ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" серпня 2019 р. справа № 300/1394/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярекс-Буд" про стягнення податкового боргу в сумі 97975,25 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС в Івано-Франківській області звернулося в суд із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярекс-Буд" про стягнення податкового боргу в сумі 97975,25 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем облікується заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв`язку з несплатою узгодженої суми податкових зобов`язань по єдиному податку з юридичних осіб в загальній сумі 97975,25 грн. Заборгованість у встановлений строк не погашена, а тому підлягає до стягнення в судовому порядку.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву (01.08.2019), відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що податковий борг Товариства виник в зв`язку із неотриманням оплати за надані послуги Товариством (в межах своєї господарської діяльності), наслідком чого є важке фінансове становище. Податковий борг у заявленій контролюючим органом розмірі буде погашено після надходження коштів.
У відповіді на відзив (08.08.2019) позивач зазначив, що відповідно до приписів пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків, а тому узгоджений податковий борг в сумі 97975,25 грн. підлягає стягненню з Товариства.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ярекс-Буд" зареєстроване юридичною особою, що підтверджується копією витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 10.06.2019 (а.с.21-23).
Крім того, відповідач як платник податків перебуває на обліку в територіальному органі ДФС в Івано-Франківській області.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок адміністрування податків і зборів визначають положення Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
В статті 36 Податкового кодексу України визначено обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1). Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2).
В пункті 291.3 статті 291 Податкового кодексу України встановлено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб`єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву (підпункт 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.
Статтею 293 Податкового кодексу України встановлені ставки єдиного податку.
У відповідності до пункту 293.1 даної статті Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відсоткова ставка єдиного податку для третьої групи встановлюється у розмірі: 1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом; 2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (пункт 293.3 статті 293 Кодексу).
Відповідачем обрано вид діяльності згідно з КВЕД - будівництво житлових і нежитлових будівель.
Обраний відповідачем вид господарської діяльності відноситься до третьої групи платників єдиного податку. Ставка єдиного податку становить 5 відсотків до доходу.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Статтею 49 Податкового кодексу України визначено порядок та строки подання платниками податків податкових декларацій до контролюючих органів.
В п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України зазначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст.49 Податкового кодексу України).
На підставі вищевказаних норм Кодексу відповідачем подано до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за півріччя 2018 від 07.05.2018 на суму 61379,49 грн. та за три квартали 2018 року від 02.08.2018 на суму 36942,21 грн.
Таким чином, шляхом подання даної декларації відповідач самостійно визначив та узгодив податкове зобов`язання по єдиному податку з юридичних осіб.
Відповідно до пункту 295.3 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
У відповідності до приписів п. 56.11 ст.56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно вимог підпункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань, контролюючим органом сформовано податкову вимогу форми "Ю" за № 70253-53 від 07.06.2018, згідно якої загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов`язаннями станом на 07.06.2018 становила 61378,78 грн. Дана вимога направлялася відповідачу та ним отримана, що підтверджується матеріалами справи (а.с.10).
Зазначена у вимозі сума податкового боргу відповідачем не погашена.
Відповідно до приписів п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На підставі вищенаведеного контролюючим органом інших вимог платнику не надсилалося.
Згідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов`язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов`язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Нарахування пені закінчується у випадках, визначених пунктом 129.3. статті 129 Податкового кодексу України. Відповідно до пункту 131.1. статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідачу, внаслідок несвоєчасної сплати самостійно узгоджених платником податкових зобов`язань на суму податкового боргу по єдиному податку нараховано пеню в розмірі 490,54 грн.
Із загальної суми самостійно задекларованого податку, відповідачем частково сплачено податковий борг, зокрема внесено плату в жовтні та грудні 2018 року по 5000 грн. відповідно.
Таким чином, загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярекс-Буд" на час звернення контролюючого органу до суду складає 97975,25 грн., що також підтверджується довідкою про борг від 18.06.2019, обліковою карткою платника (а.с.9, 15-20).
Надаючи оцінку посиланням відповідача у відзиві на позовну заяву, суд зазначає, що відсутність у платника коштів не може бути підставою для звільнення його від обов`язку сплати узгоджених податкових зобов`язань по єдиному податку з юридичних осіб.
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
У відповідності до пунктів 41.1, 41.2 статті 41 контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Таким чином, позов Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ярекс-Буд" про стягнення податкового боргу в сумі 97975,25 грн. підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю "Ярекс-Буд" (код ЄДРПОУ 40100495, вул.Набережна,буд.104, с.Росільна, Богородчанський район, Івано-Франківська область) та за рахунок готівки, що йому належить у дохід бюджету податковий борг в розмірі 97975 (дев`яносто сім тисяч дев`ятсот сімдесят п`ять) грн. 25 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2019 |
Оприлюднено | 27.08.2019 |
Номер документу | 83829152 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Попко Ярослав Степанович
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Могила А.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні