Рішення
від 16.08.2019 по справі 152/755/19
ШАРГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 152/755/19

2/152/321/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16 серпня 2019 року м. Шаргород

Справа №152/755/19

Провадження №2/152/321/19

Шаргородський районний суд

Вінницької області

в складі:

головуючого судді - Славінської Н.Л.,

з участю:

секретаря судового засідання - Бабиної І.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гибалівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

І. Стислий виклад позицій позивача, відповідача

1.Виклад позиції позивача.

19.06.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Шаргородського районного суду з вказаною позовною заявою, в якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , котра на день смерті проживала і була зареєстрована у АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається, в тому числі, із права на земельну частку (пай), площею 1,5 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Гибалівської сільської ради.

Вона є спадкоємцем ОСОБА_2 за законом.

Інших спадкоємців немає, так як спадщина ніким не прийнята, спір щодо неї відсутній.

Проте при зверненні до нотаріуса з метою оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , нотаріусом відмовлено у оформленні у зв`язку із пропуском строків звернення з заявою про прийняття спадщини.

При житті мати тяжко хворіла, тому вона здійснювала догляд за нею до самої смерті, а після смерті розпорядилась домашніми речами, тобто вступила у фактичне управління спадковим майном і тому невірно зрозуміла роз`яснення працівників Гибалівської сільської ради щодо строків та порядку оформлення спадщини. Зазначену причину пропуску строку для прийняття спадщини вважає поважною.

Просить визнати строк для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 пропущеним нею з поважних причин та визначити їй додатковий строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини в два місяці..

2. Виклад позиції відповідача.

Відповідач - Гибалівська сільська рада Шаргородського району Вінницької області відзиву на позов із викладенням своїх заперечень, відповідно до норм діючого ЦПК України, на пропозицію суду, викладену в ухвалі від 02.07.2019 року до суду не подала.

ІІ. Заяви, клопотання позивача, відповідача.

1. Позивач ОСОБА_1 19.06.2019 року та 15.08.2019 року подала заяви про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити (а.с.14, 34).

2. Відповідач - Гибалівська сільська рада Шаргородського району Вінницької області заяв та клопотань, пов`язаних із розглядом справи, не подавала.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

1. Ухвалою суду від 21.06.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Гибалівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини залишено без руху та надано строк для виправлення недоліків позовної заяви (а.с.17-18).

2. Відповідно до ухвали судді від 02.07.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , відкрито провадження в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 18.07.2019 року (а.с.23).

2. 18.07.2019 року, відповідно до ухвали судді, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті, перше судове засідання призначено на 07.08.2019 року, а також визначено дату другого судового засідання на 16.08.2019 року (а.с.28-29).

3. В судовому засіданні, не виходячи до нарадчої кімнати, суд вирішив здійснювати судовий розгляд у відсутності позивача - ОСОБА_1 , враховуючи подані позивачем заяви про розгляд справи у її відсутності (а.с.14, 34).

4. 16.08.2019 року судом постановлено ухвалу про проведення заочного розгляду справи за позовом ОСОБА_1 до Гибалівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.36).

5. За таких обставин суд вважає, що перешкод для здійснення розгляду справи та ухвалення судового рішення - немає.

6. Також, враховуючи, що сторони не прибули в судове засідання, а перешкод для розгляду справи судом не встановлено, то суд вважає за можливе здійснювати судовий розгляд у судовому засіданні без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази

Вирішуючи спір, суд встановив, що між сторонами виникли цивільно-правові відносини, що виникають із спадкування, щодо порядку відкриття спадщини, прийняття спадщини та продовження строків для прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка по день смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6).

Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається із права на земельну частку (пай) площею 1,5 умовних кадастрових гектари, що підтверджується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 та випискою із книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) (а.с.11, 12).

Позивач ОСОБА_1 є дочкою спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується повторним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , Витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, свідоцтвом про шлюб, а отже є спадкоємцем померлої за законом (а.с.8, 9-10, 35).

Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає, що підтверджується витягом із Спадкового реєстру про правікові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину (а.с.21).

ОСОБА_1 не подала вчасно нотаріусу заяву про прийняття спадщини через те, що розпорядилася майном померлої, тому невірно зрозуміла роз`яснення працівників Гибалівської сільської ради про порядок і строки прийняття спадщини та вважала, що спадщину прийняла і може оформити в будь-який час, що суд вважає поважною причиною пропуску строку прийняття спадщини.

18.02.2019 року державним нотаріусом Шаргородської державної нотаріальної контори Вінницької області відмовлено позивачеві в оформленні спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском строків прийняття спадщини (а.с.13).

V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування

Встановленим судом фактам відповідають цивільно-правові відносини, що виникають із спадкування, щодо порядку відкриття спадщини, прийняття спадщини та продовження строків для прийняття спадщини, які регулюються Конституцією України та Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1223, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 , спадкоємець майна померлої ОСОБА_2 не подала вчасно нотаріусу заяву про прийняття спадщини через те, що невірно зрозуміла роз`яснення працівників сільської ради про строки прийняття та порядок оформлення спадщини.

За таких обставин, суд вважає, що строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважних причин, тому є підстави для застосування до спірних правовідносин положень ч.3 ст.1272 ЦК України, тобто для визначення додаткового строку для подання позивачем заяви про прийняття спадщини.

До вказаного висновку суд прийшов, виходячи із того, що, відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Враховуючи викладене, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.

VІ. Висновки суду

Аналіз перевірених і оцінених в судовому засіданні доказів переконує суд, що позивач ОСОБА_1 , спадкоємець майна померлої ОСОБА_2 за законом, своєчасно не прийняла спадщину через невірне розуміння нею строків та порядку прийняття і оформлення спадщини.

Оскільки судом встановлено, що строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущено з поважних причин, то є підстави для застосування до спірних правовідносин положень ч.3 ст.1272 ЦК України, тобто для визначення їй додаткового строку для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Отже, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.4, 5, 7, 10, 11, 12, 27, 81, 83, 89, 258, 259, 263, 264, 265, ч.4 ст.268, ст.273, 280-283 ЦПК України і на підставі ст.ст . 1220, 1222, 1223, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Гибалівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 пропущеним ОСОБА_1 з поважних причин.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 - в два місяці, починаючи з дня набрання цим рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Шаргородський районний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст.354, ст.355 ЦПК України).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду (ч.ч.1, 2 ст.273 ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення (п.1 ч.2 ст.354 ЦПК України).

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин (ч.3 ст.354 ЦПК України).

Відповідачу, який не з`явився в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому ст.272 ЦПК України (ст.283 ЦПК України).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин (ст.284 ЦПК України).

Заява про перегляд заочного рішення повинна бути подана у письмовій формі (ч.1 ст.285 ЦПК України).

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення (ч.4 ст.268 ЦПК України).

Ім`я (найменування) сторін:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Гибалівка Шаргородського району, жителька АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України - НОМЕР_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ;

відповідач - Гибалівська сільська рада Шаргородського району Вінницької області, місцезнаходження - с. Гибалівка Шаргородського району Вінницької області, вул. Молодіжна, буд.6, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ - 04331975.

Повне заочне рішення складено 16.08.2019 року.

Суддя:

СудШаргородський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення16.08.2019
Оприлюднено18.08.2019
Номер документу83672171
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —152/755/19

Рішення від 16.08.2019

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Славінська Н. Л.

Ухвала від 16.08.2019

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Славінська Н. Л.

Ухвала від 18.07.2019

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Славінська Н. Л.

Ухвала від 02.07.2019

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Славінська Н. Л.

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Шаргородський районний суд Вінницької області

Славінська Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні