ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про закриття підготовчого провадження та
призначення справи до судового розгляду по суті
09 вересня 2019 року Справа № 913/198/19
м. Харків Провадження №9/913/198/19
Господарський суд Луганської області у складі судді Фонової О.С., розглянувши матеріали справи в порядку загального позовного провадження за позовною заявою Керівника Старобільської місцевої прокуратури , м. Старобільськ Луганська область
в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Луганській області , м. Сєвєродонецьк, Луганська область
до відповідача - Селянського фермерського господарства Росток , с. Стельмахівка, Сватівського району Луганської області
про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння.
Секретар судового засідання Романенко Т.М.
У засіданні брали участь:
від прокуратури: Владимирець А.О., прокурор відділу прокуратури Харківської області за службовим посвідченням № 041301 від 10.02.2016;
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
Обставини справи: Керівник Старобільської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області до Селянського фермерського господарства Росток про витребування з незаконного володіння Селянського фермерського господарства Росток на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 32,5 га, розташовану на території Стельмахівської сільської ради Сватівського району Луганської області, яка була надана у постійне користування ОСОБА_1 на підставі державного акту на право постійного користування землею від 05.02.1997 серії ЛГ №2131800002, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею №2.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що Старобільською місцевою прокуратурою за результатами вивчення стану законності у сфері земельних відносин виявлено факт незаконного, без відповідної правової підстави використання селянським фермерським господарством Росток земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 32,5 га.
Встановлено, що розпорядження голови Сватівської райдержадміністрації від 24.12.1996 № 10/20 громадянину ОСОБА_1 надано у постійне користування земельну ділянку площею 32,5 га, яка розташована на території Стельмахівської сільської ради Сватівського району Луганської області для ведення фермерського господарства.
На підставі вищевказаного розпорядження ОСОБА_1 отримав державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 32,5 га серії ЛГ №2131800002, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №2. ОСОБА_1 16.05.1997 зареєстрував селянське фермерське господарство Росток .
Відповідно копії актового запису про смерть від 19.03.2018 № 3, наданою Сватівським РВ ДРАЦ стану ГТУЮ у Луганській області, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. У зв`язку зі смертю ОСОБА_1 , право постійного користування вищевказаною земельною ділянкою припинилось.
Водночас, встановлено, що Селянське фермерське господарство Росток з часу смерті ОСОБА_1 , а саме з 14.03.2018, продовжує утримувати та без відповідних правових підстав використовувати вищевказану земельну ділянку площею 32,5 га для вирощування сільськогосподарських культур.
Ухвалою суду від 17.04.2019 відкрито провадження у справі № 913/198/19, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
10.05.2019 до відділу документального забезпечення суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову, оскільки відповідач є законним користувачем спірної земельної ділянки, у зв`язку з тим, що у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулась фактична заміна власника земельної ділянки і обов`язки землекористувача земельної ділянки перейшли до СФГ Росток з дня його державної реєстрації. Крім того, зазначає відповідач, що земельна ділянка використовується за цільовим призначенням та відповідач сплачує всі необхідні податки, тому підстави припинення права користування земельною ділянкою відсутні.
28.05.2019 до відділу документального забезпечення суду від позивача надійшли письмові пояснення від 23.05.2019 №б/н, в яких останній підтримав позов прокуратури, просить задовольнити позовну заяву прокуратури повністю, розглянути справу без участі його представника.
0 4.06.2019 до відділу документального забезпечення суду від прокуратури надійшла відповідь на відзив від 31.05.2019 №06/104-152 вих-19, в якій останній вважає доводи представника відповідача необґрунтованими та безпідставними, тому позов просить задовольнити в повному обсязі з огляду на таке.
Прокурор вказав, що не заслуговують на увагу доводи відповідача про те, що позивач не є власником спірної земельної ділянки. Дійсно, земельні ділянки, які надані громадянам або юридичним особам у постійне користування, перебувають у власності держави або у власності територіальної громади до переоформлення у встановленому порядку та отримання у власність чи користування. Проте, до повноважень Головного управління Держгеокадастру в Луганській області, як це визначено п.п.13 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, входить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Луганської області.
Прокурор зазначив, що твердження відповідача про те, що він є законним користувачем спірної земельної ділянки, у зв`язку з тим, що у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулась фактична заміна власника земельної ділянки і обов`язки землекористувача земельної ділянки перейшли до СФГ РОСТОК з дня його державної реєстрації є помилковими та такими, що не відповідають чинному законодавству України.
Прокурор вказує, що право користування земельною ділянкою, яке виникло в особи на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою, не входить до складу спадщини і припиняється зі смертю особи, якій належало таке право. При цьому, між власником (розпорядником) спірних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (ГУ Держгеокадастру у Луганській області) та головою СФГ Росток не укладались договори, положеннями яких передбачалась можливість передачі в порядку спадкування права користування чужими земельними ділянками для сільськогосподарських потреб (емфітевзис). Разом з цим, незважаючи на те, що вищевказана земельна ділянка починаючи з 14.03.2018 не могла використовуватись та утримуватись СФГ РОСТОК , адже підстави для цього відпали внаслідок смерті особи, якій було надано у користування цю землю, зазначене фермерське господарство незаконно, без відповідної правової підстави продовжує використовувати земельну ділянку площею 32,5 га, що розташована на території Стельмахівської сільської ради Сватівського району Луганської області.
Прокурор зазначив, що, оскільки спірна земельна ділянка надавалась у постійне користування ОСОБА_1 , а не СФГ РОСТОК , вона не входить до складу майна цього фермерського господарства, а тому й не може використовуватись цим господарством, після смерті ОСОБА_1 , адже будь-які права приватних осіб щодо вказаної земельної ділянки припинились зі смертю належного користувача. Разом з тим, СФГ Росток не позбавлено можливості звернутися до власника (розпорядника) земельних ділянок (ГУ Держгеокадастру у Луганській області) для оформлення своїх прав на користування останніми.
06.09.2019 до відділу документального забезпечення суду від представника відповідача надійшло клопотання від 06.09.2019 №37, в якому останній просить відкласти проведення підготовчого засідання, у зв`язку із його зайнятістю 09.09.2019 в іншому судовому засіданні, та продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, для ознайомлення із матеріалами справи та надання обґрунтованого відзиву на позовну заяву.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача, відмовляє у його задоволенні, оскільки, по-перше, справа розглядається з 17.04.2019 та в матеріалах справи є відзив відповідача на позовну заяву.
По-друге, протокольною ухвалою суду від 15.07.2019 строк підготовчого провадження вже було продовжено на 30 днів по 14.09.2019 (включно), відкладено підготовче засідання на 09.09.2019 та явка учасників справи в судове засідання не визнавалась обов`язковою.
Суд звертає увагу відповідача, що відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі повторної неявки незалежно від причин неявки.
Відкладення розгляду справи є правом суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
З огляду на зазначене, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому вважає за необхідним відмовити в задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та продовження строку підготовчого провадження на 30 днів.
В судове засідання 09.09.2019 прибув тільки представник прокуратури.
Позивач та відповідач не скористалися правом участі в судовому засіданні 09.09.2019, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Згідно з ч.1 ст.181 Господарського процесуального кодексу України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
У п.п. 18, 19 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті; здійснює інші дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи положення ст.177 Господарського процесуального кодексу України, завдання та строк підготовчого провадження, повідомлення належним чином усіх учасників справи про проведення підготовчих засідань, здійснення дій, необхідних для забезпечення правильного та своєчасного розгляду справи по суті, вислухавши представника позивача, суд дійшов висновку про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Керуючись ст.ст. 120, 177, п. 3 ч. 2 ст. 185, ст.ст.234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
у х в а л и в:
1. Закрити підготовче провадження.
2. Призначити справу до судового розгляду по суті на 30.09.2019 об 11 год. 40 хв.
3. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, буд. 5, зал судових засідань №205 .
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст підписано 12.09.2019
Суддя О.С. Фонова
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2019 |
Оприлюднено | 12.09.2019 |
Номер документу | 84186158 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Фонова О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні