Рішення
від 23.09.2019 по справі 543/668/14-ц
ОРЖИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/543/166/19

543/668/14-ц

2/543/166/19

РІШЕННЯ

іменем України

23.09.2019 сел. Оржиця

Оржицький районний суд Полтавської області в складі судді Смілянського Є.А., за участі секретаря судового засідання Гапон Т.В., розглянувши цивільну справу № 543/668/14-ц за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до фермерського господарства "Відродження-2008" про визнання недійсними договорів оренди землі

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися з позовом до фермерського господарства "Відродження-2008" про визнання недійсними договорів оренди землі.

Позова мотивовано тим, що кожен із них відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. В лютому - березні 2014 року їм стало відомо, що фермерське господарство "Відродження -2008" без їх згоди виготовило письмовий текст договору оренди належних їм земельних ділянок від 07.12.2008 року та підробивши підписи позивачів, зареєструвало ці договори в Оржицькому виїзному офісі Полтавської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" та у Оржицькому відділі Держземагенства. Оригіналів зазначених договорів у позивачів немає. 04.02.2014 року та 06.03.2014 року позивачі звернулися до Оржицького РВ УМВС України в Полтавській області з заявами про вчинення кримінального правопорушення. Під час проведення перевірки слідчим СВ Оржицього РВ УМВС України в Полтавській області призначено судову почеркознавчу експертизу, відповідно до якої встановлено, що підписи у спірних договорах оренди земельних ділянок в графі "Орендодавець" виконані не позивачами, а іншими особами. Крім того, підпис у договорі оренди земельної ділянки від 07.12.2008 року між ОСОБА_3 та ФГ "Відродження -2008" нанесений електрографічним способом з використанням копіювально-розмножувальної техніки. З матеріалів кримінального провадження позивачам стало відомо, що строк дії вказаних договорів складає 10 років, у зв`язку з чим позивачі вказують, що вони не мають змоги вільно здійснювати свої права власників відносно належних їм земельних ділянок, у тому числі користуватися ними, передавати їх у встановленому законом порядку в оренду та інше. Так як при укладенні договорів відсутні вільне волевиявлення позивачів, то вказані угоди слід визнати не дійсними.

Посилаючись на вищевикладені обставини, позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 прохали суд визнати недійсними договори оренди земельних ділянок (паїв) від 07 грудня 2008 року, укладених між ними та фермерським господарством "Відродження 2008".

В судове засідання позивачі, представник відповідача та третьої особи повторно не з"явилися, будучи належним чином повідомленими про розгляд справи. Позивачі заявили клопотання про розгляд справи без їх участі. Суд задовольнив клопотання позивачів.

Суд ухвалив провести розгляд справи без участі позивачів, відповідача та третьої особи.

Судом на підставі наявних письмових доказів встановлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 010458 виданого Оржицькою РДА 16.12.2003 року має у власності земельну ділянку площею 3,51 га., що розташована на території Оржицької селищної ради Оржицького району Полтавської області.

ОСОБА_2 згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 133337 виданого Оржицькою РДА 13.12.2004 року має у власності земельну ділянку площею 3,53 га., що розташована на території Оржицької селищної ради Оржицького району Полтавської області.

ОСОБА_3 згідно Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ПЛ № 018481 виданого Оржицькою РДА 19.12.2003 року має у власності земельну ділянку площею 3,51 га., що розташована на території Оржицької селищної ради Оржицького району Полтавської області.

Відповідно до висновку почеркознавчої експертизи № 463 від 27.05.2014 року проведеної у межах кримінального провадження встановлено, що підпис від імені ОСОБА_1 у договорі оренди земельної ділянки (паю) в графі "Орендодавець" виконано не ОСОБА_1 , а іншою особою. Підпис від імені ОСОБА_2 у договорі оренди земельної ділянки від 07.12.2008 року виконано не ОСОБА_2 , а іншою особою.

Згідно висновку експертизи документів та почеркознавчої експертизи № 464 від 26.05.2004 року встановлено, що підпис у договорі оренди земельної ділянки (паю) від 07.12.2008 року, що стосується позивача ОСОБА_3 нанесений електрофотографічним способом з використанням копіювально-розмножувальної техніки.

Отже, на підставі вказаних доказів, судом встановлено, що 07.12.2008 року між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та відповідачем не укладалися договори оренди вищевказаних земельних ділянок і позивачі нікого не уповноважували на їх укладення, вільне волевиявлення позивачів на укладення спірних договорів відсутнє. Підписи позивачів в договорах оренди земельних ділянок їм не належать. Договора підписані невідомою особою без належних на те повноважень.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги про визнання недійсними спірних договорів є обґрунтованими, оскільки у суді доведено, що позивачі свого підпису на договорах не ставили, що свідчить про відсутність їх вільного волевиявлення по даним правочинам. Висновки експертизи відповідачем не спростовані, а отже, в суді доведено, що спірні угоди не відповідають нормам ст. 203 ЦК України. Договір відносно ОСОБА_3 згідно висновку експерта виготовлено електрофотографічним способом з використанням копіювально-розмножувальної техніки, що дає суду підстави вважати, що при його складанні використано копіювальні засоби, а його зміст не містить оригінального підпису позивача, що свідчить також про відсутність вільного волевиявлення учасника правочину.

Відповідно до книги розрахунків за 2010 рік ОСОБА_1 на протязі 2009-2014 років отримував кошти та інший розрахунок товарно-матеріальними цінностями у ФГ "Відродження-2008".

Відповідно до книги розрахунків по ФГ "Відродження - 2008" встановлено, що ОСОБА_2 отримувала кошти та зерно як розрахунок за земельний пай. Згідно довідки про доходи від 25.01.2011 року дана особа отримувала орендну плату за 2010 рік у розмірі 1501,38 грн. та у подальшому подала її до управління праці та соціального захисту населення Оржицької РДА.

Позивач ОСОБА_3 згідно книги розрахунків по ФГ "Відродження-2008" на протязі 2010- 2013 року отримувала кошти та зерно, як розрахунок за оренду земельного паю.

Відповідно до правового висновку, висловленого у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2018 року у справі № 575/476/16-ц ( провадження № 14-306цс18 ), перебіг строку позовної давності починається не з моменту отримання позивачем плати за користування земельною ділянкою, а з часу, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого майнового права, тобто укладення договору від його імені.

Суд вважає, що позивачами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 не пропущено строки позовної давності для звернення до суду, оскільки отримання позивачами на протязі 2010-2013 років грошових коштів за користування належними їм земельними ділянками не свідчить про те, що вони дізналися чи могли дізнатися про порушення свого вільного волевиявлення на укладення договорів оренди землі.

Таким чином, позивачі дізналися про порушення свого права не з моменту отримання грошових коштів, а з моменту ознайомлення з договорами, тобто в лютому 2014 року ( позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ) та в березні 2014 року ( позивач ОСОБА_3 ).

Отже, строк позовної давності позивачами не пропущено.

Встановлені правовідносини регулюються слідуючими нормами законодавства.

Згідно ст. 626 ЦК України що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Відповідно до ч 1. ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За положенням ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Частиною 3 ст. 203 ЦК України встановлено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Згідно ч. 4 даної статті встановлено , що правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Укладений договір визнається недійсним на підставі ст. 215 ЦК України при недодержанні сторонами вимог, встановлених частинами першою-третьою, п`ятою та шостою ст. 203 ЦК України.

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" № 9 від 06.11.2009 року передбачено, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.

Згідно ст. 257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно ч.1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

У постанові Верховного суду України по справі за №6-127цс13 сформульована наступна правова позиція: вільне волевиявлення учасника правочину, передбачене статтею 203 ЦК України, є важливим чинником, без якого неможливо укладення договору оренди земельної ділянки. Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа.

Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 12.06.2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду" у разі коли висновок експертизи наданий стороною як додаток до позовної заяви, тобто проведений відповідною експертною установою за її клопотанням чи клопотанням її представника, то такий висновок може розцінюватися лише як письмовий доказ, який підлягає дослідженню в судовому засіданні та відповідній оцінці.

За таких обставин позова підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивачів необхідно стягнути судові витрати.

Керуючись ст.ст. 141, 262 - 265 ЦПК України, ст.203, 210, 215, 216, 257, 261, 626-628, 638 ЦК України, ст. ст. 13, 16 Закону України "Про оренду землі" ( зі змінами та доповненнями), суд, -

У Х В А Л И В :

1.Позова ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 задовольнити.

2.Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки укладений 07 грудня 2008 року між ОСОБА_1 та фермерським господарством "Відродження - 2008" ( смт.Оржиця, вул.Нова, 12; Оржицького району Полтавської області), зареєстрований в Оржицькому районному відділенні Полтавської регіональної філії центру ДЗК 20.11.2009 року на № 040955900353.

3.Стягнути з фермерського господарства "Відродження - 2008", місце реєстрації Полтавська область, Оржицький район, селище Оржиця, вулиця Нова, 12 ; ідентифікаційний код 35868905, на користь ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , судовий збір в сумі 243 грн 60 коп.

4.Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки укладений 07 грудня 2008 року між ОСОБА_2 та фермерським господарством "Відродження - 2008" ( смт.Оржиця, вул.Нова, 12; Оржицького району Полтавської області) зареєстрований в Оржицькому районному відділенні Полтавської регіональної філії центру ДЗК 20.11.2009 року на № 040955900349.

5.Стягнути з фермерського господарства "Відродження - 2008", місце реєстрації Полтавська область, Оржицький район, селище Оржиця, вулиця Нова, 12; ідентифікаційний код 35868905, на користь ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_3 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , судовий збір в сумі 243 грн 60 коп.

6.Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки укладений 07 грудня 2008 року між ОСОБА_3 та фермерським господарством "Відродження - 2008" ( смт.Оржиця, вул.Нова, 12; Оржицького району Полтавської області) зареєстрований в Оржицькому районному відділенні Полтавської регіональної філії центру ДЗК 20.11.2009 року на № 040955900352.

7.Стягнути з фермерського господарства "Відродження - 2008", місце реєстрації Полтавська область, Оржицький район, селище Оржиця, вулиця Нова, 12; ідентифікаційний код 35868905, на користь ОСОБА_3 , місце проживання АДРЕСА_4 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , судовий збір в сумі 243 грн 60 коп.

8.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя:

СудОржицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення23.09.2019
Оприлюднено24.09.2019
Номер документу84426041
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —543/668/14-ц

Рішення від 23.09.2019

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Смілянський Є. А.

Ухвала від 18.02.2019

Цивільне

Оржицький районний суд Полтавської області

Смілянський Є. А.

Постанова від 16.01.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Журавель Валентина Іванівна

Ухвала від 01.02.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Умнова Олена Володимирівна

Ухвала від 14.07.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Савченко Валентина Олександрівна

Ухвала від 17.06.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Дербенцева Тетяна Пилипівна

Ухвала від 10.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Омельченко Л. М.

Ухвала від 10.12.2015

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Омельченко Л. М.

Ухвала від 30.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Омельченко Л. М.

Ухвала від 06.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Омельченко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні