Ухвала
від 31.07.2019 по справі 905/667/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

31.07.2019р. Справа № 905/667/19

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,

у справі за позовом: Керівника Краматорської місцевої прокуратури (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Рум`янцева, 4а) в інтересах держави в особі Дружківської міської ради (84205, Донецька область, м. Дружківка, вул. Соборна, 16, код ЄДРПОУ 04052761)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» (84205, Донецька область, м. Дружківка, вул. Педагогічна, 18, код ЄДРПОУ 32616997)

про: 1) зобов`язання відповідача привести земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_1 , загальною площею 3,0049 га, вартістю 2 669 997,79 грн., що розташована поблизу мікрорайону Донський, м. Дружківка у стан, що відповідає умовам проекту рекультивації шляхом здійснення відповідних дій; 2) зобов`язання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді в особі Дружківської міської ради земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_2 0299, загальною площею 3,0049 га, вартістю 2 669 997,79 грн., що розташована за межами населеного пункту поблизу мікрорайону Донський у м. Дружківка

без виклику сторін

ВСТАНОВИВ:

Керівник Краматорської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Дружківської міської ради звернувся з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» про: 1) зобов`язання відповідача привести земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_1 , загальною площею 3,0049 га, вартістю 2 669 997,79 грн., що розташована поблизу мікрорайону Донський, м. Дружківка у стан, що відповідає умовам проекту рекультивації шляхом здійснення відповідних дій; 2) зобов`язання відповідача повернути за актом приймання-передачі територіальній громаді в особі Дружківської міської ради земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_2 0299, загальною площею 3,0049 га, вартістю 2 669 997,79 грн., що розташована за межами населеного пункту поблизу мікрорайону Донський у м. Дружківка.

06.05.2019р. на адресу суду від відповідача надійшла заява №189 від 26.04.2019р. про залишення позову без розгляду на підставі того, що Дружківська міська рада має повноваження для самостійного звернення до суду.

Дослідивши заяву відповідача №189 від 26.04.2019р. про залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює ттедставництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що зазначені законом.

Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року встановлює певні рамки для відповідного представництва, але ст. 23 цього закону зберігає правові підстави для використання прокурором процесуального інструменту представництва в суді законних інтересів держави.

Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» , прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Як вбачається з ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до суду з інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Частиною 2 ст. 5 Конституції України передбачено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через пани державної влади та органи місцевого самоврядування.

Таким чином, з огляду на зазначену норму закону, прокурор може заявити і інтересах держави позов, який виражається в інтересах частини українського народу - членів територіальної громади, якщо захист цих інтересів не здійснює ібо неналежним чином здійснює саме орган місцевого самоврядування, хоча він, цей орган, навпаки, покликаний ці інтереси захищати.

Крім того, з урахуванням ст.ст. 1, 2, 6, 10 Закону України «Про місцеве іамоврядування в Україні» , орган місцевого самоврядування представляє відповідну територіальну громаду і здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Однак, первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Конституція України (статті 13, 14) визначає, що земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Порушення встановленого законом порядку володіння, користування і розпорядження землями із порушенням встановленого порядку надання земель в оренду і є підставою для вжиття заходів прокурорського реагування, у тому числі й шляхом звернення із позовною заявою до суду в інтересах держави.

Тому, звернення прокурора з даним позовом до господарського суду в інтересах Дружківської міської ради є правомірним, а заява відповідача №189 від 26.04.2019р. про залишення позову без розгляду не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 226, 234 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Дружківський фарфоровий завод» №189 від 26.04.2019р. про залишення позову без розгляду - відмовити.

Ухвала набуває законної сили в день її винесення судом - 31.07.2019р.

Ухвала може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду в порядку встановленому розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.М. Сковородіна

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.07.2019
Оприлюднено09.08.2019
Номер документу83525446
СудочинствоГосподарське