ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
"05" серпня 2019 р. Справа № 5004/2470/11 Суддя Господарського суду Волинської області Костюк С. В., розглянувши матеріали за заявою Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях
про заміну сторони у виконавчому провадженні його правонаступником
у справі № 5004/2470/11
за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Волинській області
третя особа на стороні позивача, без самостійних вимог на предмет спору: Територіальний центр соціального обслуговування населення Луцького району
до відповідача: Приватного підприємства "Ніксервіс"
третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_1
про розірвання договору купівлі -продажу від 19.09.2008р. №556, повернення об`єкту у власність продавця та стягнення неустойки в розмірі 1 472 800 грн.,
за участю представників сторін:
від заявника: Зміян М. В., довіреність № 18-11-00525 від 10.06.2019 року;
від боржника: н/з;
від 3-ї особи на стороні позивача: Тарасюк-Долгорука І. І., довіреність від 02.08.2019 року;
від 3-ї особи на стороні відповідача: н/з.
Права та обов`язки учаснику судового процесу роз`яснені відповідно до ст.ст. 42, 46 ГПК України.
Відводу складу суду не заявлено.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Діловодство суду» .
в с т а н о в и л а:
25.07.2019 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях звернулося до господарського суду із заявою № 14-10-01452 від 19.07.2019 року, в якій просить замінити сторону (стягувача) у виконавчому документі - наказі Господарського суду Волинської області від 06.08.2013 року №5004/2470/11-1 про примусове виконання рішення від 16.07.2013 року у справі №5004/2470/11 Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Волинській області на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях.
Обґрунтовуючи вимогу, заявник вказує, що згідно наказу Фонду державного майна України від 06.03.2019 №232 "Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України" Регіональне відділення ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях є правонаступником майна, прав та обов`язків РВ ФДМУ по Львівській області, РВ ФДМУ по Закарпатській області та РВ ФДМУ по Волинській області.
Ухвалою суду від 26.07.2019 року заяву Регіонального відділення ФДМ України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях прийнято до розгляду, судове засідання призначено на 05.08.2019 року.
В судовому засіданні 05.08.2019 року представники заявника та 3-ї особи на стороні позивача підтримали заяву про заміну сторони виконавчого провадження, боржник та 3-я особа на стороні відповідача в судове засідання не з`явились.
Відповідно до ч.3 ст. 334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Дослідивши подані до заяви докази та матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
Згідно рішення Господарського суду Волинської області від 16.07.2013 року у справі №5004/2470/11 стягнуто з Приватного підприємства "Ніксервіс" на користь Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Волинській області 1472800,00 грн. неустойки.
06.08.2013 р. на виконання вказаного рішення судом видано наказ № 5004/2470/11-1.
30.11.2018 року старшим державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ГТУЮ у Волинській області відкрито виконавче провадження №57807951 з примусового виконання наказу суду №5004/2470/11-1.
Наказом Фонду державного майна України від 06.03.2019 № 232 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» постановлено утворити Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях як юридичну особу публічного права, що розташоване у м.Львові, реорганізувавши шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області.
Зазначеним наказом також визначено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях є правонаступником майна, прав та обов`язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Закарпатській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області.
Наказом Фонду державного майна України від 15.05.2019р. №459 визначено, що днем початку роботи Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях є 15 травня 2019 року.
Відомості про юридичну особу - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 42899921).
Стягувачем у виконавчому провадженні №57807951 по виконанню наказу суду № 5004/2470/11-1 є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області (код ЄДРПОУ 13347870).
Водночас, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області не припинена, а перебуває в стані припинення з 11.03.2019 року.
За загальним правилом, правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов`язанні, його слід розглядати як певний юридичний механізм похідного правонабуття, за яким до правонаступника переходять суб`єктивні права та обов`язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Водночас, процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. Для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі (у тому числі на стадії виконання судового рішення) необхідною умовою є наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Відповідно до ч.4 ст.91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
У статті 107 ЦК України зазначено, що комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
Виходячи з наведених положень статті 107 ЦК України, у разі реорганізації юридичної особи шляхом її злиття факт настання правонаступництва безпосередньо пов`язаний з моментом передання прав та обов`язків від правопопередника до правонаступника. У вирішенні питань, пов`язаних з таким правонаступництвом, судам необхідно здійснювати аналіз доказів переходу відповідних прав і обов`язків (висновок про застосування норм права, який викладений в постанові Верховного Суду від 31.05.2018 у справі № 910/1879/17).
Частиною 4 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Злиття вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Таким чином, визначальною умовою для завершення процедури реорганізації шляхом злиття та правоступництва є державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях передчасно звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, оскільки процес реорганізації Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області ще не завершений.
А тому, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях № 14-10-01452 від 19.07.2019 року про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч. 2 ст.235 Господарського процесуального кодексу ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її проголошення (ст.256 ГПК України).
Повний текст
ухвали виготовлено
08.08.2018 року.
Суддя С. В. Костюк
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2019 |
Оприлюднено | 09.08.2019 |
Номер документу | 83525300 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Костюк Софія Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні