Рішення
від 31.07.2019 по справі 905/1070/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

31.07.2019 Справа № 905/1070/19

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Бутовій Є.В., в судовому засіданні розглядається справа

за позовом Державного підприємства Адміністрація морських портів України , м. Київ,

до Товариства з обмеженою відповідальністю Конкар Шіппінг , м. Маріуполь Донецької області,

про стягнення заборгованості у сумі 5 342,50 дол. США, що становить 141 042,00 грн.,-

Представники сторін:

від позивача: Глущенко С.О. - адвокат (ордер КВ №794579 від 01.07.2019 року);

від відповідача: не з`явився.

Суть справи:

Позивач, Державне підприємство Адміністрація морських портів України , звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Конкар Шіппінг про стягнення заборгованості у сумі 5 342,50 дол. США, що становить 141 042,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов Договору від 03.12.2018 року №367-П-АМПУ-18 про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України, внаслідок чого виникли підстави для стягнення заборгованості у розмірі 5 342 дол. США, що станом на подання позовної заяви становить 141 042, 00 грн.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 14 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

22 липня 2019 року від позивача до суду надійшли письмові пояснення по справі, згідно з якими позивач надає докази підтвердження факту здійснення відповідачем агентування судна, щодо якого була донарахована плата за послуги.

28 липня 2019 року від позивача до суду надійшли письмові пояснення по справі, відповідно до яких позивач надає докази підтвердження дня виходу судна, щодо якого була донарахована плата за послуги, із морського порту Маріуполь.

30 липня 2019 року від позивача до суду надійшла заява щодо подання доказів про розмір витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення рішення по справі, за змістом яких останній просить суд вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Позивач в судове засідання з`явився, надав пояснення по суті справи.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином. Повернення поштової кореспонденції до суду без вручення, стало причиною направлення телефонограм за телефонами, вказаними відповідачем в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб. Телефонограми прийняті працівниками відповідача

За змістом ст. 202 ГПК України у випадку нез`явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Оскільки у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору та відповідачем не надано доказів в підтвердження поважності причин неявки його повноважного представника в судове засідання, справа розглядається відповідно до ст.202 ГПК України без явки відповідача за наявними в ній матеріалами.

З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Державним підприємством Адміністрація морських портів України (далі - Адміністрація) було встановлено умови Договору за № 367-П-АМПУ-18 від 3 грудня 2018 року про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України (далі - Договір), який за своєю правовою природою є договором приєднання у розумінні ст. 634 Цивільного кодексу України. За змістом зазначеного Договору Адміністрація з однієї сторони, та Морський агент, який приєднався до Договору шляхом надання Адміністрації Декларації про приєднання до Договору, з іншої сторони, уклали цей Договір про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України, згідно з яким цей Договір регулює взаємовідносини Адміністрації та Морського агента під час агентування суден у морських портах, зокрема, щодо порядку нарахування та оплати за заявками Морського агента портових зборів, спеціалізованої послуги та інших послуг (робіт), що надаються у морських портах України. (далі - послуги). (п. 2.1. Договору)

П. 1.2. Договору визначено, що всі права та обов`язки Адміністрації (в тому числі, прийняття, узгодження та виконання заявок Морського агента, ведення бухгалтерського обліку, проведення розрахунків, підписання первинних документів тощо), які передбачені цим Договором, виконуються відповідною філією Державного підприємства Адміністрація морських портів України , перелік яких визначений у Додатку № 3 до цього Договору.

Відповідно до Розділу 3 Договору Адміністрація має наступні зобов`язання:

- створювати сприятливі умови для виконання Морським агентом своїх функцій на режимній території морського порту та надавати Морському агенту оперативну інформацію, необхідну для його виробничої діяльності; (п. 3.1.3. Договору)

- виконувати заявки Морського агента, які пов`язані з обслуговуванням суден, за умови їх попереднього узгодження; (п. 3.1.4. Договору)

- надавати Морському агенту рахунки (у тому числі, попередні рахунки по портовим зборам) після отримання від Морського агента заявки на надання послуг, до якої додаються інформація про основні розміри судна та інші необхідні документи щодо наданих послуг; (п. 3.1.5. Договору)

- складати рахунки та акти наданих послуг за надання спеціалізованої послуги відповідно до чинного законодавства України. (п. 3.1.10 Договору)

Згідно з п. 3.3.2. Договору Морський агент зобов`язується своєчасно здійснювати усі розрахунки з Адміністрацією за надані судну і Морському агенту послуги в порядку, визначеному цим Договором, зокрема, здійснювати від імені судновласника розрахунки з Адміністрацією у тому числі за спеціальні послуги.

П. 3.3.5. Договору встановлено, що Морський агент зобов`язаний не пізніше ніж за 24 години до заходу судна в морський порт, надавати відповідному підрозділу Адміністрації заявку на оформлення попереднього рахунку по портовим зборам згідно з додатком № 2 з додаванням копії обмірного свідоцтва або документа, що його змінює, а також інші документи, передбачені Правилами.

Відповідно до п. 4.8. Договору оплата за спеціалізовану послугу здійснюється за державними регульованими цінами у відповідності до чинного законодавства, із суден під іноземним прапором - у доларах США та суден під Державним Прапором України - у національній валюті України.

Остаточні рахунки по суднозаходу, а також по інших Послугах, наданих Адміністрацією, оплачуються Морським агентом відповідно до затверджених вільних цін (тарифів) Адміністрації протягом 20-ти банківських днів з дати своєчасного виставлення рахунку, шляхом банківського переказу грошових коштів на поточний рахунок Адміністрації, згідно з Актом наданих послуг, або інших документів, які підтверджують надання послуг. Нарахування ПДВ здійснюється згідно з чинним податковим законодавством України. (п. 4.10. Договору)

Цей Договір набуває чинності з моменту реєстрації Адміністрацією оригіналу Декларації про приєднання (Додаток № 1 до цього Договору, який є його невід`ємною частиною), але в будь-якому разі не раніше 01.01.2019р., та діє до 30 червня 2019 року, але у будь-якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань. (п. 8.1. Договору)

Процедура акцептування Договору кодифікована у Розділі 12 Договору.

Відтак, ст. 12.1. Договору встановлено, що оприлюднення на офіційному веб-сайті Адміністрації Договору з додатками №№ 1-3, які є його невід`ємною частиною, є публічною офертою, умови якої однакові для усіх Морських агентів у розумінні приписів ст.ст. 634, 641 Цивільного кодексу України.

Підтвердженням повного та безумовного акцептування публічної оферти є оформлення (підписання) Морським агентом Декларації про приєднання до Договору (Додаток № 1 до цього Договору), що свідчить про прийняття ним публічної оферти. (п.12.2. Договору)

У відповідності до п. 12.8. Договору Морський агент, в момент акцептування Договору, автоматично погоджується з повним та безумовним прийняттям ним положень Договору та всіх додатків, що є його невід`ємною складовою частиною Договору.

Декларацією про приєднання від 23 січня 2019 року за № 216 до Договору, Товариство з обмеженою відповідальністю Конкар Шиппінг підтвердило ознайомлення та згоду з усіма умовами Договору і всіма додатками до нього, які є його невід`ємною частиною.

Декларацію складено, підписано і скріплено печаткою відповідача без зауважень.

Згідно зі ст. 634 Цивільного кодексу України Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Враховуючи відносини, які склалися між учасниками справи, суд дійшов висновку про те, що учасники справи уклали Договір про взаємодію сторін під час агентування суден у морських портах України належним чином.

4 лютого 2019 року відповідачем подано інформацію для виставлення рахунку за формою 2 до публічного договору, згідно якої судно DAY очікується до приходу в морський порт Маріуполь 5 лютого 2019 року . У інформації визначені параметри судна, а саме його розмір 107,35х13,00х5,50, тобто 7 676 куб. м.

Як свідчать копія загальної декларації з поміткою Вихід , Довідка про санітарний контроль від 10.02.2019 року та витяг з журналу виходу суден, судно DAY вийшло з морського порту Маріуполь 10.02.2019 року.

Сторони не спростовують викладені вище обставини, а тому суд приймає зазначені документи, як належні докази входу та виходу судна до та з акваторії морського порту Маріуполь 5 лютого 2019 року та 10 лютого 2019 року відповідно.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу була нарахована плата за послуги із забезпечення проведення криголамних робіт у розмірі 0, 29 дол. США за 1 кубічний метр умовного об`єму судна на підставі п.п. 2.1.-2.3. Наказу Міністерства інфраструктури України № 1059 від 26 грудня 2013 року Про затвердження тарифів на послуги із забезпечення проведення криголамних робіт (далі - Наказ), із розрахунку дати входу та дати виходу судна з акваторії порту .

У відповідності до ст. 27 Закону України Про морські порти тарифи на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, та послуги, які оплачуються у складі портових зборів, підлягають державному регулюванню національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту. Перелік спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню, визначає Кабінет Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 405 затверджено перелік таких послуг, за яким до спеціалізованих послуг віднесено забезпечення проведення криголамних робіт.

На підставі Закону України Про морські порти України", підпункту "г" пункту 2 Повноважень центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг(додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 (із змінами)), постанови Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року № 405 "Про затвердження переліку спеціалізованих послуг, що надаються у морському порту суб`єктами природних монополій, які підлягають державному регулюванню", Міністерством інфраструктури України наказом № 1059 від 26.12.2013 року були затверджені Тарифи на послуги із забезпечення проведення криголамних робіт.

Розпорядженням капітана Маріупольського морського порту за № 01/02 від 1 лютого 2019 року, в порту Маріуполь та Азовському морі було оголошено льодову компанію з 00 год. 00 хв. 3 лютого 2019 року в порядку приписів Правил льодового проведення суден.

Розпорядженням Капітана порту за № 02/02 від 4 лютого 2019 року дію Розпорядження № 01/02 було скасовано та оголошено завершення льодової компанії в порту Маріуполь з 00:00 год 5 лютого 2019 року.

Таким чином, льодова компанія в порту Маріуполь тривала з 3 лютого 2019 року по 4 лютого 2019 року включно. Проте, вхід та вихід судна відбувся по за межами льодової компанії.

Згідно п. 1.2. Наказу розрахунок вартості послуг із забезпечення проведення криголамних робіт здійснюється з урахуванням умовного об`єму судна, який обчислюється в кубічних метрах і дорівнює добутку трьох величин (довжина судна, ширина судна і висота борту судна), зазначених в обмірному свідоцтві (головні розмірення) або документі, що його замінює.

П. 2.1. Наказу встановлено, що нарахування плати за послуги із забезпечення проведення криголамних робіт здійснюється протягом періоду оголошеної льодової кампанії із суден груп А, Б за тарифами, визначеними в таблицях 1 та 2 додатка 2 до цих Тарифів.

За змістом п. 2.3. Наказу № 1059, у випадках, коли льодову кампанію в морському порту Маріуполь не оголошено до 31 січня включно, починаючи з 01 лютого протягом 30 діб, нарахування плати із суден груп А, Б здійснюється за тарифом 0,29 доларів США за 1 кубічний метр умовного об`єму судна за кожний вхід та вихід судна у/за межі акваторії морського порту Маріуполь.

Якщо початок льодової кампанії у морському порту Маріуполь оголошено після 01 лютого, плата за послуги із забезпечення проведення криголамних робіт у морському порту Маріуполь справляється до закінчення льодової кампанії за тарифами із розрахунку 0,50 доларів за 1 кубічний метр умовного об`єму судна.

Листом від 27 березня 2019 року позивачем направлено відповідачеві рахунки № 609-В та № 610-В на суму 2 671, 25 дол. США (з урахуванням ПДВ) кожний, із визначенням призначення платежу криголамні роботи (вхід) та криголамні роботи (вихід) із розрахунком плати 0,29 доларів США за 1 куб.метр.

Позивач зазначає, лист відповідачем залишено без уваги, рахунки не сплачено та не надано відповіді.

23 квітня 2019 року позивач направив відповідачу претензію про сплату заборгованості, але зазначена претензія залишена відповідачем без відповіді, у зв`язку з чим позивач вимушений звернутися до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості за проведення криголамних робіт.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Згідно із ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Таке імперативне врегулювання договірних відносин усуває будь-які сумніви щодо юридичного значення умов договору: вони є юридично обов`язковими, гарантують право учасникам договірних відносин бути впевненими в тому, що кожна зі сторін має виконувати умови договору належним чином, а цивільні права, що ґрунтуються на його умовах, підлягають захисту в тій же мірі і в той же спосіб, що і права, які прямо передбачені актами цивільного законодавства або випливають із них.

Проаналізувавши надані до матеріалів справи докази, встановлені судом обставини, а також проаналізувавши наданий до матеріалів справи розрахунок, суд зазначає, що позовні вимоги є обґрунтованими.

Після перевірки судом наданих до матеріалів справи доказів, суд зазначає, що позивач вірно визначив суму заборгованості у розмірі 5 342, 50 дол. США, що еквівалентно 141 042, 00 грн. станом на дату підписання позовної заяви.

Стосовно стягнення суми вартості послуг в іноземні валюті, суд зазначає, що у відповідності до Наказу, сплата за послуги iз забезпечення проведення криголамних робіт здійснюється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю". Проте, зазначений Декрет втратив силу з прийняттям Закону Про валюту і валютні операції . У відповідності до ст. 5 зазначеного Закону, гривня є єдиним законним платіжним засобом в Україні з урахуванням особливостей, встановлених частиною другою цієї статті, і приймається без обмежень на всій території України для проведення розрахунків. За змістом частини другої всі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні, крім розрахунків, передбачених цією частиною. Проаналізувавши зміст виключень, встановлених ст. 5 Закону, суд зазначає, що розрахунки між позивачем та відповідачем повинні відбуватися в національній валюті.

У відповідності до ст. 49 Закону України Про виконавче провадження у разі обчислення суми боргу в іноземній валюті виконавець у результаті виявлення у боржника коштів у відповідній валюті стягує такі кошти на валютний рахунок органу державної виконавчої служби, а приватний виконавець - на відповідний рахунок приватного виконавця для їх подальшого перерахування стягувачу. У разі виявлення коштів у гривнях чи іншій валюті виконавець за правилами, встановленими частинами першою і другою цієї статті, дає доручення про купівлю відповідної валюти та перерахування її на валютний рахунок органу державної виконавчої служби, а приватний виконавець - на відповідний рахунок приватного виконавця з наступним переказом стягувачу.

Таким чином, якщо в рішенні суду буде зазначено про стягнення боргу в іноземній валюті,позивач за результатами примусового виконання рішення отримає іноземну валюту, що суперечить Закону України Про валюту і валютні операції .

З метою недопущення порушення валютного законодавства та режиму обігу національної валюти, суд зазначає про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі та стягує заборгованість в розмірі 141 042, 00 грн., що еквівалентно 5 342, 50 дол. США.

Питання стосовно розподілу витрат позивача на професійну правничу допомогу буде вирішено після прийняття рішення в порядку приписів ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Судовий збір у відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України стягується з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державного підприємства Адміністрація морських портів України до Товариства з обмеженою відповідальністю Конкар Шіппінг про стягнення заборгованості у сумі 5 342,50 дол. США, що становить 141 042,00 грн. - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Конкар Шіппінг (87525, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця Лавицького, будинок 15, квартира 67, код ЄДРПОУ 33560448) на користь Державного підприємства Адміністрація морських портів України в особі Маріупольської філії Державного підприємства Адміністрація морських портів України (87510, Донецька обл., місто Маріуполь, Приморський район, проспект Адмірала Луніна, будинок 3, код ЄДРПОУ 38728439; п/р НОМЕР_1 у відділенні № 313/04 ПАТ АБ Укргазбанк , код банку 320478) суму заборгованості у розмірі 141 042, 00 грн., що становить 5 342, 50 дол. США, витрати на оплату судового збору у розмірі 2 115, 63 грн.

Видати наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів перехідних положень.

Суддя П.В. Демідова

Повний текст рішення складено та підписано 02.08.2019р.

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.07.2019
Оприлюднено04.08.2019
Номер документу83408138
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1070/19

Ухвала від 07.11.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 28.10.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Постанова від 09.10.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Ухвала від 12.09.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Мартюхіна Наталя Олександрівна

Ухвала від 28.08.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 08.08.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Рішення від 31.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Рішення від 31.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Ухвала від 23.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

Ухвала від 02.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Демідова Поліна Віталіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні