Справа № 697/1752/19
Провадження № 2/697/548/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2019 року Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - Льон О.М.
за участю секретаря Дрянової Н.В.
представника позивача Потієнко Т. М .
представника відповідача Верби І.А.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м.Каневі Черкаської області цивільну справу за позовом Потієнко Тетяни Миколаївни , яка діє в інтересах ОСОБА_5 до Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Потієнко Т.М. звернулася до суду в інтересах ОСОБА_5 з позовом до Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області про зобов`язання вчинити дії. В обґрунтування позову зазначає, що ОСОБА_5 є батьком неповнолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Згідно довідки Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області від 08.07.2019 № 107 ОСОБА_6 навчається у даному навчальному закладі в 8 класі. Сім`я позивача, реалізуючи право малолітнього ОСОБА_7 на отримання освіти, подала заяву та необхідні документи про зарахування його до першого класу Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4. Окремо зазначивши у заяві про те, що старша сестра ОСОБА_7 навчається у 7-В класі даного навчального закладу. Позивачу стало відомо про те, що його сина не було зараховано до даного навчального закладу. У відповідь на адвокатський запит від 08.07.2019 №137 відповідачем зазначено, що причиною не зарахування ОСОБА_7 до навчального закладу є те, що дитина не має територіальної приналежності до закладу. Малолітній ОСОБА_7 має беззаперечне право навчатися у навчальному закладі, де навчається його старша сестра ОСОБА_6 . Відповідно до нормативних актів його право є першочерговим, а тому адміністрацією школи порушено його право та право всієї родини на навчання дітей у одному навчальному закладі. Позивач вважає дії відповідача такими, що суперечать нормам чинного законодавства та порушують право його малолітнього сина на здобуття освіти, а тому змушений звернутися до суду за відновленням порушеного права та зобов`язання відповідача зарахувати дитину до першого класу. Просить суд зобов`язати відповідача зарахувати малолітнього ОСОБА_7 до першого класу.
У ході розгляду справи проведені наступні процесуальні дії:
Ухвалою судді Канівського міськрайонного суду від 18.07.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання на 06.08.2019.
Ухвалою суду від 23.08.2019 у задоволенні клопотання відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Черкаської області про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача відмовлено.
У судове засідання позивач ОСОБА_5 не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, але у присутності його представника. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а.с.34).
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 - адвокат Потієнко Т.М., яка діє на підставі ордеру серії ЧК №63234 від 03.07.2019 (а.с.20,21) позовні вимоги підтримала повністю, просить суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області - директор школи Верба І.А., яка діє на підставі наказу №33-к від 08.04.2015 (а.с.27) в судовому засіданні позов не визнала, про що надала до суду відзив на позов (а.с.28-32), пояснила, що рішенням Канівської міської ради №14-31 від 24.01.2019 у комунальному закладі "Канівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області" у 2019 навчальному році відкрито 2 перших класи. При зарахуванні учнів до складу перших класів, адміністрація школи керувалася Наказом МОНУ №367 від 16.04.2018 та рекомендаціями відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради, відповідно до яких на навчання було зараховано учнів, які мають територіальну приналежність до закладу освіти. У задоволенні позову просить відмовити.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, приходить до наступного.
Згідно вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, зокрема, що позивач ОСОБА_5 є батьком малолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 від 06.09.2012 та серії НОМЕР_2 від 14.02.2006 (а.с.9,10).
З заяви ОСОБА_11 від 15.02.2019 (а.с.11) вбачається, що остання звернулася до директора ЗОШ №4 з проханням про зарахування ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до першого класу школи.
З довідки про реєстрацію місця проживання особи від 28.05.2019 №11-14/1393 (а.с.12) вбачається, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на дату видачі цієї довідки та починаючи з 10.09.2012 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З довідки в.о. директора Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області №107 від 08.07.2019 (а.с.13) вбачається, що ОСОБА_6 дійсно навчається в цьому навчальному закладі у 8-му класі.
З довідки директора Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області №102 від 03.07.2019 (а.с.14) вбачається, що ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 незарахований до закладу освіти.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 ЗУ Про загальну середню освіту , громадянам України незалежно від раси, кольору шкіри, особливостей інтелектуального, соціального і фізичного розвитку особистості, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах.
Ч. 1 статті 53 Конституції України передбачено, що кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов`язковою.
Відповідно до ст. 19 ЗУ Про охорону дитинства , кожна дитина має право на освіту. Держава гарантує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; надання державних стипендій та пільг учням і студентам цих закладів у порядку, встановленому законодавством України. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.
У судовому засіданні представником відповідача надано суду рішення Канівської міської ради від 24.01.2019 з додатками (а.с.35-40), яким закріплено за закладами загальної середньої освіти Канівської міської ради відповідні території обслуговування та з метою раціонального використання бюджетних коштів, враховуючи потужність закладів загальної середньої освіти та проживання дітей на територіях, закріплених за закладами, вирішено відкрити у 2019 році 7 перших класів, зокрема, 2 класи в КЗ Канівський ліцей № 4 Канівської міської ради Черкаської області, які суд не може вважати належними та допустимими доказами, оскільки подані документи не місять ні печатки органу, ні підпису відповідальної особи.
Відповідно до ст. 13 Закону України Про освіту визначено право для здобувачів початкової та базової середньої освіти здобувати освіту в закладі освіти найбільш доступному та наближеному до місця проживання особи.
Відповідно до Листа Міністерства освіти і науки України щодо прийому дітей до перших класів у 2019 році від 05.04.2019 № 1/9-227 першочергово до 1 класу зараховуються діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу загальної середньої освіти підтверджене, тому для реалізації такого права потрібно обов`язково надати документи, що підтверджують місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування відповідного закладу.
Для підтвердження інформації про місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування закладу загальної середньої освіти рекомендовано використовувати перелік документів, визначений пунктом 8 Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 р. № 684 (далі - Порядок ведення обліку), що урегульовує питання ведення відповідного реєстру дітей, у тому числі шляхом внесення до нього даних за письмовою заявою батьків (одного з батьків) дитини чи її законних представників. При цьому, для підтвердження інформації про місце проживання дитини має бути надано один з таких документів (за вибором особи, яка подає заяву): зокрема, паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників; довідку про реєстрацію місця проживання особи (дитини або одного з її батьків чи законних представників) за формою згідно з додатком 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207.
З матеріалів справи вбачається, що місцем проживання батька малолітнього ОСОБА_7 - позивача ОСОБА_5 є АДРЕСА_2 (а.с.7 на звороті).
З наданих позивачем роздруківок геолокації місця розташування місця проживання сім`ї позивача та навчальних закладів (а.с.16-19) вбачається, що від місця розташування будинку АДРЕСА_2 до Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області відстань пішою ходою становить 7 хвилин (600м), тоді як до Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6 Канівської міської ради Черкаської області - 14 хвилин (1,2 км), саме тому у Канівській ЗОШ №4 вже навчається старша донька позивач - ОСОБА_6 .
Відповідно до підпункту І пункту 3 глави 1 розділу II Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2018 року №367 якщо станом на 31 травня кількість поданих заяв перевищує загальну кількість місць у першому (перших) класі (класах), зарахування дітей відбувається за такими правилами: до 01 червня включно зараховуються усі діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними братами та /або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу освіти, чи випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти (у разі його наявності).
Відповідно до п. 6 Листа-роз`яснення Міністерства освіти і науки України щодо застосування окремих положень нового порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти від 08.05.2018 № 1/9-292 згідно з підпунктом 1 пункту З глави 1 розділу II порядку до 01 червня включно зараховуються усі діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене, а також діти, які є рідними (усиновленими) братами та /або сестрами дітей, які здобувають освіту у цьому закладі, чи дітьми працівників цього закладу освіти, чи випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти (за його наявності).
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що у вище вказаному Порядку не встановлено першочерговість у зарахуванні дітей цих чотирьох категорій, але зазначено, що мають бути зараховані усі такі діти.
З наданих представником відповідача та долучених до матеріалів справи додаткових документів, вбачається, що Наказом директора школи №184 від 31.05.2019 (а.с.47) сина позивача - ОСОБА_7 зараховано до складу учнів 1-Б класу (32 особи), класовод ОСОБА_13
Наказом в.о. директора №196 від 11.06.2019 (а.с.49) на підставі наказу відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради Про усунення грубих порушень зарахування учнів до 1-го класу Канівської ЗОШ №4 скасовано вище зазначений наказ по школі №184 від 31.05.2018 та зараховано до складу учнів 1-А класу 28 осіб та до 1-Б класу 34 особи, серед яких уже відсутнє прізвище сина позивача.
Крім того, Наказом директора школи №199 від 18.06.2019 (а.с.50) внесено зміни до наказу від 11.06.2019 №196 та зараховано до складу учнів 1-А класу 35 осіб та до 1-Б класу 35 осіб, серед яких знову ж відсутнє прізвище сина позивача.
Суд вважає за необхідне зазначити, що представник відповідача у судовому засіданні на запитання суду про кількість зарахованих учнів на даний час до 1-х класів школи, пояснила, що на момент розгляду справи у суді до одного класу зараховано 32 учня, а до іншого 36 учнів.
Враховуючи викладене, для суду є не зрозумілим на якій підставі малолітнього ОСОБА_7 не було зараховано до складу учнів перших класів Канівської ЗОШ №4, після скасування наказу директора школи №184 від 31.05.2019 та прийняття нового наказу №196 від 11.06.2019, яким було зараховано до одного першого класу лише 28 осіб, що давало б змогу адміністрації школи зарахувати до 1-го класу і сина позивача, який має першочергове право на це, оскільки є рідним братом дитини, яка здобуває освіту у цьому закладі.
Частиною першою статті 3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Ратифікувавши у 1991 році Конвенцію про права дитини 1989 року, Україна прийняла на себе міжнародно-правові зобов`язання по здійсненню міжнародних стандартів прав дитини, відповідно з якими вона повинна забезпечити добробут, охорону здоров`я, житло, освіту для кожної дитини без будь-якої дискримінації, забезпечити якнайкраще здійснення інтересів і прав дитини в усіх сферах суспільного життя.
Частиною 2 статті 29 Закону України Про загальну середню освіту на батьків покладений обов`язок забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання, постійно дбати про фізичне здоров`я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей.
Згідно ч. 1 ст. 29 Закону України Про загальну середню освіту батьки або особи, які їх замінюють, мають право: вибирати навчальні заклади та форми навчання для неповнолітніх дітей; захищати законні інтереси дітей.
За частиною 2 статтею 55 Закону України "Про освіту" передбачені права батьків здобувачів освіти: захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси здобувачів освіти; обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти.
Частина 4 статті 55 Закону України "Про освіту" регламентує, що держава надає батькам здобувачів освіти допомогу у виконанні ними своїх обов`язків, захищає права сім`ї. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають поважати право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних релігійних і філософських переконань, а суб`єкти освітньої діяльності мають враховувати відповідні переконання під час організації та реалізації освітнього процесу, що не повинно порушувати права, свободи та законні інтереси інших учасників освітнього процесу.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У ході судового розгляду представником позивача надано до суду довідку про реєстрацію місця проживання особи №11-14/3304 від 08.08.2019, з якої вбачається, що неповнолітній ОСОБА_7 , починаючи з 08.08.2019 зареєстрований за адресою АДРЕСА_4 , тобто на території, яка обслуговується Канівською ЗОШ №4, але оскільки дана довідка не була предметом розгляду відповідачем при незарахуванні сина позивача до закладу світи, тому суд при вирішенні спору не бере її до уваги.
Викладені у відзиві на позов твердження представника відповідача про не зарахування малолітнього ОСОБА_7 до закладу навчання з підстав подання заяви про зарахування до школи не його батьками, суд оцінює критично, оскільки у судовому засіданні директор школи Верба І.А. зазначила, що з заявою про зарахування дитини звернулася громадянка ОСОБА_11 , яка діяла на підставі доручення від імені позивача, що також спростовується відповіддю на адвокатський запит (а.с.15), з якого вбачається, що до перших класів навчального закладу були зараховані учні, які мають територіальну приналежність до закладу загальної середньої освіти.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 СК України, регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Згідно до ст. 150 СК України, батьки, зокрема, зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність визнати право малолітнього ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на здобуття повної загальної середньої освіти у Канівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області, шляхом зарахування до першого класу вказаної школи, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст.12, 13, 81, 89, 264-265, 354 ЦПК України, ст.ст. 7, 150 Сімейного Кодексу, ст.ст. 13, 55 Закону України "Про освіту", ст.ст.6, 29 Закону України Про загальну середню освіту , суд -
ВИРІШИВ:
Позов Потієнко Тетяни Миколаївни , яка діє в інтересах ОСОБА_5 до Канівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Зобов`язати Канівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 4 Канівської міської ради Черкаської області (ЄДРПОУ 26491024, м. Канів, вул. Дніпробудівська,2, Черкаської області) зарахувати ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до першого класу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 28 серпня 2019 року.
Головуючий О . М . Льон
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2019 |
Оприлюднено | 01.09.2019 |
Номер документу | 83947999 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Льон О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні