49 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Малокаховської сільської ради Каховського району (кадастровий номер: НОМЕР_1 ).
03 червня 2015 року між ОСОБА_2 (орендодавець) та ФОП ОСОБА_4 (орендар) укладений договір оренди вищевказаної земельної ділянки (далі - договір) строком на дев`ять років (а.с. 5 - 9).
Відповідно до умов договору (п.п. 8 - 11), орендна плата вноситься орендарем у формі грошової платні в гривнях у розмірі 3 000 грн., або за домовленістю з орендодавцем у натуральній формі оплати. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься в строк з 01 червня по 30 грудня кожного року.
В цей же день, на підставі договору, здійснено державну реєстрацію права користування ОСОБА_4 земельною ділянкою, номер запису: 9885794 (а.с. 17 - 19).
На підставі акту прийому-передачі (а.с. 10) указана земельна ділянка була передана орендодавцю.
Відповідно до повідомлення Новокаховського управління Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (а.с. 90), згідно з даними інтегрованої картки платника податку на доходи фізичних осіб ОСОБА_2 , у 2015 році сплачено податку в сумі 450 грн., за період 2016 - 2107 років сплата відсутня. ОСОБА_2 до Каховської ДПІ подано нульову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік, нарахування податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, за період 2015 - 2017 років відсутнє.
Як визначено ст. 1 Закону України Про оренду землі , оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із ст. 15 Закону України Про оренду землі , однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Законом України Про оренду землі (ч. 1, ч. 2 ст. 21) визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди.
Як передбачено ч. 1 ст. 545 ЦК України, прийнявши виконання зобов`язання, кредитор повинен на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання частково або в повному обсязі. Наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов`язку.
Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати - ст. 24 Закону України Про оренду землі .
Відповідно до п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України, систематична несплата орендної плати є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Як встановлено ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі , на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Як визначено ч. 2 ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд вважає, що покази відповідача, допитаного в якості свідка, про те, що розрахунок з орендної плати ним здійснений в повному обсязі з позивачем шляхом передачі відповідних грошових коштів ОСОБА_5 , не є, в розумінні ч. 1 ст. 545 ЦК України, ч. 2 ст. 78 ЦПК України, допустимим доказом підтвердження виконання грошового зобов`язання.
Не підтверджують також виконання ФОП ОСОБА_4 зобов`язань за договором оренди подані представником відповідача копії квитанцій про оплату ОСОБА_2 земельного податку від 22 серпня 2018 року (а.с. 51), копія податкового повідомлення рішення від 10 квітня 2018 року про визначення ОСОБА_2 суми зобов`язання за платежем земельний податок (а.с. 53), копія корінця податкового повідомлення рішення (а.с. 53) та копія фіскального чеку від 18 серпня 2016 року про здійснення поштового переказу (а.с. 54).
Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження виконання грошових зобов`язань за договором оренди відповідачем не надано.
Суд визнає, що відповідач, систематично не сплачуючи орендну плату істотно порушив умови договору, чим позбавив позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за використання належної йому земельної ділянки іншою особою - це є підставою для розірвання договору між сторонами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державній реєстрації прав підлягають речові права, похідні від права власності, зокрема право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Тобто, рішення суду про розірвання договору оренди є самостійною підставою для державної реєстрації припинення права оренди ФОП ОСОБА_4 , тому проведення відповідних реєстраційних дій додатково не потребує скасування судом запису про державну реєстрацію речового права.
Керуючись ст.ст. 3 - 10, 13, 18, 76 - 82, 263 - 265, 268 ЦПК України,
ухвалив:
Позов ОСОБА_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (адреса реєстраційного обліку місця проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) про розірвання договору оренди землі задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі - земельної ділянки, площею 2,49 га, розташованої на території Малокаховської сільської ради Каховського району Херсонської області, укладений 03 червня 2015 року між ОСОБА_2 (орендодавець) та ОСОБА_4 (орендар).
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 704,80 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.А. Марків
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2019 |
Оприлюднено | 02.08.2019 |
Номер документу | 83391524 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Марків Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні