Ухвала
від 11.09.2019 по справі 515/1811/18
ТАТАРБУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/1811/18

Провадження № 2/515/226/19

Татарбунарський районний суд Одеської області

У Х В А Л А

про закриття провадження по справі

та повернення судового збору

11 вересня 2019 року Татарбунарський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Семенюк Л.А.,

за участю секретаря Унгурян Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Татарбунари цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,

в с т а н о в и в :

В провадженні суду перебуває вищезазначена цивільна справа.

Ухвалою суду від 03.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

11.09.2019 року представник позивача за довіреністю - Аргірова О.І. звернулася до суду з клопотанням, в якому просила закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору, оскільки відповідачем добровільно було сплачено надміру виплачені кошти в повному обсязі, а саме: 10 239 грн. 18 коп.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 43 ЦПК України, сторони мають право подавати клопотання.

Заяви, клопотання і заперечення, відповідно до ч.3 ст.182 ЦПК України, подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 2 частини 1 ст. 255 ЦПК України передбачено, що у разі, якщо відсутній предмет спору провадження у справі підлягає закриттю.

Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без винесення судового рішення у зв`язку із виявленням після відкриття провадження обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.

Під предметом спору розуміється об`єкт спірних правовідносин, тобто благо, щодо якого виникає спір між позивачем та відповідачем.

Об`єктом цивільних правовідносин є матеріальні і нематеріальні блага, з приводу яких виникають цивільні правовідносини.

Види об`єктів цивільних прав визначені ст. 177 ЦК України.

Коло правовідносин, які можуть виникати щодо того чи іншого об`єкту цивільних прав ЦК України не обмежено.

Тобто, учасники правовідносин можуть вступати у будь-які правовідносини щодо певного об`єкту цивільних правовідносин, не заборонені і не обмежені законом.

Зміст таких правовідносин є досить широким та становить усі права та обов`язки їх учасників, визначені договором та законодавством.

Предмет спору не є тотожним предмету позову, яким є частина позову, яка містить безпосередню матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, щодо якої суд ухвалює рішення по суті.

Предметом позову є позовні вимоги.

Предмет спору є достатньо простим для визначення (з`ясування) та станом на момент виникнення спору є таким, що фактично існує та не може бути заперечений сторонами.

Правове значення категорії предмет спору і пов`язані із цим правові наслідки на час розгляду справи чітко визначені ЦПК України, саме із нею процесуальний закон пов`язує закриття провадження у справі в порядку пункту 2 частини 1 ст. 255 ЦПК України (відсутність предмету спору, а не предмету позову).

Крім того, суд зазначає, що необхідність запровадження такого правила, встановленого пунктом 2 частини 1 ст. 255 ЦПК України, обумовлена тим, що відповідно до статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.

Проте поняття юридичного спору має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття спір про право (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття спору про право має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

З урахуванням викладеного, відсутність предмета спору унеможливлює вирішення справи по суті, незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.

Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін, чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.

До такого висновку дійшов Верховний суд у постанові від 03 травня 2018 року у справі № 404/251/17.

Судом встановлено, що між сторонами по справі виник спір стосовно відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям в розмірі 10 239 грн. 18 коп.

З наданих до суду документів вбачається, що ОСОБА_1 28.08.2019 року було сплачено на користь Казначейства України грошові кошти в загальній сумі 10 239 гривні 18 копійок, зараховані позивачем в рахунок повного погашення заборгованості відповідача, що підтверджується копією квитанції № 0.0.1449312771.1 від 28.08.2019 року (а.с.46).

Тому, на цей час відсутні не виконані зобов`язання з боку ОСОБА_1 , у зв`язку з чим відсутній спір в цій справі.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що між сторонами в цій справі відсутній спір, у зв`язку з чим провадження по справі підлягає закриттю.

Окрім того, суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам норму ч. 2 ст. 256 ЦПК України, відповідно до якої повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі закриття (припинення) провадження у справі.

Позивачем при подачі позову до суду сплачено судовий збір у сумі 1 762 грн. 00 коп. Враховуючи вищевикладені норми, а також те, що провадження по справі підлягає закриттю, суд вважає, що судовий збір в розмірі 1 762 гривні 00 копійок слід повернути позивачу.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 255, 352, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

Провадження в цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги - закрити.

Повернути Управлінню соціального захисту населення Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області, що знаходиться за адресою: Одеська область, м.Татарбунари, вул. Горького, 2, код ЄДРПОУ 03195027, УДКСУ у Татарбунарському районі, рахунок 35215012012017, МФО 820172 - судовий збір в розмірі 1 762 (одної тисячі сімсот шестидесяти двох) грн., сплаченого ними на рахунок 31217206015475 УК у Татарб.р-ні/Татарбун.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38012170, призначення платежу судовий збір, згідно з платіжним дорученням № 1587 від 29.11.2018 року.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного суду.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя Л.А.Семенюк

СудТатарбунарський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.09.2019
Оприлюднено12.09.2019
Номер документу84162559
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —515/1811/18

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Семенюк Л. А.

Ухвала від 03.12.2018

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Семенюк Л. А.

Ухвала від 19.11.2018

Цивільне

Татарбунарський районний суд Одеської області

Семенюк Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні