Рішення
від 22.08.2019 по справі 300/294/19
ВОЛОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 300/294/19

Провадження № 2/300/95/2019

22.08.2019 року смт. Воловець

Воловецький районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого - судді Вотьканича, за участю секретаря с/з Іванової Н.Я.,

учасники справи:

представник позивача Бочкор А.П.,

представник відповідача Мадяр В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства та газифікації Закарпатгаз до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу,

ВСТАНОВИВ:

29.03.2019 р. до Воловецького районного суду звернулося Публічне акціонерне товариство Закарпатгаз з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ПАТ Закарпатгаз здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494. Відповідач ОСОБА_1 є споживачем природного газу на об`єкті за адресою: АДРЕСА_1 , що обладнано газовими приладами. 04.04.2018 року працівниками ПАТ "Закарпатгаз" на об`єкті відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , під час проведення перевірки вузла обліку виявлено ознаки порушення на ринку природного газу - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ , про що, було складено відповідний Акт про порушення №116/1447 від 04.04.2018 року. Також 04.04.2018 року проведено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. За результатами проведеної 19.04.2018 р. експертизи, підтверджено задокументований актом про порушення від 04.04.2018 р. факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, складено акт експертизи № 14569, яким зафіксовано: Розбита кришка-скло та пошкоджені диски відлікового механізму . В результаті чого, оператором ГРМ перераховано об`єм спожитого газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача ОСОБА_1 з 27.03.2018 року до 03.04.2018 року у об`ємі 374,41 м. куб., вартість якого становить 3 973,92 гривень. Враховуючи, що відповідач в добровільному порядку не компенсував вказану вартість необлікованого об`єму природного газу, просить суд стягнути на свою користь з відповідача ОСОБА_1 суму в розмірі 3973,92 гривень вартості необлікованого об`єму спожитого природного газу та судові витрати для забезпечення розгляду справи в розмірі 1921, 00 гривень.

Представник позивача ПАТ Закарпатгаз Бочкор А.П. у судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить слухання справи провести за його відсутності, позов підтримує повністю.

Представник відповідача Мадяр В.В. в інтересах ОСОБА_1 на підставі довіреності, зареєстрованої в реєстрі за № 2, Гукливською сільською радою Воловецького району Закарпатської області від 28.05.2019 року в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог покликаюсь на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.

Поданий відзив на позовну заяву обґрунтовано тим, що 04.04.2018 р. в ході виконання будівельних робіт лічильник газу було пошкоджено внаслідок падіння будівельного бруса при встановленні рентовини. Після чого відповідачем було перекрито вхідний кран до лічильника і повідомлено службу газу про нещасний випадок. Через деякий час прибули працівники аварійно-диспетчерської служби, які оглянули лічильник газу та демонтували його на експертизу з складанням акту про порушення № 116 та акту про демонтаж лічильника газу для експертизи № 023129-Е (із зазначенням цілісності всіх наявних охоронних пломб). Після проведення експертизи, у відповідності до п.8 гл.5 розділу 11 Кодексу ГРМ збирається комісія для розгляду питання акту порушення та акту експертизи з обов`язковим повідомленням споживача. Відповідач зазначає, що його не було повідомлено про дату, час та місце розгляду засідання комісії. Вказує на те, що жодних порушень з його боку щодо правил користування приладами обліку газу не було, за газ сплачував регулярно. Вини в пошкодженні лічильника газу, з його боку, не має, оскільки жодного втручання в роботу лічильника не здійснював.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Правовідносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються ст. 714 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494.

Відповідно до ст. 714 ЦК України - за договором постачання енергетичними ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Пункт 1 глави 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Судом встановлено, що постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498, що зареєстрована у Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за № 1384/27829, затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1.). Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону і Кодексу (п. 1.2.). Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням статей 633,634,641,642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема, надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовим) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплати рахунка Оператора ГРМ, та/бо документально підтверджене споживання природного газу (1.3.).

Фактом приєднання споживача ОСОБА_1 до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема, здійснення споживання природного газу на об`єкту нерухомості у приватному будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить щомісячна оплата за спожитий газ.

Відтак, за цим Договором відповідач зобов`язаний виконувати його умови, та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи не належне виконання своїх обов`язків (Розділ VIII Договору).

Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору сторони зобов`язуються керуватися Законом України Про ринок природного газу та Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до п. 4 глави І Розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване відновлення газоспоживання виявлений після складання акту про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об`єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об`єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.04.2018 року працівниками ПАТ "Закарпатгаз" на об`єкті відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , під час проведення перевірки вузла обліку виявлено ознаки порушення на ринку природного газу - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що, відповідно до п. 1 глави 5 розділ ХІ Кодексу було складено відповідний Акт про порушення №116/1447 від 04.04.2018 року. (а.с.14). Втручання в роботу лічильника газу є порушенням, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування. Також 04.04.2018 року проведено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. За результатами проведеної 19.04.2018 р. експертизи, підтверджено задокументований актом про порушення від 04.04.2018 р. факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, складено акт експертизи № 14569, яким зафіксовано: Розбита кришка-скло та пошкоджені диски відлікового механізму .

Пунктом 1 глави 2 розділу 11 зазначеного Кодексу передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3)несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема, лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем.

Зокрема, п. 3 цієї глави вбачається, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача ), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Пунктом 6 глави 6 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, визначено, що уразі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Отже, законом визначено певні випадки(обставини) за яких наявні підстави вважати, що лічильник працює в позаштатному режимі та випадки пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання.

Із акту про порушення від 04.04.2018 р. вбачається, що споживачем ОСОБА_1 підписано акт про порушення, внісши зауваження до акту (а.с.14 зворот): лічильник газу було пошкоджено внаслідок падіння будівельного бруса при встановленні рентовини.

Кодекс газорозподільних систем визначає, що несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкоджених чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмуванні чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліки природного газу.

Досліджуючи акт № 14569 експертизи лічильника газу від 19.04.2018 р. суд встановив такі фактичні показники. Зокрема, експертизою встановлено результати зовнішнього огляду лічильника газу: цілісність стрічкової пломби, стрічкова пломба ПАТ Закарпатгаз № 6718717 встановлена на відліковий механізм і корпус не пошкоджена; цілісність заводської пломби та повірочного тавра: не пошкоджені. Як засвідчив експерт у своїх висновках наявні на лічильнику стрічкова та заводська пломби з відповідними номерами не мали пошкоджень, що унеможливлює несанкціонований доступ в роботу ЗВТ/лічильника. Також, суд враховує ту обставину, що лічильник пошкоджено через те, стався нещасний випадок, зокрема, внаслідок падіння будівельного бруса при встановленні рентовини.

Із матеріалів справи вбачається, що копія акту про порушення надана позивачем (а.с.14) за № 116/1447 містить деякі відмінності від акту про порушення наданого відповідачем за № 116. Зокрема, по-перше нумерація актів не збігається та по-друге, в копії акта №116/1447 наданого позивачем присутня додаткова відмітка про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ або підозра на втручання у роботу ЗВТ у т.ч. відсутність чи пошкодження пломб, пломбу вального матеріалу, підробка пломб, вплив дії спрямованого магнітного поля, яка відсутня в копії акта №116, що знаходиться у відповідача. (а.с.53). З наведеного випливає, що зазначена відмітка була внесена у відсутності відповідача ОСОБА_1

Встановлено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Цей розрахунок вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу виконується з врахуванням вимог Розділу ХІ глави 3 п.8 та Розділу ХІ глави 5 п.11 Кодексу газорозподільних систем.

Матеріалами справи встановлено, що представником позивача Бочкор А.П. надіслано 08.08.2019 р. на електронну адресу суду заперечення на відповідь на позовну заяву разом із розрахунком нарахувань газу за граничними нормами. Зазначений розрахунок необлікованих об`ємів природного газу не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки розрахунок не містить відомості щодо розрахунку нарахувань газу відповідача ОСОБА_1 , що проживає за адресою АДРЕСА_1 , оскільки відноситься відносно абонента за адресою АДРЕСА_3 , (.а.с.83).

Крім цього, відповідачем 19.11.2018 р. було отримано повідомлення № 458 від 13.11.2018 р. від Свалявського відділення ПАТ Закарпатгаз з вимогою відшкодування витрат пов`язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою пошкодженого лічильника газу на загальну суму 2150 гривень. 22.12.2018 р. на офіційний сайт ПАТ Закарпатгаз відповідач ОСОБА_1 надіслав заяву з обґрунтуванням неправомірності їхніх вимог, що стверджується роздруківкою скріншота електронної скриньки ОСОБА_1 (а.с.48-49).

Стаття 22 ЦК України передбачає, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до ст. 526, п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.

Згідно з частинами першою і другою статті 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

За змістом статті 1166 ЦК України для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини боржника. Наявність перших трьох з числа зазначених елементів доводиться особою, яка звернулася з вимогою про відшкодування збитків.

Такий висновок застосування матеріального права висловила колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 20.11.2018 року у справі №905/2191/15.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що побутовим споживачем природного газу ОСОБА_1 не було здійснено жодного порушення, зокрема, пошкодження пломб, втручання у роботу лічильника та інших умисних дій, які мали наслідком несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Позивачем не надано доказів протиправної поведінки відповідача, акт експертизи № 14569 суд не є належним доказом протиправності поведінки відповідача.Згідно з пунктом 9 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України Про судову експертизу , експертиза ЗВТ та/або пломби проводиться в установленому законодавством порядку суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України Про судову експертизу та які мають відповідну кваліфікацію.

Матеріали справи не містять доказів, що особи, які проводили експертизу мають відповідну кваліфікацію, як експерти, та попереджались про кримінальну відповідальність відповідно до вимог закону України Про судову експертизу .

У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження неправомірності дій чи бездіяльності відповідача, передбачених Кодексом газорозподільних систем випадків позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ та їх причинно-наслідкового зв`язку необлікованого використання природного газу.

У зв`язку з вищевикладеним, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Частиною 2 статті 141 ЦПК України передбачено, що судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на позивача у разі відмови в позові.

Керуючись статтями 10, 11, 12, 13, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У позові Публічного акціонерного товариства та газифікації Закарпатгаз до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об`єму природного газу відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено 28.08.2019 р.

Повне найменування учасників справи:

Позивач: Публічне акціонерне товариство та газифікації Закарпатгаз , місцезнаходження: 88015, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 05448610;

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Головуючий В.А. Вотьканич

СудВоловецький районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення22.08.2019
Оприлюднено29.08.2019
Номер документу83887910
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —300/294/19

Постанова від 06.12.2021

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 30.10.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 18.10.2019

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Рішення від 22.08.2019

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Вотьканич В. А.

Ухвала від 12.08.2019

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Вотьканич В. А.

Ухвала від 12.08.2019

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Вотьканич В. А.

Ухвала від 25.04.2019

Цивільне

Воловецький районний суд Закарпатської області

Вотьканич В. А.

Ухвала від 26.03.2019

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Остап'юк С.В.

Ухвала від 27.02.2019

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Остап'юк С.В.

Ухвала від 14.02.2019

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Остап'юк С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні