Постанова
від 03.07.2007 по справі 15/165-2907
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

15/165-2907

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

                 

03.07.07                                                                                           Справа  № 15/165-2907

Львівський апеляційний господарський суд у в складі колегії:

головуючого-суддіГнатюк Г.М.

суддівКравчук Н.М.

Краєвська М.В.

розглянув апеляційну скаргу  Велико-Бірківського заводу «Продтоварів»за № 11/23 від 27.02.2007 року

на рішення Господарського суду Тернопільської області від 18.12.2006 року

у справі № 15/165-2907

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дошкільний  навчальний заклад (дитячий ясла-садок) «Затишок», м.Тернопіль

до  Велико-Бірківського заводу «Продтоварів», с. Чернелів-Руський

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фермерське  господарство «Галаган», с. Пронятин

третя особа-2 на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: фермер Семеха Б.Є., с. Острів

про розірвання договору купівлі-продажу

за участю представників сторін:

від позивача: Кудінова Т.І. - представник

від відповідача: Козак Н.В. –представник

від третіх осіб: не з”явився

Учасникам судового процесу роз'яснено права і обов'язки,  передбачені ст.ст. 22, 28 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

          

    Рішенням  господарського суду Тернопільської  області від 18.12.2006р. (суддя Бучинська Г.Б.) по даній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дошкільний  навчальний заклад (дитячий ясла-садок) «Затишок», м.Тернопіль до Велико-Бірківського заводу «Продтоварів», с. Чернелів-Руський і третіми особами по справі виступають Фермерське господарство «Галаган», с. Пронятин  і фермер Семеха Б.Є., с. Острів про розірвання договору купівлі-продажу позовні вимоги задоволено.

          Відповідач  не погоджується з даним рішенням, звернувся до Львівського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою про перегляд вищевказаного рішення в порядку апеляційного провадження, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки останнє прийняте при неповному з'ясуванні всіх обставин по справі і з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду розгляд справи неодноразово відкладався з підстав викладених в ухвалах суду.

В ході перегляду оскаржуваного рішення суду за участю представників сторін, на підставі наявних в справі матеріалів і доказів з'ясовано:

Між Спільним підприємством “Великобірківський завод безалкогольних напоїв” та Товариством з обмеженою відповідальністю “Дошкільний навчальний заклад (дитячий ясла-садок) “Затишок” 18.12.2003 року укладено договір купівлі-продажу. Відповідно до умов договору продавець передає покупцеві приміщення відгодівельного комплексу за адресою хутір Цезарівка Тернопільського району. Згідно з п.1.1 та п.3.1 договору покупець зобов»язується у встановлений термін сплатити ціну за об»єкт і у трьохденний термін після оплати за актом приймання-передачі прийняти приміщення.

Пунктом 1.3 договору сторони передбачили, що земельна ділянка в розмірі 9,5 га, на якій знаходиться об'єкт переходить в користування покупця одночасно з переходом права власності на об'єкт з послідуючим оформленням землекористування в установленому Законом порядку.

Згідно Статуту, зареєстрованого Тернопільською районною держадміністрацією 05.12.2003р., Велико-Бірківський завод продтоварів створений Тернопільською обласною спілкою споживчих товарист у відповідності до Закону України «Про підприємства в Україні»в результаті реорганізації Спільного підприємства Велико-Бірківський завод безалкогольних нопоїв і являється його правонаступником.

Відповідно до платіжних документів, покупець оплату за придбане по договору приміщення здійснив в сумі 30 600 грн.  Факт передачі спірного приміщення підтверджується актом від 21.12.2003року, згідно з яким покупцю передано основні засоби відгодівельного комплексу СП «Велико-бірківський завод безалкогольних напоїв», а саме : свинарник № 2, зерносховище, майстерню, кузню, контору свинокомплекс, піднавіс під автовагу, свинокомплекс, водонапірну башню, артскважену, електролінію, під'їзну дорогу.

Оданк, вищезазначений акт заперечується позивачем, оскільки у відповідача відсутній оригінал.

Як вбачається із договору, вказані вище об»єкти не включені в його перелік, тобто не погоджено сторонами предмет договору, що ж саме продається і купляється за договором. Крім того, з листів  Тернопільського районного госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації вбачається, що будівля відгодівельного комплексу за адресою хутір Цезарівка, Тернопільського району в бюро не зареєстровані. Тобто, за вказании актом приймання-передачі передані об»єкти не значаться в інвентарній справі і не включені до об»єкту.

Згідно статті 526 ЦК України зобов»язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідач всупереч статті 526 ЦК України та умовам спірного договору не передав Позивачу в користування приміщення відгодівельного комплексу, як це передбачено пунктом 1.6. спірного договору. Оскільки позивачу не надано звіт про незалежну експертну оцінку приміщень відгодівельного комплексу, який є невід»ємною частиною спірного договору (пункт 2.1 спірного договору), а також будь-яких інших документів, що дозволяють якимось чином ідентифікувати за кількістю та фізичними розмірами вищевказані приміщення, які знаходяться на земельній ділянці розміром 9,5 га (пункт 1.3. спірного договору). У тексті спірного договору опис предмету купівлі-продажу відсутній, тому суд обґрунтовано зробив висновок, що до складу відгодівельного комплексу входять будівлі та споруди, перелічені у інвентарній справі на будинковолодіння - відгодівельний комплекс, що додана до матеріалів справи Відповідачем. Відповідач не надав доказів щодо передачі у користування Позивача всіх будівель та споруд, зазначених у вищевказаній інвентарній справі.

Згідно ст.180 ГК України договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо всіх його істотних умов.

Згідно ст.203 ЦК України   правочин є дійсним, якщо він відповідає загальним умовам дійсності правочину. До вказаних умов треба віднести: законність змісту правочину, наявність  у особи, яка вчиняє правочин необхідного обсягу цивільної дієздатності; вільне волевиявлення учасника правочину та його відповідальність внутрішній волі; відповідність форми вчинення правочину вимогам закону; спрямованість правочину; та інше.  Правочин є чинним, якщо він не суперечить актам цивільного законодавства. Правочин має вчинятись у формі, встановленій законом.

Оскільки до даного виду правовідносин слід застосовувати за рекомендацією Вищого господарського суду України Господарський кодекс України, а саме ст.207 ГК України, в якій йдеться, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції, може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади судом визнано недійсним повністю або в частині.

Згідно із ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як вбачається із матеріалів справи, покупець зобов”язання за спірним договором виконував належним чином, проводив частково проплату, однак зі сторони продавця порушено істотні умови договору, а саме передано об”єкти нерухомості, які не існують і не зазначені в інвентарній справі.

Крім того, позивач у підтвердження викладених вимог у позовній заяві та поданих уточненнях до неї  представив  довідку, яка засвідчує, що у власності відповідача земельної ділянки, на якій би знаходились спірні об”єкти нема і земельна ділянка площею 9,5 га надана в постійне користування ФГ Семеха Б.Є. Тобто і земельна ділянка, яка відповідно до умов договору купівлі-продажу переходить в користування покупця одночасно з переходом права власності на об'єкт з послідуючим оформленням землекористування в установленому Законом порядку не перебувала у користуванні відповідача.

          Також в суд першої інстанції надано докази укладення договору купівлі-продажу відгодівельного комплексу х. Цезарівка між відповідачем та СФГ «Галаган», тобто об»єкту, який і переданий був за договором купівлі-проаджу від 18.12.2003р.  Крім того, і угіддя на яких розміщений об»єкт продажу за договором передані СФГ «Галаган».

          Суд першої інстанції  встановлючи факти, які мали місце у даній справі з»ясував, що в районному відділі земельних ресурсів у книзі записів (реєстрації) державних актів на право постійного користування землею зареєстровано державний акт № 72 від 06.03.2000р., серія ІІІ-Тр № 014040 на Галагана Володимира Леонідовича (площа 8,55 га на території Миролюбівської сільської ради) і державний акт № 74 від 06.03.2000р., серія ІІІ-Тр № 014048 на Семеху Богдана Євстахійовича (площа 48,53 га на території Миролюбівської сільської ради). Отже, відповідачу на момент укладення договору купівлі-продажу з позивачем,  земельна ділянка на якій знаходились об»єкти продажу за договором, не належала ні на праві користування, ані в оренду надана не була.

          Тобто, відповідач у справі укладаючи спірний договір порушив умови чинного законодавства і розпоряджався не існуючими об»єктами та земельною ділянкою , яка відповідно до поданих в суд першої інстанції доказів не перебувала ні в його  користуванні, ні на права власності.

          Виходячи з вищенаведеного оскаржуване рішення господарського суду  відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, ґрунтується на встановлених обставинах справи та відповідає вимогам закону, а тому підстав для його скасування не вбачається і  доводи, наведені в апеляційній скарзі є безпідставними та необґрунтованими.

          Державне мито за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.

Керуючись ст.ст.99, 101, 103,  105 ГПК України, –

Львівський апеляційний господарський суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

1.          Рішення  господарського  суду  Тернопільської області від  18.12.2006 року у справі №15/165-2907 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2.           Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3.           Справу повернути в місцевий господарський суд Тернопільської області.

    Головуючий-суддя                                            Г.Гнатюк

    Суддя                                                                                Н.Кравчук

    Суддя                                                                          М.Краєвська  

СудЛьвівський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.07.2007
Оприлюднено30.08.2007
Номер документу839612
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/165-2907

Постанова від 03.07.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Гнатюк Г.М.

Ухвала від 12.06.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Гнатюк Г.М.

Ухвала від 24.04.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Гнатюк Г.М.

Ухвала від 26.03.2007

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Гнатюк Г.М.

Рішення від 18.12.2006

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Бучинська Г.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні