У Х В А Л А
10 вересня 2019 року
м. Київ
Справа № 912/1120/16
Провадження № 12-142гс19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Рогач Л. І.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
перевірила наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 912/1120/16 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Спільного Українсько-Російського підприємства Орма-Олімп (далі - ТОВ Орма-Олімп ) до Товариства з обмеженою відповідальністю Спільного Українсько-Польського підприємства АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ (далі - ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ , боржник) про банкрутство за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України (далі - ПАТ Ощадбанк , кредитор) на ухвалу Господарського суду Кіровоградської області від 16 жовтня 2018 року (суддя Коваленко Н. М.) та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 31 січня 2019 року (судді Березкіна О. В., Білецька Л. М., Верхогляд Т. А.) і
ВСТАНОВИЛА :
Постановою Господарського суду Кіровоградської області від 16 березня 2018 року ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; припинено повноваження розпорядника майна - арбітражного керуючого Черненченка Д. А.; призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Демчана О. І. 16 березня 2018 року на веб-сайті Вищого господарського суду України офіційно оприлюднене повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ .
7 травня 2018 року ПАТ Ощадбанк звернулося до господарського суду із заявою про визнання поточних грошових вимог до банкрута в сумі 15 866 744, 26 грн.
Заява мотивована тим, що під час проведення процедур банкрутства за період з дати порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ - 5 квітня 2016 року по 15 березня 2018 року включно, тобто до дня визнання боржника банкрутом, кредитор - ПАТ Ощадбанк донарахував 12 335 498,55 грн загальної заборгованості за процентами та 3 531 245, 71 грн штрафних санкцій на такі проценти, в тому числі: 1 394 309,76 грн - загальна сума пені, 376 392,51 грн - загальна сума 3 % річних від прострочених сум заборгованості та 1 760 543,44 грн - загальна сума втрат від інфляції, оскільки умовами пункту 2.7.2 кредитного договору передбачено, що проценти нараховуються до повного погашення заборгованості за цим договором.
Ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 16 жовтня 2018 року, залишеною без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 31 січня 2019 року, відхилено грошові вимоги кредитора ПАТ Ощадбанк до ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ на суму 15 866 744, 26 грн.
Відхиляючи грошові вимоги ПАТ Ощадбанк на суму 15 866 744,26 грн, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що звернення з позовом про дострокове стягнення кредиту незалежно від способу такого стягнення змінює порядок, умови і строк дії кредитного договору. На час звернення з такими позовом вважається, що настав строк виконання договору в повному обсязі. Рішення суду про стягнення заборгованості чи звернення стягнення на заставлене майно засвідчує такі зміни.
Суди вказали на те, що звернення ПАТ Ощадбанк 18 квітня 2016 року до ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ з позовом про звернення стягнення на предмет застави з ціною позову 76 540 230, 68 грн та, як наслідок, задоволення таких позовних вимог в повному обсязі рішенням господарського суду від 10 травня 2016 року, змінило порядок, умови і строк дії договору кредитної лінії № 5 від 7 жовтня 2011 року, а також припинило право ПАТ Ощадбанк нараховувати передбачені пунктом 2.7.2 договору кредитної лінії проценти та пеню у відповідності до пункту 7.1.1 цього договору.
7 березня 2019 року ПАТ Ощадбанк подало до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просило скасувати ухвалу Господарського суду Кіровоградської області від 16 жовтня 2018 року та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 31 січня 2019 року, прийняти нове рішення, яким грошові вимоги кредитора на суму 15 866 744,26 грн задовольнити, визнавши їх поточними грошовими вимогами до ТОВ АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ .
На обґрунтування вимог касаційної скарги ПАТ Ощадбанк зазначає, що в силу положень статей 598, 599, 609, 629 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) наявність рішення суду про стягнення грошової суми за відсутності реального виконання боржником свого зобов`язання (добровільного чи примусового) не свідчить про припинення договірних правовідносин сторін та/або припинення зобов`язань.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 21 березня 2019 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ПАТ Ощадбанк ; надав учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу та призначив справу до розгляду.
7 червня 2019 року до Верховного Суду від ПАТ Ощадбанк надійшло клопотання щодо передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 912/1120/16 як такої, що містить виключну правову проблему.
Необхідність передачі цієї справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду як такої, що стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики в частині отримання банками процентів як плати за користування кредитом після настання строку погашення кредиту, зумовлена значним суспільним інтересом та наявністю виняткового значення для учасника справи в аспекті забезпечення правильного тлумачення підстав припинення кредитного договору, адже умовами кредитного договору, відповідно до частини другої статті 1048 ЦК України ,сторони передбачили іншу домовленість щодо сплати процентів, а саме про сплату позичальником процентів за неправомірне використання кредиту позичальниками після настання строку повернення кредиту.
Ухвалою від 2 липня 2019 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду справу № 912/1120/16 разом із касаційною скаргою передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду в порядку частини п`ятої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки справа містить виключну правову проблему, така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики і в наявній судовій практиці вказана виключна правова проблема остаточного вирішення не знайшла.
За висновками Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, виключна правова проблема полягає у колізії щодо питання встановлення правової природи процентів за користування кредитними коштами за кредитним договором, нарахованих банком після настання строку погашення кредиту щодо позичальника, відносно якого порушено і триває провадження у справі про банкрутство, та чи є такі проценти мірою відповідальності за порушення грошового зобов`язання в розумінні приписів статті 625 ЦК України, якою передбачений спеціальний вид відповідальності за прострочення виконання грошового зобов`язання.
За приписами частини п`ятої статті 302 ГПК України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики.
Велика Палата Верховного Суду вважає мотиви, наведені в ухвалі від 2 липня 2019 року для передачі справи на її розгляд, обґрунтованими.
За приписами частини п`ятої статті 302 ГПК України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії або палати, має право передати справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду, якщо дійде висновку, що справа містить виключну правову проблему і така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики.
Відповідно до частини першої статті 301 ГПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження. Частиною третьою цієї ж статті встановлено, що розгляд справ у суді касаційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Ураховуючи викладене, справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, явка яких не є обов`язковою згідно із приписами частини другої статті 120 та частини другої статті 121 ГПК України.
Керуючись статтями 120, 121, 301, 302 ГПК України, Велика Палата Верховного Суду
У Х В А Л И Л А :
1. Прийняти до розгляду справу № 912/1120/16 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Спільного Українсько-Російського підприємства Орма-Олімп до Товариства з обмеженою відповідальністю Спільного Українсько-Польського підприємства АЙ.ТІ.ДЖІ-ІНВЕСТ про банкрутство за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України на ухвалу Господарського суду Кіровоградської області від 16 жовтня 2018 року та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 31 січня 2019 року.
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 4 лютого 2020 року об 11 годині у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Повідомити учасників справи, що їх явка не є обов`язковою.
4. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Л. І. Рогач Судді: Н. О. Антонюк О. Р. Кібенко Т. О. Анцупова В. С. Князєв С. В. Бакуліна Л. М. Лобойко В. В. Британчук Н. П. Лященко Ю. Л. Власов О. Б. Прокопенко М. І. Гриців В. В. Пророк В. І. Данішевська О. М. Ситнік Ж. М. Єленіна О. С. Ткачук О. С. Золотніков В. Ю. Уркевич О. Г. Яновська
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2019 |
Оприлюднено | 17.09.2019 |
Номер документу | 84274439 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Велика палата Верховного Суду
Рогач Лариса Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні