Рішення
від 06.08.2019 по справі 600/768/17
КОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 600/768/17

Справа № 2/600/78/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2019 року смт. Козова

Козівський районний суд Тернопільської області

у складі: головуючої судді - Гриновець О.Б.,

з участю: секретаря судового засідання - Липної О.А.,

позивача - ОСОБА_1 та її представника - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Козова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Конюхівської сільської ради Козівського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно за законом,

в с т а н о в и в:

позивач звернулась до суду із вказаним позовом, у якому просила: визнати за нею право власності на спадкове майно а саме: земельну ділянку загальною площею 1,48 га в умовних кадастрових гектарах сертифікат на право на земельну частку пай серії НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виданого на підставі рішення Козівської РДА від 27.08.1996 року №275, розташований на території Конюхівської сільської ради Козівського району Тернопільської обл. (а.с.2).

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на земельну ділянку загальною площею 1,48 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала останній на підставі сертифікату на право на земельну частку пай серії НОМЕР_1 , виданого на підставі рішення Козівської РДА від 27.08.1996 року №275, яка розташована на території Конюхівської сільської ради Козівського району Тернопільської області. Вона зверталася до нотаріальної контори для оформлення права власності, однак їй було відмовлено у зв`язку із втратою оригіналу зазначеного сертифікату та роз`яснено право звернення до суду. На підставі вказаного, просила задовольнити заявлену позовну вимогу в повному обсязі.

Ухвалою судді Козівського районного суду Тернопільської області від 30.08.2017 року відкрито провадження у справі за вказаною позовною заявою та призначено попереднє судове засідання у ній (а.с.24).

27.12.2017 року, 28.09.2018 року та 12.03.2019 року на адресу суду надійшов відзив від відповідача, у якому його представник визнав заявлені позовні вимоги, а справу просив слухати у його відсутності (а.с.26, 38, 46).

Ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 18.03.2019 року постановлено закрити підготовче провадження у цій справі та призначити її до судового розгляду по суті (а.с.51).

Позивач та її представник у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали, надали пояснення аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві. При цьому, представник позивача додатково вказав, що жодних інших спадкоємців, окрім позивача, у ОСОБА_3 немає.

Представник відповідача у судове засідання не з`явилася, вказавши при цьому у поданих відзивах прохання здійснювати розгляд справи у її відсутності (а.с.26, 38, 46).

Заслухавши пояснення позивача та її представника, дослідивши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для цього законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом встановлено, що позивач є донькою ОСОБА_3 , яка змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 06.05.1972 року , у зв`язку з укладенням шлюбу з ОСОБА_6 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження серії ЯЦ від 25.07.1950 року та свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 06.05.1972 року (а.с.9).

ОСОБА_3 27.08.1996 року було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 на підставі рішення Козівської районної державної адміністрації від 27.08.1996 року №275, який посвідчує, що ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колгоспу Діброва (а.с.10).

Під час розгляду справи судом та дослідження доказів, судом встановлено наявність у позивача оригіналу зазначеного сертифікату, на підставі якого завірено наявну в матеріалах справи копію такого.

Відтак, суд вважає твердження позивача та її представника про те, що такий сертифікат втрачено недостовірними.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого повторно 24.03.2017 року (а.с.7).

Згідно з довідкою виконавчого комітету Конюхівської сільської ради Козівського району Тернопільської області №1193 від 11.07.2017 року ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала та була зареєстрована у будинку за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті з нею ніхто не проживав і не був зареєстрований (а.с.13).

Звернувшись до Козівської державної нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав 09.08.2017 року позивачу було надано роз`яснення щодо отримання свідоцтва про право на спадщину за законом , відповідно до якого нотаріусом повідомлено позивача, що свідоцтво про право на спадщину їй не може бути видано. Підставами для прийняття такого рішення були: незважаючи на те, що позивач є єдиним спадкоємцем (зазначене встановлено нотаріусом зі слів самої ОСОБА_1 ) вона пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини та не довела, що на момент смерті проживала із спадкодавцем. Крім того, нотаріусом відмовлено у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із втратою позивачем відповідного правовстановлюючого документа. У зв`язку з цим, позивачу рекомендовано поновити втрачений правовстановлюючий документ, або, у випадку неможливості це зробити - звернутися до суду для продовження терміну для прийняття спадщини чи/та/або для визнання права власності на спадкове майно (а.с.14).

Однак, судом встановлено недостовірність ще однієї підстави позову та твердження позивача і її представника, а саме те, що позивач є єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_3 .. Як встановлено під час розгляду справи, на підставі наявної в матеріалах справи заяви ОСОБА_8 від 11.07.2017 року, остання є рідною сестрою позивача, а відтак ще одним спадкоємцем померлої ОСОБА_3 (а.с.12).

Як вбачається із змісту цієї заяви, підпис ОСОБА_8 на які посвідчений секретарем виконавчого комітету Конюхівської сільської ради Козівського району Тернопільської області, остання відмовилась від спадщини на користь своєї сестри - ОСОБА_1 (а.с.12).

Будь-яких інших доказів на підтвердження заявлених позовних вимог позивачем та її представником не подано та судом, під час розгляду справи, не здобуто.

Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За положеннями ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися в момент його смерті.

Крім того, ч.1 ст.392 ЦК України закріплено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Як встановлено судом та зазначено вище, позивачем не втрачено документа, який посвідчує право спадкодавця на земельну частку (пай).

Крім того, судом не встановлено факту оспорювання чи невизнання права позивача на спадкування належного ОСОБА_3 права на земельну частку (пай).

Таким чином, на підставі вказаного, суд дійшов до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та їх передчасність.

Більше того, позивач просила визнати за нею право власності на земельну ділянку, хоча не довела перед судом, що така земельна ділянка була у власності ОСОБА_3 , а тому суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що наявний в матеріалах справи сертифікат на земельну частку (пай) не посвідчує право власності на конкретну земельну ділянку, а лише підтверджує право ОСОБА_3 на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності.

На підставі вказаного, суд вважає заявлений позов безпідставним та необґрунтованим, оскільки обставини викладені у такому та підстави звернення до суду не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи і спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, а відтак дійшов до висновку, що у задоволенні такого слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 12, 13, 77, 81, 141, 247, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, -

ухвалив:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Конюхівської сільської ради Козівського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно за законом - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції, з врахуванням вимог п.15.5 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_5 ; паспорт серія НОМЕР_6 , виданий Золочівським РВ УМВС України у Львівській області 24.11.1998 року.

Відповідач - Конюхівська сільська рада Козівського району Тернопільської області; місцезнаходження: с. Конюхи, Козівський район, Тернопільська область; код ЄДРПОУ - 04392617.

Повний текст судового рішення виготовлений та підписаний 14.08.2019 року.

Суддя О.Б.Гриновець

СудКозівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.08.2019
Оприлюднено16.08.2019
Номер документу83659034
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —600/768/17

Ухвала від 09.10.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Постанова від 24.10.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Постанова від 24.10.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Ухвала від 16.09.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Сташків Б. І.

Рішення від 06.08.2019

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

Рішення від 06.08.2019

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

Ухвала від 18.03.2019

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

Ухвала від 30.08.2017

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

Ухвала від 16.08.2017

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Гриновець О. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні