Рішення
від 02.09.2019 по справі 580/2074/19
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2019 року справа № 580/2074/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина - ОСОБА_3 до управління Державної міграційної служби України у Черкаській області в особі Корсунь-Шевченківського районного відділу управління Державної міграційної служби України у Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України у Черкаській області (18002, м. Черкаси, бул. Шевченка, 117), Корсунь-Шевченківського районного відділу управління Державної міграційної служби України у Черкаській області (19400, Черкаська область, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Ювілейна, 30), в якому просить:

-визнати протиправною відмову управління ДМС України у Черкаській області в особі Корсунь-Шевченківського районного відділу управління Державної міграційної служби України у Черкаській області у видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ № 2503 від 26.06.1992;

-зобов`язати управління ДМС України у Черкаській області в особі Корсунь-Шевченківського районного відділу управління Державної міграційної служби України у Черкаській області оформити та видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки, форма якого затверджена Постановою ВРУ № 2503 від 26.06.1992 року.

05.08.2019 перейдено до розгляду справи у письмове провадження.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що звернувшися до відповідача щодо видачі паспорта громадянина України виключно у формі паспортної книжечки, отримав відмову, яка мотивована тим, що підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки немає у відповідності до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", згідно з яким оформлення і видача паспорта здійснюється у формі картки.

В судове засідання позивач, а також його представник не з`явилися.

Представником відповідача до суду надано відзив, в якому зазначено, що подана заява не відповідає вимогам Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України". При цьому позивачам роз`яснювались правила та процедуру оформлення паспорта громадянина України. Також повідомлялось, що веденням в дію Тимчасового порядку позивачу необхідно надати рішення суду про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Вказується на те, що релігійні погляди та переконання не можуть слугувати підставою для невиконання вимог Закону. Враховуючи викладене, відповідач діяв у межах, на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством, а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні представник відповідача заперечення підтримав.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками неповнолітнього сина - ОСОБА_3 .

26.06.2019 позивачі та неповнолітній звернулися до Корсунь - Шевченківського РВ УДМС України в Черкаській області із письмовою заявою про оформлення паспорту громадянина України, без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру та видачу їй паспорта виключно у вигляді книжечки.

Зокрема зазначено, що після повідомлення про дату, час оформлення паспорта, додатково буде подано копію свідоцтва про народження і дві фотокартки.

Тобто, заявник спільно з своєю дитиною заявою довільної форми без долучення до цієї заяви будь-яких документів звернувся до Районного відділу з приводу документування дитини паспортом громадянина України у порядку Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВРУ від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ.

Відповідь на це звернення заявник просив надати відповідно до Закону України Про звернення громадян .

За результатами розгляду звернення позивача, в порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян", надана відповідь від 26.06.2019, в якій роз`яснено порядок подачі документів та повідомле заявника про відсутність правових підстав для видачі документа згідно з Положенням №2503-ХІІ.

09.07.2019 від неповнолітнього ОСОБА_3 надійшла заява про відмову від ID-картки та просив надати інформацію про належність його до громадянства України.

За результатами розгляду звернення в порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян", надана відповідь від 09.07.2019, в якій поінформовано щодо належності ОСОБА_3 до нромадянства України та роз`яснено, що згідно наказу МВС України від 06.06.2019 №456, видача паспортів у формі книжечки здійснюється за рішенням суду.

Не погоджуючися з прийнятим рішенням заявник звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Положеннями ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №549, положеннями постанови КМУ №302, так і Положенням №2503-ХІІ, на яке посилається позивач, передбачено чіткий порядок, суб`єктний склад та перелік документів для оформлення паспорта громадянина України.

Відповідно до пп.1 п.7 Постанови №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку - на підставі заяви - анкети, поданої нею особисто.

Згідно з положеннями пункту 13 Положення №2503-ХІІ для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35x45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Таким чином, даною нормою закріплено не тільки перелік необхідних для оформлення паспорта документів, а й особисте їх подання громадянином, котрий звертається за таким оформленням.

Згідно п. 26 Порядку № 302 після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви - анкети відомостей про особу (п.27 Порядку № 302).

Судом з`ясовано, що ані заяви належної форми, ані документів, необхідних для оформлення паспорту за зразком Положення №2503-ХІІ, заявник до районного відділу не подавав.

Таким чином, підстави для визнання неправомірними дій, вчинених суб`єктом владних повноважень у спірних правовідносинах відсутні.

Враховуючи викладене, звернення з заявою про видачу неповнолітньому паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки здійснено не в установленому порядку.

Позивачем не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, водночас, Законом України "Про звернення громадян" не передбачено оформлення паспорта у формі книжечки, а тому, відповідний лист відповідача, з яким висловив незгоду позивач, не є рішеннями суб`єктів владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

Вказане виключає можливість визначення даної справи як типової, оскільки вона не відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 806/3265/17.

При цьому, посилання заявників в обгрунтуванні позову на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 є помилковим, оскільки згідно висновку Верховного Суду, неповнолітній у разі своїх релігійних переконань має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, однак останній має дотримуватися законодавчо встановлених норм при подачі заяви та документів на таку паспортизацію.

Оскільки позивач із заявою про видачу паспорту громадянина України до відповідача не звертався, а відповідач, відповідно, у видачі йому паспорту не відмовляв, то його позов є перечасним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ч. 1, 2 ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно з ч. 2, 10 ст. 5 № 987-XII Про свободу совісті та релігійні організації церква (релігійні організації) в Україні відокремлена від держави. Релігійна організація зобов`язана додержувати вимог чинного законодавства і правопорядку.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу вимог ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня його підписання.

Суддя П.Г. Паламар

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.09.2019
Оприлюднено02.09.2019
Номер документу83956412
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —580/2074/19

Рішення від 03.01.2020

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Лебединський районний суд Сумської області

Чхайло О. В.

Рішення від 02.09.2019

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

П.Г. Паламар

Ухвала від 08.07.2019

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

П.Г. Паламар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні