Справа № 487/2899/18
Провадження № 2/487/176/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
09.09.2019 року Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Гаврасієнко В.О., за участі секретаря Полінкевич К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс про визнання незаконними та скасування протоколів (рішень) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс
В С Т А Н О В И В:
17.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс про визнання незаконними та скасування протоколів (рішень) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс , а саме просив визнати незаконними обрання та перебування на посаді голови правління, заступника голови правління ОСББ Марс Голубченко Лідії Петрівни, визнати незаконним обрання та перебування на посаді голови правління ОСББ Марс ОСОБА_2 та скасувати протоколи ОСББ Марс .
Позовні вимоги мотивуванні тим, що позивач після смерті матері отримав у спадщину квартиру АДРЕСА_1 . Будучи мешканцем вказаної квартири позивач стикнувся з фактами порушення законодавства з боку ОСББ Марс . Позивач вважає дії осіб від імені правління ОСББ Марс незаконними та такими, що порушують його права та права усіх співвласників будинку, які унеможливлюють належне управління, утримання та розпорядження позивачем успадкованою квартирою у передбачений законом спосіб. Окрім того, позивач вважає, що голова правління ОСББ Марс обраний незаконно, а тому немає законних підстав на звернення до суду із позовом до позивача про стягнення заборгованості за комунальні послуги. Також протокол №73 від 10.11.2013 року, протокол №81 від 24.03.2015 року, протокол №83 від 22.05.2015 року прийняті з порушеннями статуту ОСББ Марс та законодавства України, а прийняті на них рішення є не чинними. Посилаючись на викладене позивач просив позовні вимоги задовольнити.
Позивач до судового засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Представник відповідача до судового засідання не з`явився, хоча про час і місце засідання був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Суд вважає за можливе ухвалити рішення про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказі, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований у квартирі АДРЕСА_1 , яка належить на праві приватної власності матері позивача ОСОБА_3 . 16.05.2016 року мати позивача ОСОБА_3 . На теперішній час позивач звернувся до приватного нотаріуса з метою оформлення спадщини після смерті матері, що підтверджується довідкою від 07.09.2019 року виданої приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Поліщук Л.В., згідно якої за заявою позивача заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_3 .
23.01.1998р. у багатоповерховому будинку АДРЕСА_2 Миколаєва державним реєстратором відділу державних реєстраторів Виконавчого комітету Миколаївської міської ради було зареєстровано ОСББ Марс .
Згідно до п.1.2 статуту ОСББ Марс діяльність об`єднання регулюється Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Цивільним, Житловим, Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст.92 Цивільного Кодексу України - юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
10.11.2013 року були проведені збори об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс , про що складено протокол №73.
Відповідно ст.9 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку.
За п.п.10.1. п.10 статуту ОСББ Марс членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або нежитлового приміщення (приміщень) у житловому комплексі. Наймачі та орендарі приміщень не можуть бути членами об`єднання.
Проте в даному протоколі зазначено про присутність мешканців квартир з зазначенням тільки номеру квартири без зазначення прізвища, ім`я та по батькові осіб, які брали участь у голосуванні, що унеможливлює ідентифікацію даних осіб.
Також судом встановлено, що в протоколі окрім іншого зафіксоване одноголосне голосування за обрання голови правління, обрання ревізійної комісії без зазначення ім`я та по батькові обраних осіб.
Відповідно ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - загальні збори скликаються і проводяться згідно з вимогами статуту об`єднання та правомочні, якщо на них присутні більше половини членів об`єднання. Виходячи з вищенаведеного не можливо встановити справжню кількість членів ОСББ Марс присутніх 10.11.2013р. осіб вказаних у протоколі №73.
В протоколі зафіксовано одноголосне голосування усіх присутніх на зборах за обрання головою правління ОСББ Марс ОСОБА_4 , що відбулось в порушення п.п.10.1. п.10 статуту ОСББ Марс за яким, членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або нежитлового приміщення (приміщень) у житловому комплексі. Наймачі та орендарі приміщень не можуть бути членами об`єднання, в порушення вимоги ст.9 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за якою - членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку. Членство в об`єднанні розпочинається на підставі поданої письмової заяви власника за згодою об`єднання. Порядок прийняття до об`єднання визначається статутом. Проте ОСОБА_4 не є власником квартири та відповідно не є членом об`єднання.
Також на даних зборах прийнято рішення про затвердження кошторису на 2014 рік
Проте статутом ОСББ Марс , не передбачено процедуру затвердження кошторису об`єднання, в порушення ст.10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за якою затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, та визначення розмірів внесків та платежів членами об`єднання; є виключною компетенцією загальних зборів членів об`єднання, та в порушення п.п.7.1 п.7 Типового статуту ОСББ затвердженого Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 141 від 27.08.2003р. про порядок прийняття кошторису за яким Правління об`єднання складає щорічний кошторис надходжень і витрат на наступний фінансовий рік і визначає розміри платежів кожного члена об`єднання. Кошторис об`єднання складається до 25 грудня поточного року з подальшим затвердженням на чергових загальних зборах членів об`єднання .
Крім того, даний протокол відповідно до п.5.7 статуту ОСББ Марс повинен бути скріплений підписом голови правління, але в порушення Статуту протокол підписаний не уповноваженою на це особою ОСОБА_5 , яка не є членом ОСББ Марс .
Щодо Протоколу № 81 від 24.03.2015р. засідання правління ОСББ Марс , судом встановлені наступні обставини.
Так, в протоколі вказано про присутність та голосування 20 осіб без зазначення ім`я та по батькові, що відбулось з порушенням ст.28 Цивільного кодексу України.
В протоколі зафіксовано одноголосне голосування усіх присутніх за обрання головою правління ОСББ Марс ОСОБА_6 Геннадійовича та заступника голови правління ОСОБА_7 Лідії Петрівни, яке відбулось з порушенням п.п.4.7 п.4 статуту ОСББ Марс , згідно якої тільки правління об`єднання зі свого складу обирає голову правління і його заступника, а не присутні 13 осіб представників. Також в порушення п.п.10.1 статуту ОСББ Марс , за яким, членом об`єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або житлового приміщення (приміщень) у житловому комплексі. Наймачі та орендарі приміщень не можуть бути членами об`єднання, в порушення вимоги ст.9 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за якою - членом об`єднання можуть бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку. Членство в об`єднанні розпочинається на підставі поданої письмової заяви власника за згодою об`єднання. Порядок прийняття до об`єднання визначається статутом.
Таким чином, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 будучи не власниками житлових та не житлових приміщень у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 та не будучи членами ОСББ Марс , не мали права голосу на зборах 24.03.2015р., не мали права набувати членства в об`єднанні та не мали права взагалі бути присутніми на зборах та обиратись до керівних органів ОСББ Марс .
В протоколі вказано одноголосне голосування - 20 осіб за призначення вищевказаних осіб на зазначені посади в порушення п.4.7 ст.4 статуту ОСББ Марс , за якою голова правління об`єднання зі свого складу обирає голову правління і його заступника.
ОСОБА_8 підписаний не уповноваженою не членом ОСББ Марс особою, а саме ОСОБА_9
Щодо Протоколу №83 від 22.05.2015р. засідання правління ОСББ Марс судом встановлено наступне.
Так, в протоколі вказано, що всі присутні на зборах: члени правління - ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 . ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , члени ревізійної комісії - ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ОСОБА_5 , та запрошені особи - ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ОСОБА_19 одноголосно проголосували за обрання головою правління ОСББ Марс ОСОБА_4 , що відбулось в порушення вимог статуту ОСББ Марс , а саме: п.4.7 за яким тільки правління об`єднання зі свого складу обирає голову правління і його заступника; п.4.11. за яким до компетенції ревізійної комісії відноситься здійснення контролю за фінансово - господарською діяльністю правління об`єднання; п.9.4 за яким представники об`єднання не можуть бути членами виконавчого органу та ревізійної комісії та відповідно до п.п.4 п.9.5. до компетенції зборів представників належить вирішення всіх питань щодо діяльності об`єднання, з приводу яких звернулося до зборів представників правління об`єднання, власники квартир та інших приміщень будинку, крім питань, віднесених цим Статутом до виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання та до компетенції правління і ревізійної комісії.
За даним протоколом було вирішено затвердити заробітну плату голові правління ОСОБА_4 та бухгалтеру ОСОБА_10 - що відбулось в порушення вимог п.4.5 та ст.4 Статуту ОСББ Марс , згідно якого повноваження про визначення розміру матеріального або іншого заохочення членів об`єднання і правління належать тільки до виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання.
Так, згідно ст. 10 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься:
-затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього;
-обрання членів правління об`єднання;
-питання про використання спільного майна;
-затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту;
-попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів,
укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина;
-визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників;
-прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд;
-визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління;
-визначення обмежень на користування спільним майном;
-обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем,
-прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації;
-прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.
За рішенням загальних зборів можуть бути обрані представники від об`єднання, яким зборами надаються відповідні повноваження щодо оперативного вирішення загальних питань шляхом скликання зборів представників. Статутом призначаються порядок скликання та голосування, перелік питань, які можуть вирішуватися зборами представників.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Відповідно до ч. 9 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Матеріали справи не містять доказів письмового сповіщення співвласників багатоквартирного будинку за 14 днів до дня проведення установчих зборів.
Згідно п. 10 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті (більше половини загальної кількості усіх співвласників), проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах.
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , статути об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 6 статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку встановлено: 6. рішення вважається прийнятим, зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань, зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (в тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Статтею 385 ЦК України визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , статути об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, ОСББ Марс при проведенні загальних зборів та прийнятті ними рішень повинно було керуватись нормами Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та Статутом ОСББ, в тій частині, яка не суперечить цьому Закону.
Статтею 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку передбачено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Статтею 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦК України, співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників (ч. 2 ст. 369 ЦК).
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 5 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників і не може бути поділено між співвласниками, і такі співвласники не мають права на виділення в натурі частки із спільного майна багатоквартирного будинку.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія
Отже, оспорювані позивачем протоколи загальних зборів ОСББ Марс суперечать наведеним вище нормам закону.
Частиною 6 статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку передбачено, що рішення вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких перевищує 75 % загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, крім рішень з питань визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем, обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням (п. п. 2, 3 ч. 2 ст. 10 Закону), які вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 % загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ст. 10), і Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (ст. 10) визначено новий порядок голосування для прийняття рішення загальних зборів співвласників, а саме: якщо у результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не обрано достатньої для прийняття рішення кількості голосів, визначеної законом, проводиться письмове опитування серед співвласників квартир, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких має бути, зокрема, особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
Таким чином, рішення засідання правління ОСББ Марс закріплені у Протоколі №73 від 10.11.2013р., протоколі №81 від 24.03.2015 р., протоколі №83 від 22.05.2015р. прийняті присутніми на засіданні з перевищенням повноважень в порушення Статуту ОСББ Марс та діючого Законодавства України які порушують права співвласників будинку, а тому зазначені протоколи є недійсними та підлягають скасуванню.
Керуючись ст. ст. 81, 82, 258, 259, 260, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 11, 15, 16, 369, 382, 385 ЦК України, Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс про визнання незаконними та скасування протоколів (рішень) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс - задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс , оформлені протоколами № 73 від 10.11.2013 року, № 81 від 24.03.2015 року, № 83 від 22 травня 2015 року,
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо Миколаївського апеляційного суду або через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_1 .
Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Марс місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 61, ЄДРПОУ 23039140.
СУДДЯ: В.О. Гаврасієнко
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2019 |
Оприлюднено | 13.09.2019 |
Номер документу | 84215762 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Гаврасієнко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні