Справа № 686/2081/19
Провадження № 2/686/2062/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2019 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Козак О.В.,
при секретарі - Слободянюк А.Ю.,
за участю: представника позивача - Гавриленко Р.В.,
представника відповідача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача, третьої особи - Машталєр І.С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького цивільну справу за позовом ТОВ "Агропартнер - 1" до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Фермерське господарство "Левада-2012" провизнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та скасування запису про державну реєстрацію права власності,
встановив:
24.01.2019 року ТОВ Агропартнер-1 звернулось до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, ОСОБА_2 , Фермерського господарства "Левада-2012" провизнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, визнання нікчемним договору оренди землі. З врахуванням уточнених позовних вимог позивач просив: визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-5395-СГ від 12.03.2016 року "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність"; скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про проведену державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2 га, згідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 29001209 від 29.03.2016 року.
В обґрунтування позову позивач вказав, що діючи у відповідності до ст. 2,3,6 Закону України Про оренду землі , ТОВ Агропартнер-1 та Хмельницька РДА, 01 серпня 2008 року уклали договір оренди земельних ділянок №344, згідно якого товариство прийняло в строкове, платне користування земельні ділянки площами 40 та 30 га із земель державної власності розташовані за межами населених пунктів на території Миколаївської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області загальною площею 70,00 га строком на 10 років. Договір зареєстровано в Хмельницькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за № 040874300002 від 06 серпня 2008 року, тобто договір діє до 06 серпня 2018 року та в силу ст.33 Закону України Про оренду землі є поновленим на той самий строк.
З моменту укладання договору та на даний час ТОВ Агропартнер-1 користується земельною ділянкою та використовує її для товарного сільськогосподарського виробництва.
12.03.2016 року Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області видано Наказ №22-5395-сг Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність , згідно якого ОСОБА_2 передано у власність земельну ділянку площею 2,00га кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства шляхом приватизації за рахунок безоплатного права, яка знаходиться в межах земельної ділянки орендованої позивачем у відповідності до договору оренди №344.
22.03.2016 року ОСОБА_2 провів реєстрацію речового права у державному реєстрі на підставі правоустановчого документу наказ, серія та номер: 22-5395-сг від 12.03.2016 року, видавник Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області.
01.11.2016 року, ОСОБА_2 та Фермерське господарство "Левада-2012" уклали договір оренди землі, у відповідності до якого земельна ділянка площею 2 га кадастровий номер НОМЕР_1 передана в оренду строком на 49 років, який 20.01.2017 року зареєстровано в реєстрі речових прав, номер запису 18688338.
09.04.2017 року, з відомостей розміщених у Публічній кадастровій карті України ТОВ Агропартнер-1 стало відомо про порушення права оскільки Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області розпорядилося земельною ділянкою на свій розсуд без відома орендаря та без його згоди. Тому вважає наказ №22-5395-сг від 12.03.2016 року Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а договір оренди землі від 01.11.2016 року нікчемним виходячи з наступного.
Так, відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань ТзОВ "Агропартнер-1" є правонаступником дочірнього сільськогосподарського підприємства "Агропартнер" в результаті перетворення.
Керуючись нормами законодавства ТзОВ "Агропартнер-1" в 2008 році отримав земельні ділянки площею 40 та 30 га в оренду та користується ними і на даний час. Разом з тим, ОСОБА_2 набув у власність шляхом безоплатної передачі землі із державного фонду, кадастровий номер якої НОМЕР_1 . Вважаючи свої права порушеними в зв`язку з передачею у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, ТзОВ "Агропартнер-1" звернувся за захистом свого права у Господарський суд Хмельницької області, та клопотав про призначення земельно-технічної експертизи у справі, яка і була проведена. Згідно з висновку земельно-технічної експертизи №16/18-26, яка призначена Господарським судом Хмельницької області у справі №924/860/17, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1 накладається на земельну ділянку загальною площею 70,0 га, яка перебуває в оренді ТОВ Агропартнер-1 згідно договору №344. Таким чином було порушено право ТзОВ Агропартнер-1 на користування землею.
У відповідності до п.5.2 Договору, орендар має переважне право за різних інших умов на поновлення договору оренди.
Оскільки земельна ділянка якою користується ТОВ Агропартнер-1 втратила власника, орендар користується нею на даний час як орендар на підставі положень законодавства про поновлення дії договору оренди землі.
Без вирішення питання щодо припинення права ТОВ "Агропартнер-1" користування земельною ділянкою в порядку, визначеному Земельним кодексом України, оформлення права на землю за іншою особою є таким, що суперечить положенням ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України та ч.4 cт.9 Закону України Про оренду землі , та порушує права ТОВ "Агропартнер- 1" на користування відповідною земельною ділянкою.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, видаючи наказ №22-5395-СГ від 12.03.2016 року "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність" в порушення вимог Земельного кодексу України, розпорядилось земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, яка перебувала в користуванні ТОВ "Агропартнер-1", тому позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. ТОВ "Агропартнер-1" вважає, що ОСОБА_2 та ФГ Левада -2012 , діяли всупереч ст.116 ЗК України, ч.4 ст. 9 Закону України Про оренду землі та знаючи про те, що земельна ділянка перебуває у користуванні ТОВ "Агропартнер-1" все ж таки не зважили на це та уклали договір оренди, надавши своїм відносинам статусу офіційних. Оскільки сторони договору знали, що укладають договір всупереч цивільному законодавству, їхні дії мають усі ознаки правочину, який суперечить акту цивільного законодавства та направлений на незаконне заволодіння майном - земельною ділянкою площею 2,0 га кадастровий номер НОМЕР_1 .
Видання наказу на передачу у власність земельної ділянки Головним управління Держгеокадастру в Хмельницькій області ОСОБА_2 , з подальшою передачею в оренду ФГ Левада -2012 порушує права ТОВ "Агропартнер-1" на користування земельною ділянкою, на планування господарської діяльності, на правові гарантії визначені законодавством як орендареві, на переважне право поновити договір оренди а так саме набути земельну ділянку у власність. Відновлення становища ТОВ "Агропартнер-1" вбачає за законе визнання недійсним нікчемного договору оренди землі укладеного між ОСОБА_2 та ФГ Левада -2012 .
В поданій заяві про уточнення позовних вимог позивач також вказав, що про наявність порушення вимог закону ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області під час надання земельної ділянки ОСОБА_2 , яка в подальшому передана в оренду ФГ "Левада-2012", свідчить наступне: на час вирішення питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у 2016 році спірна земельна ділянка вже перебувала у користуванні ТОВ "Агропартнер-1". Наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області та рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на спірну земельну ділянку порушують права ТОВ "Агропартнер-1" щодо володіння та користування належною йому земельною ділянкою. Таким чином право власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 підлягає скасуванню, оскільки є похідним від незаконного рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Тому позивач з врахуванням уточнених позовних вимог просить: визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-5395-СГ від 12.03.2016року "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність"; скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведену державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 площею 2 га згідно Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 29001209 від 29.03.2016 року.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 24.04.2019 року залишено без розгляду позовну вимогу ТОВ "Агропартнер-1" до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, ОСОБА_2 , Фермерського господарства "Левада-2012" про визнання нікчемним договору оренди землі 01.11.2016 року.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 24 квітня 2019 року Фермерське господарство "Левада-2012" залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 24 квітня 2019 року зустрічну позовну заяву Фермерського господарства "Левада-2012" до ТОВ "Агропартнер-1", треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: ОСОБА_2 , Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області про зобов`язання усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою,повернуто позивачу.
В судовому засіданні представник позивача ТОВ "Агропартнер-1" позовні вимоги підтримав, просив задоволити з підстав вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області в судовому засіданні заперечила проти задоволення позову, суду пояснила, що на момент видачі наказу не було інформації щодо перебування земельної ділянки в оренді, оскільки не було перенесено відомості до реєстру. В даному випадку відбулась передача земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної передачі, а не продаж. Орендодавець повинен повідомити орендаря про намір продати земельну ділянку і відповідно орендар має право придбати її, отже мова йде не про безоплатну передачу. Крім того, у позивача на момент звернення до суду відсутнє право на земельну ділянку, оскільки позивач з порушенням строку встановленого договором звернувся до ГУ Держгеокадастру з листом про поновлення договору оренди, але йому було відмовлено. Таким чином, позивачем не вірно обрано спосіб захисту.
Представник відповідача ОСОБА_2 та третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Фермерського господарства "Левада-2012"проти задоволення позовних вимог заперечила, суду пояснила, що ст.9 Закону України Про оренду землі , на яку посилається позивач, не може бути застосована, оскільки земельна ділянка перейшла у власність ОСОБА_2 безоплатно в межах норм ст.118 ЗК України. ОСОБА_2 виконано всі вимоги і у ГУ Держгеокадастру не було підстав для відмови у передачі йому земельної ділянки. На момент видачі спірного наказу не було обмежень і не передбачалось законодавством отримання згоди у орендаря. Крім того, позивачем не підтверджено статус орендаря, та не вірно обраний спосіб захисту.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01 серпня 2008 року між Хмельницькою районною державною адміністрацією та Дочірнім сільськогосподарським підприємством Агропартнер (правонаступником якого є ТОВ Агропартнер-1 ) було укладено договір оренди земельних ділянок №344, відповідно до якого в оренду передано земельні ділянки із земель державної власності (землі сільськогосподарського призначення), розташовані за межами населених пунктів на території Миколаївської сільської ради, Хмельницького району Хмельницької області, загальною площею 70 га, строком на 10 років, починаючи з дати його реєстрації, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Вказаний договір зареєстровано в Хмельницькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України , про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №040874300002 від 06 серпня 2008 року.
Пунктом 3.2 договору оренди визначено, що після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження строку дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення.
13.10.2015р. ОСОБА_2 звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відповідно до вимог ст.ст.118,121 ЗК України про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Миколаївської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-7146-СГ від 23.12.2015 року ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (місце розташування земельної ділянки - за межами населених пунктів Миколаївської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області).
12.03.2016 року Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ № 22-5395-СГ Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність , згідно з яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 та вирішено надати йому у власність земельну ділянку, площею 2,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Миколаївської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу державним реєстратором Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області Євграфовим О.С. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 29001209 від 29.03.2016 року та проведено реєстрацію права приватної власності ОСОБА_2 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 2 га у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
01.11.2016 між ОСОБА_2 (Орендодавецем) та Фермерським господарством Левада-2012 (Орендарем) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого земельна ділянка, площею 2,0000 га. кадастровий номер НОМЕР_1 , передана в строкове платне користування орендарю - на 49 років.
На підставі рішення державного реєстратора Хмельницької міської ради Трембач С.В. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 33546828 від 24.01.2017 року було внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право оренди ФГ Левада-2012 на земельну ділянку, площею 2,0000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 , на підставі договору оренди землі від 01.11.2016 року.
ТОВ Агропартнер-1 в червні 2018 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, як розпорядника земельних ділянок, що знаходяться за межами населених пунктів, з листом про намір скористатись своїм правом на поновлення договору оренди земельних ділянок від 01.08.2008 № 344, додавши проект додаткової угоди.
ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області листом від 16.07.2018 року повідомило ТОВ Агропартнер-1 про заперечення щодо поновлення договору оренди земельних ділянок на новий строк, оскільки: вони пропустили строк звернення щодо поновлення договору оренди встановлений договором оренди; в поданих матеріалах відсутні документи, які б підтверджували те, що орендар належно виконував обов`язки за умовами договору; відсутні Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та Витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки та агрохімічні паспорта земельних ділянок.
Згідно висновку експерта № 16/18-26 від 25.06.2018 року за результатами проведення земельно-технічної експертизи, призначеної ухвалою господарського суду Хмельницької області у справі № 924/860/17 за позовом ТОВ Агропартнер-1 до ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання незаконними та скасування наказів, встановлено, що: земельні ділянки, що надані у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованих за межами населених пунктів Миколаївської сільської ради Хмельницької області, в т.ч. - земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1 , площею 2,0000 га, накладаються (нашаровуються) на земельну ділянку, площею 70 га, яка у відповідності до договору оренди земельних ділянок № 344 від 01.08.2008 року передана Хмельницькою РДА в оренду ДП Агропартнер . Площа накладення земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів Миколаївської сільської ради Хмельницької області на земельну ділянку, площею 70 га, становить 11,97 га.
Вказані обставини підтверджуються: договором оренди земельних ділянок №344 від 01.08.2008 року; наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-5395-СГ від 12.03.2016 року; Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №83842155 від 30.03.2017 року; договором оренди землі від 01.11.2016 року; листом ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16.07.2018 року; висновком експерта № 16/18-26 від 25.06.2018 року; проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 ..
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч.ч.1-6 ст.33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до спливу строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Частинами 8,11 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Отже, з наведеного вище вбачається, що пролонгація договору оренди №344 від 1.08.2008 року не відбулась, оскільки позивач звернувся до орендодавця з листом від 18.06.2018р. про поновлення договору оренди, а строк дії договору закінчився 06.08.2018 року, тобто з порушенням строків передбачених п.3.2 договору оренди земельних ділянок №344 від 01.08.2008 року.
ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області листом від 16.07.2018 року повідомило ТОВ Агропартнер-1 про заперечення щодо поновлення договору оренди земельних ділянок на новий строк. Вказана відмова ГУ Держгеокадастр у Хмельницькій області щодо відмови у пролонгації договору позивачем не оскаржувалась.
Відповідно до ч.ч.3-5 ст. 116 ЗК України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до положень ст. ст. 4, 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, припинення дії, яка порушує право.
Частинами 2, 3 ст. 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відтак зазначені норми визначають об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорене право чи цивільний інтерес.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспоренні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорення суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 ЦК України .
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55 , 124 Конституції України та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (статті 8 , 9 Конституції України ), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений законом, зокрема статтею 16 ЦК України , але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.
Такий правовий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 17 травня 2018 року в справі № 2-64/11.
Також слід зазначити, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже, право або інтерес позивача, який вважає себе орендарем земельної ділянки, може бути порушено внесенням до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про наявність права оренди іншої особи. При цьому рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав із внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вичерпує свою дію. Тому належним способом захисту права або інтересу позивача у такому разі є не скасування рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав, а скасування запису про проведену державну реєстрацію права оренди (частина друга статті 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
Такий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 915/127/18.
Отже, з врахуванням наведеного суд приходить до висновку, що оскільки на день подання позову до судубудь-яке речове право у позивача на спірну земельну ділянку відсутнє, тому обраний позивачем спосіб захисту не відповідає змісту порушеного права позивача та не буде ефективним для його відновлення, а визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, скасування запису про державну реєстрацію права власності, не поновить його право на оренду земельної ділянки.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ТОВ "Агропартнер - 1" до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Фермерське господарство "Левада-2012" про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та скасування запису про державну реєстрацію права власності, слід відмовити.
Керуючись ст.ст.4, 10, 12,15, 18, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.792 ЦК України, ст.ст.116,152 ЗК України, Законом України "Про оренду землі", Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ТОВ "Агропартнер - 1" до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Фермерське господарство "Левада-2012" про визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та скасування запису про державну реєстрацію права власності, відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ТОВ Агропартнер-1 (31000, код ЄДРПОУ: 31369733, м.Красилів, Красилівського району, Хмельницької області, вул.Центральна, 4а).
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області (29000, м.Хмельницький, вул.Інститутська, 4/1); ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 ).
Третя особа: Фермерського господарства Левада-2012 (код ЄДРПОУ: 38469129, пошт.індекс: 31328, с.Катеринівка, Хмельницького району, Хмельницької області)
Дата складання повного тексту рішення суду - 01.08.2019 року.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2019 |
Оприлюднено | 04.08.2019 |
Номер документу | 83421080 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Козак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні