ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2019 року м. Херсон
Справа №2-о-48/11
Провадження №22ц/819/1181/19
Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючий Бездрабко В.О.
судді: Вейтас І.В.,
Приходько Л.А.,
секретар судового засідання: Кутузова А.В.,
за участю прокурора: Пуляєва І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу адвоката Петренка Тараса Володимировича, діючого від імені та в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 05 серпня 2011 року, ухваленого під головуванням судді Хомик І.І., у цивільній справі за заявою прокурора Великоолександрівського району Херсонської області, діючого в інтересах держави в особі Новокубанської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, заінтересована особа: Великоолександрівська районна державна адміністрація Херсонської області, про визнання спадщини відумерлою,
В С Т А Н О В И В:
У липні 2011 року прокурор Великоолександрівського району Херсонської області (далі - прокурор) звернувся до суду із заявою в інтересах держави в особі Новокубанської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, правонаступником якої є Борозенська сільська об`єднана територіальна громада, про визнання спадщини, яка відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , відумерлою.
Прокурор зазначив, що до складу спадщини увійшло право ОСОБА_2 на земельну частку (пай) із земель КСП ім. Леніна, яке знаходяться в с. Нова Кубань Великоолександрівського району Херсонської області, розміром 11,11 умовних кадастрових гектарів, вартістю 134483,20грн., яке належало померлому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) від 28 лютого 1997 року, серії НОМЕР_1 .
Оскільки тривалий час відсутні відомості про спадкоємців померлого та прийняття ними спадщини, прокурор просив визнати спадщину відумерлою та передати її у власність територіальної громади Новокубанської сільської ради.
Рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 05 серпня 2011 року вимоги заяви прокурора Великоолександрівського району Херсонської області задоволено, визнано спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 у вигляді права на земельну частку (пай) вартістю 134483,20грн., площею 11,11 умовних кадастрових гектарів (сертифікат серії ХС №0060369 від 28 лютого 1997 року), розташованої на території Новокубанської сільської ради, відумерлою та передано її у власність територіальної громади Новокубанської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області.
В апеляційній скарзі адвокат Петренко Тарас Володимирович, діючий від імені та в інтересах ОСОБА_1 , посилаючись на порушення місцевим судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить рішення суду скасувати, ухвалити у справі нове судове рішення про відмову у задоволенні заяви прокурора про визнання спадщини відумерлою.
Зокрема зазначив, що розгляд справи відбувся без участі сестри померлого - ОСОБА_1 , яка є спадкоємцем за законом другої черги, та яка фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 10 квітня 2019 року, яке набрало законної сили.
Також апелянт вказав, що правовідносини із спадкування, які були предметом розгляду виникли 06 червня 1997 року (дата смерті спадкодавця), а відтак застосуванню підлягали норми Цивільного кодексу Української РСР, а не ЦК України 2003 року, якими помилково керувався суд першої інстанції.
Відзив на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надійшов.
В судовому засіданні апеляційного суду прокурор Херсонської обласної прокуратури Пуляєв І.В. доводи апеляційної скарги не визнав та просив у задоволенні скарги відмовити.
Інші сторони до суду не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, в порядку визначеному ст. 128 ЦПК України.
Заслухавши доповідача, прокурора, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року, правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Правила ст. 1277 ЦК України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим кодексом спливло не менше одного року.
Згідно з п. 1 роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, законами України від 02 вересня 1993 року Про нотаріат , від 23 червня 2005 року Про міжнародне приватне право , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами. Відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Ухвалюючи рішення про задоволення заяви прокурора, суд першої інстанції виходив з того, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відсутні спадкоємці за заповітом або за законом, які б прийняли спадщину, а отже є підстави для визнання спадщини відумерлою в порядку ст. 1277 ЦК України, 2003 року.
Проте погодитися з рішенням суду не можна.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина після померлого ОСОБА_2 , до складу якої увійшло право останнього на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП ім. Леніна розміром 11,11 умовних кадастрових гектарів вартістю 134483,20грн, яке належало померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) від 28 лютого 1997 року серії НОМЕР_1 (а.с.46).
Згідно довідки Новокубанської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області від 07 червня 2011 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 а/з №7 від 09.06.1997 року, на момент смерті, згідно господарської книги проживав сам. Земельний пай протягом семи років не витребувався. Дублікат сертифікату зберігається у відділі Держкомзему Великоолександрівського району (а.с.3).
З інформаційної довідки із спадкового реєстру від 03 серпня 2011 року вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась, із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної кантори ніхто не звертався (а.с. 24).
Відповідно до ст. 525 ЦК УРСР, в редакції 1963 року, передбачено, що часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Відповідно до положень ст. 530 ЦК УРСР, при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини (стаття 549 ЦК УРСР).
Вважається, що відмовився від спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).
Статтею 555 ЦК УРСР передбачено, що спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави: якщо спадкодавець все майно або частину його заповідав державі; якщо у спадкодавця немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом; якщо всі спадкоємці відмовились від спадщини; якщо всі спадкоємці позбавлені права спадкування (статті 528 і 534 цього Кодексу); якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.
Визнання спадщини відумерлою і передача відумерлої спадщини у власність територіальної громади ЦК Української РСР, положення якого поширюються на правовідносини у даній справі, не передбачалось.
Отже, ухвалюючи рішення про задоволення заяви, суд першої інстанції не визначився з нормами матеріального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та помилково визнав відумерлою спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , не звернувши уваги на те, що відносини щодо спадкування майна виникли в період дії ЦК Української РСР, 1963 року, яким не передбачений порядок визнання спадщини відумерлою.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 10 квітня 2019 року, яке набрало законної сили та є чинним, встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 (апелянт), є рідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка фактично прийняла спадщину після його смерті, шляхом вступу в управління майном.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду І інстанції, як такого, що ухвалено з неправильним застосування норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні вимог прокурора, заявлених в інтересах держави в особі Новокубанської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області.
Керуючись ст. 367, 374, 376, 382-384 ЦПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу адвоката Петренка Тараса Володимировича, діючого від імені та в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити.
Рішення Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 05 серпня 2011 року скасувати та прийняти у справі нову постанову, якою у задоволенні заяви прокурора Великоолександрівського району Херсонської області, діючого в інтересах держави в особі Новокубанської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, заінтересована особа: Великоолександрівська районна державна адміністрація Херсонської області, про визнання спадщини відумерлою, відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Верховного Суду, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст постанови складений 19 вересня 2019 року.
Головуючий: В.О. Бездрабко
Судді: І.В. Вейтас
Л.А. Приходько
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2019 |
Оприлюднено | 20.09.2019 |
Номер документу | 84354154 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Бездрабко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні