Справа №265/7392/18
Провадження №2/265/218/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2019 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О. О.,
за участю секретаря судового засідання Хайтулової Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно-туристичної компанії Онікс-тур про захист прав споживачів, стягнення матеріальної та моральної шкоди,
за участю:
позивачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_3 ,
позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Ноздрачової О.І.,
В С Т А Н О В И В:
29 серпня 2018 року позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно-туристичної компанії Онікс-тур про стягнення матеріальної шкоди у розмірі 8725 гривень та моральної шкоди у розмірі 2000 гривень, кожному. В обґрунтування заявленого позову посилалися на те, що в лютому 2018 року вони звернулися до відповідача за допомогою щодо відпочинку в Туреччині. Працівник ТОВ ТТК Онікс-тур запропонувала їм відпочинок в Туреччині з 07.03.2018 року по 10.03.2018 року, вони погодилися, за послуги сплатили 17450 гривень. Виліт мав відбутися з аеропорту м. Запоріжжя 07 березня 2018 року о 14.20 годині. Проте вказаний рейс було скасовано. Отже, подорож до Туреччини не відбулася. Вони звернулися до відповідача з письмовою вимогою про повернення грошових коштів, проте відповіді до теперішнього часу не отримано.
18 вересня 2018 року відповідачем в особі керівника Ноздрачової О.І. надано відзив на позовну заяву, в якому зазначене наступне. У лютому 2018 року на прохання позивачів працівниками офісу ТОВ ТТК Онікс-Тур було підібрано туристичні послуги у вигляді авіа перельоту, трансферу та проживання в готелі. Повна вартість туру складала 17450 гривень, з яких: 2191 гривень та 2191 гривень - вартість авіаквитків із аеропорту Запоріжжя до Стамбулу; 1631,19 гривень - вартість трансферу з аеропорту Стамбул до готелю; 4394 гривень - вартість мешкання в готелі з 07 березня 2018 року по 10 березня 2018 року, включаючи страховки; 3432 гривень та 3432 гривень - вартість авіаквитків з аеропорту міста Стамбул до аеропорту міста Запоріжжя. 13 лютого 2018 року між ТОВ ТТК Онікс-Тур та ОСОБА_1 було укладено договір доручення, відповідно до якого ОСОБА_1 передала гроші ТОВ ТТК Онікс-Тур , а ТОВ ТТК Онікс-Тур прийняв на себе зобов`язання здійснити від імені та за рахунок ОСОБА_1 дії в якості оплати за туристичні послуги. На авіаквитках та на ваучерах на мешкання в готелі, які були вручені ОСОБА_1 , зазначено, що компенсація у разі анулювання не повертається (в готелі з 04.03.2018 року). 07 березня 2018 року рейс Запоріжжя-Стамбул було скасовано через погодні умови. Усіх пасажирів, які повинні були летіти на вказаному рейсі, було розміщено в готелі міста Запоріжжя Інтурист . Проте позивачі повідомили, що вони повернулися до міста Маріуполь та нікуди летіти не збираються. Скасований рейс відбувся вранці 08 березня 2018 року. 20 березня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до офісу з приводу повернення грошей. Їй було роз`яснено, що повернути можливо гроші у розмірі 6414,19 гривень за трансфер у розмірі 1631,19 гривень, авіаквитки у розмірі 4383 гривень та страховий поліс у розмірі 400 гривень, з цього приводу надіслано лист позивачці. Проте, до теперішнього часу за компенсацією ніхто не звернувся. Отже, послуги, які були передбачені договором доручення, ТОВ ТТК Онікс-Тур були виконані повністю, ніяких порушень не було допущено. Рейс, від якого відмовилися позивачі, було не скасовано, а перенесено внаслідок погодних умов. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 30 серпня 2018 року відкрите провадження по справі та призначене підготовче засідання.
Ухвалою суду від 01 листопада 2018 року продовжено проведення підготовчого провадження у справі.
Ухвалою суду від 01 листопада 2018 року за клопотанням представника відповідача витребувано з Українського гідрометеорологічного центру дані стосовно погодних умов 07 березня 2018 року та з Аеропорту міста Запоріжжя дані щодо скасування або перенесу рейсу № РС 431 07 березня 2018 року.
Ухвалою суду від 01 лютого 2019 року підготовче провадження у справі закрите та справа призначена до судового розгляду.
17 вересня 2018 року від представника відповідача надійшла заява про витребування доказів.
20 вересня 2018 року позивачкою ОСОБА_1 подана заява про розгляд справи за її відсутності та про застосування до відповідача заходів процесуального примусу. В цей же день позивачем ОСОБА_2 надана заява про розгляд справи в його відсутності.
25 вересня 2018 року від представника відповідача надійшла заява про приєднання до матеріалів справи документів.
01 листопада 2018 року від представника позивачки ОСОБА_4 ., діючого на підставі довіреності, надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи та заява про застосування заходів процесуального примусу.
28 листопада 2018 року та 04 січня 2019 року представником відповідача надані заяви про відкладення судового засідання.
10 січня 2019 року представником позивачки ОСОБА_4 . надана заява про закінчення підготовчого засідання за відсутності позивачів.
01 лютого 2019 року представником позивачки надана заява про визнання відсутніми підстав для відмови у наданні відповіді на поставлені позивачкою в позовній заяві запитання та зобов`язання ТОВ ТТК Онікс-Тур надати відповідь у формі свідка, та про закінчення підготовчого провадження за відсутності позивачки ОСОБА_1 та її представника.
01 лютого 2019 року представником відповідача надана заява про закінчення підготовчого судового засідання в її відсутності.
У судове засіданні позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не з`явилися, надали заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник позивачки ОСОБА_1 - Масенков ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити. Також зазначав, що позивачка ОСОБА_1 внесла оплату за надання туристичних послуг. Відповідач, надаючи окремі туристичні послуги створив туристичний продукт, однак належним чином туристичні послуги не були надані позивачам не з їх вини.
Представник відповідача керівник ТОВ ТТК Онікс-Тур Ноздрачова О.І., позовні вимоги не визнала та підтримала доводи, викладені у відзиві на позовну заяву. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Крім того зазначала, що позивачам пропонувалися туристичні пакети, однак вони їм не підходили, тому їм було надано окремі туристичні послуги. ТОВ ТТК Онікс-Тур є тур агентом, не є тур оператором, тому не має право оплачувати закордоном туристичні послуги, тобто не має право напряму працювати з закордонними компаніями. Послуги були оплачені відповідно до договору на реалізацію туристичного продукту та окремих послуг, який укладено між ТОВ ТТК Онікс-Тур та ТОВ Інтерлайн Аєро , тому саме ТОВ Інтерлайн Аєро оплачував послуги, на надання яких погодилися позивачі. Крім того позивачам були надані окремі ваучери на бронювання готелю, трансферу, страховка, а не ваучер на надання туристичного пакету.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 1 Закону України Про захист прав споживачів послугою вважається діяльність виконавця послуг з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб. Договором є усний чи письмовий правочин укладений між споживачем і виконавцем.
Згідно зі статтею 20 Закону України Про туризм за договором про туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, турагент) за встановлену договором плату зобов`язується забезпечити надання за замовленням іншої сторони (туриста) комплексу туристичних послуг (туристичний продукт).
Туроператор або турагент вправі відмовитися від виконання договору лише за умови повного відшкодування замовникові збитків, підтверджених у встановленому порядку та заподіяних внаслідок розірвання договору, крім випадку, коли це відбулося з вини туриста.
Права й обов`язки, відповідальність сторін та інші умови договору між туроператором і турагентом визначаються відповідно до загальних положень про агентський договір, якщо інше не передбачено договором, укладеним між ними, а також цим Законом.
Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо: невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста; невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов`язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь; невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб`єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.
Згідно з ч.1 ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Також ч.1 ст.33 Закону України Про туризм встановлено, що суб`єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги, що завдало шкоду, зобов`язаний відшкодувати туристу збитки у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Згідно із частинами 1 та 2 ст. 32 Закону України Про туризм за неналежне виконання своїх зобов`язань туроператор, турагент, інші суб`єкти туристичної діяльності несуть майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі відповідно до чинного законодавства. Розмір майнової відповідальності туроператора. турагента чи іншого суб`єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.
З аналізу вищенаведених вимог закону вбачається, що майнову відповідальність несе суб`єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичних послуг, порушив умови договору між туристом і суб`єктом туристичної діяльності з надання туристичних послуг, та з вини якого замовнику (туристу) завдано збитків.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 13 лютого 2018 року уклала з відповідачем ТОВ ТТК Онікс-тур договір поручення, відповідно до умов якого ОСОБА_1 доручає здійснити від її імені та за її рахунок наступні дії: прийняти грошові кошти у розмірі 13000 гривень та внести їх на поточний рахунок ТОВ ТТК Онікс-тур в якості оплати за туристичні послуги. Відповідно до п.2 вказаного договору ТОВ ТТК Онікс-тур зобов`язаний виконати дане йому поручення в найкоротший термін відповідно до вказівок довірителя, повідомляти довірителя за його вимогою всі відомості про хід виконання доручення та нести відповідальність за зберігання грошових коштів, наданих довірителем для виконання доручення. Пунктом 4 передбачено, що повірений виконує дане йому доручення безоплатно. (а.с. 35).
На виконання вказаного договору відповідачем були придбані авіаквитки на ім`я ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на рейс Запоріжжя-Стамбул 07.03.2018 року, вартістю 2191 гривень кожний; заказаний трансфер з міжнародного аеропорту Стамбул до готелю, оплачено проживання в готелі з 07.03.2018 року по 10.03.2018 року, та страховки; та придбані авіаквитки на ім`я ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на рейс Стамбул-Запоріжжя 10.03.2018 року, вартістю 3432 гривень кожний. Дані обставини підтверджують надані позивачами квитки (а.с.а.с. 10,11,12,13), ваучером на проживання у готелю з 07.03.2018 року по 10.03.2018 року та відповідним договором страхування медичних витрат та нещасних випадків осіб, що виїжджають за кордон, та ваучером щодо трансферу (а.с. 37, 38, 40).
Послуги були оплачені відповідно до договору на реалізацію туристичного продукту та окремих послуг № АД 923 від 3.01.2018 року, який укладено між ТОВ ТТК Онікс-Тур та ТОВ Інтерлайн Аєро . Відповідно до даного договору останній зобов`язується здійснювати на користь відповідача юридичні і фактичні дії, пов`язані з реалізацією туристичного продукту або туристичних послуг, як окремих послуг, яка не є туристичним продуктом, які сформовані відповідачем,за допомогою бронювання онлайн, доступ до якого надається ТОВ Інтерлайн Аєро , шляхом укладання договорів із третіми особами(туристами), тому саме ТОВ Інтерлайн Аєро бронював авіаквитки для позивачів та розміщення їх в готелі.
При цьому у квитках на літак на рейс Запоріжжя-Стамбул 07.03.2018 року зазначено, що: до та після вильоту анулювання броні, повернення грошових коштів, а також зміна напрямку, не дозволяється. А у квитках на літак на рейс Стамбул-Запоріжжя 10.03.2018 року зазначено, що купуючи даний квиток, пасажир приймає і погоджується з умовами та правилами авіаперевізника, в яких вказано, що скасування та повернення не допускається, можливе тільки повернення податку (а..с 39). У ваучері на проживання у готелі зазначено, що бронювання може бути анульоване без штрафних санкцій до 03.03.2018 року 23.59; у разі ануляції з 04.03.2018 року 00.00 по 07.03.2018 року 00.00 штраф складає 100% від загальної суми.
Таким чином, позивачі були обізнані про умови повернення грошових коштів у разі скасування вильоту та бронювання готелю.
Як вбачається зі ст. 5 Закону України Про туризм туристичні агенти (далі - турагенти) - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристичного продукту туроператорів та туристичних послуг інших суб`єктів туристичної діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг.
Отже, відповідач ТОВ Транспортно-туристична компанія Онікс-тур є агентом між клієнтом (туристом) та організаціями, які є постачальником послуг. Враховуючи зазначене, турагент не несе відповідальності за обставини, які є поза його компетенцією і поза його контролем, за невиконання своїх зобов`язань постачальниками послуг: відміна або затримка рейсів, заміна готелю, заміна типу літака, відмова від видачі виїзної візи, тощо.
З інформації, наданої КП Міжнародний аеропорт Запоріжжя 20 листопада 2018 року, вбачається, що пейс № РС 431 07.03.2018 року був відмінений авіакомпанією за метеоумовами (рішення було прийнято командиром повітряного судна) (а.с. 80).
20.03.2018 року позивачка ОСОБА_1 зверталася із заявою до директора авіакомпанії Pegasus Airline про компенсацію розходів у зв`язку з перенесенням авіарейсу у розмірі 11026 гривень (а.с. 41).
Листом від 04.06.2018 року ТОВ Транспортно-туристична компанія Онікс-тур в особі директора ОСОБА_8 роз`яснило ОСОБА_1 про можливість отримання нею в офісі ТОВ ТТК грошової суми у розмірі 6414 гривень, яка була повернута за авіаквитки Запоріжжя-Анталія у розмірі 4383 гривень, трансфер у розмірі 1631 гривень та за зворотні авіаквитки у розмірі 400 гривень (а.с. 36).
У відповіді ТОВ Інтерлайн Аєро на ім`я директора ТОВ Транспортно-туристична компанія Онікс-тур ОСОБА_8 від 12.08.2019 зазначено, що 16,19 лютого 2018 року від ТОВ ТТК Онікс-Тур надійшла оплата в повному обсязі за окремі послуги, що не є Турпродуктом, для осіб ОСОБА_9 та Ірини ОСОБА_10 , а саме авіаквитки за маршрутами Запоріжжя-Стамбуол 07.03.2018р.,у зворотному напрямку Стамбул-Запоріжжя 10.03.2018р, та розміщення в готелі у номері стандарт для двох дорослих. Зазначені послуги були скасовані та відповідні суми були перераховані на рахунок в розмірі 3631,29 гривень вартість авіаквитків , 400 авіаквитки у зворотному напрямку ( а.с.149).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в силу вимог чинного законодавства та договірних правовідносин, які виникли між ОСОБА_1 та ТОВ Транспортно-туристичною компанією Онікс-тур , відповідач не несе перед позивачем зобов`язань щодо повернення грошових коштів за неотримані туристичні послуги. Оскільки ТОВ Транспортно-туристичною компанія Онікс-тур як турагент виконало свої зобов`язання та забезпечило бронювання туристичного продукту через ТОВ Інтерлайн Аєро , а тому майнові збитки у розмірі вартості ненаданих послуг були завдані позивачці не з вини відповідача, внаслідок чого суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Окрім того суд зауважує, що грошові кошти у розмірі 6414 гривень, які можливо було повернути, позивачка отримала від відповідача в ході розгляду справи.
Суд також з урахуванням вищевикладеного дійшов висновку, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно-туристичної компанії Онікс-тур , тому як жодних договірних відносин між вказаними особами судом не встановлено, внаслідок чого відмовляє у задоволенні його позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно-туристичної компанії Онікс-тур про захист прав споживачів, стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 141, 206, 263-265, 280 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Транспортно-туристичної компанії Онікс-тур про захист прав споживачів, стягнення матеріальної та моральної шкоди, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Донецької області у місті Маріуполі через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПН НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
Позивач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІН НОМЕР_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
Відповідач -ТОВ ТТК Онікс-Тур , код ЄДРПОУ 37077372, юридична адреса: 87000 смт. Нікольське вул.. Пушкіна буд.1, фактичне місцезнаходження 87515 місто Маріуполь пр. Миру 63/2.
Повне рішення складено 29 серпня 2019 року.
Суддя Костромітіна О.О.
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2019 |
Оприлюднено | 01.09.2019 |
Номер документу | 83934501 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя
Костромітіна О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні